Panasonic DMP-BDT320 BD Player (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Πήρα τούτο δω το μηχάνημα και πλήρωσα μάλιστα σε ευρώ (250 συγκεκριμένα).
Οι προδιαγραφές του εδώ http://www.panasonic.co.uk/html/en_...ecification/8904201/index.html?trackInfo=true
Οι εντυπώσεις εν συντομία:
Σαν BD Player έχει έξοχη εικόνα, αλλά οι διαφορές από τα περσινά μοντέλα δεν είναι σημαντική. Η Panasonic ισχυρίζεται ότι έχει βελτιώσει στο BD3D τη vertical colour data processing κατά 50%...
Σαν DVD Player εμφανίζει βελτίωση από πέρυσι, παρατηρώ ευκρινέστερη εικόνα και λιγότερο θόρυβο.
Η μετατροπή 2D>3D έχει και αυτή μία κάποια βελτίωση, όχι σπουδαία πράγματα βέβαια.
Το Player διαθέτει βέβαια πληθώρα ρυθμίσεων και για την εικόνα και για τον ήχο.
Σαν media player διαβάζει πλέον και δίσκους NTFS, αλλά όχι ελληνικούς υπότιτλους εξωτερικούς, ή στον ίδιο φάκελο με τα ίδια στοιχεία. Πρέπει να είναι ενσωματωμένοι...:tdown:
Είναι αρκετά εμφανίσιμο, δέχεται τους δίσκους σε σχισμή και μετά τους "ρουφάει", ενώ διαθέτει κάποιου είδους smart eco sensor.
Επίσης συνδέεται ενσύρματα και ασύρματα στο internet σε χρόνο μηδέν.
Τέλος διαθέτει και χειριστήριο με βασική λειτουργία touch pad...:tdown:
Ό,τι και να πω για αυτό είναι λίγο... Απόλυτη καταστροφή!
Δεν συνηθίζεται με τίποτα, συνήθως σε καθυστερεί και -δυστυχώς-δεν υπάρχει εναλλακτική δυνατότητα χρήσης κουμπιών. Δεν υπάρχουν καν κουμπιά για volume up/down.
Oπότε, πιθανότατα θα χρειαστεί άλλο χειριστήριο για να δουλέψει απρόσκοπτα το μηχάνημα.
Πληροφοριακά, το χειριστήριο του περσινού BDT110 δουλεύει άψογα και με αυτό το χειρίζομαι συνήθως.
Εν τέλει, αξίζει τα λεφτά του?
Για 250 ευρώ θα έλεγα όχι. Αν πέσει, το συζητάμε.
Τελειώνοντας να πω ότι λοπές απορίες, ή ερωτήσεις δύσκολα θα απαντηθούν.;)
Και αυτό, γιατί τις απλές τις απάντησα, στις προχωρημένες ενδέχεται να μην ξέρω να απαντήσω!:D
 
18 June 2006
7,544
....φίλτατε μου κάνει εντύπωση η αρνητική κριτική σου....διακρίνω μια διάχυτη απογοήτευση στα γραφόμενά σου....με δεδομένο ότι είναι ο συνεχιστής των BDT-300 και BDT-310...τι είναι αυτό που τελικά σε απογοήτευσε???
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Σαν εικόνα είναι έξοχο, πιστεύω το καλύτερο στην κατηγορία του.
Δεν μου άρεσε το ότι ακόμα δεν διαβάζει ελληνικούς υπότιτλους, το touch pad, και η κάπως υψηλή τιμή του.
 
18 June 2006
7,544
....250 ευρώ είναι κάπως υψηλή τιμή θεωρείς.....προφανώς γι αυτά που προσφέρει...τι έχει όμως ο ανταγωνισμός σε αυτά τα λεφτά??
δηλαδή υπάρχει κάποιο overall καλύτερο BD σε αυτά τα λεφτά και με αυτές τις δυνατότητες???..πραγματικά ρωτώ....
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Φίλε Νάσο είμαι φαν της Panasonic και θα ήθελα να δω ένα μηχάνημά της να αναγνωρίζει-επιτέλους-ελληνικούς υποτίτλους για να ξεφορτωθώ ένα της LG που έχει αυτή τη δυνατότητα εδώ και χρόνια.
Καλύτερη εικόνα δεν θα δεις (το γράφω, άλλωστε), αλλά σαν δυνατότητες σίγουρα υπάρχουν μηχανήματα της Samsung και της LG.
 
18 June 2006
7,544
...αα..μάλιστα...αυτό που σε χάλασε είναι ότι οι ελληνικοί υπότιτλοι δεν....μάλιστα....
προσωπικά θα πήγαινα ένα σκαλί πάνω...δηλαδή στο PIONEER το 55άρι νομίζω...σαν λάτρης της PIONEER θεωρώ τα μηχανήματά της ένα σκαλί πάνω....
 

salamandra

Established Member
6 September 2011
141
ουτε το pioneer υποστηριζει ελληνικους υποτιτλους, και ειναι +100 .
 

PARASOL

Established Member
9 November 2008
170
Ειναι και το sony 790 πανω κατω σε αυτα τα λεφτα που και υτο πρεπει να ειναι καλο...........
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Η τιμή του έπεσε στα 230 ευρώ. Ξεκίνησε 270, πήγε 250 και τώρα 230 (μέσα σε 1 μήνα).
Να προσθέσω ότι και σαν dvd player είναι κορυφαίο (είδα πλέον πολλά dvd και το προσυπογράφω).
Αυτό που δεν αντέχεται είναι τo touch pad (ευτυχώς έχω το χειριστήριο του περσινού μοντέλου).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ο ίδιος επεξεργαστής εικόνας βρίσκεται και στα υπόλοιπα φετινά 3D players της εταιρείας (120, 220 και 500), οπότε οι εντυπώσεις για την ποιότητα εικόνας και το media playback πρέπει να ισχύουν και για αυτά... ;)

Μεγειά και καλοθέατο jimitsis, ευχαριστούμε για την παρουσίαση !!! :ernaehrung004:
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Απάντηση: Re: Panasonic DMP-BDT320 BD Player (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

Είναι επιβεβαιωμένο πως το Panasonic BDT-320 δεν αναγνωρίζει ελληνικούς εξ. υπότιτλους? Μήπως με αλλαγή κωδικοποίησης τους διαβάζει?
 

ioanmits

New member
17 April 2012
29
Η μετατροπή 2D>3D έχει και αυτή μία κάποια βελτίωση, όχι σπουδαία πράγματα βέβαια.

Επειδή είμαι ανάμεσα στο 320 της Panasonic και στο 440 της Pioneer (έχουν την ίδια τιμή) ξέρουμε πιο κάνει καλύτερο convert 2D-3D?
 

kostas_dr

AVClub Enthusiast
22 November 2010
1,112
City of Athens
jimitsis, αν κατάλαβα καλά πριν είχες το BDT110 σαν player έτσι; Έπαθε κάτι, ή απλώς αγόρασες ένα καινούργιο γιατί είχε καλύτερα χαρακτηριστικά;
Ρωτάω γιατί έχω και εγώ το 110 και αναρωτιέμαι αν υπήρξε κάποια "εαισθησία".
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,371
Καμία ευαισθησία δεν είχε το BDT110.
Πήρα το 320 κυρίως γιατί διαβάζει σκληρούς NTFS, συν κάποιες βελτιώσεις ( ελαφρά καλύτερη εικόνα, wi-fi direct, συν κάτι άλλες βλακειούλες).
Το 110 ήταν και πιο στέρεο σαν κατασκευή και ζει και βασιλεύει στον αδελφό μου.:2thumb22sup: