Διαθέσιμο το iTunes Match και στην Ελλάδα !

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Για να πω την αληθεια, με τη γραφειοκρατια που μας δερνει, δε περιμενα να δω το itunes match στην Ελλαδα!
Χτες ομως η Apple ενεργοποιησε την υπηρεσια κι εδω....

Εκανα την εγγραφη, 25 ευρω το χρονο στοιχιζει ,και αν κι εχει ακομη καποια προβληματα στην αρχη, φαινεται να δουλευει.

ειναι ακομη στη φαση που κανει scanning και uploading ta τραγουδια (οσα δεν ταυτοποιησε) , περιπου 1500 απο τα 24.000 (αρκετα καλο νουμερο επιτυχιας αναγνωρισης).


απο το macuser.gr....

"Για να εγγραφείτε και εσείς στο iTunes Match θα πρέπει να έχετε την τελευταία έκδοση του iTunes στον υπολογιστή σας. Στην αριστερή στήλη επιλέξτε το iTunes Store και θα δείτε ότι υπάρχει πλέον μια νέα επιλογή για το iTunes Match. Επειδή μέχρι στιγμής φαίνεται ότι η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί πλήρως εάν δεν βλέπετε την επιλογή για το iTunes Match δοκιμάστε αυτό το link. Να σημειώσουμε ότι μέχρι στιγμής εάν ολοκληρώσετε την εγγραφή σας στην υπηρεσία το iTunes θα πετάει διάφορα errors αλλά όπως βλέπετε και από τα παρακάτω screenshots η εγγραφή μπορεί να γίνει κανονικά απλώς είναι θέμα χρόνου από τη μεριά της Apple."

"Μαζί με το iTunes Match ενεργοποιήθηκαν επίσης και τα music purchases ή αλλιώς iTunes in the Cloud. Θα τα βρείτε μέσα από το iTunes Store->Purchased->Music."


Συχνές ερωτήσεις για το iTunes Match

http://www.macuser.gr/itunes-match-faq-8512/
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,086
Homeless
Το εβαλα κι εγω απο την 1η μερα. Εχω να κανω καποιες παρατηρησεις που δεν μου αρεσαν.
Καταρχην για καποιο λογο μετα απο πολες ωρες κολαει και δεν μπορει να δουλεψει. Σε αυτη την περιπτωση μπορει μετα να μην συνεχισει και θελει ξανα scan (και τα κανει ολα απο την αρχη και παιρνει πολυ χρονο). Βεβαια αμα τελειωσει με το καλο δεν θα υπαρχει προβλημα.

Δοκιμασα να κανω upload απο αλλο μερος για να μοιρασω το upload και να τελειωσει ποιο γρυγορα αλλα δυστηχως δεν με αφηνει ταυτοχρονο να κανω upload απο 2 μηχανηματα.
Εχω πολυ μεγαλη βιβιλιοθηκη 17.000 τραγουδια και μπορεσε να κανει μονο 4500 match. Περιμενα κατι καλυτερο.
Επισης σε καποια τραγουδια βγαζει error τα οποια βεβαια δεν ειναι πανω απο 5-6. Το γιατι δεν το καταλαβαινω ειναι ολα 320kbps.
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Δυστυχως, με τις ταχυτητες upload που εχουμε.... αστα να πανε!
Εμενα δεν εχει κολλησει μεχρι τωρα, αλλα μεχρι να τελειωσει... :furious3:
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
οκ διαβασα και αν καταλαβα καλα ανεβαζεις lossless kai sta kanei mp3?????
και ζητανε και λεφτα?απ την στιγμη που αλλου με 50 ευρω εχεις απεριοριστο χωρο και ανεβαζεις και τα μαλλια σου που λεει ο λογος.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Εγω, τα περισσοτερα τραγουδια που εχω , ειναι mp3 128 kbps kai sxetika ανοργανωτα.
Οποτε , τωρα θα τα εχω οργανωμενα (εξωφυλα - lyrics κλπ) και με AAC 256 kbps , πολυ καλυτερα απο πριν!

Επισης , μπορω να τα εχω ανα πασα στιγμη σε οποια συσκευη iOS εχω (iphone ipod, ipad , Apple tv) , με οργανωμενες τις λιστες klp.

Για 25 ευρω ειναι μια καλη λυση....
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
δηλαδη για να καταλαβω τα 128 θα στα κανουν 256 απο την συλλογη τους ή πιστευεις οτι τα δικα σου 128αρια θα γινουν 256?
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Ολα τα τραγουδια που εχεις, σκαναρονται και an βρεθουν τα αντιστοιχα στο itunes store, τοτε μπορεις να αντικαταστησεις τα δικα σου (με χαμηλοτερο bitrate ή χειροτερη συνολικα ποιοτητα) με αυτα του store της Apple.

Εμενα ακομη κανει upload οσα δεν μπορεσαν να ταυτοποιηθουν.
Οταν τελειωσει η διαδικασια θα πω περισσοτερες λεπτομερειες.

