47LM615s VS 42LM620s

dfalir

New member
23 June 2012
2
Παιδιά καλησπέρα μόλις τώρα γράφτηκα το forum.
Θέλω να σας ρωτήσω μερικά πράγματα αφού διάβασα σχεδόν όλες και τις 17 σελίδες αλλά δεν κατέληξα κάπου σχετικά με τα ερωτήματα μου... Αν μπορείτε, με διευκολύνετε αν πρέπει να ανοίξω νέο θέμα μου το λέτε...

Έχω Budget 700 ευρώ... Είμαι λοιπόν ανάμεσα στις 47LM615s και στην 42LM620s. Αυτό που έχω καταλάβει ως τώρα πέρα από τα 200 και 400 MCI, είναι η βασική διαφορά στο internet. Κάτι τέτοιο δεν με ενδιαφέρει...


Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω την καλύτερη δυνατή ποιότητα σε 2d και επίσης πολύ καλό 3d. Αλλά το 2d έχει προτεραιότητα διότι καλώς ή κακώς 2d βλέπουμε 90% του χρόνου μας.
Τώρα διάβασα λίγο εδώ μέσα σχετικά με τις ρυθμίσεις που προτείνετε και τα έχω χάσει... Έχω μια 32LH5000 (full hd , 100 HZ) και όταν έρχονται οι φίλοι μου, μου λένε συνέχεια πόσο απίστευτα χρώματα έχει... ΚΑι όντως είναι πολύ πολύ καλή!
Τι είναι λοιπόν όλα αυτά που λέτε με το soap opera effect και τα λοιπά? Και το truemotion στο off, και όλα τα τοιαάυτα? Δηλαδή θα βλέπω τηλεόραση ή την μια θα έχω ghosting, την άλλη θα θέλω διαφορετικές ρυθμίσεις για το ένα και διαφορετικές ρυθμίσεις για το άλλο? ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΘΑ ΒΛΕΠΩ ΤΕΛΙΚΑ Η ΘΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ - (και πάντα δυσαρεστημένος θα είμαι?) ? :)

Επίσης θέλω να ρωτήσω... Απόσταση από την TV μέχρι τον καναπεο 2.60M. Αν πάρω την 620 (42'') θα βλέπω καλά 3d ή θα πρέπει να πάρω την 615s (47'') ? Γιατί σε κάτι forum διάβασα ότι για τα 2.60m απόσταση, ακόμα και μια 47'' είναι οριακά κατάλληλη (δηλαδή μια μεγαλύτερη είναι ακόμα καλύτερη, γιατί λένε ότι για 3d πρέπει να καλύπτεται το 70% της περιφερειακής όρασης) ενώ στην LG μου είπαν ότι αν πάρω την 47'' δεν θα προλαβαίνει να βγάζει 3d σε τόσο λίγα μέτρα!!!! τελικά τι ισχύει απο τα δύο?

Τέλος να ρωτήσω... Θα μπορούσα ίσως να βάλω τα 600 ευρώ extra κόστος σε δόσεις και να πάρω την LG 42LM670S 3D LED TV 42''.... Αλλά τα χρήματα δεν τα έχω και δεν ξέρω... Αξίζει πραγματικά η διαφορά μεταξύ των προηγούμενων 2 και αυτής που αναφέρω? Η επί της ουσίας στο μάτι (πέρα από τα τεχνικά) θα υπάρχει ουσιαστική διαφορά ή θα λέω γιατί έδωσα 600 ευρώ extra?

Θα ήθελα την βοήθεια σας, διότι εσείς το έχετε σπουδάσει το θέμα!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, και περιμένω σχόλια....
 
Last edited:

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Θέλεις υποχρεωτικά passive 3D ? Αν ναι οι επιλογές περιορίζονται . Το ότι θες πολλές ίντσες όμως για να δεις τρισδιάστατο και να το χαρείς , είναι αληθές .
Πολύ πρόσφατα στα 850 ευρώ , έβρισκες την πλάσμα Samsung 51 PSE550 , η οποία κατά την ταπεινή μου άποψη , είναι σκάλες ανώτερη σε εικόνα από αυτές που αναφέρεις και σαν διάσταση ιδανική για την απόσταση σου αλλά θα πρέπει να μας δώσεις και μερικές πληροφορίες για τη χρήση που θα κάνεις . Αν για παράδειγμα , θες να έχεις τον υπολογιστή συνδεδεμένο με τις ώρες και να σερφάρεις , οι πλάσμα απορρίπτονται . Αν θες να βλέπεις , ταινίες , αγώνες και τηλεόραση κατά κύριο λόγο , δες τις επιλογές σε πλάσμα για καλύτερη εικόνα με λιγότερα χρήματα .
 

dfalir

New member
23 June 2012
2
Isokrati ευχαριστώ για την απάντηση σου!

