χρειαζομαι τη βοηθεια σας για επιλογη HiFi συστηματος

aggg

New member
1 February 2011
49
Χαιρετω σας φιλοι μου!
Σας ειχα γραψει πριν καιρο ζητωντας τη βοηθεια σας για να επιλεξω ενα συστηματακι, χωρις τελικα να καταληξω καπου. Και επειδη περασε πολυς καιρος απο τοτε και δεν μπορω πλεον αλλο να στερουμε την καλη ακροαση μουσικης γι'αυτο και σας ξαναγραφω μηπως και μπορεσω τελικα αυτη τη φορα να καταληξω καπου.
Γενικα να σας πω οτι αρχικα με ενδιαφερει η ακροαση μουσικης κατα κυριο λογο απο cd αλλα και απο αλλες πηγες οπως λαπτοπ. Επισης θελω να εχω τη δυνατοτητα να συνδεσω στον ενισχυτη ενα ps3 και μια τηλεοραση bravia.
Διαβαζοντας πολλα θεματα εδω, ξανα και ξανα, ομολογω οτι "χαθηκα"... Ειμαι και σχετικα ψιλοασχετος απο αυτα, οποτε η οποια βοηθεια απο μερια σας παρακαλω να ειναι οσο το δυνατον κατανοητη.
Απο ενισχυτες εχω ακουσει τον yamaha a-s500 με ηχεια της diamond και μου αρεσαν πολυ! Βεβαια και οι επιλογες εδω στη Θεσσαλονικη δεν ειναι πολλες για να πει καποιος οτι εχει τη δυνατοτητα να ακουσει πολλους και διαφορους ενισχυτες, μιας και τα καταστηματα με τετοια ειδη ειναι ελαχιστα (βασικα εγω μονο το Νακα γνωριζω).
Επισης διαβασα και την περιπτωση του φιλου Αλεξ οπου με τη δικη σας βοηθεια κατεληξε τελικα στον XTZ Class-A100. Και επειδη σχολιαστηκε και απο εσας με τα καλυτερα λογια ο εν λογω ενισχυτης αλλα και απο τις τοσο θετικες εντυπωσεις του Αλεξ που τελικα επελεξε αυτον τον ενισχυτη, ειμαι σε διλλημα... Τον yamaha τον ακουσα, αυτον δεν τον εχω ακουσει και μαλλον δεν θα τον ακουσω γιατι δεν νομιζω να υπαρχει καταστημα στη Θεσσαλονικη που να εχει τον συγκεκριμενο ενισχυτη. Και τωρα τι κανω? Πως επιλεγω?
Εδω λοιπον χρειαζομαι τη δικη σας βοηθεια και καταρχην στο ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα στους δυο ενισχυτες? Ειναι σημαντικες? Στον XTZ ας πουμε υπαρχει η δυνατοτητα συνδεσης tv, ps. Στον yamaha υπαρχει? Ας σταματησω ομως εδω γιατι εθεσα ηδη πολλα ερωτηματα.
Ευχαριστω προκαταβολικα οσους θα ασχοληθουν με το "προβλημα μου"...:ears:
 

aggg

New member
1 February 2011
49
Συγνωμη panoramious! Ξεχασα εντελως να τα αναφερω αυτα... Λοιπον, ο χωρος ειναι περιπου στα 12 τετραγωνικα και το budget περιπου στα 1200 με 1500 ευρω (οπου μεσα σ'αυτο περιλαμβανονται και η αγορα ηχειων και ισως και cd player).
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
μάλλον θα κοιτούσα προς τον xtz που έχει και ενσωματωμένο dac οπότε είναι πιό εύκολη η σύνδεση του pc και του ps3 αφού θα τα συνδέσεις με ψηφιακό καλώδιο άρα δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα ως προς αποστάσεις κλπ. Από πλευράς ηχείων έχω καλή εντύπωση για τα chario delphinus αλλά χωρίς να έχω ακούσει προσωπικά τίποτα από τα δύο παραπάνω. Στη λύση αυτή δε βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να αγοράσεις καθαρό cdplayer. Νομίζω πως θα σου βγεί στο ενάμισυ χιλιάρικο αυτή η φάση. Από την άλλη το combo που σου άρεσε από το Νάκα βγαίνει αρκετά πιο φτηνά αλλά λόγω έλλειψης dac θα ταίζεις τον ενισχυτή αναλογικό σήμα και ίσως χρειαστείς dac που σημαίνει για κάτι αξιοπρεπές compact γύρω στα 200 ευρώ αν πας σε ημιεπαγγελματική κάρτα ήχου για τη μετατροπή d/a. επίσης για να πέσει το budget θα πρότεινα και τα chario premium 2000 και τα monitor audio silver silver rx1. Αν σώνει και ντε θέλεις και cd player (παρόλο που έχεις ήδη πηγές και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να κόψεις λεφτά από τα ηχεία για το λόγο αυτό) θα έβλεπα κάτι σε marantz που έχουν πολύ καλό value for money. ένα cd 5004 για παράδειγμα με 300 ευρώ.
Να δούμε τι θα πουν και άλλοι με πιό πλούσια ακούσματα.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Τα Delphinus και τα Premium ειναι εξαορετικα αλλα πολυ μεγαλα για 12 τμ. Τα ηχεια εχουν πολυ χαμηλο και ειναι για τα διπλασια τμ.

