F&U TT2302

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Απάντηση: F&U 2302. Αποψεις-Γνωμες

Γεια
Γνωμες και αποψεις για τον
F&U TT2302

Μου άρεσε πολυ το μεταλικό και στοβαρο κουτί του και τα πληκτρα οn-off, up-down στην προσοψη.
Τον αγόρασες τελικά;
Εντυπώσεις σαν media player, και σαν δέκτης, απόκριση τηλεκοντρόλ;:five:
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: F&U 2302. Αποψεις-Γνωμες

Γεια
Γνωμες και αποψεις για τον
F&U TT2302

Μου άρεσε πολυ το μεταλικό και στοβαρο κουτί του και τα πληκτρα οn-off, up-down στην προσοψη.

Γειά σου statik.
Αρχικά, μια φιλική υπενθύμιση. Σύμφωνα με την παράγραφο β του άρθρου 2.5 των κανονισμών, δεν επιτρέπεται η γραφή με Greeklish. Για τον λόγο αυτό, έπρεπε να αφαιρέσω το Greeklish τμήμα του κειμένου. Ελπίζω να μη με παρεξηγήσεις.


Ο 2302 είναι ένα πολύ νέο μοντέλο. Δεν έχουμε κάποια πληροφορία ακόμη.
Όμως ο δέκτης είναι ολόιδιος εξωτερικά με τον προκάτοχό του (2301), ο οποίος είχε πολύ πρώιμο λογισμικό. Ούτε την επιλογή για αναβάθμιση δεν είχε το μενού του. Έτσι, πιστεύω ότι είναι ένα διορθωμένο μοντέλο με νέο λογισμικό. Αν ισχύει αυτό, ο δέκτης θα έχει το γνωστό επεξεργαστή Mstar 7818, αλλά με νέο λογισμικό.
Ένα χαρακτηριστικό των Mstar είναι ότι έχουν σχετικά καλές πολυμεσικές δυνατότητες, αν και το 7818 είχε πληγεί από το πολύ ανώριμο λογισμικό του όταν βγήκε στην αγορά.

Επεξεργασία: Ξέχασα να αναφερθώ στο τμήμα του κουτιού του. Ναι, τα μεταλλικά είναι προτιμότερα, αφού είναι καλύτερο για τα θερμά περιβάλλοντα. Αλλά στην ουσία το καλός ή κακός εξαρτάται πρωτίστως από το λογισμικό. Αν το πλαστικό «δεν σου γεμίζει το μάτι», αυτός είναι από τις ελάχιστες επιλογές και σίγουρα η πιο νέα.
 
Last edited:

statik

Senior Member
22 May 2008
456
Απάντηση: F&U 2302. Αποψεις-Γνωμες

Δεν τον έχω πάρει.Πήγα. να παρω τον crystal audio mini hd αλλά δεν μου άρεσε καθόλου το πλαστικό του κουτί.Φαίνεται τέλειος ψεύτικο. Είμαι σε δίλημμα Μεταξύ Των δυο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το media player διότι έχω. Αυτό που ζητάω είναι 1)timeshift 2)pvr 3)ελληνικό epg
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: F&U 2302. Αποψεις-Γνωμες

Δεν τον έχω πάρει.Πήγα. να παρω τον crystal audio mini hd αλλά δεν μου άρεσε καθόλου το πλαστικό του κουτί.Φαίνεται τέλειος ψεύτικο. Είμαι σε δίλημμα Μεταξύ Των δυο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το media player διότι έχω. Αυτό που ζητάω είναι 1)timeshift 2)pvr 3)ελληνικό epg
Και οι δύο έχουν όσα ζητάς.
Από τους μεταλλικούς δέκτες της αγοράς, αυτός και ο Crypto 215 καλύπτουν καλύτερα τις ανάγκες σου. Αν -όπως φαίνεται- αυτός έχει επεξεργαστή Mstar 7818, τότε διαθέτει και λειτουργία GoTo, δηλαδή στις εγγραφές (αλλά και τις ταινίες), μπορείς να δώσεις κάποια χρονική στιγμή, π.χ 1:03:09 και να πάει κατευθείαν σε εκείνη τη θέση της εγγραφής.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

Δεν νομίζω ότι το πλαστικό κουτί είναι πρόβλημα. Χθες είχα ανοίξει τον 210AD μου που έχει πλαστικό κάλυμμα, και μετά γύρισα σε άλλον δέκτη που έχω για να δω τους αγώνες. Έτσι ξέχασα ανοιχτό τον 210AD και το πρόσεξα μετά από 10 ώρες! Μου κάνει και εμένα εντύπωση που δεν πρόσεξα το πράσινο λαμπάκι που σημαίνει σε λειτουργία. Μετά από 10 ώρες που ξαναπήγα στον 210AD δούλευε κανονικά. Κανένα κόλλημα ή αλλοίωση. Και πήγα σε αυτόν γιατί ήθελα κάτι να γράψω. Έτσι μετά από 10 ώρες λειτουργίας τον έβαλα να γράψει κιόλας για 2 ώρες. Σύνολο 12 ώρες, με εγγραφή στο τέλος, χωρίς κανένα πρόβλημα. Και είναι ήδη καλοκαίρι. Δεν νομίζω ότι το πλαστικό κάλυμμα είναι πρόβλημα. Όλοι έχουν πολλές τρύπες εξαερισμού, και ίσα ίσα το μεταλλικό κάλυμμα ζεσταίνεται και το ίδιο με την χρήση κάνοντας έναν φαύλο κύκλο ζέστης . Το πλαστικό κάλυμμα δεν επηρεάζεται και δεν ζεσταίνεται. Εξάλλου και οι πολύ πιο προηγμένες και ακριβότερες τηλεοράσεις έχουν πλαστικό κάλυμμα.
 

mosaicm

Established Member
15 December 2008
237
Re: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

το μεταλλικο καλυμα του κουτιου ενεργει σα μια ψυκτρα επεξεργαστει..διαχεει τη θερμοτητα πολυ πιο ευκολα στο περιβαλλον (ως καλος αγωγος αυτης!)
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

Σωστό αυτό αλλά όπως γράφω και πιο πάνω δεν νομίζω ότι επηρεάζεται ο δέκτης από το πλαστικό κουτί. Ο 210AD μου έχει τόσες τρύπες εξαερισμού που δεν επηρεάζεται από την ζέστη. Απόδειξη χθες που κατά λάθος δούλευε 12 ώρες χωρίς πρόβλημα. Νομίζω αυτό είναι απλά δικό μας θέμα συζήτησης. Η βιομηχανία έχει λύσει αυτό το θέμα από δεκαετίες, γιαυτό όλες οι τηλεοράσεις είναι πλαστικές.
 

coyote_D

Established Member
21 December 2007
224
Re: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

Εχει σίγουρα timeshift? Στο getinow λεει όχι...
Απλά ρωτάω
 

djpar

Established Member
25 June 2012
195
Re: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

σημερα απο ενα μαγαζι χτυπησα online τον δεκτη μιας και F&U TVD2313HDPVR δεν υπηρχε και επρεπε να περιμενω κανα 2ημερο και η διαφορα ηταν ουτε 1 ευρω πιο καινουργιος ειδα εγω και μπαμ τον χτυπησα μαζι με τον lifeview θα τον δοκιμασω να δω τι παιζει και θα δουμε!
 

djpar

Established Member
25 June 2012
195
Απάντηση: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

τελικά τον χτύπησε κανείς; στο μαγαζί μου τον πρότειναν ως καινούργιο κ επειδη η χρήση του θα είναι για τηλεόραση κ οχι ως player τον χτύπησα
 

djpar

Established Member
25 June 2012
195
Απάντηση: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

λοιπον παιδες εσκασε,το μηχανημα ωραιο μεταλλικο (σε αντιθεση με τον lifeview που φανηκε οτι ειναι αρκετα φτηνος) πολυ καλο σημα σε οτι ειδα, βασικα ιδια πραγματα με Lifeview επισης παιζει mkv AC3 5καναλο ανετοτατα και κανει οτι ακριβως και ο lifeview που τα τσεκαρα...30 λεπτα!
 

mosaicm

Established Member
15 December 2008
237
Re: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

μου ηρθε mail απο κωτσοβολο...στα 29 για αγορα απο internet
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

Δεν έχει στο μενού του επιλογή αναβάθμισης! (όπως και ο 2301)
Πρέπει να ξέρουμε τι όνομα αρχείου περιμένει να δει στο φλασάκι ο δέκτης για να ξεκινήσει μόνος του την αναβάθμιση κατά την εκκίνησή του. Τρέχα γύρευε δηλαδή...

Θα ήταν ωραίος αν είχε και ένα δωράκι...
 

mosaicm

Established Member
15 December 2008
237
Re: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

με μια αναλυση στο κωδικα html(και συγκεκριμενα στα links) καταλαβα οτι μαλλον η προσφορα θα τρεξει απο αυριο
 

kvate

Established Member
24 August 2010
107
Re: F&U TT2302 - Απόψεις-Γνώμες

Ναι, φαίνεται ότι στο site οι τιμές θα αλλάξουν από αύριο. Οι προσφορές ισχύουν για παραγγελία απο το internet και μέχρι την Κυριακή 1/7 (3 μέρες). Για HD δέκτη είναι πολύ καλή τιμή. Ερώτηση: έχει έξοδο 1080p ή μόνο 1080i; Έχει Ali chipset, σωστά;