H τηλεόραση θα συνδεθεί με HTPC και αν το 3d είναι καλό, τότε και με το PC για gaming. Άρα σε αυτό που με ρωτάς η απάντηση είναι ότι θα παίζει Internet -μέσω HTPC-, μάλλον πολύ gaming -αν καταφέρω να συνδέσω χωρίς καλωδιούμπες σε όλο το σαλόνι το pc μου με την τηλεόραση-, και επίσης πολλές ταινίες πάλι μέσω HTPC. Και φυσικά καθημερινό 2d viewing.

H samsung μπορεί να είναι κορυφή... Δεν αντιλέγω καθόλου! Όλα μου τα πράγματα είναι samsung ΕΚΤΟΣ από την τηλεόραση! Είμαι samsung FAN! Αλλά Ισοκράτη το θέμα είναι ότι 2 χρόνια πριν είχα οθόνη και γυαλιά 3d nvidia, και το 3d αν και πολύ εντυπωσιακό, μου κούραζε πολύ τα μάτια... Και -λανθασμένα ίσως- έκτοτε, αποφάσισα ότι το ενεργό 3d δεν είναι για εμένα. Το συμπέρασμα αυτό το έβγαλα διότι απο την μία είχα την κούραση στα μάτια στο ενεργό (και βασικά δεν είμαι καν σίγουρος ότι είναι εντελώς ακίνδυνο) από την άλλη στο κινηματογράφο δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα Passive. Και κάτι τελικό... Δεν ήμουν μόνο εγώ που είχα κούραση στα μάτια... Μάλιστα ήμουν αυτός που είχε την μεγαλύτερη αντοχή με την έννοια ότι οι φίλοι μου -που παίζαμε μαζί στα nvidia 3d- κουράζονταν πολύ νωρίτερα... Δηλαδή στην 1 ώρα παιχνιδιού, ήθελες να τα βγάλεις...

Για το παραπάνω κυρίως, τείνω προς τα passive γυαλιά. Και πες μου αν με βάση την απόσταση θεωρείς ότι πρέπει να χάσω τα όποια πλεονεκτήματα της 42'' lm620s και να κινηθώ στην 47'' Lm 615s...
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι απορρίπτω τις Plasma... Απλά σου ανέφερα γιατί τείνω προς το passive.

Ποια είναι η γνώμη σου?
 

Isokratis

AVClub Addicted Member
18 August 2009
1,311
Φίλε μου , δεν είναι κορυφή η samsung , όπως δεν είναι και καμία άλλωστε . Όλες έχουν τα καλά και τα αρνητικά τους και σε κάθε περίπτωση η "καλύτερη" εξαρτάται από τις απαιτήσεις και την χρήση του καθενός . Δεν έχω προσωπικά 3D , αλλά καλύτερα μην συγκρίνεις το gaming που αναφέρεις με τη θέαση . Καλύτερα να πας ο ίδιος σε μαγαζιά και να τεστάρεις όσο περισσότερο μπορείς , γιατί εδώ η ευαισθησία είναι καθαρά υποκειμενική .
Γενικά όμως , ακόμα και για κανονική θέαση σε HD , στα 2,6 μέτρα οι 42" είναι λίγες . Σου το λέω με την προσωπική εμπειρία των 50" στα 2,8 μέτρα .
Όσον αφορά το gaming , αν παίζεις σύγχρονα παιχνίδια που δεν έχουν ιδιαίτερα στατικές εικόνες δεν έχεις να προβληματιστείς ιδιαίτερα .
Υπάρχουν επιλογές , αλλά αφού και το οικονομικό μετράει , κάπου θα γίνουν συμβιβασμοί .
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Γνώμη μου, ξέχνα το 3D και κοίτα να βρεις τη καλύτερη ποιότητα εικόνας που μπορείς με το budget σου. Αν υπάρχει το 3D σαν κάτι επιπλέον καλώς. Για την απόσταση θέασης που έχεις κοιτάζεις για 46"-51". Απλά ξεκαθάρισε μας λίγο τη χρήση της τηλεόρασης. Από ότι καταλαβαίνω θα βλέπεις αρκετές ταινίες. Τηλεοπτικό σήμα, αθλητικά ? Αν δεν έχεις πολύ φωτεινό χώρο η επιλογή μιας plasma θα ήταν η καλύτερη λύση. Για gaming μπορείς να χρησιμοποιήσεις την LH5000 που έχεις ήδη.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εγώ πάλι θα σταθώ στο ερώτημα 42" vs 47" το οποίο έχει αυτονόητη απάντηση ότι 47">>42".

Στα 2.5 μέτρα και 47" για θέαση 3D είναι μικρή βέβαια. Δεν καλύπτει πλήρως η οθόνη το οπτικό πεδίο με αποτέλεσμα να μειώνεται η αίσθηση.

