Serious AKG Mania

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Βολταροντας στο internet επεσα πανω σε αυτον τον τυπο


akgszg3.jpg
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Κανε μας ενα presentation. Και προσωπικα θα εκτιμουσα την αποψη σου για τα κ1000 (τα παιζω στο ebay, as we speak)...
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,886
Μπα θα σε προλάβει ο τύπος.
Οκτώ δεν είναι αρκετά, πώς να το κάνουμε!:Banane0:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τώρα εγώ γιατί σκέφτομαι την Κάρρυ (Sarah Jessica Parker) και τη μανία της για παπούτσια στο "Sex and the City;" :laugh:

Στα σοβαρά τώρα: Φαίνεται να έχει αρχίσει να δημιουργείται κάποιο είδος μόδας με τα ακουστικά ως προσωπικό αξεσσουάρ κι' αυτό είναι περισσότερο θέμα μάρκετινγκ παρά κάλυψη πραγματικών αναγκών...
 

THEMILOC

AVClub Enthusiast
6 February 2008
1,179
ΕΛΛΑΔΑ
Κανε μας ενα presentation. Και προσωπικα θα εκτιμουσα την αποψη σου για τα κ1000 (τα παιζω στο ebay, as we speak)...

Όπου τα βρείτε πάρτε τα. Από τα πιο ακριβή και ξεκούραστα "ηχεία κεφαλής" παρά ακουστικά θα έλεγα. Ζω και δουλεύω με AKG (240DF-600Ω, 240-50Ω, K-1000) πολλά χρόνια, τα αγαπώ και τα εμπιστεύομαι ιδιαίτερα, έχοντας δοκιμάσει στη δουλειά πολλά καλά ακουστικά. Αν θέλετε να τα ακούσετε είναι στη διάθεσή σας στην LOCATION SOUND.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Κανε μας ενα presentation. Και προσωπικα θα εκτιμουσα την αποψη σου για τα κ1000 (τα παιζω στο ebay, as we speak)...

Την εχω γραψει πολλες φορες εδω και εκει
Παρουσιαση οντως χρωσταω.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,353
Τώρα εγώ γιατί σκέφτομαι την Κάρρυ (Sarah Jessica Parker) και τη μανία της για παπούτσια στο "Sex and the City;" :laugh:

Στα σοβαρά τώρα: Φαίνεται να έχει αρχίσει να δημιουργείται κάποιο είδος μόδας με τα ακουστικά ως προσωπικό αξεσσουάρ κι' αυτό είναι περισσότερο θέμα μάρκετινγκ παρά κάλυψη πραγματικών αναγκών...


Ειναι παντως ωραιο να εχεις παραπανω απο ενα ζευγαρι καλα ακουστικα,αρκει αυτο να σου προσφερει ευχαριστηση και οχι να ειναι καποιου ειδους μανια ή κολλημα.

Καποιος που εχει την οικονομικη ανεση,μπορει που και που να παρει και κατι καινουριο,διαφορετικο.Εχει τη μαγεια του.Αλλα παντα,να γινεται αυτο απο αγαπη προς το αντικειμενο και για να απολαμβανει πανω απ'ολα την αγαπημενη του μουσικη.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα
ποιος ο λόγος να έχεις 8 Κ1000 δεν μπορώ να καταλάβω αντε 1, 2, πες 3 γιατι μπορει να σου χαλάσουν ή δεν ξέρω γω και τι άλλο και θεωρεις οτι δεν μπορει να κάνεις χωρις αυτά αλλά 8?????
εκτος πια αν θεωρει ο τυπος οτι το κάθε ενα έχει διαφορετικό ηχο... λεμε τωρα... και τα θελει ολα!!

