Ενστάσεις/παράπονα για τους δέκτες της ελληνικής αγοράς. Κατασκευή/λειτουργίες/τιμή.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Δεν μπορω να καταλαβω τελικα για ποιον λογο ειμαστε ολοι μας αναγκασμενοι να υποχρεωθουμε σ αυτο το αθλιο αποτελεσμα που μας παρεχουν τα παμφτηνα Κινεζικα πραγματακια που μας παρεχουν καποιοι εποχιακοι εισαγωγεις. Τα αγοραζουν τζαμπα και τα πουλανε οσο νομιζουν.

Εχω μια Sharp 60αρα και δυο 42αρες στο σπιτι.
Εχω αγορασει δεκτες απο καθε κατασκευαστη chip, 10 διαφορετικες μαρκες δεκτων.
Η εικονα ανα κατασκευαστη chip παραμενει η ιδια με μικρες - ελαχιστες αποκλισεις λογω λογισμικου.
Η κατασκευη η υλοποιηση κ.λ.π ελαχιστο ρολο παιζουν στην εικονα.
Η ποιοτητα κατασκευης ΔΕΝ θα επρεπε καν να παιρνει CE. (αν μετρησετε το RFI των τροφοδοτικων τους θα ...)

Βλεποντας F1 στον Alpha (τωρα), η εικονα ειναι (με καλα λογια) απαραδεκτη - χαλια ασπρο - σκοτεινα και εντονα χρωματα - τοπικη θολουρα , σε συγκριση με την καταπληκτικη εικονα που απολαμβανες αναλογικα την προηγουμενη περιοδο.

Κριμα να ειμαστε αναγκασμενοι να βλεπουμε με την ποιοτητα που μας παρεχουν οι εισαγωγεις, λογω Ελληνικων.

Ενα μεγαλο κριμα....
 

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Re: Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Ειπα κριμα για να μην πω ΝΤΡΟΠΗ.

Και για τους εισαγωγεις και για αυτους που βρηκαν ευκαιρια για αρπακτες αλλα και για την κακιστη εικονα της Digea.

Ποιος ειναι "αυτος" και με ποιο δικαιωμα με υποχρεωνει να βλεπω με τον εξοπλισμο μου (που πριν απο 4 χρονια τον πληρωσα πανακριβα) αυτο το χαλι ?

Ταυτοχρονα εμεσως μου αφαιρει την δυνατοτητα αγορας ενος επωνυμου δεκτη (αφου δεν θα μπορει να λειτουργησει με Ελληνικα).
 
Re: Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Ειπα κριμα για να μην πω ΝΤΡΟΠΗ.

Και για τους εισαγωγεις και για αυτους που βρηκαν ευκαιρια για αρπακτες αλλα και για την κακιστη εικονα της Digea.

Ποιος ειναι "αυτος" και με ποιο δικαιωμα με υποχρεωνει να βλεπω με τον εξοπλισμο μου (που πριν απο 4 χρονια τον πληρωσα πανακριβα) αυτο το χαλι ?

Ταυτοχρονα εμεσως μου αφαιρει την δυνατοτητα αγορας ενος επωνυμου δεκτη (αφου δεν θα μπορει να λειτουργησει με Ελληνικα).

εχεις δικιο (λιγα λες) οπως και πολλοι αλλοι

αλλα ποιος ακουει...το ζητημα ειναι οτι καποιοι "θησαυριζουν" εις υγειαν των κοροιδων

αρκει καποιος να κανει βολτα σε μαγαζια της γειτονιας του η σε μεγαλα καταστηματα και να δει τι πουλανε και ποσο τα πουλανε αυτο αρκει

μεχρι τωρα παντως προσωπικα εγω καλο αποκωδικοποιητη / δεκτη βρηκα μονο στις δυο "μικρες" 22αρα monitor-tv led και 24αρα monitor-tv led της LG που εχω για χρηση τηλεορασης/οθονης στον υπολογιστη

ολοι οι εξωτερικοι δεκτες που εχω δοκιμασει και που εχω πει σε συγγενεις/γνωστους/φιλους εχουν τα + τους και τα - τους μερικοι μαλιστα επρεπε να φτιαξουν και τις κεραιες τους που δεν τις ειχαν σωστα εγκαταστησει για να δουν ολα τα ψηφιακα καναλια με το αναλογο κοστος βεβαια.

τι να πει κανεις....

παντως απο την πληροφορικη που ηταν το επαγγελμα μου ειμαι συνηθισμενος σε τετοια κολπα (κερδος με το μικροτερο κοστος) παρε παραδειγμα τις xDSL νομιζω οτι τα λεει ολα...

εγω παντως ευχομαι ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ και εφιστω την προσοχη ολων σε σχεση με τι αγοραζουν (για μενα πρεπει να κοιτανε τι εγγυηση παρεχεται , τυχον δυνατοτητα επιστροφης , υποστηριξη απο την εταιρεια)

οχι σαν κατι δεκτες που αν παρεις την αντιπροσωπεια τηλεφωνο μονο που δεν σε βριζουν δια του τηλεφωνου που τους ενοχλησες....
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Re: Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Ποιος ειναι "αυτος" και με ποιο δικαιωμα με υποχρεωνει να βλεπω με τον εξοπλισμο μου (που πριν απο 4 χρονια τον πληρωσα πανακριβα) αυτο το χαλι ?

Νομίζω τα έχεις μπερδέψει.

Κάποιος φτιάχνει ένα κανάλι και εσύ ΑΝ θες αγοράζεις τον κατάλληλο εξοπλισμό (φθηνό ή ακριβό) για να λαμβάνεις αυτό το κανάλι. ΔΕΝ σε υποχρεώνει κανένας να παρακολουθείς το κανάλι του ή να αγοράσεις κανέναν εξοπλισμό. Απορώ μάλιστα, γιατί χρειάζεσαι "πανάκριβο εξοπλισμό" για να παρακολουθήσεις κάτι το οποίο είναι "χάλι" έτσι και αλλιώς. Το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα θα έχεις και με μια πολύ πιο μέτρια από πλευράς χρημάτων συσκευή.

Αυτό ισχύει για όλα τα ιδιωτικά κανάλια φυσικά. Τα κρατικά που τα πληρώνουμε μέσω ΔΕΗ είναι άλλη ιστορία.
 
Re: Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Νομίζω τα έχεις μπερδέψει.

Κάποιος φτιάχνει ένα κανάλι και εσύ ΑΝ θες αγοράζεις τον κατάλληλο εξοπλισμό (φθηνό ή ακριβό) για να λαμβάνεις αυτό το κανάλι. ΔΕΝ σε υποχρεώνει κανένας να παρακολουθείς το κανάλι του ή να αγοράσεις κανέναν εξοπλισμό. Απορώ μάλιστα, γιατί χρειάζεσαι "πανάκριβο εξοπλισμό" για να παρακολουθήσεις κάτι το οποίο είναι "χάλι" έτσι και αλλιώς. Το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα θα έχεις και με μια πολύ πιο μέτρια από πλευράς χρημάτων συσκευή.

Αυτό ισχύει για όλα τα ιδιωτικά κανάλια φυσικά. Τα κρατικά που τα πληρώνουμε μέσω ΔΕΗ είναι άλλη ιστορία.

στο κομματι που διαφωνω ειναι στο εξης

οταν πουλας κατι οφειλεις να παρεχεις εγγυηση - τεχνικη υποστηριξη ανεξαρτητα του κατασκευαστη/εισαγωγεα (στην πραξη εσεις οι ειδικοι του κλαδου εχετε διαπιστωσει απο μονοι σας ποσο αξιοπιστη τεχνικη εξυπηρετηση και σεβασμο στον πελατη δειχνουν οι αντιπροσωπειες....)

δεν διαφωνω με αυτο που λες φιλε μου αλλα προσθετω οτι αυτο που λες ισχυει και για τις xDSL (εως 24) δεν σε υποχρεωνει κανεις να παρεις εξοπλισμο η να συνδεθεις με τον οποιοδηποτε παροχο (εσυ δεν θα εχεις επικοινωνια με τον εξω κοσμο) αν δεν παρεις το προιον τους ουτε φυσικα κανεις σου δινει εγγυηση οτι πληρωνεις θα πιασεις

ετσι και με την ψηφιακη τηλεοραση δεν σε υποχρεωνει κανεις να παρεις κεραια - δεκτη - τηλεοραση - καλωδια (αν ειχαμε μυαλο δεν θα τα παιρναμε και ετσι θα αναγκαζαμε και την DIGEA αλλα και τα ιδιωτικα / κρατικα καναλια να βελτιωσουν την ποιοτητα τους και τις υπηρεσιες τους και μετα να εχουν απαιτησεις απο μας τους τηλεθεατες/πελατες/καταναλωτες)

αλλα αυτο δεν ισχυει και ετσι τα "κοροιδα" πηγαν και αγορασαν οτι υπηρχε σε στοκ στα μαγαζια της γειτονιας και στα μεγαλα μαγαζια (τηλεορασεις - δεκτες - καλωδια - κεραιες κτλ...)

να τα λεμε με το ονομα τους

προσωπικα δεν βλεπω τηλε-σκουπιδια βλεπω αυτα που εγω θελω ειτε ειναι τηλεοραση/ραδιοφωνο (στο κατω κατω της γραφης ας ειναι καλα το διαδικτυο που υπαρχουν τα παντα.)
 
Last edited:

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Re: Ποιον ψηφιακό δέκτη να επιλέξω...

Νομίζω τα έχεις μπερδέψει.

Κάποιος φτιάχνει ένα κανάλι και εσύ ΑΝ θες αγοράζεις τον κατάλληλο εξοπλισμό (φθηνό ή ακριβό) για να λαμβάνεις αυτό το κανάλι. ΔΕΝ σε υποχρεώνει κανένας να παρακολουθείς το κανάλι του ή να αγοράσεις κανέναν εξοπλισμό. Απορώ μάλιστα, γιατί χρειάζεσαι "πανάκριβο εξοπλισμό" για να παρακολουθήσεις κάτι το οποίο είναι "χάλι" έτσι και αλλιώς. Το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα θα έχεις και με μια πολύ πιο μέτρια από πλευράς χρημάτων συσκευή.

Αυτό ισχύει για όλα τα ιδιωτικά κανάλια φυσικά. Τα κρατικά που τα πληρώνουμε μέσω ΔΕΗ είναι άλλη ιστορία.

Αν και δεν θα ηθελα να επανελθω, μαλλον εσυ τα εχεις μπερδεψει.

Εχω ηδη εναν εξοπλισμο οπως ειπα εδω και 4 χρονια και ειπα και ποιος ειναι.
Το καναλι που λες το "ελαμβανα" μεσω ενος εξαιρετικα καλης ποιοτητας αναλογικου δεκτη (της τηλεορασης) ο οποιος ακολουθουσε πληρως την ικανοτητα επεξεργασιας χρωματος των 10bits του επεξεργαστη εικονας της.

Αυτο λοιπον το εχω και το χρησιμοποιουσα, μεχρι που καποιοι αποφασισαν οτι πρεπει να αντικαταστησω τον κορυφαιο δεκτη της τηλεορασης με την απιστευτη - αναξιοπιστη Κινεζια (στην καλυτερη 8bits) που ειμαι αναγκασμενος να αγορασω για να βλεπω οτι εβλεπα.

Ετσι λοιπον "καποιος" με αναγκαζει να καταφυγω σε ακρως αναξιοπιστα προιοντα, μερικες φορες επικινδυνα για την ασφαλεια μου, χωρις να μου αφηνει ουτε καν το περιθωριο της επιλογης (ουτε ποιοτητας αλλα ουτε και τιμης), ως εχω το δικαιωμα σαν καταναλωτης.

Θυμιζει ατακα ''εταιριας'' που ειπε σε φιλο μου , 'ετσι θα βλεπετε κυριε ειτε σας αρεσει ειτε οχι'.

Οσο για το "χαλι", δεν το εβλεπα 'χαλι', τωρα ειναι ενα απαραδεκτο χαλι, εξαιτιας οπως προειπα της κακιστης ποιοτητας εικονας που παρεχουν τα κατασκευασματα των 5 δολλαριων (και πολλα λεω), που δυστυχως μονο αυτα μπορουμε να αγορασουμε.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Με αφορμή μια συζήτηση που ανοίχθηκε σε άλλο νήμα για την ποιότητα εικόνας/κατασκευής/τιμής των προσφερόμενων δεκτών στην ελληνική αγορά δημιουργώ αυτό το θέμα. Ας αναφέρουμε γενικότερα παράπονα όχι μόνο για την ψηφιακή εκπομπή αλλά και για τους δέκτες/αγορά. Αναφέρονται και στα νήματα των εκάστοτε δεκτών αλλά ίσως κάποιος πελαγώνει (όπως εγώ, που έφαγα αρκετά βράδια διαβάσματος για μπβ στο νόημα).

Αν και δεν θα ηθελα να επανελθω, μαλλον εσυ τα εχεις μπερδεψει.

Εχω ηδη εναν εξοπλισμο οπως ειπα εδω και 4 χρονια και ειπα και ποιος ειναι.
Το καναλι που λες το "ελαμβανα" μεσω ενος εξαιρετικα καλης ποιοτητας αναλογικου δεκτη (της τηλεορασης) ο οποιος ακολουθουσε πληρως την ικανοτητα επεξεργασιας χρωματος των 10bits του επεξεργαστη εικονας της.

Αυτο λοιπον το εχω και το χρησιμοποιουσα, μεχρι που καποιοι αποφασισαν οτι πρεπει να αντικαταστησω τον κορυφαιο δεκτη της τηλεορασης με την απιστευτη - αναξιοπιστη Κινεζια (στην καλυτερη 8bits) που ειμαι αναγκασμενος να αγορασω για να βλεπω οτι εβλεπα.

Ετσι λοιπον "καποιος" με αναγκαζει να καταφυγω σε ακρως αναξιοπιστα προιοντα, μερικες φορες επικινδυνα για την ασφαλεια μου, χωρις να μου αφηνει ουτε καν το περιθωριο της επιλογης (ουτε ποιοτητας αλλα ουτε και τιμης), ως εχω το δικαιωμα σαν καταναλωτης.

Θυμιζει ατακα ''εταιριας'' που ειπε σε φιλο μου , 'ετσι θα βλεπετε κυριε ειτε σας αρεσει ειτε οχι'.

Οσο για το "χαλι", δεν το εβλεπα 'χαλι', τωρα ειναι ενα απαραδεκτο χαλι, εξαιτιας οπως προειπα της κακιστης ποιοτητας εικονας που παρεχουν τα κατασκευασματα των 5 δολλαριων (και πολλα λεω), που δυστυχως μονο αυτα μπορουμε να αγορασουμε.

Συμφωνώ με κάποια από όσα αναφέρεις αλλά από την άλλη νομίζω ότι είναι ένα αναγκαίο "κακό" που μας έτυχε να το βιώσουμε στην πράξη. Οι τωρινές ηλικίες των 5-10 ετών προφανώς σε λίγα χρόνια θα θεωρούν είτε δεδομένο ότι η τιβι τους θα έχει δέκτη (βασικά δεν θα το ξέρουν καν) είτε ότι πλέον κάτω από την τηλεόραση (εγώ τον κόλλησα από πάνω με χρατς ταινία!) θα έχουν μια συσκευή για να αλλάζουν κανάλια (κάτι το οποίο θα ισχύει για χρόνια καθώς στην Ελλάδα νομίζω ότι λίγοι αλλάζουν συχνά τηλεοράσεις). Τα "κουσούρια" που εμείς βιώνουμε θα έχουν μάλλον λυθεί. Υπάρχουν όμως και αρκετά θετικά. Βλέπεις το πρόγραμμα. Γράφεις πανεύκολα και το τρέχον πρόγραμμα αλλά και όποιο άλλο μελλοντικό θέλεις χωρίς να μπλέκεις με προγραμματισμό του βίντεο. Επίσης η εικόνα που αναφέρεις εμένα είναι θα έλεγα ότι είναι πολυ καλή (εκτός από ένα σάπιο κανάλι, το Αττικα αν θυμάμαι καλά το όνομα). Θα έλεγα ότι στα μάτια μου η ψηφιακή αλλαγή έκανε καλό. Η ΕΡΤ HD δείχνει μάλλον και το μέλλον και ας έχει σπάνιο πρόγραμμα. Τουλάχιστον πέρσι είχα χαρεί το τελικο τσαμπιονς λιγκ και φέτος λογικά θα χαρούμε τους Ολυμπιακούς.

Για το κόστος και εγώ θεωρώ ότι η πλειοψηφία είναι φθηνοκατασκευές (η Lifeview Ιταλίας πουλάει χονδρική τον Lifebox περίπου 20 ευρώ και η Χoro τον 7520 21 ευρώ. Δεν ξέρω βέβαια πόσο τους κοστίζει η κατασκευή στην Κίνα) αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις που θέλουν και ψάξιμο αλλά και περισσότερα από τα 30+- ευρώ για να τους αγοράσεις. Ίσως τα διπλάσια και παραπάνω. Μέχρι τώρα δεν μου έχουν τύχει κουσούρια ούτε με εικόνα ούτε με χάσιμο καναλιών ούτε με κάτι άλλο. Μπορεί και να μου έτυχε βέβαια αλλά προς το παρόν η "δυσκολία" που αντιμετωπίζω είναι τα δύο Τ/Χ. Ακόμη και μόνο για το άνοιγμα-κλείσιμο της τιβι το ένα δεν παύει να είναι ένα δεύτερο Τ/Χ που βόσκει στην περιοχή. Η "εκμετάλλευση" όμως και νεότερων άνθρωπων αλλά κυρίως μεγαλύτερων που δεν είχαν βοήθεια σαφώς υπήρξε και υπάρχει αλλά αυτή δείχνει και τα ηθικές ελλείψεις την ελληνικής κοινωνίας. Το καλώδιο HDMI των 15 ευρώ που αναφέρθηκε από άλλο φίλο είναι το πιο τρανταχτό ίσως παράδειγμα. Προφανώς με βασική ποιότητα (2.20 κόστος χονδρικής) βρέθηκε να πωλείται με κέρδος 750% περίπου. Από την στιγμή όμως που δεν υπάρχει ηθική αλλά και ελεγκτικοί μηχανισμοί πολλοί άνθρωποι είναι έρμαια τέτοιων εκμεταλλεύσεων. Παλαιότερα υπήρχε στην αγορά η έννοια της "αισχροκέρδειας". Πλέον είναι ένας ανενεργός όρος (και επισήμως).

Επίσης πολλοί παρασυρόμενοι από τις περιγραφές των καταστημάτων θεωρούν ότι με 30 ευρώ παίρνουν τον δέκτη που έχουν ανάγκη αλλά τους κάνει "δώρο" η εταιρία και έναν Media player. Προφανώς και κάνουν λάθος. Παίρνουν έναν Player Με τα απολύτως βασικά και όποιος έχει χρησιμοποιήσει ή κατέχει Player (έστω και από τους φθηνούς) βλέπει την χαοτική διαφορά.

Στους γονείς μέχρι τώρα (3 μέρες) δημιουργήθηκαν μικροπροβλήματα (πάτησαν κατά λάθος το Radio και άκουγαν ήχο χωρίς εικόνα φυσικά, κλείνανε τον δέκτη και ξέχασαν 2 βράδια ανοικτή την τιβι γιατί μετά το κλείσιμο του δέκτη η οθόνη μαύρισε και νόμιζαν ότι έκλεισε και αυτή) αλλά γενικά το ψιλοπαλεύουν και μέρα με τη μέρα θα μάθουν. Ίσως προσπαθήσω να τους εκπαιδεύσω και σε κανένα Universal Τ/Χ. Η σύζυγος την πάτησε μια φορά με το Radio επίσης αλλά τώρα πια το έμαθε και αυτή.

Γενικά και κλείνω, η όλη ιστορία σαφώς πόνεσε την τσέπη μου και για πολλούς ανθρώπους έφερε μια ανατροπή στην καθημερινή τους συνήθεια. Συνολικά όμως νομίζω ότι είναι ένα βήμα εμπρός και σιγά σιγά τα προβλήματα θα λυθούν.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Τα μηνύματα που είχαν δημιουργηθεί σε άλλο θέμα μεταφέρθηκαν σε αυτό που φτιάξατε για να συνεχισθεί η συζήτηση.
Συγνώμη για την καθυστέρηση, έχω κλατάρει σήμερα με τόσο φόρτο!
 

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Καπως ετσι ειναι αλλα,

Η κεντρικη τηλεοραση μου Sharp LD60 εχει δυο δεκτες, δυο σκληρους ενσωματωμενους, PIP, PAP, media player κ.λ.π. Η τιμη της ηταν τοτε 7.000 ευρω περιπου.
Κανει upscale με αναγεννηση, (επαναψηφιοποιει το σημα στην native αναλυση 1080ρ).

Η εικονα της και τα χρωματα της με καλη ληψη ειναι αξεπεραστα, ουτε κορεσμενο ασπρο, ουτε σκοτεινα και εντονα χρωματα, απολυτη φυσικοτητα και σαφηνεια.
Πανω της κρεμεται μονο ενα blue ray της Pionner, ολα τα αλλα γινονται απο την ιδια...

Με το νεο συστημα, ολες οι δυνατοτητες της, αλλα κυριως το κορυφαιο χρωμα της πηγαν περιπατο, αχρηστες.

Ο κατοχος ειναι υποχρεωμενος να βλεπει λαθος χρωματα, και κακη ποιοτητα εικονας, με δεκτες του κιλου.

Οση αναβαθμιση και να λεγεται αυτο, εαν καποιος υπευθυνος δεν σκυψει πανω απο τα προβληματα και να τα δει σοβαρα, τοτε μονο αναβαθμιση δεν θα ειναι.

Το οτι το μονο που καταφερε η ψηφιακη πλατφορμα ειναι να εξαφανισει τα ειδωλα και να δωσει εικονα μεσω HDMI, δεν αναγεται σε καμια μα καμια βελτιωση.

Οταν ολα αυτα λυθουν (μαλλον ποτε) τοτε θα ειμαι ο πρωτος που θα πει μπραβο.

Αλλα, οπως λεει και η παροιμια , 'στον κ@τ@ραμενο τοπο Μαη μηνα βρεχει'.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Καπως ετσι ειναι αλλα,

Η κεντρικη τηλεοραση μου Sharp LD60 εχει δυο δεκτες, δυο σκληρους ενσωματωμενους, PIP, PAP, media player κ.λ.π. Η τιμη της ηταν τοτε 7.000 ευρω περιπου.
Κανει upscale με αναγεννηση, (επαναψηφιοποιει το σημα στην native αναλυση 1080ρ).

Η εικονα της και τα χρωματα της με καλη ληψη ειναι αξεπεραστα, ουτε κορεσμενο ασπρο, ουτε σκοτεινα και εντονα χρωματα, απολυτη φυσικοτητα και σαφηνεια.
Πανω της κρεμεται μονο ενα blue ray της Pionner, ολα τα αλλα γινονται απο την ιδια...

Με το νεο συστημα, ολες οι δυνατοτητες της, αλλα κυριως το κορυφαιο χρωμα της πηγαν περιπατο, αχρηστες.

Ο κατοχος ειναι υποχρεωμενος να βλεπει λαθος χρωματα, και κακη ποιοτητα εικονας, με δεκτες του κιλου.

Οση αναβαθμιση και να λεγεται αυτο, εαν καποιος υπευθυνος δεν σκυψει πανω απο τα προβληματα και να τα δει σοβαρα, τοτε μονο αναβαθμιση δεν θα ειναι.

Το οτι το μονο που καταφερε η ψηφιακη πλατφορμα ειναι να εξαφανισει τα ειδωλα και να δωσει εικονα μεσω HDMI, δεν αναγεται σε καμια μα καμια βελτιωση.

Οταν ολα αυτα λυθουν (μαλλον ποτε) τοτε θα ειμαι ο πρωτος που θα πει μπραβο.

Αλλα, οπως λεει και η παροιμια , 'στον κ@τ@ραμενο τοπο Μαη μηνα βρεχει'.
Μάλλον είσαι/είμαστε από τους "άτυχους". Και εγώ είχα πάρει μια 40άρα δώρο στον πατέρα μου (πριν 3-4 χρόνια) που δεν βλέπει καλά, όχι κάτι τόσο δυνατό όσο η δική σου αλλά για την εποχή της ήταν σχετικά καλή και είχα ρωτήσει τότε αν έχει δέκτη. Η απάντηση φυσικά ήταν "ναι" αλλά ήταν ΜPEG2. ΆΝτε τώρα δοκιμές με Neotion μπας του διευκολύνω τη ζωή γλυτώνοντας το εξτρά Τ/Χ αλλά τζίφος. Η δική σου φαντάζομαι ότι έχει και αυτή MPEG2? Δεν είμαι ειδικός αλλά θεωρώ ότι αν πας σε κάτι καλύτερο από δέκτη να δεις την ποιότητα που επιθυμείς. Δυστυχώς όμως η κατάσταση είναι "pay and pray". Π.χ. ο Xoro 8400 (δεν ξέρω αν έχει βγει ακόμη) και o νέος Appstreamer της Crystal Audio που είναι υβρίδια Player/δέκτη να έχουν αποβάλλει τη "φθήνια" των 30 ευρώ και να δίνουν κάτι καλό ή και άριστο. Δυστυχώς όμως μπορεί να δώσει 150-170 ευρώ και απλά να μην πάρεις αυτό που θα ήθελες.

Νομίζω όμως ότι για τους περισσότερους που έχουν μια "απλή" τηλεόραση CRT/LED(βασική) υπήρξε βελτίωση στην εικόνα και απλά πρέπει να συνηθίσουν τα δύο Τ/Χ.
 
Last edited:

papasdimos

Inactive User
17 April 2012
470
Φίλε papako η ψηφιακή τηλεόραση φτιάχτηκε για εμάς που έχουμε τηλεόραση των 500 εώς 1000 ευρώ. Με τα αναλογικά έδειχνε χάλια με τα ψηφιακά πάρα πολύ καλύτερα. Μια τηλεόραση των 7000 ευρώ είναι λογικό να μην αποδίδει τα μέγιστα με τα ελληνικά ψηφιακά. Αυτά που λέω δεν τα λέω ειρωνικά το άλμα που έχει γίνει, είναι τεράστιο. Εγώ εύχομαι να γίνει και ένα άλμα στην ποιότητα των προγραμμάτων των σταθμών. Μη μας τρελάνετε ότι ήταν καλύτερα με τα αναλογικά τώρα....
 

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Οντως, MPEG2 ειναι οπως ολες.

Τον Xoro 8400, νομιζω καπου τον πηρε το ματι μου στο forum της Xoro.

Οσο για τον Crystal Audio Appstreamer TV δεν θα παρεχει τιποτα παραπανω σε ποιοτητα εικονας, αφου οπως μου ειπε η εταιρια σε τηλεφωνημα μου, ειναι ενας Micro-HD στο κομματι του δεκτη και ενας Appstreamer στο κομματι του Media player, παντρεμενοι σε ενα κουτι.
Αν προσθεσεις τις τιμες (της εταιριας, οχι των καταστηματων) των δυο αυτων προιοντων, βαλεις και λιγο σαλτσα προκυπτει η τιμη του, (δυστηχως δεν ξεφευγουμε απο την γνωστη Κινεζια του φτηνου).
Επειδη δεν τιθεται θεμα τιμης, αλλα πραγματικα αξιοπιστιας, την Τριτη πιθανον θα εχω και τον Appstreamer TV στα χερια μου, αν τον εχει φερει η Crystal οπως μου ειπε.
 

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Φίλε papako η ψηφιακή τηλεόραση φτιάχτηκε για εμάς που έχουμε τηλεόραση των 500 εώς 1000 ευρώ. Με τα αναλογικά έδειχνε χάλια με τα ψηφιακά πάρα πολύ καλύτερα. Μια τηλεόραση των 7000 ευρώ είναι λογικό να μην αποδίδει τα μέγιστα με τα ελληνικά ψηφιακά. Αυτά που λέω δεν τα λέω ειρωνικά το άλμα που έχει γίνει, είναι τεράστιο. Εγώ εύχομαι να γίνει και ένα άλμα στην ποιότητα των προγραμμάτων των σταθμών. Μη μας τρελάνετε ότι ήταν καλύτερα με τα αναλογικά τώρα....

Σωστο το σκεπτικο σου.
Τι προτεινεις δηλαδη σ αυτους που εχουν πιο ακριβες και αξιοπιστες συσκευες, οι οποιες λογω των δυνατοτητων τους βελτιωναν την εικονα των αναλογικων σε τεραστιο βαθμο? Να τις πεταξουν και να παρουν πιο φτηνες για να δουν βελτιωση?
Και για ποια βελτιωμενη ψηφιακη εικονα μιλας?
576i ηταν 576i παραμενει. Α...ξεχασα, δεν εχει ειδωλα.!
 

papasdimos

Inactive User
17 April 2012
470
Σωστο το σκεπτικο σου.
Τι προτεινεις δηλαδη σ αυτους που εχουν πιο ακριβες και αξιοπιστες συσκευες, οι οποιες λογω των δυνατοτητων τους βελτιωναν την εικονα των αναλογικων σε τεραστιο βαθμο? Να τις πεταξουν και να παρουν πιο φτηνες για να δουν βελτιωση?
Και για ποια βελτιωμενη ψηφιακη εικονα μιλας?
576i ηταν 576i παραμενει. Α...ξεχασα, δεν εχει ειδωλα.!

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Περιμένεις επίπεδο blueray από ANT1, STAR, κλπ; Τι ακριβώς περίμενες εσύ από την μετάβαση;

Λοιπόν άκου τι κέρδισα εγώ σε τηλεόραση 42άρα των 800 ευρώ. (εδώ η μετάβαση έγινε πριν 5 μήνες).Ψηφιακή εικόνα, επιτέλους ήχος που μπορεί να αξιοποιηθεί από το homecinema, εξαφάνιση ειδώλων. EPG, εγγραφή στο στικάκι ότι θέλω, είδα το Euro σε HD χωρίς να πληρώσω ούτε ένα σεντς. Ακόμα και ταινία από STAR ή ΑLPΗA για να μην πω απο ΝΕΤ μπορείς να την δεις επιτέλους με πολύ βελτιωμένη εικόνα και ήχο. Πλάκα πλάκα αρχίσαμε να βλέπουμε ταινίες από TV. Για να μην πω τα ντοκιμαντερ του ΣΚΑΙ με θαυμάσια εικόνα και ήχο.
 
Last edited:

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Αγαπητε μου, ειπα οτι δεν διαφωνω με το σκεπτικο σου.

Στην δικη μου περιπτωση, δεν κερδισα απο τα ειδωλα γιατι δεν ειχα, δεν κερδισα απο το EPG γιατι δεν ειναι το κυριο ζητουμενο (εκανα εγραφη απο το το ενσωματομενο συστημα της TV με αλλο τροπο).
Το Euro σε HD, ειναι το μονο ατου που βλεπω μεχρι τωρα, αλλα και γι αυτο ακομη υπαρχουν πιο αξιοπιστες και σχετικα φτηνες λυσεις.

Εχασα, ομως την ποιοτητα και την πιστοτητα των χρωματων φιλε μου και εχασα την ταχυτητα στην κινηση (ειναι κουραστικη αυτη η ψηφιακιλα).
Σε ANT1 STAR, κλπ η εικονα ειναι ακριβως η ιδια με εξαιρεση τα χειροτερα χρωματα.
Αυτα, για μενα, ειναι πολυ πιο σημαντικα απο τα οφελη που βλεπει καποιος αλλος.

Στην περιπτωση που στο εμποριο υπηρχαν πραγματικα αξιολογοι δεκτες, τοτε το χασιμο θα ηταν λιγοτερο κι ετσι η ζυγαρια θα εγερνε προς το οφελος.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Καταθέτοντας τη δική μου εμπειρία και βλέποντας ψηφιακά τα κανάλια από το κέντρο εκπομπής Ακαρνανικών εδώ και περίπου 8 μήνες, θα έλεγα ότι η εικόνα των καναλιών δεν είναι ό,τι καλύτερο. Επειδή είχα άριστη αναλογική λήψη, θα χαρακτήριζα την εικόνα που βλέπω τώρα κατώτερη. Πραγματική βελτίωση έχω δει στα κρατικά κανάλια και είναι κάτι που θα ήθελα να τονίσω. Δεν είμαι ειδικός περί της εικόνας αλλά θέλησα να σημειώσω την εμπειρία μου.
 

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Ετσι ακριβως ειναι.

Κι αν μας ακουν εκει στη Digea (που σιγουρα μας ακουν), θα τους προτεινα να βελτιωσουν την εικονα τους, ειδικα τωρα που μας αναγκασαν να βλεπουμε μονον αυτη.

Απο την αλλη, ........ 'ετσι θα βλεπετε κυριε, ειτε σας αρεσει ειτε οχι'......
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Οντως, MPEG2 ειναι οπως ολες.

Τον Xoro 8400, νομιζω καπου τον πηρε το ματι μου στο forum της Xoro.

Οσο για τον Crystal Audio Appstreamer TV δεν θα παρεχει τιποτα παραπανω σε ποιοτητα εικονας, αφου οπως μου ειπε η εταιρια σε τηλεφωνημα μου, ειναι ενας Micro-HD στο κομματι του δεκτη και ενας Appstreamer στο κομματι του Media player, παντρεμενοι σε ενα κουτι.
Αν προσθεσεις τις τιμες (της εταιριας, οχι των καταστηματων) των δυο αυτων προιοντων, βαλεις και λιγο σαλτσα προκυπτει η τιμη του, (δυστηχως δεν ξεφευγουμε απο την γνωστη Κινεζια του φτηνου).
Επειδη δεν τιθεται θεμα τιμης, αλλα πραγματικα αξιοπιστιας, την Τριτη πιθανον θα εχω και τον Appstreamer TV στα χερια μου, αν τον εχει φερει η Crystal οπως μου ειπε.
¨Εκανα ένα ψάξιμο και τον έχει το Γερμανικό Αμαζον ΕΔΩ. Το θέμα είναι ότι αν ισχύει αυτό που λες για τον Κρυσταλ τότε πιθανόν να μην έχει καμία διαφορά σαν δέκτης από τον 8300. Να σου πω την αλήθεια, νόμιζα ότι και ο 8400 αλλά και το Appstreamer θα ήταν πολύ πιο ποιοτικές υλοποιήσεις στο θέμα του δέκτη. Φανταζόμουν π.χ. ότι ο Realtek που έχουν θα χρησιμοποιούνταν και στον δέκτη. Αν όμως αυτός απλά χρησιμοποιείται στον πλέιρ και δίπλα τρέχει ένας Mstar τότε δεν αλλάζει και πολλά. Αν το Απστριμερ είναι απλά ένας Micro HD τότε δεν προσφέρει και πολλά περισσότερα σε κάποιον που ήδη έχει ένα αξιοπρεπές Media player.

Φαντάζομαι όμως ότι σιγά σιγά θα φανούν στην αγορά πολύ πιο ποιοτικές κατασκευές. Το μόνο που με προβληματίζει ότι μπορεί ήδη να βλέπουμε τα "ποιοτικά" κομμάτια είναι ότι η ψηφιακή εποχή έχει περάσει στις περισσότερες χώρες εδώ και καιρό. Δεν νομίζω ότι οι κατασκευαστές περιμένουν την Ελλάδα για να κινητοποιηθούν.

Τέσπα, αν παραλάβεις και χρησιμοποιήσει το Απστριμερ γράψε καμιά εντύπωση. Δεν με ενδιαφέρει άμεσα αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρουσα συσκευή.
 

papakos

Established Member
22 April 2007
144
Ετσι μου ειπαν απο την Crystal , ετσι λεω.

Παντως ειναι ακριβο μηχανακι και φαινεται αρκετα στριμωγμενο.

Ασφαλως μολις τον παρω, θα γραψω εντυπωσεις.

Δυστηχως, δεν μιλαμε για κατασκευαστες αλλα για παραγγελιοληπτες.
Ο Ελληνας παραγγελνει οτι πιο φτηνο υπαρχει στον Κινεζο και κεινος του το φτιαχνει.
 

papasdimos

Inactive User
17 April 2012
470
Εγώ βλέπω ότι ανάλογα με την ποιότητα εικόνας παράδειγμα πρόσφατα σήριαλ ή ταινίες ή ξένες σειρές έχουν καλή εικόνα, παλιές έχουν κακή. Οι πρόσφατες παραγωγές είναι καλύτερες.
Το άλμα είναι τεράστιο. Έχοντας την τηλεόραση 3 χρόνια μπορώ να πω ότι από άποψης τηλεοπτικού σήματος, όχι blueray, είναι απίστευτη η διαφορά. Η δε γυναίκα μου είπε χαρακτηριστικά είναι σαν να αγοράσαμε νέα τηλεόραση. Δεν μπορώ να μπω σε αντιπαράθεση με κατόχους συστημάτων των 5000 και 10000 ευρω. Δεν ξέρω καν τι τεχνολογίες χρησιμοποιούνται, και ούτως ή άλλως δεν μπορουν να καλυφθουν όλοι. Εδώ η ελληνικη τηλεοραση δεν έχει δυνατοτητα παραγωγης προγραμματων πια. Έχω και δορυφορικό δέκτη και βλέπω τα χάλια των FTA.

Για πάρε ένα καλό ψηφιακό δέκτη με RF out και δοκίμασε το. Ίσως "γλυκάνουν" τα κυκλώματα βελτίωσης, την εικόνα.