Η Τιμωρός - Haywire

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Haywire.jpg


Η Τιμωρός
HAYWIRE
Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2011
Είδος : περιπέτεια
Σκηνοθεσία: Steven Soderbergh
Σενάριο: Lem Dobbs
Παίζουν: Gina Carano, Michael Fassbender, Ewan McGregor, Michael Douglas
Διάρκεια: 93'


Super καυτό γκομενάκι, τσαμπουκαλεμένο , πρώην πεζοναύτρια και νυν εκτελεστής του οργανωμένου εγκλήματος αλλά κι επίδοξη Βανταμ , μπλέκει τα προσωπικά της με τη δουλεία και τα κάνει λαμπόγυαλο .
Λαμπογυαλο όμως μας τα έκανε και ο κατά τα άλλα συμπαθής Steven Soderbergh που για κάποιο περίεργο λόγο αποφάσισε πως πρέπει να κάνει μια στροφή στην καριέρα του προς το ρεαλιστικό αμερικάνικο σινεμά . Μπουνιές , κλοτσιές & πιστολίδι με τη σέσουλα . Ξυλίκι απ αυτά που βλέποντας τα πονάς . Και ναι παρ ότι σινεφιλ ( και καλά), το ταινιακι ΜΕ άρεσε ΣΕ λέω .
Με άρεσε γιατί καταφέρει να με κρατήσει για 2 ώρες χωρίς τα σεναριακά ευρήματα , με υποτυπώδη σκηνοθεσία, σχεδόν ερασιτεχνική θα έλεγα και με ρόλους που περισσότερο φαντάζουν σαν αγγαρεία παρά σαν ερμηνείες. Αν θέλαμε να την κατατάξουμε σε μια κατηγορία αυτή θα ήταν σίγουρα αυτή των B movies (με την καλή έννοια) .
Έχω όμως μια μικρή αλλά καθοριστική ένσταση . Κάνεις βρε αγόρι μου που κάνεις μια ταινία προς τέρψιν οφθαλμών , χάθηκε να μας δείξεις λίγο περισσότερο μπουτάκι και τα σχετικά? Τζάμπα το κορμί ρε πατριώτη?

 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Re: HAYWIRE : Ο Soderbergh αλλιώς .....

Μεγαλυτερη πατατα δεν εχω ξαναμα ταδει.....μακρια, ουστ...
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: HAYWIRE : Ο Soderbergh αλλιώς .....

Αν εχεις δει το trailer,η ταινια σου φαινεται μαπα,γιατι εχεις μεγαλες προσδοκιες.Μετριοτατη.....
 

kostas_dr

AVClub Enthusiast
22 November 2010
1,112
City of Athens
Re: HAYWIRE : Ο Soderbergh αλλιώς .....

Ας είμαι καλός, λόγω του σκηνοθέτη και των υπολοίπων ηθοποιών και ας πω ότι είναι μετριότατη.
Η δε πρωταγωνίστρια απλά δεν.
Ας γυρίσει να κάνει αυτό που ξέρει (λέμε τώρα).
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: HAYWIRE : Ο Soderbergh αλλιώς .....

Αχταρμάς... ότι νά'ναι, ούτε το ξυλίκι δεν μου άρεσε.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: HAYWIRE : Ο Soderbergh αλλιώς .....

Μα η συγκεκριμένη ΕΙΝΑΙ μαστερ του είδους... MMA αθλήτρια είναι, και μάλιστα από τις καλύτερες του κόσμου...

υγ. από ξυλίκι πάντως την βρίσκω με Tony Jaa... Και αυτουνού οι ταινίες είναι Β' ποιότητος (και κάτω), αλλά το ξυλίκι... το βλέπω και πονάω.
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,829
Είμαι παντού
Απάντηση: HAYWIRE : Ο Soderbergh αλλιώς .....

πολλη καλη,η γκομενα μου...ρα,ωραιες σκηνες ξυλου και το θεμα αρκετα καλο.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Re: Η Τιμωρός — Haywire: Ο Soderbergh αλλιώς...

Δεν περιμενα να ηταν καλη ,αλλα τα καταφερε.
Καλο καστ, μπολικη δραση και καλη κλωτσοπατιναδα.
Προτεινεται...
 

Paul

New member
1 July 2008
73
Απάντηση: Η Τιμωρός — Haywire: Ο Soderbergh αλλιώς...

Το όνομα του σκηνοθέτη, το all star cast αλλά και το τρέιλερ με είχαν προετοιμάσει για κάτι καλό. Δυστυχώς, παρότι η ταινία διέθετε αρετές, όπως πολύ ωραία πλάνα, υπέροχη μουσική υπόκρουση και μία δυναμική πρωταγωνίστρια, το σενάριο ήταν κάπως μπερδεμένο και "αργόσυρτο" με αποτέλεσμα να προκαλεί ύπνωση...

Βαθμολογία: 5/10

Παρακολούθησα την ταινία στην Αίθουσα 3 του κιν/φου ODEON STARCITY με ήχο DATASAT (DTS).
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Απάντηση: Η Τιμωρός — Haywire: Ο Soderbergh αλλιώς...

το σενάριο ήταν κάπως μπερδεμένο και "αργόσυρτο" με αποτέλεσμα να προκαλεί ύπνωση....

Ύπνωση μετά από τόση δράση και ξύλο ?
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Η Τιμωρός — Haywire: Ο Soderbergh αλλιώς...

Όχι δεν την έχω δει, γι αυτό ρωτάω γιατί μου έκανε εντύπωση που πολλοί σε προηγούμενα posts αναφέρουν πολύ δράση.