anti-IR [green edition] 2012

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
ενεργειακή κρίση, οικονομική κρίση, ζέστη, δεν είναι εποχές να αφήνουμε την πλάσμα μας με τις ώρες να "χιονίζει", σκέφτηκα ότι θα ήταν αρκετά οικονομικότερο εάν εστιάζαμε στην περιοχή που όντως χρειάζεται "θεραπεία".

Ετσι προέκυψε το anti-IR green edition, το οποίο περιέχει το κλασσικό "χιόνι" αλλά και καρτέλες που εστιάζουν μόνο (περίπου) στα σημεία που πιθανώς να έχουν υποστεί image retention.

πρόκειται για ένα .iso αρχείο με μενού και τις καρτέλες σε auto-repeating mode (δεν χρειάζεται να πατάμε repeat title!) που παίζουν επ'άπειρον.

Εάν έχουμε media player που διαβάζει dvd .iso αρχεία, απλά το αντιγράφουμε σε ένα δίσκο και το ανοίγουμε. Διαφορετικά, μπορείτε να το γράψετε σε DVD και να παίξει σε οποιοδήποτε player.

croppercapture2.gif




ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ:

1. full screen noise [ ξέπλυμα όλης της οθόνης, το πιο ενεργοβόρο!)

croppercapture3.gif



2. moving bars [ ξέπλυμα με την μέθοδο των κινουμένων μπαρών, όπως έχουν οι panasonic plasma, αλλά με περισσότερες μπάρες. Μέση κατανάλωση ρεύματος.]

croppercapture4.gif



3. RGBW [ χρωματικές καρτέλες για έλεγχο τις οθόνης ]

croppercapture5.gif



4. logo / OSD remover Upper Left
[ χιόνι εστιασμένο στην πάνω αριστερή περιοχή της οθόνης, μικρή κατανάλωση! ]

croppercapture1.gif



5. logo / OSD remover Upper Right [ χιόνι εστιασμένο στην πάνω δεξιά περιοχή της οθόνης, μικρή κατανάλωση! ]

croppercapture6.gif



6. logo / OSD remover Lower Left [ χιόνι εστιασμένο στην κάτω αριστερή περιοχή της οθόνης, μικρή κατανάλωση! ]

croppercapture7.gif



7. logo / OSD remover Lower Right [ χιόνι εστιασμένο στην κάτω δεξιά περιοχή της οθόνης, μικρή κατανάλωση! ]

croppercapture8.gif



8. logo / OSD remover
Upper Left - Lower Left [ χιόνι εστιασμένο στην πάνω αριστερή και κάτω αριστερή περιοχή της οθόνης, αρκετά μικρή κατανάλωση!

croppercapture9.gif



9. logo / OSD remover Upper Right - Lower Right [ χιόνι εστιασμένο στην πάνω δεξιά και κάτω δεξιά περιοχή της οθόνης, αρκετά μικρή κατανάλωση! ]

croppercapture10.gif



download link

-------------------------- UPDATE --------------------------

Download Link στον Server του AVClub.gr
 
Last edited by a moderator:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ωραίος ο sfortis !!! :a0210:

Τα 4-9 βέβαια, μάλλον απλά θα μετατρέπουν το σαφές IR σε ορθογώνιο συννεφάκι... :laugh:

Θα το ανεβάσω και στα downloads του AVClub μόλις βρω χρόνο, αν έχω την άδεια σου...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Ωραίος ο sfortis !!! :a0210:

Τα 4-9 βέβαια, μάλλον απλά θα μετατρέπουν το σαφές IR σε ορθογώνιο συννεφάκι... :laugh:

Θα το ανεβάσω και στα downloads του AVClub μόλις βρω χρόνο, αν έχω την άδεια σου...

Χαχα, Γιαννη δεν εχω διαπιστωσει σχηματισμο νεφους στην οθονη μου να σου πω την αληθεια ,αλλα δεν ξερω τι θα γινει αν μεινει μερες ολοκληρες !

Απο την αλλη, πολλοι λενε οτι προτιμουν το clouding των lcd απο το burn in των plasma...ε τωρα δεν εχουν δικαιολογια! :p

Ανεβασε το οποτε μπορεσεις.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Ίσως καλο θα ήταν να προστεθεί και ένα με πάνω κάτω σύννεφο για τις μπάρες απο ταινίες & lower thirds.
Για να μειωθεί το "παράθυρο" απλά θέλει μεγαλύτερο feathering στη μάσκα / track matte ωστε να σβήνει ομαλά με το μαύρο.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Δοκιμάστηκε και διαπιστώθηκε πως δεν δημιουργεί το ίδιο (4-9) κάποια ανομοιομορφία?
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
thanks Γιάννη!

@host505, προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει κάτι. Περιμένω να ακούσω και απο κάποιον άλλον.