Αγορά νέας TV έως 850 ευρώ το πολύ!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

karkalas

New member
21 August 2012
6
Καλησπέρα σας.


Ψάχνω το τελευταίο διάστημα να αγοράσω τηλεόραση, και διαβάζω για Plasma, LCD και LED/LCD.

Πολύ μεγάλο μπέρδεμα.

Θα ήθελα να μην ξεπεράσω τα 600 ευρώ, αλλά για κάτι πραγματικά εξαιρετικό ίσως ανέβαινα κάπως.

Αλλά μόνο για κάτι το εξαιρετικό.

Η χρήση της τηλεόρασης θα αφορά ταινίες και ντοκιμαντέρ 1080, και φυσικά ποδόσφαιρο μέσω HD αποκωδικοποιητή της NOVA.

Επειδή θα τοποθετηθεί σε γωνιακή θέση, η μέγιστη απόσταση από τους καναπέδες θα είναι 2.80 μέτρα και η ελάχιστη 1.40.

Να προσθέσω πως σε καμία περίπτωση δεν ενδιαφέρομαι να φοράω γυαλιά για να παρακολουθώ 3D.

Δε συνάντησα κάτι παρόμοιο με τόση λεπτομέρεια, γι'αυτό και άνοιξα καινούριο topic.


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :a0210:,

Θανάσης
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
έχεις λίγο περίεργο χώρο από την άποψη ότι έχουν μεγάλη απόκλιση η μέγιστη και ελάχιστη απόσταση θέασης. έτσι μια 50άρα πλάσμα που θα είναι ταμάμ στα 2.80 θα είναι λογικά μεγάλη στο 1.40. η συνηθισμένη θέση θέασης είναι στα 2.80 ή στα 1.40. ?? υποψιάζομαι γωνιακό καναπέ.

κάποιες προτάσεις σε 50άρες πλάσμα.

https://www.skroutz.gr/s/449535/LG-50PA5500.html?keyphrase=50pa5500
https://www.skroutz.gr/s/449000/Samsung-PS51E530A3W.html?keyphrase=51e530
https://www.skroutz.gr/s/1563767/Samsung-PS51E550D1K.html?keyphrase=51e550

από την χειρότερη προς την καλύτερη η λίστα. η 530 από άποψη εικόνας είναι ίδια λογικά με την 550 και δεν έχει 3d ενώ δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή στα 24p.

σε led 46άρα μια περίπτωση εντός budget είναι αυτή και γενικά το budget σου είναι σφικτό για 46άρα.

https://www.skroutz.gr/s/448746/Samsung-UE46ES5500.html

αν κατέβεις πιο χαμηλά σε ίντσες πχ 40 - 42 υπάρχουν περισσότερες επιλογές σε led.
 

karkalas

New member
21 August 2012
6
Σε ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα της απάντησης.

Ο χώρος όντως είναι κάπως περίεργος, και για την ώρα δεν έχουμε καναπέ γωνία, αλλά θα είναι η επόμενη αγορά που θα κάνουμε, άρα σωστά το προσέγγισες.
Με έχουν φάει οι φίλοι μου, οι οποίοι "το έχουν" περισσότερο με την τεχνολογία από εμένα να πάρω LED, και να μείνω μακρυά από Plasma, πράγμα για το οποίο προσπάθησε να με πείσει και η πωλήτρια στον Κωτσόβολο.
Έχω διαβάσει αρκετά αλλά το όλο ζήτημα μου φαίνεται ιδιαίτερα υποκειμενικό, μιας και διαβάζω εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις περί LED και Plasma.

Βοηθήστε...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Στα λεφτά που δίνεις (έως 600) η 50PA5500 είναι μονόδρομος από άποψη value for money.

Αν ανέβεις δες και τις άλλες δυο που λέει ο Βασίλης.
 

karkalas

New member
21 August 2012
6
Η βασικότερη απορία μου αφορά στο λόγο για τον οποίο υπάρχει μια τάση αποτροπής από τις Plasma, και "σπρωξίματος" στις LED.
Επίσης ο χώρος είναι ελαφρώς φωτεινός, αλλά η τηλεόραση θα χρησιμοποιείται κυρίως κατά τις βραδινές ώρες.
Τέλος να αναφέρω την εμπειρία μου από Plasma, μιας και δεν είναι και η καλύτερη.
Δίνει την αίσθηση πως χάνει frames στη γρήγορη κίνηση (πχ στη μπάλα), καθώς επίσης και το σήμα του MEGA, το οποίο πλέον το βλέπω μόνιμα ότι κανάλι κι αν παρακολουθώ.
Το κουράζω πολύ διότι πραγματικά θα ματώσω για να την αγοράσω...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Τέλος να αναφέρω την εμπειρία μου από Plasma, μιας και δεν είναι και η καλύτερη.
Δίνει την αίσθηση πως χάνει frames στη γρήγορη κίνηση (πχ στη μπάλα), καθώς επίσης και το σήμα του MEGA, το οποίο πλέον το βλέπω μόνιμα ότι κανάλι κι αν παρακολουθώ.

Από ποια πλάσμα είναι η εμπειρία σου αυτή?

Οι πλάσμα για διάφορους λόγους (κατανάλωση ρεύματος , burn in , βάρος/όγκος σε παλιότερα μοντέλα , ότι δεν βγαίνουν σε μικρά μεγέθη 32" και κάτω κτλ) έχουν χάσει αρκετά σε θέμα ονόματος στην αγορά.

Αυτό όμως σημαίνει ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλά και άρα και είναι πολύ καλό το value for money για τα περισσότερα μοντέλα.
 

karkalas

New member
21 August 2012
6
Έχω μια Samsung η οποία είναι τουλάχιστον 10 χρονών και προφανώς δεν είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.
Όλη την ημέρα διαβάζω σήμερα, και ολοένα και πείθομαι πως η φήμη των Plasma είναι χειρότερη από ότι τους αξίζει.
Yperion, εσύ πιστεύεις πως για την χρήση που την θέλω εγώ η Plasma είναι η ιδανική επιλογή?
Συγκεκριμένα οι δυο πρώτες επιλογές του vas_papavas είναι αυτές οι οποίες μου αρέσουν περισσότερο, και την LG που την είδα από κοντά μου φάνηκε τουλάχιστον εντυπωσιακή.
Με προβλημάτισε πολύ η πωλήτρια που μου είπε "Μακριά από Plasma".....
Προτείνεις να κινηθώ για Plasma σε μεγαλύτερο μέγεθος (50") λοιπόν?
 

karkalas

New member
21 August 2012
6
Λοιπόν κύριοι, νομίζω πως έχω καταλήξει μετά από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο.
Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε LG 50PA5500 και Samsung PS51E530.
Αυτό που χρειάζομαι είναι να μου πείτε ποιά από τις δυο να επιλέξω και γιατί, επειδή μου φαίνονται ίδιες...
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
η 530 είναι καλύτερη (μαύρο - αντανακλάσεις).

η πηγή σου για αναπαραγωγή ταινιών / ντοκυμοντέρ 1080 ποια θα είναι??? έχεις κάποιο media player / υπολογιστή η σκοπεύεις να παίζεις από τον media player της tv????
 

karkalas

New member
21 August 2012
6
Η πηγή αν όλα πάνε βάση σχεδίου θα είναι το pc, το οποίο το έχω στο σαλόνι.
Υποψιάζομαι πως κάτι δεν πάει καλά με τον media player της TV?
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
οχι δεν σε ρώτησα για αυτό.

απλώς η samsung στην 530 έχει κάνει την απίστευτη μ@κακία για μένα και δεν έχει βάλει υποστήριξη 24p. δηλαδή όταν βλέπεις μια ταινία mkv που είναι στα 23.976 τότε η τηλεόραση θα το αναπαράγει στα 50 ή 60hz με pulldown. από εκεί και πέρα είναι θέμα είναι στο player τι pulldown θα κάνει και είναι πιθανό να έχεις σπασιματάκια στην κίνηση.

φαντάζομαι ότι η lg το υποστηρίζει και αυτό είναι ένα + της και ίσως το μόνο.
 

matidiaolo

New member
29 August 2011
28
Vas μπορείς να επεξηγήσεις λίγο περισσότερο το παραπάνω; Και λινκ μου κάνει μια χαρα!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Αν αναπαράγεις ένα αρχείο 24p στα 50 Hz μεσώ media player ή PC κανένας εκτός του superman δεν θα βλέπει πρόβλημα στην κίνηση.

Converting 24p to PAL - 24p material can be converted to the PAL format with the same methods used to convert film to PAL. The most popular method is to speed up the material by 25/24 (4%). Each 24p frame will take the place of two 50i fields. This method incurs no motion artifacts other than the slightly increased speed, which is typically not noticeable. As for audio, the ~4% increase in speed raises the pitch by 0.7 of a semitone, which again typically is not noticed. Sometimes the audio is pitch shifted to restore the original pitch.

http://en.wikipedia.org/wiki/24p
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Vas μπορείς να επεξηγήσεις λίγο περισσότερο το παραπάνω; Και λινκ μου κάνει μια χαρα!

η 550 έχει την επιλογή cinema smooth και ουσιαστικά αναπαράγει ένα σήμα 24p στα 96 hz. η 530 δεν έχει τέτοια δυνατότητα και τα αναπαράγει στα 50 ή 60hz.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Αγορά νέας TV έως 850 ευρώ το πολύ!

Αν αναπαράγεις ένα αρχείο 24p στα 50 Hz μεσώ media player ή PC κανένας εκτός του superman δεν θα βλέπει πρόβλημα στην κίνηση.

Converting 24p to PAL - 24p material can be converted to the PAL format with the same methods used to convert film to PAL. The most popular method is to speed up the material by 25/24 (4%). Each 24p frame will take the place of two 50i fields. This method incurs no motion artifacts other than the slightly increased speed, which is typically not noticeable. As for audio, the ~4% increase in speed raises the pitch by 0.7 of a semitone, which again typically is not noticed. Sometimes the audio is pitch shifted to restore the original pitch.

http://en.wikipedia.org/wiki/24p

Άλλο να μετατρέπεις το υλικό 24p σε PAL (όπως λέει το quote που παρέθεσες) και άλλο να αναπαράγεις 24p σε μέσo που ανανεώνει στα 50hz (που αυτό συμβαίνει όταν ορίζεις στον player σου έξοδο 50hz).
Τώρα αν εσύ παίζοντας 24p στα 50 δεν βλέπεις τα συχνά σπασιματάκια (σε αργά παναρίσματα της κάμερας θα το δεις) τι να πω. Άλλα τα μάτια του λαγού που λένε...
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Παίζω με το WD LIVE smp και όχι δεν φαίνεται διαφορά στην κίνηση σε σχέση με την παλιά μου τηλεόραση που έπαιζε στα 96 hz χωρίς motion interpolation.

Αν μιλάς για αναπαραγωγή των 24p με motion interpolation τύπου smooth film τότε είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Όχι δεν μιλάω για χρήση FI. Aπλά σου λέω πως η μέθοδος που παρέθεσες πιο πάνω είναι για μετατροπή του υλικού 24p σε PAL και περιλαμβάνει αλλαγή του χρονισμού του υλικού, κάτι που δεν κάνει καμία τηλεόραση και κανένα player (καλά δεν παίρνω και όρκο γι'αυτό, αλλά οι συσκευές που συζητάμε σίγουρα δεν το κάνουν).
Όταν δηλαδή αναπαράγονται τα 24p στα 50hz δεν έχει καμία σχέση η διεργασία με αυτήν που παρέθεσες πιο πάνω. Νομίζω κάπου είχε ποστάρει ο JL το pulldown που χρησιμοποιείται, 3πλό frame ανά 11 2πλά, κάτι τέτοιο.

Εγώ πάντως έπαιξα στα 50hz και στα 96 και είδα πολλαπλά σπασιματάκια στην 1η περίπτωση, τα οποία δεν φαίνονται πάντα, σε αργά παναρίσματα όμως είναι αρκετά εμφανή.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Για εμένα δεν υπάρχει διαφορά , η τουλάχιστον δεν την βλέπω , ότι judder θυμόμουν λόγω 24p το βλέπω και τώρα οπότε δεν με απασχολεί.

Και σε ξένα forum που το έψαξα λίγο όλοι λένε ότι στα 50 Hz είναι ότι πιο κοντινό στα 48/72/96.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Ίσως είναι ό,τι πιο κοντινό λόγω του επαναλαμβανόμενου 3πλού frame ανά μισό δευτερόλεπτο, αυτό όμως προσθέτει αρκετά παραπάνω judder σε σχέση με το κανονικό.
Αλλά άλλο δεν θυμάμαι/δεν βλέπω/δεν με απασχολεί και άλλο να χρειάζεται να είσαι ο superman για να το παρατηρείς και να σε ενοχλεί.

P.S. sorry για τα off-topic topic starter, αν είσαι movie-freak λάβε τα υπ'οψην, αν όχι μην ασχοληθείς καν.
 
Last edited:

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
αν βάλεις ένα media player η πολύ περισσότερο ένα htpc στα 50 και δείς ένα επεισόδιο bsg ή τέσπα μια σειρά / ταινία με παναρίσματα της κάμερας η διαφορά είναι εμφανέστατη και είναι πολύ ενοχλητική. βλέπεις την χαρακτηριστική σπαστή κίνηση.

από εκεί και πέρα και εγώ πολλές φορές στο μόνιτορ tv βαριέμαι να γυρίσω στα 24 και το βλέπω στα 60 αλλά αυτό που βλέπω δεν έχει καμμία σχέση με τα 24/23

γενικά το να βλέπεις από κάρτα γραφικών με pulldown δεν είναι και το καλύτερο πράγμα. κάνουν μεταβλητό??? δεν το έχω ψάξει.

αυτός είναι και ο λόγος που ρώτησα για την πηγή αναπαραγωγής.

αν η πηγή αναπαραγωγής είναι ο media player της τηλεόρασης τα παίζει στα 60 οπότε είτε υποστηρίζει 24p είτε όχι ένα και το αυτό αφού η πηγή τα παίζει όλα στα 60.