Σίγουρα όμως είναι καλύτερη από 42" την οποία θα σου πρότεινα μόνο για κανένα υπνοδωμάτιο ή γενικά ως δεύτερη τηλεόραση.
 

Bobo25

New member
4 May 2012
33
Προσφατα πηρα και εγω 47'' στα 2.4-2.5μ. και πλεον μπορω να πω οτι ανετα θα εβαζα 50''+ (ευχαριστω τα μελη του φορουμ για την επιλογη μου, θα πηγαινα για 40-42)
 

the_blade

New member
31 July 2011
39
Βρίσκομαι σε παρόμοιο δίλημμα με το φίλο. ανάμεσα δηλαδή σε 615s και 620s.

Ερώτηση τα 200 hz της 615s πόσα πραγματικά Hz είναι, δηλαδή αν συνδέσω υπολογιστεί που βγάζει σε games 100+ frames per second θα τα δώ ή τα 200 hz είναι κάποιο ψευτο-τέχνασμα;

σε ποιότητα εικόνας έχουν κάποια διαφορά η 615s με την 620s; στις ίδιες ίντσες πάντα!

επίσης τι απόσταση είναι καλή για 3d στις 42 ιντσες; 1,5 μέτρα είναι καλά;

και τέλος κάτι Philips 42PFL7403D 42'' που τις βλέπω πολύ οικονομικές λένε τίποτα;; passive 3d δεν είναι και αυτές;;;
 

the_blade

New member
31 July 2011
39
Συγνώμη για το διπλό πόστ.λοιπόν η Philips δεν ειναι 3d οπότε άκυρο.η lg lm3400 τι λεει;; γιατί τοσα μοντέλα η Lg θα μας τρελανει;ΝΑ τονίσω ότι εκτός από 3d περιεχόμενο θέλω την ΤV για gaming με ps3 και πιθανόν με PC.Οπότε το Input Lag με ενδιαφέρει! Άρα ανάμεσα σε lm3400-lm615s-lm620s υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ή πάω για την φτηνότερη;(ισχύει ότι η 615s είναι 50hz ουσιαστικά;;; ακόμα και με πηγή PC; η lm3400 είναι 100hz πραγματικά;; )
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Last edited:

the_blade

New member
31 July 2011
39
Γενικά οι passive 3D της LG δεν φημίζονται ειδικά πέρυσι αλλά σε ένα βαθμό και φέτος για το χαμηλό τους lag.

Μπορείς να δεις και αυτές...

http://www.skroutz.gr/s/1929790/Philips-42PFL4307H.html
http://www.skroutz.gr/s/444650/Panasonic-TX-L42E5E.html

ΥΓ. Ποίο παιχνίδι είναι στα 100 frames/sec? Tο μέγιστο που έχω δει για PC είναι 60 fps.

Σε όλα τα παιχνίδια αν το pc είναι αρκετά ισχυρό και βάλεις σωστά settings μπορείς να δεις 100-120 και παραπάνω fps.

Φυσικά ο πρώτος στόχος είναι το PS3 και οι Ταινείες Blu ray.

Δηλαδή ένα lag της τάξης του 30 ειναι οκ, απλά είχα ακούσει για τις περσυνές Lg κάτι 100αρια.

Από αυτές που μου προτείνεις η panasonic είναι 3D;; Η philips είναι passive 3D; (Δεν αντέχουν τα μάτια μου το Active, ζαλίζομαι με τη μία)

Θεωρούνται καλύτερες από τις αντίστοιχες λύσεις της lg;

Αυτή η lm3400 είναι rename της σειράς lw´; δεν βρίσκω πουθενα πληροφορίες για δαύτη...
 

ennia

Established Member
13 November 2010
127
κατα αρχας να αναφερω οτι ειμαι κατοχος της 42LM620S γιατι ηθελα κι εγω passive 3D.

τα MCI200 που ειναι η 615S ισοδυναμουν με 50HZ πραγματικα.
τα MCI400 που ειναι η 620S ισοδυναμουν με 100ΗΖ πραγματικα.

ανεφερες κατι για 600E extra ή κανω λαθος? μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
τα MCI200 που ειναι η 615S ισοδυναμουν με 50HZ πραγματικα.
τα MCI400 που ειναι η 620S ισοδυναμουν με 100ΗΖ πραγματικα.

Και τα 200 και τα 400 MCI είναι 100 πραγματικά.

Τα 800/1000 των ανώτερων σειρών (860 , 960) είναι 200 πραγματικά.

