Panasonic L E5 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sv8iik

New member
29 July 2012
5
Καλημέρα , πριν απο μερικές μέρες ημέρες αγορα την ένα θεματι TV , την έχω συνδέσει με Δορυφορικο δεκτη (hdmi) και έχω ένα θέμα με τις ρυθμίσεις εικόνας - χρωματα ... Στα κανάλια SD δεν μου αρέσει η απόδοση της ενώ στα HD είναι τέλεια η απόδοση ! Στα SD κανάλια όπως αντ1 mega κτλ ... Είναι κάπως περίεργη η εικόνα (δεν ξέρω πως να το εξηγήσω) κάνοντας μερικές ρυθμίσεις φτιάχνει ελάχιστα αλλά όταν την απενεργοποιησω και μετά την ξανά ανοίξω έχουν χαθεί οι ρυθμίσεις . Ξέρει κάποιος πως αποθηκεύονται μόνιμα οι ρυθμίσεις ; Κάποιος να προτείνει ρυθμίσεις για την εικόνα ? παρακαλώ τα φώτα σας γιατι δεν ξέρω τι θα τη κανω !!!
(πριν είχα την lg 32ld750 η οποια ήταν τέλεια σε ολα της )
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Re: Panasonic TX-L42E5e (πρόβλημα;)

Δεν έχω αυτή την tv, είχα όμως την Ε30, τον πρόγονό της, κατά μία άποψη.
Επιβεβαιώνω στο ακέραιο τα όσα λες για SD και HD, ίσχυαν από πέρυσι, αλλά πίστευα ότι θα είχε βελτιωθεί στο SD. Δεν...
Το review εδώ τη βγάζει αρκετά καλή. http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-tx-l42e5b-l32e5b-201207131935.htm
Για τις ρυθμίσεις τώρα, διάβασα κάτι παράξενο, ότι δεν δέχεται ξεχωριστές ρυθμίσεις σε κάθε είσοδο.
"Picture settings cannot be customised per input".
Πράγμα ομολογουμένως παράξενο.
Δηλαδή κρατάει τις ρυθμίσεις του hdmi ας πούμε, αλλά αν πας σε dvb-t πάει στις αρχικές ρυθμίσεις?
Τουλάχιστον φρόντισε να ρυθμίσεις την είσοδο που χρησιμοποιείς πιο συχνά.
 

sv8iik

New member
29 July 2012
5
Re: Panasonic TX-L42E5e (πρόβλημα;)

ευχαριστω... αυτο εχω κανει...(δυστηχως) εχω κανει ρυθμισεις για την hdmi..(sat) . μηπως μπορουμε να βρουμε ποιες ειναι οι καλυτερες ρυθμισεις για το μοντελο tv ??
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic TX-L42E5e (πρόβλημα;)

Ίσως προλαβαίνεις να την πας πίσω και να πάρεις κάποια άλλη. Πόσες ημέρες την έχεις και από που την αγόρασες?
 

sv8iik

New member
29 July 2012
5
Re: Panasonic TX-L42E5e (πρόβλημα;)

την εχω 10 ημερες. απο καταστημα electronet στη Σαμο. τοσο χαλια ειναι δηλ. ρε παιδια >??? και τι να παρω σε αυτα τα λεφτα αν μου την αλλαζει ? 40-42 inch ????
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic TX-L42E5e (πρόβλημα;)

Δεν είπα ότι είναι χάλια , είπα μήπως να δοκίμαζες κάτι άλλο.

Όταν την άνοιξες πρώτη φορά μήπως έβαλες κατά λάθος "λειτουργία καταστήματος"? Ίσως γι' αυτό χάνει τις ρυθμίσεις.

Ποιόν δέκτη έχεις? ΜΕGA κτλ. πιάνεις από δορυφόρο (NOVA/ΟΤΕ TV?)
 

sv8iik

New member
29 July 2012
5
Re: Panasonic TX-L42E5e (πρόβλημα;)

καλημερα, δεν ειναι σε λειτουργια καταστηματος, τις ρυθμισεις τις αποθηκευσα τελικα για την εισοδο hdmi1 , στην οποια εχω επανω ενα dm800 HD και βλεπω μεσω δορυφορου...
(αναλογικα στη περιοχη μου, παιζουν 2-3 το πολυ)
το θεμα ειναι τι ρυθμισεις χρειαζονται για να βλεπω λιγο καλυτερα τα SD καναλια MEGA-ANT1-STAR κτλ..
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Panasonic TX-L42E5e (πρόβλημα;)

Ίσως φταίει και ο δέκτης που δεν κάνει σωστή διαχείριση χρωμάτων σε SD.

Οι γονείς μου που έχουν μια Sony LCD 5ετίας πρόσφατα έβαλαν OTE TV και η τηλεόραση εκεί που έδειχνε σχεδόν ξεβαμμένα με τον Panasat της NOVA που είχαν πριν τώρα δείχνει μια χαρά.
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Panasonic LED E5 TV

Κανεις δεν εχω δει να γραφει για το συγκεκριμενο μοντελο.Να υποθεσω οτι δεν την εχει κανεις?Ολοι για την ΕΤ5 γραφουν. Κανεις με την απλη?
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
Re: Panasonic LED E5 TV

Καλα εμενα σχεδον σε ολες τις τηλεορασεις μου φαινονται χαλια μαυρα τα καναλια. Ειδικα στις samsung δεν βλεπονται...Εγω μια ΕΤ5 που εστησα σημερα δειχνει οπως οι περισσοτερες...
 

CASPER

AVClub Enthusiast
25 August 2009
783
Αθήνα
Μήπως κάποιο μέλος ή κάτοχος γνωρίζει τι ακριβώς εννοεί η Panasonic
δίνοντας ανανέωση "150 HZ BLS" στην TX-L37E5 ??
Είναι μήπως τα 50 HZ από το panel και τα υπόλοιπα 100 από το backlight
scanning (BLS) ??
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Απάντηση: Panasonic L E5 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μήπως κάποιο μέλος ή κάτοχος γνωρίζει τι ακριβώς εννοεί η Panasonic
δίνοντας ανανέωση "150 HZ BLS" στην TX-L37E5 ??
Είναι μήπως τα 50 HZ από το panel και τα υπόλοιπα 100 από το backlight
scanning (BLS) ??

Έτσι ακριβώς
 

joe bar

New member
21 January 2013
1
panasonic txl37e5

γεια σας παιδια. εχω αγορασει προσφατα την συγκεκριμενη τηλεoραση. χαλασε ο <<ερωτας>> μου η philips crt 29 ιντσων matchline 100 Hz με το 2ο tuner. κατεβαζω ταινιες και μεχρι προσφατα τις εβλεπα στο pc. συνδεσα την panasonic με τον εξωτερικο σκληρο δισκο που εχω τις ταινιες αποθηκευμενες αλλα δεν βλεπω υποτιτλους τα αρχειο της ταινιας ειναι .avi και οι υποτιτλοι .srt σε εναν φακελο με το ιδιο ονομα η μονη διαφορα η καταληξη των υποτιτλων .srt τι πρεπει να κανω ? βοηθηστε τον αναλφαβητο !!
:grandpa:
 

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Αυτό είναι το σωστό thread για την TX-L32E5E φαντάζομαι.
Οι εντυπώσεις μου για την τηλέοραση (την έχω από το Σεπτέμβριο του 2012).
Καλό & γρήγορο ενσωματωμένο media player.
Για να πετύχεις την εικόνα που σου αρέσει πρέπει να πειραματιστείς αρκετά, μόνο σε True Cinema ή Cinema mode. Στα άλλα mode οι "σκοτεινές" σκηνές υποφέρουν.
Με τι ρυθμίσεις εικόνας τη δουλεύετε την τηλεόραση ;
 
Last edited: