Ηχοσύστημα Φοιτητή

mdkgr

New member
12 September 2012
29
Καλησπέρα και καλώς με βρήκατε, σκέφτομαι να αγοράσω ένα ποιοτικό ηχοσύστημα (για τα δικά μου δεδομένα :p) για το φοιτητικό μου σπίτι. Πιό πολύ με ενδιαφέρει η ποιότητα του ήχου παρά η maximum ένταση που μπορεί να φτάσει. Δεν με ενδιαφέρει το hifi, καθώς θα έχω το laptop ανοικτό όλη μέρα.

Μ' αρέσουν πολύ τα beats από hip-hop, house κτλ. αλλά η αλλαγή σε rock, hard rock κτλ. είναι πάντα συχνή. Γι' αυτό θα ήθελα να μπορώ να ακούω το μπάσο όταν θέλω. Έχω σκοπό να διαθέσω 100-150 ευρώ.


Μένω θεσσαλονίκη, και έχω σκοπό να το αγοράσω σε καμιά 10 μέρες.

Ρωτήστε ό,τι θέλετε..., γιατί νιώθω πολύ αρχάριος σε αυτό το φόρουμ όσον αφορά το μουσικό εξοπλισμό.

Κώστας
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Χμμμ …. Μια πιθανή λύση σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι ενεργά ηχεία
Όχι τύπου Logitech αλλά κάτι πιο προσεγμένο

Μιας και είσαι σε μεγάλη πόλη, οι φίλοι από Θεσσαλονίκη θα σε κατατοπίσουν που μπορείς να ακούσεις και διάφορα μοντέλα.
Γιατί όπως και να έχει καλό είναι να ‛ρίξεις ένα αφτί’ πέραν των προτάσεων που θα ακούσεις :) Και στην τελική μια βόλτα σε αντίστοιχα μαγαζιά τις περισσότερες φορές είναι και ευχάριστη :)
 

ncdbill

Senior Member
27 August 2008
383
Θεσσαλονικη
Με τα χρηματα που θελεις να διαθεσεις η θα πας σε ηχεια υπολογιστη, η μονιτορ η hifi με εισοδο για pc. Mια βολτα στα μαγαζια θα σε βοηθησει να βρεις αυτο που θες.
 

mdkgr

New member
12 September 2012
29
Επειδή τα ηχεία που έχω τώρα, είναι μάλλον τα "κακάσχημα" Videologic , και τα πιο καλά ηχεία που έχω δεί είναι τα ακουστικά μου Sennheiser HD-25-1 II, θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας για συγκεκριμένα κομμάτια ή άμα μπορείτε να με κατατοπίσετε σε κάποιο μαγαζί. Να σημειώσω ότι είμαι νέος στη Θεσσαλονίκη.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,778
Βόλος
Nα δεις τα ενεργά ηχεία της M-Audio, της Edirol, της Alesis και -αν θες να πας πιο πάνω- της KRK. Σε καταστήματα με επαγγελματικό ήχο, νομίζω ότι ο Νάκας πρέπει να τα έχει όλα αυτά.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,156
Αθήνα
imo ενεργά που να μπορούν να ακουστούν και λίγο μακρύτερα και στη πορεία κανα dac με pre να φτιάξει λίγο και η πηγή...
 

mdkgr

New member
12 September 2012
29
#dalanik, δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες ... :D
Αρχίζει η έρευνα λοιπόν... Από reviews σε Internet παίζει να ξεχωρίσουν κάποια κομμάτια; Ή πρέπει υποχρεωτικά να περάσω από το μαγαζί και να τα δοκιμάσω... ;
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,156
Αθήνα
Τα ενεργά ηχεία που ψάχνεσαι συνήθως είναιγια ακροάσεις κοντά στο ένα μέτρο...
Αν θελήσεις να ακούς γενικώς στο δωμάτιο θα πρέπει να επιλέξεις κάποιο απο αυτά που ακούγονται και λίγο μακρύτερα χωρίς να πηγαίνει περίπατο η τονικότητα κτλ

Επίσης παίρνοντας ηχεία δεν τελειώνεις.

Το σήμα καταλήγει σε αυτά, αλλα ξεκινάει απο τη πηγή. Αν δεν δοθεί προσοχή και σε αυτό το κομμάτι μάλλον οποιαδήποτε επιλογή σε αυτά τα χρήματα θα είναι σε λίγο καιρό πιθανώς λίγη.
Για να φτιάξεις λοιπόν την πηγή, εν καιρώ θα χρειαστεί να κοιτάξεις για κάποιο οικονομικό usb ψηφιο-αναλογικό μετατροπέα (usb dac). Aν θα έχει και κάποια φίλτρα τονικότητας, θα είσαι πολύ καλά πιστεύω.

Αλλά ξέχνα το προς το παρόν. Εστιάσου στα ηχεία για να μη σε μπερδεύω.
 

mdkgr

New member
12 September 2012
29
Το σπίτι μου είναι ένα διάρι, με ένα μικρό διαδρομάκο. Στο ένα δωμάτιο θα βάλω όλα τα ηλεκτρονικά και εκεί θα αράζω, θα πίνω το καφεδάκι. Άρα από αποστάσεις, το πολύ πολύ να πάω στο διπλανό δωμάτιο... Θα ήθελα ένα τέτοιο κομμάτι να μπορώ να το απολαμβάνω χωρίς ενοχλητικούς ήχους. Συνεχίζω την έρευνα λοιπόν...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,156
Αθήνα
Θα ακούς χωρίς ενοχλητικούς θορύβους αλλα "καλά" θα ακούς μόνο κοντά στο pc, καθισμένος στο γραφείο ή στο ένα, άντε 1,5 μέτρο απο το γραφείο.
αν αρκεί αυτό προχώρα. Δε βλέπω έτσι κι αλλιώς άλλη λύση.

Αν πάλι θέλεις πιο γεμάτο ήχο σε όλο το δωμάτιο και δεν σε πολυνοιάζει η αξιόπιστη αναπαραγωγή (mp3 κτλ), μάλλον κάποιο σύστημα logitech 2.1 (με sub) ή κάτι παρόμοιο, θα έκανε καλύτερη δουλειά.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Ηχοσύστημα Φοιτητή

Θα ακούς χωρίς ενοχλητικούς θορύβους αλλα "καλά" θα ακούς μόνο κοντά στο pc, καθισμένος στο γραφείο ή στο ένα, άντε 1,5 μέτρο απο το γραφείο.
αν αρκεί αυτό προχώρα. Δε βλέπω έτσι κι αλλιώς άλλη λύση.

Αν πάλι θέλεις πιο γεμάτο ήχο σε όλο το δωμάτιο και δεν σε πολυνοιάζει η αξιόπιστη αναπαραγωγή (mp3 κτλ), μάλλον κάποιο σύστημα logitech 2.1 (με sub) ή κάτι παρόμοιο, θα έκανε καλύτερη δουλειά.

Logitech 2.1 με 40 ευρώ. Ως εκεί καλά.
Αλλά δε συγκρίνονται με τα μικρά ενεργά των 150 που είναι το budget.

Ειδικά σε μουσική δηλαδή …
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,156
Αθήνα
Φυσικά και δεν συγκρίνονται Τάσο, όπως γεγονός είναι ότι τα maudio behri κτλ σε αυτά τα χρήματα δεν γεμίζουν δωμάτιο... πέραν του nearfield μπάσα τέλος.

Τα logi κτλ μπορεί να είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας αλλα η παρουσία sub θα γεμίσει το δωμάτιο.

Νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα απαιτήσεων και στόχου του φίλου μας.
Προσωπικά δεν έχω πειστεί ότι αναζητά την αναπαραγωγή επιπέδου αλλά να βολευτεί με τις μουσικές του ο άνθρωπος.

Αλλά ας μας πει ο ίδιος καλύτερα τι ακριβώς ψάχνει.

