Neco Maxima HD

kwstaskara

New member
24 July 2012
34
61795626.jpg
κσερει κανεις τιποτα για αυτον τον δεκτη?
δυνατοτητες
PVR - (MPEG-4) (High Definition 1080p 50/Hz)
MPEG-2 SD/HD (MP@ML & MP@HL/) MPEG-4/ Η264 AVC

Εξωτερικό (USB 2.0) έως 1TB1
x HDMI, 1 x Scart, 1 x USB 2.0, EPI, AutoInstall (Βοηθός Εγκατάστασης), Ψηφιακή έξοδος ήχου (Dolby Digital Audio, E-AC3 WMA & HE-ACC Digital. Στερεοφωνική μίξη σε αναλογικές & ψηφιακές εξόδους). Συμβατός με αρχεία MP3, WMA, WAV MP4, MOV, MPG, VOB, MKV (Matrosca), Teletext Υψηλής, Λειτουργία Υπότιτλων, Γονικό Κλείδωμα.
dolby digital.subs
led
παρακαλω οσοι εχουν αγορασει τον δεκτη να γραψουν τα καλα του και τα κατα του οσο αναφορα τον δεκτη και οχι τα δικα σας προβληματα πχ(δεν μου πιανει κανενα καναλι αυτο το πιο πιθανον ειναι να ειναι δικο σας προβλημα και οχι του δεκτη)και σαν media player λεει τιποτα?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Όλοι εδώ μέσα τα δικά μας προβλήματα γράφουμε και από αυτά προκύπτει το γενικό συμπέρασμα. Με αυτόν τον τρόπο μαθαίνουμε όλοι στοιχεία από άλλους δέκτες και κάνει το δικό του φιλτράρισμα ο καθένας. Μάλλον το ίδιο θα πρέπει να κάνεις και εσύ.
Έχω την εντύπωση ότι προσπάθησες να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία αλλά δεν ανέβηκε. Ξαναπροσπάθησε ως επισυναπτόμενο ή από εξωτερικό αποθηκευτικό site. Χρειάζεται για να δούμε ποιος δέκτης είναι και να εξακριβωθεί η ταυτότητα του. Αν και κάποιοι εδώ μέσα και μόνο από το όνομα σου βγάζουν πλήρη στοιχεία του δέκτη. Αλλά αν έχεις φωτογραφία σίγουρα θα βοηθήσει.
 

kwstaskara

New member
24 July 2012
34
ναι αυτος ειναι flaski και δεν κσερω τι παιζει με αυτον τον δεκτη κανεις δεν τον εχει αγορασει?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ο δέκτης δείχνει σαν να είναι κλώνος του Power Plus HD2000.
O papars είχε αναφέρει ότι έβαλε στον 2000 το λογισμικό του Maxima, αλλά δεν έβρισκε κανάλια, οπότε μάλλον δεν είναι κλώνος.
Το μήνυμά του: http://www.avclub.gr/forum/showthre...D-2000?p=1056546222&viewfull=1#post1056546222

Πάντως έχει ωραίο μενού, διαφορετικό από τα υπόλοιπα Mstar. Κάπου το είχα δει σήμερα, αλλά δεν θυμάμαι που...
 

kwstaskara

New member
24 July 2012
34
tolias συγνωμη αλλα δεν το διευκρινησα ηθελα να πω πρωτα να γραφτουν εντοιπωσεις για τον δεκτη αν ειναι καλο τι προβληματα εχει και δεν εχω προβλημα να πουν χρηστες οτι προβληματα εχουν γιατι σιγουρα αν προκαλει προβληματα σε πολους σημαινει οτι ειναι ελατωματικος
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
tolias συγνωμη αλλα δεν το διευκρινησα ηθελα να πω πρωτα να γραφτουν εντοιπωσεις για τον δεκτη αν ειναι καλο τι προβληματα εχει και δεν εχω προβλημα να πουν χρηστες οτι προβληματα εχουν γιατι σιγουρα αν προκαλει προβληματα σε πολους σημαινει οτι ειναι ελατωματικος
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη, κουβέντα κάνουμε. Δυστυχώς όμως δύο τρόποι πληροφόρησης υπάρχουν. Συνήθως κάποιος κάνει μία παρουσίαση ενός δέκτη με ότι στοιχεία μπορεί να βρει. Και μετά ο καθένας αρχίσει να γράφει τις εντυπώσεις και τα προβλήματα που συναντά. Έτσι μαθαίνουμε όλοι την συμπεριφορά ενός δέκτη αφού φιλτράρουμε κάποια στοιχεία που θεωρούμε υπερβολικά ή εκφράζουν πολύ προσωπικές προτιμήσεις. Μία προσπάθεια μόνο έχει κάνει ο συντονιστής talos_2002 που μαζεύει τα πιο σημαντικά στοιχεία ενός δέκτη και γράφει μια συνοπτική αναφορά στην πρώτη σελίδα του sticky thread
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/96945-%CE%A3%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82
Πάντως ο συγγενικός του Power Plus HD2000 είναι από τους καλούς M-Star δέκτες και αν έχει λίγο "συγγενικό" αίμα θα είναι και αυτός αξιόλογος.
 

papars

New member
5 November 2010
68
Όπως έχω αναφέρει κάπου αλλού, ο maxima HD2 εξωτερικά είναι κλώνος του Power plus HD2000. Μάλιστα έχει και το ίδιο χειριστήριο -και τα ίδια προβλήματα κακής ακτίνας λειτουργίας. (Τυχαία ανακάλυψα ότι το χειριστήριο του Grundig ak-04 που είχα για πέταμα κάνει άριστη δουλειά αφού παρόλο που έχει άλλο σχήμα οι κωδικοί του ταιριάζουν 100% με το ζαβό του HD2000)

O maxima HD2 δέχεται κατευθείαν το λογισμικό του HD2000 αλλά δεν φορτώνει κανάλια - το ίδιο και ανάποδα. Άρα έχουν άλλο demodulator -τουλάχιστον. Τα μηχανήματα έχουν και το ίδιο front panel οπότε δουλεύουν και οι ενδείξεις και τα πλήκτρα.

Τον maxima HD2 τον βρήκα στο satworld (Περιστέρι).
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
O maxima HD2 δέχεται κατευθείαν το λογισμικό του HD2000 αλλά δεν φορτώνει κανάλια - το ίδιο και ανάποδα.
Υπάρχει κάπου το firmware του Maxima;


Τον αναφέρεις ως Maxima HD2. Υπήρξε και πρώτη έκδοση; Μήπως γνωρίζεις περισσότερα;
 

kwstaskara

New member
24 July 2012
34
εγω δεν ηκσερα για hd2 maxima μονο τον hd σκετο αλλα δεν εχω δει πως ειναι το τηλεκοντρολ του:furious3: οσο για το μενου ειναι ομορφο

επσακσα για τον hd2 αλλα δεν τον βρηκα πουθενα
 
Last edited by a moderator:

papars

New member
5 November 2010
68
Το pdf της neco τον ονομάζει HD2. Δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν διάφορα μοντέλα.
 

lalenium

New member
16 September 2009
29
Επειδή πιστεύω ότι η υποστήριξη κάποιου δέκτη με firmware είναι σημαντική και γενικά η υποστήριξη
μετά την αγορά ,δεν θα πρότεινα αυτήν την εταιρεία.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Neco Maxima HD

Επειδή πιστεύω ότι η υποστήριξη κάποιου δέκτη με firmware είναι σημαντική και γενικά η υποστήριξη
μετά την αγορά ,δεν θα πρότεινα αυτήν την εταιρεία.
Εδώ χρειάζεται ένα κουμπάκι «Like» στο φόρουμ!
Συμφωνώ!