Ειμαστε "πλιουνεκτις" οι ανθρωποι που θα έλεγε κ ο Ζηκος τελικά...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
ποιος ο λόγος να έχεις 8 Κ1000 δεν μπορώ να καταλάβω αντε 1, 2, πες 3 γιατι μπορει να σου χαλάσουν ή δεν ξέρω γω και τι άλλο και θεωρεις οτι δεν μπορει να κάνεις χωρις αυτά αλλά 8?????
εκτος πια αν θεωρει ο τυπος οτι το κάθε ενα έχει διαφορετικό ηχο... λεμε τωρα... και τα θελει ολα!!

Ειμαστε "πλιουνεκτις" οι ανθρωποι που θα έλεγε κ ο Ζηκος τελικά...
Μια πρωτη αμεση απαντηση ειναι οτι τα μαζεψε κυνηγωντας ενα πραγματικα bass heavy η bass shy μοντελο.
Πιστεψτε με το κυνηγι εναι δυσκολο καθως δεν ειναι ακριβως γνωστο το SERIAL NUMBER που κανει τη διαφορα.
Επισης αλλος λογος ειναι η βελτιωση - προσαρμογη που μπορει να εχουν με αλλαγμενα καλωδια
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Μια πρωτη αμεση απαντηση ειναι οτι τα μαζεψε κυνηγωντας ενα πραγματικα bass heavy η bass shy μοντελο.
Πιστεψτε με το κυνηγι εναι δυσκολο καθως δεν ειναι ακριβως γνωστο το SERIAL NUMBER που κανει τη διαφορα.
Επισης αλλος λογος ειναι η βελτιωση - προσαρμογη που μπορει να εχουν με αλλαγμενα καλωδια
Ωχ...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351

Δεν τιθεται θεμα ανησυχιας
Οπως καθε ακριβο με χαρακτηρα μηχανημα εχει τις ιδιαιτεροτητες του.
Κυριο "μειονεκτημα" επειδη ειναι πραγματικα ανοικτου τυπου οχι γιαλαντζι η αποκριση του μπασου ειναι μεχρι τους 30 κυκλους , φλατ ομως.
Οχι οτι δεν κατεβαινουν πιο κατω αλλα σκεφτειτε οτι εχετε πανελ στα αυτια σας και ακτινοβολουν γυρω και πισω τους.
Πχ πολλες φορες βραδια ακουω μουσικη στο δωματιο απο αυτα χωρις να τα φοραω...
Ναι... παιζουν τοσο δυνατα.
Εννοειται οτι ακουν οι γυρω.
Δεν ειναι προσωπικη ακροαση.
Ομως ακους και συ τι σου λενε, αν χτυπαει η πορτα κλπ
Λενε λοιπον οτι στην γραμμη παραγωγης για καποιο λογο τα νουμερα μεχρι το 4000-5000 ειχαν περισσοτερο μπασο.
Μετα βγηκαν τα ....ντροπαλα στο μπασο.
Βεβαια ...γιατι να βγουν αν το ζητουμενο συνηθως ειναι το πολυ μπασο...
η δεν ειναι....?
Ετσι θα ελεγα οι αποψεις διιστανται.
Τα δικα μου ειναι ντροπαλα.
Δεν θα ελεγα ποτε οτι μου λειπει χαμηλο.
Το αντιθετο.
πχ εκκλησιαστικο οργανο αποδιδεται καλυτερα απο τα κορυφαια μου κλειστου τυπου 270 αν και τα 270 δινουν πιο πολυ χαμηλο η εντυπωση χαμηλου λογω κλειστου τυπου.
Τωρα για το καλωδιο, εξω υπαρχουν χιλιαδες σελιδες για την αλλαγη του βασικου καλωδιου η την αλλαγη του τμηματος που θα συνδεσει αυτα απο το βυσμα μεχρι την εξοδο του ενισχυτη.
Χωρια για το θεμα επιλογης ενισχυτη.
Αλλα γενικα δεν υπαρχει ωχ.
Ειναι σαν να συζηταμε αν θα παρεις ferari με τους 450 η τους 480 ιππους η με λαστιχα pireli η κεραμικα φρενα...