:ernaehrung004:
 

mdkgr

New member
12 September 2012
29
#Dalanik, συγγνώμη άμα σε μπέρδεψα και δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λές να "βολευτώ με τις μουσικές μου" :D. Κοίταξε, δεν είμαι κάποιος που ασχολείται με τη μουσική σε κάποιο επαγγελματικό επίπεδο αλλά τα αφτιά μου στα 18 χρόνια που ζω έχουν ακούσει "πολλή" μουσική και απ' όλα τα είδη. Έχω υπάρξει σε μέρη που η μουσική ακουγόταν τόσο ωραία μέχρι που νόμιζες ότι ένα κακό κομμάτι είναι ωραίο. Δεν περιμένω με 150 ευρώ πάνω-κάτω να ακούσω κάτι παρόμοιο αλλά τουλάχιστον να το προσεγγίσω ;)


BTW, κοιτάξτε λίγο αυτά:
M-Audio
Alesis 1, Alesis 2
KRK
Logitech
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,156
Αθήνα
Mα τι άλλο να εννοώ εκτός απο το να ακούς ευχάριστα τις μουσικές σου.

Αυτό που νομίζω ότι δεν έχω καταλάβει, είναι αν δίνεις σημασία στην πιστή αναπαραγωγή (για παράδειγμα θα χρησιμοποιήσεις καλό software player και αρχεία flac ή wav και διατίθεσαι να ακούς τις μουσικές σου σε συγκεκριμένο σημείο στο γραφείο δηλαδή) ή θα αναπαράγεις απο κάποι συνηθισμένο software player mp3 και θες να ακούς ευχάριστα σε όλο το δωμάτιο.

Η πρώτη περίπτωση σε οδηγεί σε τύπου Μ-audio, η δεύτερη σε τύπου logitech.

Κάπως έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.

:ernaehrung004:
 

mdkgr

New member
12 September 2012
29
Είμαι το πρώτο που αναφέρεις... Εγώ foobar2000 χρησιμοποιώ για αναπαραγωγή, ποτέ δεν νόμιζα ότι το software σου φτιάχνει καλό ήχο (αλλά μάλλον κάνω λάθος :D)
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,156
Αθήνα
Όλα παίζουν ρόλο... ακόμα και το σετάρισμα του player. Επίσης και η ψηφιοαναλογική μετατροπή του σήματος όπως προανέφερα και κάπου εκεί πίστεψα ότι σε ενδιέφερε περισσότερο κάτι που θα γεμίσει ικανοποιητικά το χώρο.

Εφόσον είσαι κοντύτερα στη πρώτη υπόθεση κοίτα για nearfield (ακρόαση σε πολύ κοντινή απόσταση) και ενεργά μόνιτορ όπως απο την αρχή σου πρότειναν τα παιδιά.
Προφανώς δεν κατάλαβα εγώ καλά!

Πάντως θα επαναλάβω ότι αν ακούς μέτριες-κακές ηχογραφήσεις και mp3 θα σου έρθουν κατάφατσα όλες οι ατέλειες των κομματιών και της πηγής...


:ernaehrung004:
 

mdkgr

New member
12 September 2012
29
Με μια αναζήτηση, oι πιό πολλοί τοποθετούν τα nearfield ενεργά ηχεία γύρω στα 1000 ευρώ ( :twoguns: ). Από τις μάρκες που ανέφερα προηγουμένως αξίζει κάποια να την ψάξω περισσότερο; Όπως την M-Audio ας πούμε ;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Ηχοσύστημα Φοιτητή

Με μια αναζήτηση, oι πιό πολλοί τοποθετούν τα nearfield ενεργά ηχεία γύρω στα 1000 ευρώ ( :twoguns: ). Από τις μάρκες που ανέφερα προηγουμένως αξίζει κάποια να την ψάξω περισσότερο; Όπως την M-Audio ας πούμε ;

Άποψη μου, θα βρεις όλα τα παραπάνω να τα ακούσεις, μη χάσεις την ευκαιρία.
Πάρε μαζί σου και ένα Usb στικ με ένα δυο κομμάτια που γνωρίζεις και αγαπάς, για να ξέρεις και τι ακούς.

Αν κάποιοι φίλοι εδώ μέσα είμαι σίγουρος ότι θα έχουν άποψη και καλή για την κατηγορία ηχείων αυτή, και θα σε κατευθύνουν με τις απόψεις τους :)