πολύ εύκολο στήσιμο MPD server -- mpdPup

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Στον παρακάτω οδηγό θα σας δείξω πόσο εύκολα μπορεί να στήσει κανείς έναν εξειδικευμένο music server για να παίζει τη μουσική που έχει σε ψηφιακά αρχεία.

Χρειάζεται απλά ένας υπολογιστής που θα τρέχει μια ειδικά τροποποιημένη έκδοση του Linux, φτιαγμένη ειδικά για να ρυθμίσει και να τρέχει τον Music Player Daemon (MPD)

http://mpd.wikia.com/wiki/What_MPD_Is_and_Is_Not

Δεν γίνεται καν εγκατάσταση στον υπολογιστή, το λειτουργικό και τα δεδομένα παραμένουν σε ένα στικάκι usb και τρέχει από εκεί.

Πρόκειται για τροποιημένη έκδοση του Puppy Linux που έστησε ο παρακάτω κύριος και το περιγράφει εδώ

http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=70052

εγώ απλά μαγεύτηκα από την ευκολία του εγχειρήματος και θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου μαζί σας (αν ακολουθήσει κανείς τις εύκολες οδηγίες και δεν τύχει κάποιο περίεργο θέμα πιστεύω ότι σε πολύ λιγότερο από μία ώρα θα ακούει τη μουσική του)

Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω έναν μίνι οδηγό για πιθανούς ενδιαφερόμενους.

Να απολογηθώ επίσης προκαταβολικά για ατέλειες και λάθη και να πω ότι είμαι άσχετος από Linux (αν και χρήστης Ubuntu, από εντολές και λοιπά δεν έχω ιδέα , δυστυχώς, αλλά που χρόνος πλέον)
Όμως υπάρχουν βαθείς γνώστες του αντικειμένου εδώ και πιστεύω θα δώσουν τα φώτα τους αν χρειαστεί κάπου και επίσης όποιος έχει να προτείνει / συμπληρώσει / διορθώσει κάτι, είναι πάντα ευπρόσδεκτος.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Τι θα χρειαστούμε

1) έναν υπολογιστή (οι απαιτήσεις είναι μικρές - χρησιμοποίησα ένα παλιό netbook το EeePc 901 , το οποίο φτάνει και περισσεύει και με το παραπάνω).

ΔΕΝ θα πειράξουμε ότι υπάρχει εγκατεστημένο στον υπολογιστή
ΔΕΝ θα χρειαστούμε χώρο στο σκληρό ούτε να κάνουμε partitions ούτε τίποτα

2) ένα usb στικάκι
χρησιμοποίησα ένα 2Gb, φτάνει και περισσεύει (πιστεύω και 1Gb ή μικρότερο κάνει)
εδώ θα υπάρχει το λειτουργικό και τα αρχεία του (ρυθμίσεις, playlists κλπ)

3) το πρόγραμμα-λειτουργικό
το κατεβάζετε από http://www.datafilehost.com/download-09b7d072.html
είναι μόνο 60Gb
το παραπάνω λινκ το πήρα από εδώ (τσεκάρετε σε περίπτωση αλλαγής ή αναβάθμισης) http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=70052

4) τη μουσική μας. Στην περίπτωσή μου τα αρχεία είναι σε δικτυακό σκληρό (NAS). Πιθανότατα μπορούν να υπάρχουν τοπικά στον ίδιο υπολογιστή, αν και αυτό ίσως να μην είναι η βέλτιστη λύση. Έχω την εντύπωση ότι η επικοινωνία με τον δικτυακό σκληρό είναι σε πρωτόκολλο NFS, οπότε πρέπει να είναι enabled στο NAS

5) ένα smartphone Android ή iPhone/iPad/iPodTouch που θα χρησιμοποιήσουμε σαν τηλεκοντρόλ και για να φτιάχνουμε playlists κλπ

6) τα αυτονόητα : καλώδιο Usb -> DAC ή USB to SPDIF converter συμβατά με Linux (τα περισσότερα) αν και μπορεί να παίξει και από τη κάρτα ήχου του υπολογιστή (αλλά είμαστε σε ένα forum για hifi, οπότε :violent-smiley-030: την κάρτα ήχου του υπολογιστή)
 
Last edited:

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
Η προετοιμασία

κατεβάζουμε το mpdPup από το λινκ στο προηγούμενο ποστ.