Περί MCI...

http://www.avclub.gr/forum/showthre...p-2012?p=1056415164&viewfull=1#post1056415164

http://www.avclub.gr/forum/showthre...p-2012?p=1056428522&viewfull=1#post1056428522

http://www.avclub.gr/forum/showthre...p-2012?p=1056428802&viewfull=1#post1056428802
 

the_blade

New member
31 July 2011
39
εφόσον έχουν τα ίδια hz (100) τοτε προσανατολίζομαι προς την 615, μια και το ps3 έχει δικό του internet.

Καταλαβαίνω ότι η ουσιαστική διαφορά είναι στο internet module....
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Σε όλα τα παιχνίδια αν το pc είναι αρκετά ισχυρό και βάλεις σωστά settings μπορείς να δεις 100-120 και παραπάνω fps.

Φυσικά ο πρώτος στόχος είναι το PS3 και οι Ταινείες Blu ray.

Δηλαδή ένα lag της τάξης του 30 ειναι οκ, απλά είχα ακούσει για τις περσυνές Lg κάτι 100αρια.

Από αυτές που μου προτείνεις η panasonic είναι 3D;; Η philips είναι passive 3D; (Δεν αντέχουν τα μάτια μου το Active, ζαλίζομαι με τη μία)

Θεωρούνται καλύτερες από τις αντίστοιχες λύσεις της lg;

Αυτή η lm3400 είναι rename της σειράς lw´; δεν βρίσκω πουθενα πληροφορίες για δαύτη...

Μπορεί το pc να σου βγάλει 500 fps.Αλλά η κάρτα γραφικών σου στην έξοδο της βγάζει 60HZ.Η τηλεόραση στην είσοδο της δέχεται 60HZ,οπότε με περισσότερα από 60 fps,δεν θα δεις διαφορά.
 

the_blade

New member
31 July 2011
39
Μπορεί το pc να σου βγάλει 500 fps.Αλλά η κάρτα γραφικών σου στην έξοδο της βγάζει 60HZ.Η τηλεόραση στην είσοδο της δέχεται 60HZ,οπότε με περισσότερα από 60 fps,δεν θα δεις διαφορά.


είσαι σίγουρος για αυτό; σε ρωτάω γιατί ασχολούμαι κυρίως με pc, και υπάρχει κόσμος που υποστηρίζει σθεναρά την αγορά μόνιτορ 120hz για δυνατά μηχανήματα τα οποία βγάζουν πάνω από 60 fps. Δηλαδή όλες οι vga βγάζουν 60hz ; (ακόμα και τελευταίας γενιας ΑΜD 7870/7970 και Nvidia 670/680; )

εγώ μέχρι στιγμής έχω οθόνες 60hz


Για την LM3400 έχει κανείς κάποια πληροφόρηση;
 
Last edited:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
είσαι σίγουρος για αυτό; σε ρωτάω γιατί ασχολούμαι κυρίως με pc, και υπάρχει κόσμος που υποστηρίζει σθεναρά την αγορά μόνιτορ 120hz για δυνατά μηχανήματα τα οποία βγάζουν πάνω από 60 fps. Δηλαδή όλες οι vga βγάζουν 60hz ; (ακόμα και τελευταίας γενιας ΑΜD 7870/7970 και Nvidia 670/680; )

εγώ μέχρι στιγμής έχω οθόνες 60hz


Για την LM3400 έχει κανείς κάποια πληροφόρηση;

Εάν βγάλουμε έξω τα monitors παραγωγής (SDI&HDSDI),όλες οι τηλεοράσεις,Monitors,κλπ δέχονται στις εισόδους τους (είτε VGA,είτε DVI,είτε HDMI) 60HZ.Επειδή δεν έχω διαβάσει τα χαρακτηριστικά των συγκεκριμένων καρτών τόσο της ATI όσο και της Nvidia,ακόμη όμως και να μπορούν να βγάλουν περισσότερα από 60 hz στην έξοδο τους,η τηλεόραση-οθόνη δεν θα τα υποστηρίζει.Για τα 120hz monitors,αυτό χρησιμεύει για το Nvidia 3D vision μονάχα και τίποτα περισσότερο. (60 hz ανά μάτι...).

Yperion said:
Η LM3400 πιθανολογώ ότι είναι στα 50 Hz (MCI 100) χωρίς να είμαι σίγουρος.

Γιάννη,για την χρήση που τον ενδιαφέρει,δεν χρειάζεται motion interpolation.Θα αυξήσει σημαντικά το lag.
 
Last edited:

the_blade

New member
31 July 2011
39
άρα εγώ θα κλείνω το motion interpolation (to mci είναι αυτό; ) από τα settings;

από ότι καταλαβαίνω η lm είναι χαμηλότερο μοντέλο από την 615 και προφανώς για 20 ευρώ δεν αξίζει....
 
Last edited:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Γιατί δεν βλέπεις αντίστοιχα μοντέλα των Sony και Samsung ;
Θα πάρεις καλύτερη εικόνα,τουλάχιστον,2D.