Media-Tech MT4164

charsta

New member
8 August 2011
3
Χαίρεται,

Πρίν λίγες μέρες χρειάστηκε να αγοράσω καινούργιο αποκωδικοποιητή.
Σε άλλη τηλεόραση που έχω, έχω τον Crypto 220MP και οφείλω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος!!
Στο κατάστημα που πήγα μου πρότειναν αυτό: Media-Tech MT4164 επειδή δεν είχαν διαθέσιμο κάποιον crypto.

Γενικά βρίσκω τον crypto πολύ καλύτερο από αυτό.
  • Το σκανάρισμα των καναλιών ήταν αισθητά πολύ πιο αργό από του crypto.
  • Αν και προτιμώ να βλέπω ταινίες μέσω laptop-hdmi είπα να χρησιμοποιήσω το player του για να δω αν ήταν καλύτερο από του cryptp. Γενικά παίζει mp3 και avi αλλά πολλές φορές όταν έκανα εναλλαγές μεταξύ αρχείων βίντεο μου μάγκωνε και έπρεπε να τον σβήσω από την πρίζα. Όσο για υπότιτλους μου έπαιζε srt απλώς οι διαθέσιμες επιλογές για το μέγεθος δεν ήταν αρκετές. Το μέγεστο μέγεθος μου φαινόταν μικρό (σε τηλεόραση 32'')
  • Δεν έχει Ελληνικά για μενού και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου δείνχει το EPG στα greeknglish για ένα πακέτο καναλιών (ΡΙΚ - είμαι από Κύπρο). Με τον crypto δεν είχα αυτό το πρόβλημα αν και οφείλω να πω ότι το μενού για το EPG είναι πιο "σωστό-ωράιο" στον ΜΤ4164!
Έχει όσα έχουν σχεδόν όλοι οι αποκωδικοποιητές σήμερα όπως recording, timer, favorite list και ράδιο (για όσα εκπέμπουν digital)

Κάτι που πρόσεξα και νομίζω ότι δεν υπήρχαν στον crypto είναι:
  • Το goto με το οποίο μπορείς να μεταπηδήσεις σε όποιοδήποτε μέρος του video γρήγορα χωρίς fast-forward
  • Και το timeshift με το οποίο μπορείς, καθ' όλη τη διάρκεια μιας εγγραφής να δεις μια προηγούμενη "φάση"
Γενικά δεν είναι άσχημος αποκωδικοποιητής απλώς απογοητεύτικα λίγο. Πάντα σε σχέση με τον Crypto 220MP :p

Στο topic του crypto 220MP πρόσεξα ότι αναφέρθηκαν άτομα που χρησιμοποιούσαν firmware άλλω συσκευών (για διάφορους λόγους).
Στην επίσημη σελίδα αυτού του αποκωδικοποιητή δεν υπάρχει κάποια αναβάθμηση.
Υπάρχει περίπτωση να μπορώ και να αλλάξω το firmware αυτού του αποκωδικοποιητή και να βάλω κάποιο καλύτερο?

Αυτά από εμένα!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ο δέκτης δείχνει να είναι παραπλήσιο του OSIO OST-6190DUR.
Αλλά αν δοκίμαζες το firmware του θα ήταν καθαρά πειραματισμός και κανείς δεν θα σου εγγυούταν ότι όλα θα πάνε καλά.

Η έλλειψη ελληνικών είναι πολύ καλός λόγος να επιστραφεί ο δέκτης στο κατάστημα και θα έλεγα να μη διστάσεις.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Αν ισχύουν όλα αυτά μάλλον όλοι οι δέκτες που κυκλοφορούν είναι καλύτεροι από αυτόν. Αργό zapping και άλλο EPG από τον 220 σημαίνει M-Star. Αλλά ποιός M-Star; Και εγώ προτείνω να τον επιστρέψεις αφού προιόν που πωλείται στην Ελλάδα πρέπει να έχει Ελληνικά. Καλή αφορμή.