Το itunes match , εχει και τη χρηση του online (cloud) backup.
Αν πχ παθει κατι η iOS συσκευη σου ή ο υπολογιστης σου, τοτε εχεις ενα music backup στο cloud της Apple... δεν ειναι και λιγο αυτο!
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Δε νομιζω... δεν υπαρχει τροπος να ξερουν αν τα τραγουδια σου ειναι απο "παρανομη" συναλλαγη.

Μπορει να ειναι απο οπουδηποτε .... απο δικα σου cd ριπαρισμενα, δανεικα , κατεβασμενα απο αλλα store χωρις ψηφιακη υπογραφη κλπ...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μεγάλη συζήτηση …

Τεχνολογικά το πιθανότερο είναι ότι χρησιμοποιούν deduplication όποτε ‛ξέρουν’ ακριβώς ποιοι χρήστες μοιράζονται το ίδιο αρχείο. ‛ξέρουν’ => το file system το ‛ξέρει’

Υπάρχουν διάφορα νομικίστικα εκεί γύρω τα οποία ας μη τα ακουμπήσουμε, Άλλωστε δε μου αρέσουν οι θεωρίες συνομωσίας.

Φυσικά το συγκεκριμένο cloud δεν υποστηρίζει κρυπτογράφηση στο άκρο – στη συσκευή – ελεγχόμενη από τον χρήστη.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Ενας λογος που πληρωνεις τα 25 ευρω, ειναι και το οτι η Apple "πληρωνει" τις μουσικες εταιρειες για "δικαιωματα" .

Δεν τους νοιαζει τοσο ποιος εχει τι, αλλα να παιρνουν ενα ποσοστο κερδους .
Απο τα να μη παιρνουν τιποτα, αυτο τους ικανοποιει και με το παραπανω.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
ξερουν πολυ καλα αν ειναι απο κατεβασμα ή οχι ,και καποια στιγμη υποθετικα μιλαω παντα που θα γινουν πιο ζορικα τα πραματα ειναι σιγουρο οτι τα κατεβασμενα ή να το πω αλλιως τα μη αγορασμενα απο αυτους θα στα κοψουν,εκτος αυτου το θεωρω εντελως αχρηστο να τους ανεβαζω φλακ να μου τα κανουν mp3 και να πληρωνω κιολας,αλλα τεσπα αλλον δεν τον νοιαζει οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
οχι φιλε μου δεν ξερουν.... δεν υπαρχει τροπος.
Αυτο ειναι ενα παραμυθι... αν κοιταξεις τα metadata και δεν ειναι υποπτα, δεν υπαρχει τροπος .

Οπως ειπα, αυτο που θελουν οι εταιρειες , ειναι να παιρνουν χρηματα, και αυτο το πετυχανει το itunes match.
ΟΛΟΙ κερδιζουν ....

Εγω δεν εχω flac, και τα αρχεια που κατεβαινουν ειναι AAC οχι mp3 , αρα και καλυτερη ποιοτητα (απο αυτα που εχω).

Δεν κανει για ολους φυσικα.... αλλα για την πλειονοτητα ειναι μια χαρα.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Διαφωνω ... σιγουρα !
Τα ψηφιακα δεδομενα, δεν μπορουν σε καμια περιπτωση να ταυτοποιηθουν, εκτος αν περικλειουν metadata (που δημιουργουνται την ωρα που συμβαινει η ψηφιοποιηση).
Αν δεν υπαρχουν τετοια metadata, δεν γινεται να ξερουν πως προηρθαν... καρατσεκαρισμενο!

Μην αρχισουμε τις θεωριες συνομωσιας και τα "μαγικα" που μπορουν να κανουν καποιοι, οπως στις ταινιες ....

Δουλευω σε μεγαλο καναλι, και καθημερινα μου φερνουν εικονες (ψηφιακες) για επεξεργασια κλπ
Δεν υπαρχει τροπος να ξερω απο ηρθε αυτο το αρχειο, εκτος αν υπαρχουν ενσωματωμενα metadata (τις περισσοτερες φορες δεν υπαρχουν).

ΥΓ... δε νομιζω οτι αυτο ειναι το θεμα μας παντως, ας επικεντρωθουμε στο ιδιο το itunes match και στις δυνατοτητες - αδυναμιες του.
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Δεν ειναι ονειρο...
αν θες μπορεις να μας το αναλυσεις (σε αυτο ή αλλο θεμα).

Το ξαναλεω, ΜΟΝΟ μεσω metadata μπορεις να πεις απο που εχει ερθει ενα ψηφιακο δημιουργημα.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
αν σε βαλουν στοχο σε βρισκουν εχουν πιασει αρκετους στην αμερικη,στο Ελλαντα οχι,αλλα εγω μιλαω για την apple και οχι το fbi.
Αλλα και στα metadata που λες ολα αυτα που εχεις ηδη ανεβασει τα ειχες σβυσει?
Τεσπα δεν θελω να επεκταθω.
Ευχαριστω για την κατανοηση