H Chario μολις κυκλοφορησε καινουρια σειρα τη Syntar, θα σου προτεινα να εξετασεις αυτο http://www.chario.it/en/prodotti/syntar/prodotti/513-2/ για το χωρο σου, σε συνδυσμο με μια βαση http://www.skroutz.gr/c/691/epipla-hi-fi.html?keyphrase=koda+st+13+3 . To ηχειο κοστιζει περιπου 350-400 ευρω.

απο ενισχυτη σε αυτη την κατηγορια τιμης θα προτεινα να δεις αυτον http://www.skroutz.gr/s/318581/Harman-Kardon-HK-980.html

τωρα σε cd player υπαρχει αυτο http://www.skroutz.gr/s/63111/Harman-Kardon-HD-990.html?keyphrase=Harman+Kardon+Hd+990+ το οποιο εχει ενσωματωμενες ψηφιακες εισοδους για να χρησιμοποιησεις το dac του με εξωτερικες ψηφιακες πηγες.

HD990 back panel
HD990_dos_TG.jpg



νομιζω οτι τα "χωρεσα" ολα στο budget σου
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη

aggg

New member
1 February 2011
49
Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Ομως ρε παιδια, αυτα που προτεινετε δεν υπαρχει η δυνατοτητα να τα δω και να τα ακουσω απο κοντα... Αυτο δεν ειναι προβλημα? Εκτος και αν επιλεξω τα ηχεια που ακουσα στο Νακα και μου αρεσαν με καποιο ενισχυτη στα τυφλα, τον ΧΤΖ ας πουμε που εχει καλες κριτικες. Αν και για τα ηχεια δεν ειμαι και τοσο σιγουρος αν ειναι τα σωστα για το χωρο μου. Και το λεω αυτο γιατι τα ηχεια που ακουσα ειναι δαπεδου της Diamond, ενω ο φιλος Tyler μου προτεινει ηχεια βασης... Μηπως τελικα τα σωστα ηχεια για το χωρο μου ειναι αυτα, δλδ βασης? :hmmmm2:
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Κι εγώ ηχεία βάσης πρότεινα. για χώρο 12 τ.μ. είναι πολύ πιό ασφαλής αγορά καθώς οι κολώνες είναι πολύ πιθανό να μπουμάρουν. Αν επιμένεις για κολώνες, πολύ ωραίο ηχείο με ελεγχόμενα μπάσα σε προσφορά και γλυκό αναλυτικό ήχο αλλά και σχετικά μικρές καμπίνες άκουσα στην audioevolution τα castle richmond 7i. Τα έχει σε demo και τα δίνει 800 ευρώ. Η κατάσταση τους μου φάνηκε "κουτιού" και τα ηχεία ήταν άστρωτα. Άλλη λύση είναι αυτή που είναι και δοκιμασμένη:
http://www.avclub.gr/forum/showthre...or-7-Ο-λογοκριτής-της-ταπεινής-κατηγορίας-(-)
Αλλά και ο φίλος συμφορουμίτης είχε θέματα μπουμαρίσματος και σε πιό μεγάλο χώρο από το δικό σου. Ο δικός μου χώρος είναι 20 τ.μ. με δυνατότητα εκτόνωσης μέσω μεγάλης πόρτας σε διπλανό άλλα 12 τ.μ. και για να είμαι ειλικρινής αν είχα λεφτά για να αναβαθμίσω τα ηχεία μου θα πήγαινα σε αυτά:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95095-FOCAL-Mini-Utopia
που είναι επίσης βάσης.
 

