ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΙΚΟΝΑ samsung ue46d7000

Yannis Fuzz

New member
15 April 2012
24
Καλησπερα σε ολους και παρακαλω για την βοηθεια σας!
Κατοχος της D7000 46'' εδω και 5 ημερες! Καλη εικονα αν και στα ψηφιακα περιμενα καλυτερη αποδοση. Ισως φταιει το γεγονος οτι πριν παρακολουθουσα σε CRT Sony 24'' για 6 χρονια. Γνωμη μου ειναι οτι η τηλεοραση αξιζει για αναλυση 720p και πανω για να μην πω 1080.

Το προβλημα μου ειναι το εξης. Χθες επαιζα με τις ρυθμισεις και τελικα πατησα "ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΡΕΧ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΤΥΠΙΚΟ" -ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ". Απο τοτε δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου ή οχι , αλλα μου φαινεται οτι η ποιοτητα εικονας σαν να αλλαξε λιγακι. Λιγο θολουρα σε μακρινα πλανα ενω τα κοντινα (σε προσωπα κ.τ.λ.) καλη αλλα ισως οχι το ιδιο τελεια. Και σαν να εμφανιζονται ειδωλα και λιγο "ξεβαμμα" στα χρωματα!

Πριν συνεχισω την περιγραφη και διαβαζοντας και απο εδω στο φορουμ, ΡΩΤΑΩ

ΕΠΑΝΕΦΕΡΑ ΤΙΣ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ???? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ???
(ΥΠ'ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΔΕ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ USB FIRMWARE)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Ρύθμισε την αντίθεση στο μέγιστο.Την ευκρίνεια στο 70-80,το colour gamut στο πλήρες και στις ρυθμίσεις του motion plus : Καθαρή εικόνα σε συνδιασμό με Επιπρ.Κίνηση LED στο ενεργό.
Ενημέρωσε μας εάν συνεχίζει να το πάμε πιο in depth.
 

Yannis Fuzz

New member
15 April 2012
24
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!
εχω αποριες

επιλεγω τυπικο?
το colour gamut που ειναι?

colour gamut εννοεις χρωματικη περιοχη προφανως.

η επιλογη καθαρη εικονα που ειναι?
 
Last edited by a moderator:

Yannis Fuzz

New member
15 April 2012
24
Ρύθμισε την αντίθεση στο μέγιστο.Την ευκρίνεια στο 70-80,το colour gamut στο πλήρες και στις ρυθμίσεις του motion plus : Καθαρή εικόνα σε συνδιασμό με Επιπρ.Κίνηση LED στο ενεργό.
Ενημέρωσε μας εάν συνεχίζει να το πάμε πιο in depth.

Φιλε Αντρεα εκανα οτι προτεινες με λειτουργια εικονας "ΤΥΠΙΚΟ" αλλα το προβλημα συνεχιζει. Αμελητεα βλετιωση εικονας. Τα ειδωλα συνεχιζουν.....

Βλεπω μπασκετ τωρα στην ΝΕΤ ψηφιακο. Η εικονα χαλι . Ειδωλα σε τιτλους και γραμματα και ειδωλα και θολουρα σε ολο το πλανο!!!!!
 
Last edited by a moderator:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Δοκίμασε τις παραπάνω ρυθμίσεις σε προρύθμιση Κινηματογραφική ταινία.Επιπλέον ρύθμισε τον τόνο χρώματος στο θερμό 2.Τα φίλτρα ψηφιακού θορύβου σε τι επίπεδο είναι;
Η επιλογή καθαρή εικόνα ή καθαρό (δεν θυμάμαι ακριβώς) είναι στις ρυθμίσεις για προχωρημένους.(Motion plus -> Clear Image)Τι ακριβώς είναι χάλι;Μπορείς να μας βγάλεις μια φωτογραφία;
Δεν χρειάζεται να κάνεις τόσα post για το ίδιο θέμα.
Σε κάθε περίπτωση οτιδήποτε άλλο χρειαστείς είμαστε εδώ.

Φιλικά,
Ανδρέας
 
Last edited:

Yannis Fuzz

New member
15 April 2012
24
Ανδρεα Φιλτατε,
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!
Η εικονα σαν να εστρωσε "λιγο". ...αλλα πολυ πιξελιασμα βρε παιδια! Τελικα μονο ο Σκαι εχει καλη εικονα ?
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι και φρεσκος στην "ψηφιακη" εικονα και τις μεγαλες ιντσες - 46'' led απο 24'' CRT γαρ! (Μηπως βιαστηκα να παω απο 24'' σε 46"? -αποσταση θεασης 2.7μ)
Δυστυχως δεν εχω ελευθερο χρονο για σημερα!
Θα την ξανατσεκαρω τις επομενες μερες και θα σας ξαναενημερωσω για τυχον περαιτερω βοηθεια!
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,

Φιλικα
Γιαννης
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Δεν ευθύνεται η τηλεόραση για την εικόνα που βλέπεις αλλά το σήμα που εκπέμπουν τα κανάλια.Μόνο ο ΣΚΑΙ και η ΕΡΤ μπορείς να πεις ότι έχουν αξιοπρεπή εικόνα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Παρόμοια εικόνα με τις CRT έχουν οι τηλεοράσεις πλάσμα.

Αν μπορέσεις να την δώσεις πίσω και να πάρεις μια Samsung 51E6500 η μια Panasonic 50ST50 θα δεις ορατή διαφορά στο τηλεοπτικό.

Δες και εδώ σύγκριση από άλλο μέλος...

Εχτές έτυχε να δω πάλι την Samsung UE46D7000 - βλέπαμε μπάλα (στο MEGA, ψηφιακά)!
To "motion plus" ήταν στο "Clear", το "Επιπρ.Κίν.LED" δεν βρήκαμε...

Ξέχασα να δω σε τι mode την είχε. Πολύ έντονη (φωτεινή) εικόνα είχε - τι κόκκινα, τι άσπρα τους μαύρους έδειχνε ...
Το γήπεδο (γρασίδι) σαν να έβαψε η κόρη μου άτσαλα με ένα χοντρό μαρκαδόρο. Έδειχνε ένα ζωντανό γρασίδι - ακολουθούσε τα κινούμενα αντικείμενα ...

Μάλλον το Samsung UE46D7000 απαιτεί καλιμπράρισμα! Δεν νομίζω να μην μπορεί να δείξει καλύτερη εικόνα.
Θεωρείτε από τις κορυφαίες τηλεόρασης του 2011!!!

Υ.Γ. Το Panasonic 42G30 τα ίδια πλάνα (έφτασα σπίτι - φάσεις που έδειχνε μετά τον άγονα) έδειχνε ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/986-LCD-vs-Plasma-TVs/page200
 
Last edited:

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Για μενα δοκιμασε την κινηση στο προσωπικη με motion blur 10 και judder 0.Tα αλλα στα ειπε ο Ανδρεας αν και την αντιθεση στο max την βλεπω υπερβολικη
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Στις Samsung το ρυθμιστικό της αντίθεσης δεν έχει να κάνει με τον οπ.φωτισμό οπότε δεν έχει πρόβλημα.

Επιπλέον,γιατί να μην υπάρχει μείωση στο Motion Judder;Δεν είναι υπαρκτό;
Προσωπικά τουλάχιστον στο HD motion test που δοκίμασα σε 3 Samsung,με την παραπάνω ρύθμιση στα 24 καρέ είχε πρόβλημα.
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
To ρυθμιστικο της αντιθεσης επηρεαζει καθαρα την κλιμακα του γκρι.Ανδρεα το judder αντα να μπει στο 2η 3 αλλα το blur αν δεν παει 10 το θολωμα το εχει και επιλογη της προσωπικης ρυθμισης
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Ποιες samsung εχεις αν επιτρεπεται;Eγω βαση παιρνω απο την β6000 και την d8000 που εδωσα.Η 956 ειναι χειροτερη και εχει παραπανω judder
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Στις Samsung το ρυθμιστικό της αντίθεσης δεν έχει να κάνει με τον οπ.φωτισμό οπότε δεν έχει πρόβλημα.

Δεν έχει σημασία που δεν συνδέεται με τον οπίσθιο φωτισμό. Έχοντάς το στο τέρμα, ενδεχομένως να καταστρέφεις το gamma, ίσως να "καις" και κάποιες αποχρώσεις...

Επιπλέον,γιατί να μην υπάρχει μείωση στο Motion Judder;Δεν είναι υπαρκτό;

Μπορεί κάποιος να θέλει να βλέπει τις ταινίες χωρίς "soap opera effect"...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Με βάση το παραπάνω.Θα έχετε εδώ αυτή την εβδομάδα video από την b8000 με το pattern των 24p και το judder canceler κλειστό,να δείτε πως αποδίδει την κίνηση.Πραγματικά μου αρέσει το soap opera effect(έτσι όπως το εννοείς....που δεν είναι soap opera effect),αλλά δυστυχώς όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να το αναπαραγάγω!
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Με βάση το παραπάνω.Θα έχετε εδώ αυτή την εβδομάδα video από την b8000 με το pattern των 24p και το judder canceler κλειστό,να δείτε πως αποδίδει την κίνηση.Πραγματικά μου αρέσει το soap opera effect(έτσι όπως το εννοείς....που δεν είναι soap opera effect),αλλά δυστυχώς όσο και να προσπάθησα δεν μπόρεσα να το αναπαραγάγω!

Μην παιδεύεσαι άδικα Aνδρέα, απ' ό,τι φαίνεται το ρυθμικό flickering των ορθογωνίων, βγάζει εκτός τον αλγόριθμο (και στην D8000, το MotionPlus δεν φαίνεται να έχει καμμία επίδραση στο pattern των 24p, τουλάχιστον όταν αυτό αναπαράγεται από τον ενσωματωμένο media player).
 
Last edited:

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
JL το γαμμα καταστρεφεται ενεργοποιοντας την δυναμικη αντιθεση η κανω λαθος;
 

velatis panos

AVClub Enthusiast
25 January 2011
1,279
Eσυ Ανδρεα μιλας για 24π κινηση ενω ο φιλος στην αρχη εκανε ερωτηση για ψηφιακο.Εκει δεν πειραζεις το τρανταγμα κινησης
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
JL το γαμμα καταστρεφεται ενεργοποιοντας την δυναμικη αντιθεση η κανω λαθος;

E, ναι... Τέτοιες επιλογές μετατρέπουν το gamma σε καταραμένο όφη...