[HELP] MIC mono broadcast.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

deus_cide

New member
31 March 2009
9
Θεσ/νικη
Γεια χαρά.
Το όλο θέμα έχει ως εξής.
Είχα στην άκρη ενα πυκνωτικο μικρόφωνο,έναν προενισχυτή μικροφώνου με λυχνία και ένα παραμετρικό eq.
Μιλάω πολυ μεσω ιντερνετ δια μικροφώνου και είπα μιας και τα χω, δε τα κουμπωνω να δω τι γινεται..
Τα έβαλα με τη σειρα και λειτουργησαν όμορφα πάνω στην onboard καρτα ηχου.
Το πρόγραμμα voip ειναι το ts3 το οποιο πάνω σε 7.5kb/sec μεταφερει 32KHz widebad σήμα.
Σίγουρα ίσως να μην αξίζει τον κόπο όλη αυτη η δουλεα,άλλος σε ακουει σε ψείρες,άλλος στο ipod,άλλος με τρυπια headsets.

Η ερώτηση μου είναι η εξής.Ανοιγω στο ραδιοφωνο μερικους σταθμους,και ακούω τους ομιλητες να έχουν ενα γλυκο μπάσο,το οποιο όμως καταλαβαινω οτι είναι ψηφιακα διογκωμενο και μου αρεσει πολυ.Ενω ανεβάζω και γώ τα μπάσα μου,δε βλεπω σαν αποτέλεσμα την διόγκωση που περίμενα.Τονίζει το μπάσο,άλλα δε γίνεται αυτό το συμπαγές μπλόκ μπάσων όπως ακούω αλλού.
Τι μου λειπει? καποια βαθμίδα? σωστο eq? μυαλο :D ?

PS1:Οι dyn compressors κάνουν τετοια δουλεια?
ps2:Το θέμα δεν ήξερα που να το ανοίξω.Με συγχωρείτε για την ακαταστασία.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ναι καλά κάνεις και σκέπτεσαι ότι και στο limiter / compressor οφείλεται ο ήχος που ακούς.
Αλλά είναι και η φωνή του εκφωνητή πάντα που παίζει ρόλο – για αυτό και λέμε ότι έχουν ραδιοφωνική φωνή.

To ts3 δε το ξέρω αλλά πολλές φορές τα προγράμματα voip πετάνε τα μπάσα και τα πρίμα με απότομα φίλτρα (λ.χ. <60Hz και > 15KHz) πριν το βήμα της κωδικοποίησης με όποιο επιλεγμένο αλγόριθμο.
Για αυτό όσο και να πειράζεις μετά ρυθμιστικά tone, τα μπάσα δεν έρχονται…

Βρες κάποιο επαγγελματικό πρόγραμμα επεξεργασία ήχου και παίξε με vst plugins - φίλτρα.
Κάνε μερικές ηχογραφήσεις της φωνής σου και παίξε όσο μπορείς με φίλτρα
Σταδιακά εάν βρεις τον ήχο που θες να ‛εκπέμπεις’
και εάν καταλήξεις σε δύο τρία φίλτρα
θα τα καταφέρεις να τα βάλεις όλα σε αλυσίδα μέσω ASIO ώστε να περνάς τη φωνή σου realtime μέσα από φίλτρα πριν να φτάσει στην όποια εφαρμογή (όπως το voip παραπάνω).
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Οικονομικό είναι και καλό εργαλείο παρόλο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις και software :)

Θα μας μεταφέρω στα ‛τεχνικά θέματα ήχου’
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Θα συμφωνήσω με τον Τάσο (tmju) στο (post #2).

Θα προσθέσω όμως το εξής: Ένα μεγάλο μέρος του μπάσου που ακούς από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς οφείλεται και στο proximity effect (φαινόμενο εγγύτητας). Πρόκειται για το φαινόμενο που παρουσιάζουν τα καρδιοειδή μικρόφωνα να ενισχύουν -και μάλιστα πολύ-, θα λέγαμε να χρωματίζουν τις χαμηλές συχνότητες όταν κάνουν λήψη από πολύ κοντά. Αυτό τις περισσότερες φορές προσπαθούμε να το αποφύγουμε, υπάρχουν όμως περιπτώσεις, όπως η συγκεκριμένη, που αυτό είναι επιθυμητό.

Συνεπώς η λύση μπορεί να είναι να κάνεις λήψη φωνής από πολύ κοντά. Αρκεί να ρυθμίζεις το κέρδος (gain) στον προενισχυτή μικροφώνου, κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπερφορτώνεις την είσοδο.

Ένα άλλο θέμα είναι η κάρτα ήχου που χρησιμοποιείς. Έχω πολλές αμφιβολίες αν η οποιαδήποτε on-board κάρτα ήχου που αναφέρεις μπορεί να δώσει ένα τέτοιο αποτέλεσμα.

Μία κάρτα ήχου τουλάχιστον ημιεπαγγελματική, ικανή να διαχειριστή σωστά το σήμα Line που δίνει στην έξοδο του ο προενισχυτής μικροφώνου σου, (ή/και ο Compressor, εφόσον χρησιμοποιήσεις και τέτοιον) είναι απαραίτητη επίσης. Εάν βέβαια θεωρείς απαραίτητο αυτό το "ραδιοφωνικό" αποτέλεσμα.

Δεν είναι απαραίτητο να είναι ακριβή. Αρκεί να είναι κατάλληλη...