Panasonic 50GT30 vs 50UT50

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Λίγο παράξενη η σύγκριση αλλά η τιμή είναι η ίδια , 1000-1025 ευρώ.

Η 50GT30 εγγυημένα είναι καινούργια στο κουτί της , σε αντίθετη περίπτωση έχει γίνει συμφωνία με το κατάστημα και γυρίζει απευθείας πίσω.

Άλλες προτάσεις με παραπάνω χρήματα (πχ. 50ST50, 51D6500 έχουν ήδη απορριφθεί για λόγους value for money).
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Έχω δει σε σπίτι φίλου την GT30 τη νύχτα με τα φώτα του δωματίου ανοιχτά και μου άρεσε πολύ η εικόνα της. Η τηλεόραση ρυθμισμένη στο Cinema χωρίς να έχουν γίνει άλλες μικρορυθμίσεις. Πολύ καλή εικόνα σε ΕΡΤ HD αλλά και σε υλικό 720p. Τα χρώματα δεν είναι έντονα όπως είναι σε LCD αλλά πιο γήινα. Επίσης αν και τα φώτα του δωματίου ήταν ανοικτά δεν μου φάνηκε σκοτεινή η εικόνα της.

Από τη σειρά UT έχω δει σε κατάστημα το περσινό μοντέλο UT30 στο οποίο μου φάνηκε αρκετά μουντή η εικόνα και ξεθωριασμένα κάπως τα χρώματα σε σχέση με μια LG PV350 που έπαιζε πιο δίπλα αλλά και με μια Samsung PS D450. Αλλά αυτά για το περσινό μοντέλο.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
50GT30 Γιάννη.

Πιστεύω ότι θα είναι μικρές οι διαφορές από τα νέα αντίστοιχα μοντέλα (που θα είναι παραδοσιακά αισθητά καλύτερα από τη UΤ), οι ρυθμίσεις και ευκολίες που προσφέρει είναι περισσότερες (και χρήσιμες) και δεν υπάρχει σύγκριση στη θέαση σε φωτεινό περιβάλλον (εφόσον έχει ανάλογη απόδοση η UT με τις προηγούμενες της σειράς γιατί δεν την έχω δει ακόμα).

Aπο θέμα παλαιότητας μοντέλου, εφόσον σου εγγυούνται τα χρήματά σου δεν υπάρχει κάτι να σε προβήματίζει (μπορεί να βρεθείς και με GT50 στη στραβή) και σε 10 μήνες η UT πάλι παλαιά θα είναι (αν την αντικαταστήσουν γιατί γνώμη μου είναι ότι ήταν λάθος να κυκλοφορούν Ε, U και S...

:ernaehrung004:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Από τη σειρά UT έχω δει σε κατάστημα το περσινό μοντέλο UT30 στο οποίο μου φάνηκε αρκετά μουντή η εικόνα και ξεθωριασμένα κάπως τα χρώματα σε σχέση με μια LG PV350 που έπαιζε πιο δίπλα αλλά και με μια Samsung PS D450. Αλλά αυτά για το περσινό μοντέλο.

Δεν έχει αντανακλαστικό φίλτρο γι'αυτό.

Ο συντονιστής που είναι που τον χρειάζομαι?:D
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Είχα την εντύπωση πως το ερώτημα θα ήταν Panasonic ST50 Vs Samsung ES6500... :smile: Μεταξύ των δύο πιο πάνω όμως, ψηφίζω και εγώ Panasonic GT30. ;)
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
γιάννη 50ut50.

να την πάρεις με το καλό να την τεστάρεις και μετά να σε κοντακτάρω με πιμι να μου πείς τι 50άρα να πάρω.

ελπίζω η ειλικρίνεια μου να εκτιμάται.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)

Βασικά με προβληματίζουν στην UT50 οι ανακλάσεις (θα ήθελα να πάω σε λιγότερες από την U10 που έχω τώρα) αλλιώς θα την προτιμούσα. Επίσης φαίνεται να είναι πιο "χοντρή" από την GT30.
 
Last edited:

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Xωρίς neo-plasma, αντιανακλαστικό φίλτρο, 2hdmi, όχι δορυφορικό δέκτη...
Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο τηλεοράσεων.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
Άν δε κάνω λάθος η 50U10 υπάρχει ήδη, λογικά η νεότερη U απο πλευράς αντανακλάσεων τα ίδια πρέπει να είναι.
Η GT είναι σχεδόν το κορυφαίο μοντέλο, με ρυθμιστικά, εισόδους κ καλύτερα αντιανακλαστικά φίλτρα (θεωρητικά).
Η πρόσφατη δοκιμή της VT50 στο fullhd μιλά για ελάχιστες βελτιώσεις απο τις περυσινές, οπότε ψηφίζω GT30.


Γιατί όμως η Samsung PS51D6900 δέν έιναι value for money; στις ίδιες τιμές είναι..
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Η μεγάλη τους διαφορά είναι ότι η GT30 διαθέτει Pro Settings και ΤΗΧ Picture Mode ενώ η UT50 διαθέτει μόνο βασικές ρυθμίσεις.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Λίγο παράξενη η σύγκριση αλλά η τιμή είναι η ίδια , 1000-1025 ευρώ.

Η 50GT30 εγγυημένα είναι καινούργια στο κουτί της , σε αντίθετη περίπτωση έχει γίνει συμφωνία με το κατάστημα και γυρίζει απευθείας πίσω.

Άλλες προτάσεις με παραπάνω χρήματα (πχ. 50ST50, 51D6500 έχουν ήδη απορριφθεί για λόγους value for money).

Τα θετικά της καθεμιάς είναι:

-Νέο drive/panel (καλύτερο μαύρο στο σκοτάδι, ελαφρώς υψηλότερη φωτεινότητα και καθαρότερη απεικόνιση της κίνησης), καλύτερο ενσωματωμένο media player και ελαφρώς χαμηλότερη κατανάλωση η UT50.

-Ύπαρξη καλού αντι-ανακλαστικού φίλτρου, για καλύτερο μαύρο στη διάρκεια της ημέρας και λιγότερες αντανακλάσεις, δυνατότητα PVR, στάμπα ΤΗΧ, πιο λεπτό προφίλ, ενσωματωμένος δορυφορικός δέκτης και 2 HDMI παραπάνω η GT30.

Viera Connect και το ίδιο ανοιχτό μενού ρυθμίσεων (προεπιλογές gamma, grayscale tracking δύο σημείων, βασικό cms) έχουν και οι δύο.


Το αρνητικό και των δύο, είναι πως είναι στην ίδια διάσταση με τη U10 σου... :p
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Οταν λέει neo plasma η Panasonic εννοει το πανελ και το αντιανακλαστικο φιλτρο.

Επειδη εχω παρακολουθησει συζητησεις στο avsforum σε διαβεβαιωνω οτι το ιδιο πανελ ειναι απλα καποιοι λενε οτι ειναι διαφορετικη η οδηγηση (γι´'αυτο και αλλος αριθμος διαβαθμισεων).

Αλλοι τελος λενε οτι ακομη και ο αριθμος διαβαθμισεων ειναι κολπο του μαρκετινγκ για να σπρωχνουν τον καταναλωτη σε ανωτερη σειρα!

Με αυτα τα κολπα + το dirty screen effect και η Panasonic τρωει πλεον την σκονη της Samsung στις πωλησεις πλασμα γιατι η τελευταια διαφημιζει και χρησιμοποιει το ιδιο πανελ σε ολα τα μοντελα της (και οχι αναλογα με την τιμη αλλες προδιαγραφες) και μαλιστα και με αντιανακλαστικο φιλτρο (εστω και χειροτερο απο των Panasonic), και έχει και τον ιδιο σχεδον σχεδιασμο και οχι επιτηδες "χοντρη" η UT50 και η XT50 επειδη ειναι πιο φτηνές.