aggg

New member
1 February 2011
49
Κι εγώ ηχεία βάσης πρότεινα. για χώρο 12 τ.μ. είναι πολύ πιό ασφαλής αγορά καθώς οι κολώνες είναι πολύ πιθανό να μπουμάρουν. Αν επιμένεις για κολώνες, πολύ ωραίο ηχείο με ελεγχόμενα μπάσα σε προσφορά και γλυκό αναλυτικό ήχο αλλά και σχετικά μικρές καμπίνες άκουσα στην audioevolution τα castle richmond 7i. Τα έχει σε demo και τα δίνει 800 ευρώ. Η κατάσταση τους μου φάνηκε "κουτιού" και τα ηχεία ήταν άστρωτα. Άλλη λύση είναι αυτή που είναι και δοκιμασμένη:
http://www.avclub.gr/forum/showthre...or-7-Ο-λογοκριτής-της-ταπεινής-κατηγορίας-(-)
Αλλά και ο φίλος συμφορουμίτης είχε θέματα μπουμαρίσματος και σε πιό μεγάλο χώρο από το δικό σου. Ο δικός μου χώρος είναι 20 τ.μ. με δυνατότητα εκτόνωσης μέσω μεγάλης πόρτας σε διπλανό άλλα 12 τ.μ. και για να είμαι ειλικρινής αν είχα λεφτά για να αναβαθμίσω τα ηχεία μου θα πήγαινα σε αυτά:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95095-FOCAL-Mini-Utopia
που είναι επίσης βάσης.
Αγαπητε Panoramious ολα καλα με αυτα που προτεινεις! Ομως επειδη ζω στη Θεσσαλονικη και απ'οτι βλεπω ειμαστε και πατριωτες, θα ξερεις οτι δεν υπαρχουν επιλογες για να ακουσω αυτα τα ηχεια σε καποιο καταστημα. Οποτε τι κανω? Θα μπορουσα να αγορασω ηχεια χωρις να τα ακουσω? Για τα ηχεια της diamond τι γνωμη εχεις?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Τα είχα ακούσει αρκετά παλιά στο Νάκα. Δεν με χάλασαν καθόλου. Είναι τίμια αγορά. Φλερτάρει όμως για τα δεδομένα μου με την αδιαφορία για να είμαι ειλικρινής. Δεν ξεσηκώνουν πάθη ένα πράμα. Για το θέμα των ακροάσεων άστα βράστα... :(
Από την άλλη, θα δώσεις κοντά ενάμισυ χιλιάρικο από τα οποία τα μισά είναι για τα ηχεία... Προσωπικά θα κανόνιζα ακρόαση (με τηλεφωνική επικοινωνία στους αντιπροσώπους ή καταστηματάρχες) στην Αθήνα ένα Σάββατο πρωί των ηχείων που θα μου πρότειναν εδώ μέσα, Θα έφευγα με κλινάμαξα Παρασκευή βράδυ και θα γύριζα Θεσσαλονίκη το βράδυ του Σαββάτου αν δεν είχα κανένα να με φιλοξενίσει και να δω από φίλους εκεί. Προτιμώ την ψιλοταλαιπωρία της μιας μέρας από το να πάρω γουρούνι στο σακί. Γιατί και η αγορά των πρώτων ηχείων που ακούμε είναι το ίδιο γουρούνι στο σακί με την αγορά ενός ηχείου από το internet. Φυσικά είναι προσωπική μου άποψη και ευτυχώς το έτερον ήμισυ δε θα είχε πρόβλημα με κάτι τέτοιο.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Μπορείς να πας στην Οδό Σααδή Λευή στη Θεσσαλονίκη να ακούσεις στην Orpheus audio διάφορους συνδυασμούς μηχανημάτων. Πρόσφατα αγόρασα από το αντίστοιχο μαγαζί στη Λάρισα για συγγενή με περιορισμένο μπάτζετ τον ενισχυτή της Dynavox και ηχεία της Project, για μικρό χώρο όπως ο δικός σου. Το ενισχυτάκι είναι καταπληκτικό και μπορεί να οδηγήσει άνετα πολλά ηχεία. Αξίζει μιά ακρόαση.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Αν και για τα ηχεια δεν ειμαι και τοσο σιγουρος αν ειναι τα σωστα για το χωρο μου. Και το λεω αυτο γιατι τα ηχεια που ακουσα ειναι δαπεδου της Diamond, ενω ο φιλος Tyler μου προτεινει ηχεια βασης... Μηπως τελικα τα σωστα ηχεια για το χωρο μου ειναι αυτα, δλδ βασης? :hmmmm2:

Σε 12 τ.μ. αν πάρεις βάσης με ένα 6,5'' γούφερ όπως τα rx1 θα είσαι μια χαρά. Θα τα τοποθετήσεις εύκολα, θα σου γεμίσουν το χώρο με καλό χαμηλό και το συμαντικότερο δεν θα έχεις προβλήματα με μπουμαρίσματα και άλλα τέτοια περίεργα.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
φιλε μου ηχειο δαπεδου σε 12τμ δεν γινεται να μη μπουμαρει. Προφανως ακουσες καποιο μοντελο της Wharfedale απο τη σειρα Diamond. Για το χωρο σου μονο το 10.1. Και στην κατηγορια των 200 ευρω που κινειται υπαρχουν καλυτερα οπως το Dali Zensor 1, Q-Acoustics 2020i κλπ. Αυτα που σου προτειναμε ειναι μια κλαση πανω σε υψηλες, καθαροτητα κλπ. Μπορει να παρεις και με 6.5αρι γουφερ ηχειο αλλα μετα ειναι και θεμα κουρδισματος ηχειου το ποσο χαμηλο να σου βγαλει. Υπαρχουν 6.5αρια που γεμιζουν 25τμ οπως το delphinus και το 2000 που αναφερθηκαν. Πιο ασφαλης λυση ειναι ηχειο με 5.25 μεγαφωνο.

Το να προτεινουμε απο οτι βλεπω δεν εχει νοημα μιας και οπως λες στη Θεσσ/κη δεν βρισκεις να τα ακουσεις. Οποτε κανε μια γυρα στα μαγαζια να δεις τι μπορεις να βρεις προς ακροαση και επανερχεσαι για το σχολιασουμε.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Ο ΧΤΖ είναι καλή βάση. Για cd player δεν χρειάζεται, χρησιμοοπίησε το PC ή το PC3 για τράνσπορτ κι άσε το ντακ του ενισχυτή να αναλάβει τα υπόλοιπα.
Τι μπάτζετ μένει για ηχεία μετά από αυτό;
 

aggg

New member
1 February 2011
49
Ο ΧΤΖ είναι καλή βάση. Για cd player δεν χρειάζεται, χρησιμοοπίησε το PC ή το PC3 για τράνσπορτ κι άσε το ντακ του ενισχυτή να αναλάβει τα υπόλοιπα.
Τι μπάτζετ μένει για ηχεία μετά από αυτό;
Τελικα μαλλον καπως ετσι θα καταληξω.. προσανατολιζομαι για τον XTZ και για player προς το παρον θα χρησιμοποιω το pc η το ps3. To προβλημα τωρα ειναι τι κανω με τα ηχεια... Και εκει βεβαια με τη βοηθεια του φιλου Tayler θα επιλεξω ηχεια βασης και οχι δαπεδου αλλα ποια??? Θελω γλυκοηχα ηχεια και "γεματα"... Εχετε να προτεινετε καποια?
Κατι ακομα που θελω να ρωτησω ειναι πως μπορω να κανω παραγγελια τον XTZ? Υπαρχει εδω Ελλαδα η μονο απο εξωτερικο?
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Ειδικα τα ηχεια να τα επιλεξεις μεταξυ αυτων που μπορεις να ακουσεις εκει πανω. Ειναι πολυ προσωπικη υποθεση η επιλογη ηχειου.
Αν σου αρεσει ο γλυκος ηχος, σε προιδεαζω οτι ο ΧΤΖ ειναι λιγο σκληρος και "μηχανικος" στα πριμα οποτε μετα για να τον ματσαρεις θα πρεπει να πας σε πολυ γλυκοηχο ηχειο.

Τον ενισχυτη θα τον βρεις στον αντιπροσωπο http://www.locationhiend.com/emporiki.html
 

aggg

New member
1 February 2011
49
Τyler σ'ευχαριστώ ιδαιτερως για τη βοηθεια σου! Τωρα με εβαλες σε σκεψεις για το οτι ο XTZ ειναι λιγο σκληρος και "μηχανικος" στα πριμα...
Επισης με την ευκαιρια αν καποιος φιλος εχει βρει σε καταστημα της Θεσσαλονικης τα ηχεια της Acoustic Energy , παρακαλω ας με ενημερωσει.
Η ενδειξη natural sound που εχουν οι ενισχυτες της Yamaha λεει κατι ή απλα και μονο το αναφερουν για εμπορικο σκοπο?