1. Το αρχείο iso που κατεβάσαμε πρέπει να γραφτεί με τον κατάλληλο τρόπο στο στικάκι. Οι χρήστες Linux έχουν συνήθως στις διανομές τους ήδη εγκατεστημένα προγραμματάκια που κάνουν αυτή τη δουλειά.

Εναλλακτικά και ακόμη ευκολότερα σε Linux / Windows / Macintosh χρησιμοποιούμε το UNetbootin (κατεβάζουμε το μικρό (περίπου 5 ΜΒ) πρόγραμμα από http://http://unetbootin.sourceforge.net/

απλά το τρέχουμε και

dbimage.php


τσεκάρουμε το κουτάκι Diskimage και του λέμε που είναι το iso που θέλουμε (mpdpup) και σε ποιο γράμμα αντιστοιχεί το στικάκι που θέλουμε να το περάσει (ΠΡΟΣΟΧΗ μη βάλετε γράμμα που αντιστοιχεί στο σκληρό του υπολογιστή -- αυτό για Windows)




2. Κατεβάζουμε το κατάλληλο προγραμματάκι στο Android κινητό ή Iphone/iPad

Πχ οι παρακάτω δωρεάν επιλογές

Droid MPD
69ONKovSlf_4Lwt5MkH3bpV5tFfMfeqDFZPP7-ldTOHFXagAHkbs6ArGdzDzIAe2pA=h230


MPDroid
z5N294f3CO_BF2kBIDjm3QHruMf9tux45_uH52UDW17oC3fuAhZXgBCZMagt9b51Nw=h230


MPoD
mzl.almprclh.320x480-75.jpg



ή και με πληρωμή

Mpad
mza_1943697895217279088.480x480-75.jpg




η περισσότερη δουλειά έχει ήδη γίνει
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
και τώρα ήρθε η κρίσιμη ώρα της εγκατάστασης του server στο usb stick


(εδώ να ζητήσω συγνώμη για τη χαμηλή ποιότητα των φωτογραφιών, δυστυχώς δεν υπήρχε η εντολή scrot που πρότεινε ο kernel panic για να πάρω screenshots, και ήθελα να το προχωρήσω γιατί δεν ξέρω πότε θα ξαναβρώ χρόνο, δε θέλει και ιδιαίτερη λεπτομέρεια άλλωστε, επιφυλάσομαι για το μέλλον να το ξαναγράψω)


θα ξαναπώ εδώ ότι η παρακάτω διαδικασία δεν θα πειράξει τίποτα από ότι έχουμε ήδη εγκατεστημένο στον υπολογιστή,
τόσο το λειτουργικό όσο και τα αρχεία του θα γραφούν στο usb stick, είναι άλλωστε πανάλαφρο,
με μόνο μειονέκτημα ότι σε κάθε επανεκκίνηση θα επιλέγουμε να γίνεται boot από το usb stick

Επανέλαβα για την παρουσίαση τη διαδικασία σε ένα άλλο στικάκι (μόνο 1 Gb, φτάνει και περισσεύει)


Πάμε λοιπόν


1) συνδέουμε τον υπολογιστή με καλώδιο στο δίκτυό μας (δεν ξέρω αν υποστηρίζεται wifi ) και στο DAC που πρέπει να είναι αναμμένο

2) το στικάκι που φτιάξαμε στο προηγούμενο ποστ, το βάζουμε στον υπολογιστή και κάνουμε boot από αυτό

3) δεν κάνουμε τίποτα μέχρι που βγαίνει μήνυμα να ψάξει για οθόνες, πατάμε το probe και διαλέγουμε ανάλυση και χρώαματα από τις επιλογές που θα βγάλει (μόνο και μόνο για το στήσιμο και τη ρύθμιση, οτιδήποτε αρκεί να δουλεύει)

