Μαϊμού ημιαγωγά

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Μιας και έχουμε αναφερθεί πολλές φορές στο θέμα των μαϊμούδων (και δεν εννοώ τα συμπαθή ζωάκια) μόλις παρέλαβα μια παρτίδα από κίνα και καλό είναι να την δείξω και εδώ για να ξέρουν και άλλοι τι πρέπει να προσέχουν.

Αριστερά είναι ενα αυθεντικό και δεξιά η μαϊμού. Αναγκάστηκα να το σπάσω για να δείξω στον Κινέζο τη διαφορά. Η επιφάνεια του είναι ξυσμένη και το λόγκο ειναι τυπωμένο απο πάνω. ο κρύσταλλος του είναι μικρότερος από τον άλλο. και δεν έχει και τις τρις τρύπες που έχουν όλα τα αυθεντικά στην φάτσα. Οι εικόνες νομίζω μιλάνε απο μόνες τους. Τωρα περιμένω μια απάντηση από το Κινέζο του οποίου έτριξα τα δόντια και του είπα ότι θα τον μαυρίσω έτσι και αλλιώς.



IMG_4941.jpgIMG_4933.jpgIMG_4938.jpg
 
Last edited by a moderator:

ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ

Established Member
21 May 2010
139
Re: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Εγω ειχα παρει μια πλακετα απο κινεζο και ειχε αυτα επανω,λες να την εχω γλυτωσει?Παντος τα δικα σου κανουν καραμπαμ οτι τρωνε μπανανες!:Banane0:2sc5200.jpg
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Re: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

τα δικά σου ειναι ΟΚ
ο κερατάς ο κινεζος ειχε φωτογραφία κανονικά και πριν τα αγοράσω τον ρώτησα κιόλας.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Κώστα, δεν γράφεις και ποιος Κινέζος είναι να το έχουμε στα μαύρα!

Επίσης μέσω Paypal μπορείς να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω - αρκεί να μην έχουν περάσει 40 μέρες από την αγορά τους.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Re: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

βασικά σήμερα του έστειλα τις φωτογραφίες οπότε θα τον αφήσω μέχρι αύριο να δω τι θα πει τώρα γιατι μου έλεγε πως ειναι δυνατόν και δεν του έχουν ξαναπεί τίποτα κλπ. και είναι και 80 κομμάτια ρε γμτ
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις ποια είναι τα γνήσια και ποια τα αντίγραφα. Μόνο ο κατασκευαστής μπορεί να το αποδείξει.
Με τις λυχνίες τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

πριν δυο μερες μου ρθαν και μενα κατι elna cerafine... καραμπαμ οτι ειναι μαιμουδιες. κλασικο θερμοσυστελομενο τρυγυρω, με απλα τυπωμενη την φιρμα πανω.ουτε καν το σκληρο θερμοσυστελομενο που χουν οι κανονικοι πυκνωτες.. του στειλα mail Και μου απαντησε ενα ξερο Original!...Θα φαει ενα μαυρισμα να στρωσει.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Εγώ πλέον ποτέ δεν ψωνίζω υλικά από e-bay γιατί είναι μεγάλο το ρίσκο αφού σχεδόν όλα είναι μαϊμού.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Re: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

μεταξύ μας δεν περιμένω να μου απαντήσει καν. απαντούσε όσο έβλεπε οτι τον παίρνει. τώρα που ειναι προφανές οτι έκανε πατάτα δεν τον βλέπω να βγάζει άχνα. πάντως στα τρανζιστορ μια εταιρία μπορεί να αλλάξει μερικά πράγματα ανάλογα με την παραγωγή όπως πχ το μέγεθος των χαρακτήρων κατά 2% πχ, ποτέ όμως δεν αλλάζει το μέγεθος του wafle άρα εκεί δεν μπορεί να πει τίποτα το κινεζο.
θα τονε κάνω μαύρο τον άτιμο.
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Εγώ πλέον ποτέ δεν ψωνίζω υλικά από e-bay γιατί είναι μεγάλο το ρίσκο αφού σχεδόν όλα είναι μαϊμού.

Σ' αυτό τείνω να συμφωνήσω. Δεν έχω βέβαια κανένα τεράστιο δείγμα για να είμαστε 100% αξιόπιστοι, αλλά η μαϊμουδιά είναι στις περισσότερες περιπτώσεις παραπάνω από εμφανής ( αυτή εδώ ήταν εξαίρεση ιδιαίτερα ύπουλη). Κατά τα άλλα πάνε σύννεφο π.χ οι ...hiraga με 2Ν3055 και τα άπειρα 2SK170 που εμφανίστηκαν NOS από το πουθενά..
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,812
Θεσσαλονίκη
Re: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Πραγματι, κυκλοφορουν στο ebay ψευτικες περιγραφες κινεζικων προιοντων.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Μανόλη ποια είναι η διαδικασία?

Θα σου πω, μέσω Paypal που την έχω κάνει δύο φορές μέχρι τώρα και έχω πάρει τα χρήματά μου πίσω. Γίνεται και μέσω ebay, αλλά δεν την έχω προχωρήσει μέσω ebay ποτέ.

Σου έγραψα ότι έχεις δικαίωμα 40 ημερών από την ημερομηνία αγοράς - τελικά είναι 45 μέρες.

Σου έχω επισυνάψει 4 capture με βελάκια για τα βήματα
Συνοπτικά, μπαίνεις στο λογαριασμό που διατηρείς στο Paypal.
1) Θα βρεις το Resolution Center μπες εκεί
2) Στο κουτάκι που λέει Report a problem, θα πατήσεις εκεί που λέει Dispute a Transaction
3) Στο επόμενο θα τσεκάρεις το Item Dispute (σε καλύπτει γιατί έχει και την περίπτωση ότι το παραλαμβανόμενο τεμάχιο διέφερε σημαντικά από αυτό που θα αγόραζες). Πάτα Continue
4) Στο κουτάκι σου ζητά να γράψεις το ID της συναλλαγής που έχεις πρόβλημα - εάν δεν το έχεις κάπου πρόχειρα, πατάς δίπλα στο Find transaction ID, σου βγάζει όλες τις αγορές σου μέσω Paypal, επιλέγεις την προβληματική και στην εισαγάγει απευθείας.
5) εδώ δεν μπορώ να σου βάλω capture...αλλά σε κάποιο σημείο έχει ένα κουτάκι για παρατηρήσεις. Γράψε ότι ενώ τον ενημέρωσες για το γνήσιο του προιόντος και ενώ το επιβεβαίωσε, στην ουσία και τα 80 τμχ είναι μαιμού. Γράψε επίσης ότι έχεις φωτογραφικό υλικό που το αποδεικνύει.

Μαύρισέ τον!
 

Attachments

  • 4.jpg
    4.jpg
    50.7 KB · Views: 248
  • 1.jpg
    1.jpg
    61.6 KB · Views: 250
  • 2.jpg
    2.jpg
    53.3 KB · Views: 248
  • 3.jpg
    3.jpg
    42 KB · Views: 248

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Re: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Μανόλη τι να πω?????????
Για άλλη μια φορά είσαι φοβερός. Ευχαριστώ πολύ.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Τίποτα Κώστα...πες μας τη συνέχεια, μόνο!
Άνοιξε υπόθεση στο Paypal και στείλε του ένα email, που να τον ενημερώνεις για αυτήν την κίνησή σου.
Με το που θα ανοίξεις υπόθεση, αυτομάτως λαμβάνεις μία ειδοποίηση εσύ και μία ειδοποίηση αυτός.

Είμαι σίγουρος, ότι θα κάνει πίσω και θα σου επιστρέψει το ποσό.

Τελευταία αυτό έγινε με έναν Κινέζο που είχα πρόβλημα, μου επέστρεψε αμέσως τα χρήματα αλλά πρόλαβε και έκλεισε την αγορά στο ebay πριν προλάβω να τον μαυρίσω...τα Κινεζάκια έχουν μάθει καλά την αγορά και έμαθαν να κινούνται πολύ σωστά...ευτυχώς όμως που υπάρχουν και εργαλεία σαν το Paypal και γλιτώνουμε τις στραβές!
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Απάντηση: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

Δεν θυμάμοι σε πιο thread (για κάποιο κινεζοντακ ήταν) ,, πλακωθήκαμε γιατί ο κινέζος τους έλεγε ότι με 3 δολάρια παραπάνω θα φορέσει τελεστικό που στην Ευρώπη κόστιζε κανα 40αρι και βάλε το ζευγάρι ...

ΒΡΡΕΕΕ δεν υπάρχει περίπτωση ... στον άγιο νερό δεν δίνουν ...
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Απάντηση: Μαϊμού πεινάει τέλει μπανάνα

γενικά ... ότι υπάρχει σε συμβατό φτηνότερο ,,, ε αυτό θα πάρεις ... μεταξοτυπία οπώς στα μπρελόκ είναι το κόλπο .. και το βαφτίζεις όπως γουστάρεις ..