ΑΓΟΡΑ 46' - 3D 800-850ΕΥΡΩ

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Καλημέρα,
Θέλω να μου προτεινεται μοντέλα lcd με κόστος 800, max 850 ευρώ (μήπως έχετε υπόψιν σας καμία προσφορά λόγω euro??)..Η απόσταση θέασης είναι γύρω στα 3 μέτρα.Δεν με ενδιαφέρει αν είναι και περσινό μοντέλο..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Για τρία μέτρα απόσταση καλύτερα να κοιτάξεις για μεγαλύτερη. Για τι χρήση προορίζεται ?
 

brutal3012

Established Member
3 June 2011
141
Αν και ξεφεύγω λίγο από το budget σου,δες SONY HX720 46'' που είναι 3D,200 Hz καθαρά(XR400) και Wi-Fi Ready στα 899 στο ΠΛΑΙΣΙΟ the Mall. Έχουν και τη Samsung D6100 46'' στα 869 αλλά τη θεωρώ υποδεέστερο μοντέλο.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
με βάση την απόσταση θέασης σου πάς σε 46 minimum με τις 2 επιλογές που προτάθηκαν παραπάνω να είναι μονόδρομος σε αυτά τα χρήματα.

αν μπορείς να κάνεις υπομονή καμμία εβδομάδα μπας βγεί καμμιά προσφορά λόγω γιούρο αλλιώς αρχές ιουνίου προχώρα το γιατί μάλλον θα την θές για τους αγώνες.

ετσι και αλλιώς τα 2 μοντέλα που προτάθηκαν δεν πρόκειται να ανέβουν σε τιμή. πιο πιθανό ειναι να πέσουν κατι τις.
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Αυτά τα δύο μοντέλα τα είχα δει στο the mall. Είναι καλύτερη η sony?????? Το κακό είναι το θα χρειαστώ player γιατί δεν παίζει mkv...θα περιμένω μερικές μέρες μπας έχουμε καμία προσφορά..Τώρα τελευταία βάζουν δωρα πχ γυαλια,blueray..αλλά σε τέτοιου budget τελεοράσεις δεν το βλέπω..Το αμέσω επόμενο μοντέλο ποιο θεωρείται καλύτερο..αν ανέβουμε λίγο σε τιμή???
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Α!και κάτι άλλο...γενικά οι προσφορές που βγαίνουν θα ισχύουν λόγω euro??καλύτερα να περιμένω μετά το euro για καλύτερες τιμές??τι λέτε απο την εμπειρίας σας!!
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Re: Απάντηση: ΑΓΟΡΑ 46' - 3D 800-850ΕΥΡΩ

plasma δεν ξερω αν μπορω να παρω..λόγω ότι τις απογευματινές ώρες εχω αρκετό φως στο δωμάτιο..μέχρι που ο ήλιος πέφτει πάνω στην tv.
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
τελικά κατέληξα στην sony HX720 46'' αλλα βλέπω ότι την πάτησα..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σε προσφορά!@!@!@Έκανα αναζήτηση στο plasio και έχει ενα εκθεσιακό κομμάτι και ακριβότερο απο μια προσφορά που υπήρχε παλιότερα!!Υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάπου stock (πχ στο plasio στο the mall και να μην το εμφανίζει το site??)
ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

brutal3012

Established Member
3 June 2011
141
Στο ΠΛΑΙΣΙΟ THE MALL τελευταίο κλειστό κομμάτι στα 899 .Εξακριβωμένο, μου το είπαν χθες
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Καλησπέρα,
Μπορείται να μου πειτε τι διαφορά έχει η Sony KDL-HX720 με την Sony KDL-NX720???
ευχαριστώ!!!
 

brutal3012

Established Member
3 June 2011
141
Έχει αναφερθεί σε αρκετά νήματα οπότε μπορεί αν μου διαγράψουν την απάντηση αλλά σε γενικές γραμμές:
HX720 46'': 200 Hz panel(XR400), X-Reality PRO processor, Deep Black panel,Wi-Fi Ready
NX720 46'':100 Hz panel(XR200),X-Reality processor,Opticontrast panel,Wi-Fi built in
Βέβαια αν σκέφτεσαι ΝΧ720 θα σουθ πρότεινα να πας στην ΗΧ820 που έχει παραπλήσια τιμή και είναι ο ιδανικός συνδυασμός των 2 μοντέλων. Δλδ,200 Hz πάνελ, επεξεργαστής X-Reality PRO,ενσωματωμένο Wi-Fi και Opticontrast πάνελ το οποίο δίνει καλύτερο μαύρο από το Deep Black. Απλά αν ο χώρος σου έχει έντονο φως τότε το opticontrast θα αντανακλά οπότε καταλήγεις στην ΗΧ720
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Έχει αναφερθεί σε αρκετά νήματα οπότε μπορεί αν μου διαγράψουν την απάντηση αλλά σε γενικές γραμμές:
HX720 46'': 200 Hz panel(XR400), X-Reality PRO processor, Deep Black panel,Wi-Fi Ready
NX720 46'':100 Hz panel(XR200),X-Reality processor,Opticontrast panel,Wi-Fi built in
Βέβαια αν σκέφτεσαι ΝΧ720 θα σουθ πρότεινα να πας στην ΗΧ820 που έχει παραπλήσια τιμή και είναι ο ιδανικός συνδυασμός των 2 μοντέλων. Δλδ,200 Hz πάνελ, επεξεργαστής X-Reality PRO,ενσωματωμένο Wi-Fi και Opticontrast πάνελ το οποίο δίνει καλύτερο μαύρο από το Deep Black. Απλά αν ο χώρος σου έχει έντονο φως τότε το opticontrast θα αντανακλά οπότε καταλήγεις στην ΗΧ720

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..Και τώρα κανα δυο απορίες πριν την τελική απόφαση για την αγορά της HX720.. Γνωρίζω ότι δεν διαβάζει mkv files και αυτό λύνεται με ένα mp ή ένα 3d blueray player..Απλά έχω διαβάζει ότι δεν μπορεί να διαβάζει απο USB stick ή σκληρό δίσκο ταινίες μεγαλύτερες από 4gb..Ισχύει αυτό?? Όπως επίσης ότι δεν μπορεί να διαβάσει Ntfs σκληρούς???πρέπει να είναι σε fat32!!!πιστεύω ότι είναι θέμα αν ισχύει αυτό...
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Από το Fullhd.gr για το ενσωματωμένο player της HX850 το οποίο θα ισχύει για όλα τα μοντέλα της Sony

Το media player είναι 'αντιφατικό', όπως ήδη αναφέραμε και στην αρχή και εν ολίγοις το ίδιο με το περσινό. Αυτό το λέμε διότι παρόλο ότι παρέχει ευρεία συμβατότητα με media αρχεία εικόνας, ήχου [AVCHD [mts, m2ts], MP4 (AVC) [mp4], MP4 (MPEG4) [mp4], MPEG1 [mpg], MPEG2 [mpg], DivX [divx, avi στην εικόνα, MP3 & WAV στον ήχο και φωτογραφίες JPEG, RAW & MPO] , εν τούτοις βλέπει μόνο δίσκους διαμορφωμένους κατά FAT16/32 και exFAT και όχι NTFS
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: ΑΓΟΡΑ 46' - 3D 800-850ΕΥΡΩ

...Απλά έχω διαβάζει ότι δεν μπορεί να διαβάζει απο USB stick ή σκληρό δίσκο ταινίες μεγαλύτερες από 4gb..Ισχύει αυτό?? Όπως επίσης ότι δεν μπορεί να διαβάσει Ntfs σκληρούς???πρέπει να είναι σε fat32!!!πιστεύω ότι είναι θέμα αν ισχύει αυτό...

Αυτό δεν εξαρτάται από την τηλεόραση, αλλά από το εξωτερικό σου media player. Τα πλείστα διαβάζουν δίσκους και usb flash σε NTFS οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με ταινίες που έχουν μέγεθος μεγαλύτερο από 4 GB.
 

halkis_13

Established Member
19 September 2010
122
Re: Απάντηση: Re: ΑΓΟΡΑ 46' - 3D 800-850ΕΥΡΩ

Αυτό δεν εξαρτάται από την τηλεόραση, αλλά από το εξωτερικό σου media player. Τα πλείστα διαβάζουν δίσκους και usb flash σε NTFS οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με ταινίες που έχουν μέγεθος μεγαλύτερο από 4 GB.
eεννοώ αν δεν αγοραζα mp και έπαιζα τις ταινές απο το media palyer της τηλεόρασης..Οπότε πάμε και για αναζήτηση είτε συσκευής Media player είτε συσκευής 3d blueray..
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Έχει αρκετές ελλείψεις ο ενσωματωμένος οπότε θα χρειαστείς εξωτερικό...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ακόμη ασχολείστε με ενσωματωμένους media player?

Είναι καθαρά λύση ανάγκης και "τρώνε την σκόνη" οποιουδήποτε εξωτερικού ακόμη και φτηνού.