Doop ZSD-1100

wing

New member
6 September 2012
2
Καλησπέρα σε όλους!

Έψαξα στο φόρουμ κάτι σχετικό για το συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή του Πλαισίου αλλά δε βρήκα κάτι οπότε είπα να κάνω το 1ο μου post.
Η ερώτησή μου είναι αν είναι φυσιολογικό τα πλήκτρα P+,P- του τηλεκοντρόλ να ανεβοκατεβάζουν τα κανάλια ανά 10, κάτι που εγώ 1η φορά
συναντώ σε συσκευή....
Τον πήγα ήδη μια φορά πίσω στο πλαίσιο και "του έκαναν firmware update". Φυσικά δεν άλλαξε τπτ και μάλιστα σύμφωνα με το site τους δεν
υπάρχει νέο firmware για το συγκεκριμένο μοντέλο, κάτι που επιβεβαιώνεται από τις πληροφορίες στο μενού αφού ακόμα δείχνει version 1
σχεδόν σε όλα. Τους έστειλα και mail περιμένοντας απάντηση.
Για να μην ξανατρέχω άδικα, έχει κανείς άλλος αυτό το μοντέλο για να μου απαντήσει αν συναντά το ίδιο θέμα;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

wing

New member
6 September 2012
2
Τελικά είναι φυσιολογική αυτή η λειτουργία του τηλεχειριστηρίου. Για την κατά 1 αυξομείωση των καναλιών χρησιμοποιούνται τα βέλη πάνω, κάτω.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Γειά σου wing! Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλοθέατος!

Θα μπορούσες να γράψεις τι λέει στο μενού με τις εκδόσεις και τις ημερομηνίες;

Αν γίνεται να ανοιχθεί και να βγουν 1-2 φωτογραφίες της πλακέτας, θα ήταν ωραίο να δούμε πως είναι.
Η συσκευασία λέει ότι έχει επεξεργαστή ALi M3381C αν θυμάμαι καλά, αλλά αμφιβάλω λίγο.
 

zouve

New member
11 June 2012
18
έχω ένα πρόβλημα τον άνοιξα χτες να δω λίγη τηλεόραση και μόλις ξεκίνησε με ρώταγε για region και τα σχετικά (στην welcome screen) λες και τον λειτουργούσα για πρώτη φόρα όταν έκανα scan τα κανάλια μου σταματάει στο 17% και ο doop κάνει επανεκκίνηση και με πετάει πάλι στην welcome screen για συντονισμό καναλιών και σε μια άλλη τηλεόραση τα ίδια κάνει !!!
λέτε να πάει αλλαγή τι έπαθε στα ξαφνικά ;
 

clarck

New member
16 October 2006
94
Πηρα τρεις, οι δυο εχουν βγαλει προβλημα, τον αλλον δεν τον δουλεψαμε. Αρα σχεδον 3 στους τρεις εβγαλαν αυτο το προβλημα με την αρχικη καρτα, που βαζεις την Χωρα κτλ και ξαναεπιστρεφει εκει.

Τοην πρωτη φορα πηγα στο Πλαισιο εκαναν "αναβαθμηση" και δουλεψε, τωρα τα παιξε το δευτερο.

Firmware απο που κατεβαζουμε??
 

clarck

New member
16 October 2006
94
Γεια!

Λοιπον έχουν ως εξής.

Bootloader: 1.0
Maincode: 1.9
Countryband: 1.0
userid: 1.0
 

clarck

New member
16 October 2006
94
Δουλεψε. Και φυσικα, ορίστε και οι φωτογραφιες που ζητηθηκαν.

8135791478_2a6ed44bff_b.jpg

8135760065_a21bebc48f_b.jpg

8135756425_8a2566e820_b.jpg

8135753959_44e222f36f_b.jpg

8135751597_a29980dc52_b.jpg
 

clarck

New member
16 October 2006
94
Την κανουμε δλδ?

Χθες μας ξαναπαγωσε και περaσα το update που μου ειχες στειλει τοτε.... Tο πηρε, ξαναπερασε τα καναλια και μετα δουλεψε.

Να περασω το νεο? :)
 

geodimis

New member
18 December 2006
91
Athens
Καλησπέρα κι απο μένα. Μήπως ξέρει κανείς γιατι ο δέκτης παίζει επιλεκτικά τους εξωτερικουσ υπότιτλους απο εξωτερική συσκευή; Είναι πολυ περίεργο το ότι σε αλλα video του ίδιου format τους παίζει ενώ σε αλλα όχι.
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Τσεκαρε τους υποτιτλους που παιζει σε τι κωδικοποιηση ειναι και σε ποια ειναι οσοι δεν παιζουν. Το πιθανοτερο αυτο ειναι το προβλημα, αλλοι να ειναι σε UTF-8 και αλλοι σε ANSI και το αντιστροφο.
Εαν δεν ειναι αυτο κοιταξε στα βιντεο που δεν παιζει υποτιτλους αν εχουν ενσωματωμενους εσωτερικους στο βιντεο, αν και αυτη ειναι λιγοτερο πιθανη περιπτωση να ειναι το προβλημα.
 

antreas9

Established Member
12 August 2010
171
Καλησπερα. Ξεθαβω το θεμα, γιατι μετά την αναβαθμιση σε ψηφιακα στην αττικη, ο συγκεκριμενος αποκ.
/ποιητης, μου παρουσιασε ξαφνικα θεμα.
μεχρι την προηγ. Ημερα επαιζε κανονικα.
απο οταν χαθηκαν τα καναλια κ απαιτουν επανασυντονισμο, με το που του λες να ψαξει, φτανει στο 9, και κρασαρει. Ρισταρτ.
και στο μενου που μπηκα, και χειροκινητα που προσπαθησα να εντοπισω καναλια, τα ιδια.
υπαρχει πιθανοτητα να χαλασε συμπτωματικα την ημερα που απαιτηθηκε επανασυντονισμος? Ή πρεπει να κανω κατι αλλο?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Δεν είναι φυσιολογικό. Κάνε του επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξαναδοκίμασε.
Ποιά έκδοση λογισμικού έχει ο δικός σου; Αν είναι πριν από 17-12-2012, υπάρχει μια αναβάθμιση λίγο πιο πάνω σε αυτή την σελίδα.