4) στη συνέχεια θα ξεκινήσει αυτόματα ο οδηγός ρύθμισης του mpd

***** στο σημείο αυτό μπορούμε να μετακινήσουμε το δείκτη του ποντικιού στο άνω μέρος της οθόνης, οπότε θα ανοίξει άλλο παράθυρο για διάφορες ρυθμίσεις - locals, δίκτυο κλπ - είναι προαιρετικό και εγώ δεν το άνοιξα καθόλου και δεν έκανα τίποτα, ασχοληθείτε μόνο για επίλυση προβλημάτων *****

οπότε πάμε με τον οδηγό ρύθμισης του mpd - όλα πανεύκολα με παράθυρα και επιλογές

αρχικά επιλέγουμε σαν συσκευή εξόδου το DAC ή usb-spdif converter που έχουμε

εδώ το Mtech Hiface 2 αναγνωρίστηκε αυτόματα
2ykjh2w.jpg



5) αφού επιλέξουμε τη συσκευή εξόδου (DAC) μας, θα μας ρωτήσει αν θέλουμε να τεστάρουμε ότι δουλεύει, πατάμε ΝΑΙ και ελπίζουμε να ακούσουμε το κομμάτι που θα παίξει (προσοχή να έχουμε αναμμένα και συνδεδεμένα dac, ενισχυτή κλπ)

αν ακούμε ήχο κανονικά προχωράμε στο επόμενο βήμα Νο. 6 αλλοιώς ..

ΠΡΟΣΟΧΗ (μου πήρε χρόνο να το ανακαλύψω) : υπάρχει περίπτωση να μην ακούμε τίποτα απλά επειδή στις ρυθμίσεις είναι muted ο ήχος για το dac,

oπότε χωρίς να κλείσουμε τον οδηγό, πάμε το ποντίκι στο άνω μέρος της οθόνης, εμφανίζεται η μπάρα και πατάμε το κουμπί με το κίτρινο μεγαφωνάκι (ξέρετε φαντάζομαι πως είναι τα μεγαφωνάκια :BDBDG54: ) και ανοίγει ο ALSA mixer

2nlg3kg.jpg



πατάμε F6 και διαλέγουμε το Dac μας, και με τα βελάκια και το πλήκτρο M κάνουμε unmute ότι πρέπει, προσοχή όταν φαίνεται το M κίτρινο είναι unmuted (to Μ είναι στο κάτω μέρος της μπάρας στη θολή εικόνα)

246klrl.jpg


κλείνουμε το παράθυρο του alsamixer και συνεχίζουμε στον οδηγό που είμασταν, ξανακάνοντας το τεστ του ήχου και αν χρειαστεί επανερχόμαστε στον alsamixer χωρίς να κλείσουμε τον οδηγό


συνεχίζεται.....
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
(συνέχεια από το προηγούμενο ποστ)



6) εφόσον έχουμε ήχο συνεχίζουμε σε λίγες ακόμη ρυθμίσεις

ρωτάει για equalized ήχο, πατάμε όχι (ή άλλο αν θέλετε) και μετά

επιλέγουμε bit perfect ήχο ή το δεύτερο αν θέλουμε volume control από το κινητό
το πρώτο μου φαίνεται καλύτερη επιλογή




7) πολύ εύκολες ρυθμίσεις για το NAS για αρχάριους σαν εμένα






βάζουμε την ip του δικτυακού σκληρού , και το user name και password για το φάκελλο που έχουμε τη μουσική





το όνομα του share στο NAS όπου βρίσκεται η μουσική μας και προαιρετικά η διαδρομή μέσα στο share , σε μένα είανι στο φάκελο music μέσα στο share qmultimedia




εδώ θα μας ρωτήσει αν θέλουμε να τεστάρουμε τις ρυθμίσεις αυτές, πατάμε ΝΑΙ και θα μας ανοίξει το φάκελο όπου υπάρχει η μουσική μας, αν αποτύχει να συνδεθεί με το NAS γυρνάμε πίσω και τσεκάρουμε ip, name, password, φακέλλους, κεφαλαία, τελείες κλπ και ξανά δοκιμή


Αν όλα πήγανε καλά τελειώνει ο οδηγός (αφού πρώτα ρωτήσει αν θέλουμε να αλλάξουμε το password, καλό είναι να βάλουμε το δικό μας στην θόνη που θα ανοίξει)



8) Θα πάει για reboot αλλά πριν κλείσει θα μας ρωτήσει που να αποθηκεύει ρυθμίσεις, playlist κλπ, επιλέγουμε το στικάκι από τη λίστα που θα μας βγάλει, επιλέγουμε χώρο (512Μb είναι ok) και αν θέλουμε δίνουμε και όνομα στο αρχείο αυτό (σε περίπτωση που το ίδιο στικάκι έχει ρυθμίσιες για διάφορους υπολογιστές) και στην επόμενη επιλοή μάλλον επιλέγουμε ext3

περιμένουμε λίγο και κάνει reboot



9) φροντίζουμε ΠΑΛΙ να γίνει boot από το στικάκι

δεν κάνουμε τίποτα και κάποια στιγμή θα γραψει ότι ξεκινά ο MPD,

εδώ θα χρειαστεί να σκανάρει τη μουσική μας που υπάρχει στο NAS γι πρώτη φορά και μπορεί να χρειαστεί να περιμένουμε λίγο (για 2000 τραγούδια πρέπει να πήρε κάνα 5λεπτο)


10) στο κινητό/ταμπλέτα κλπ ανοίγουμε το πρόγραμμα που εγκαταστήσαμε προηγουμένως (ανοίγουμε wifi και στο κινητό και στο router) και κατά κανόνα θα συνδεθεί αυτόματα με το mpd μας και είμαστε έτοιμοι να ακούσουμε μουσική


11) αν δεν ακούμε μουσική αλλά έχουμε συνδεθεί στο mpd και στο κινητό φαίνεται ότι το τραγούδι παίζει (και εφόσον προηγουμένως στον οδηγό ακούσαμε κανονικά ήχο) τότε

πρέπει να ξανακάνουμε unmute στον alsamixer και να το σώσουμε ώστε να είναι μόνιμο με τον εξής τρόπο

γράφουμε xwin (enter) και ξεκινά το γραφικό περιβάλλον

ΑΓΝΟΟΥΜΕ το παράθυρο του wizard που ανοίγει (το κλείνουμε)
Επαναλαμβάνουμε τις ενέργειες που αφορούν τον alsamixer και περιγράφονται στο βήμα 5 στο προηγούμενο ποστ (κίτρινο μεγαφωνάκι κλπ) ώστε να κούσουμε το τραγούδι που παίζει, κλείνουμε το παράθυρο alsamixer
Ανοίγουμε την κονσόλα (μαύρη οθονούλα στην πάνω μπάρα) και γράφουμε

alsactl -f /etc/asound.state store (enter)




κλείνουμε τo παράθυρο της κονσόλας και κάνουμε reboot (κόκκινο κουμπάκι)


Και πλέον ο music server φθηνότερος και καλύτερος από πολλά προϊόντα του εμπορίου είναι up and running :ADFADF1:
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
απλά να επαναλάβω εδώ ότι

-- εγώ ο άσχετος έκανα τις ρυθμίσεις του alsamixer και του NAS, ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ μέσα από ερωτήσεις και επιλογές
-- δεν έκανα καμία αλλαγή στον υπολογιστή και ότι έχω εγκαταστημένο σε αυτόν
-- έχω έξοδο bit perfect ήχου προς το dac και παίζω τα flac που έχω στο NAS
-- τηλεχειρισμός και πληροφορίες-εξώφυλλα κλπ με νόμιμες δωρεάν εφαρμογές σε Android ή IOS
-- χρησιμοποίησα το παλιό netbook που είχα για να κάνω (και μάλιστα πολύ καλύτερα) ότι θα έκανα με squeezebox και άλλες αρκετά ακριβότερες λύσεις

Εύχομαι σε όσους το δοκιμάσουν να είναι το ίδιο εύκολο και διασκεδαστικό όπως ήταν σε εμένα.
 
Last edited:

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
τα συγχαρητήρια μου :SFGSFGSF:
μια παράκληση μονο
την ώρα που ακούς κάποιο "δύσκολο" κομμάτι θέλω ένα screenshot από την εντολή htop
 

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
ότι διαλέξεις εσύ, 24bit πχ η 192khz
για να φανεί ότι δεν τρώει πόρους θέλω, για να φανεί παραπάνω το minimal της υλοποιήσεις
εάν δεν έχεις την εντολή htop βάζεις top
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
htop δεν έχουμε, αλλά με top

και παίζοντας αρχείο 24/96 το αποτέλεσμα είναι:




αν παίζω 24/192 δείχνει cpu 2%

αν παίζω 16/44 (ότι ακούω δηλαδή, τα άλλα είναι demo) δείχνει 0% cpu και κάθε 3-4 δευτερόλεπτα πάει στιγμιαία στο 1% και πάλι στο 0.

Φοβερό!!!!
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
:worshippy:
δυστυχως δεν έχω ουτε NAS, ουτε Android ή iPhone, ουτε το hiface evo μου παιζει σε linux!!!

το θέμα του evo που δεν παίζει σε linux, δεν ξέρω αν και πόσο εύκολο είναι να λυθεί

το NAS ίσως δεν είναι απαραίτητο

χειρισμός θα μπορούσε να γίνει εύκολα από άλλο pc που υπάρχει στο ίδιο δίκτυο ή δεν ξέρω πόσο εύκολα θα μπορούσε να εγκατασταθεί ένας client στο ίδιο μηχάνημα


ίσως μια ιδέα για το EVO να ήτανε μια minimalized εγκατάσταση windows (κάποτε θυμάμαι ένα πρόγραμμα που μπορούσε να αφαιρέσει διάφορα από τα XP πριν τα εγκαταστήσει κάποιος - αν ήξερε πως και τι)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
οπως μου ειπανε και στο c/audiophile η "ομορφιά" του pupy και του voyage mpd φαινεται οταν τα στήσεις σε ένα πολύ "βασικό" μηχάνημα (green pc οπως το είπε ο τυπος) και οπως προκύπτει και απο την δικη σου παρουσίαση έτσι πρέπει να ειναι... εγω τώρα τα μηχανηματα που εχω δεν εχουν τέτοια λογική. Βασικά στο κυρίως συστημα παιζω με μακ στο οποιο δεν βαζω χερι... και μονο με το netbook δεν μπορώ να κάνω τπτ απο ολα αυτά...

Οπως και να έχει η παρουσιασή σου ειναι σουπερ και οπωσδηποτα αξιζει κανεις να στησει κάτι τέτοιο!!!
 

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
ρε παραπονιάρη σου κακοέπεσε το στήσιμο που έκανες :p
δεν νομίζω τακη, μια από τα ίδια είσαι
άντε να δεχτώ ότι δεν το ελέγχεις με remote
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: πολύ εύκολο στήσιμο MPD server -- mpdPup

ρε παραπονιάρη σου κακοέπεσε το στήσιμο που έκανες :p
δεν νομίζω τακη, μια από τα ίδια είσαι
άντε να δεχτώ ότι δεν το ελέγχεις με remote

:flipout:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
kiriak ευχαριστούμε!!!!!

Από την πλευρά μου να παρατηρήσω ότι αυτοί οι wizards είναι που κάνουν τη διαφορά στην ευκολία στησίματος!!! Και αυτό είναι και το μεγαλύτερο θετικό αυτής της προσπάθειας.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
όντως οι wizards το έχουν κάνει πανεύκολο
και σημαντικό επίσης είναι η ελαχιστοποίηση του puppy στα απαραίτητα μόνο για το MPD

αξίζουν συγχαρητήρια σε αυτόν που το έφτιαξε (λινκ στο ποστ Νο 1.)