JC-2 preamplifier

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Καλησπερα σε ολους θα ηθελα την συμβουλη σας! Μιας και εχω αρκετο ελευθερο χρονο λεω να φτιαξω εναν προενισχυτη για την εμπειρια! Δεν ξερω πολλα αλλα πιστευω θα τα καταφερω!
Λεω λοιπον να παρω αυτο!
http://www.ebay.com/itm/JC-2-Preamp...538?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c639b5a0a
Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης θα χρειαστω και επιλογεα για τις Line η αυτο περνει μια line?
 
Last edited:

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Θα χρειαστείς σίγουρα ποτενσιόμετρο μιας και αυτό δεν περιλαμβάνεται στα υλικά.
Με έναν επιλογέα θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις παραπάνω από μία πηγές.
 

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
πολλά υποσχόμενο κύκλωμα. δεν είναι πολύ καλό για αρχάριο. παράλληλα τροφοδοτικά Α τάξη κλπ.
πάντως οτι βοήθεια θες θα την βρεις εδώ μέσα (ή μπορεί και να σε τρελάνουμε)
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
δεν οδηγεί κάπου αυτό που έχεις βάλει αλλά οτι και να είναι δεν μπορεί να τροφοδοτηθεί απο αυτό το τροφοδοτικό. φαντάζομαι ειναι κάποιο τηλεχειριζόμενο ποτενσιόμετρο αρα θα χρειαστείς ενα ακόμη τροφοδοτικακι απλό. πριν πάρεις μετασχηματιστή υπολόγισε να έχει και αυτο το τύλιγμα που θα χρειαστείς εκεί.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
ναι ο επιλογεας θελει ξεχωριστω μ/τ τροφοδοτικο βλεπω οτι εχει ενσωματωμενο εχω βαλει στον δικο μου προ ενα παρομοιο καλο ειναι

ουτε το link του pro παιζει μαλλοον λες για αυτο http://www.ebay.co.uk/itm/Symmetric...489?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33753cfdc1

η αυτο http://www.ebay.com/itm/DUAL-DIFFER...657?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5890512769

αν προχωρισεις παρε μονο το τυπωμενο απο το πρωτο link γιατι δινει και σχηματικο και οδηγειες ο αλλος δεν δινει τιποτα και για εμενα ειναι καοκς πωλητης εχω κακη πειρα απο αυτον
 
Last edited:

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Re: JC-2 preamplifier

Καλημερα!το link του προ ανοιγει το αλλο δεν ανοιγε και δε ξερω γιατι! Αλλα ο φιλος tmjuju το βρηκε! Οποτε πρεπει να παρω το τροφοδοτικο για την πλακετα που θα ειναι 15-0-15 μαλλον στα 10 αμπερ σωστα? ναι ο επιλογεας εχει ενσωματομενο αλλα απο που θα δωσω ρευμα σε αυτον?
Τακη θα το παρω ετοιμο απο τον αλλον μαλλον να μην κολλαω κιολας!θα δω! 6 δολαρια ειναι παραπανω!!!
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
πρεπει να παρεις για τομ επιλογεα μονο μετασχηματιστη απο οτι λεει 18v 1amp δεν χρειαζεται κατι αλλο για τον επιλογεα

και για τον pro ενα μ/τ 2χ18v στα 150v/a απλα να εχει αερα

για τα 10 amp που λες μαλλον μπερδευτηκες με τα 10v/a που γραφει ο πωλητης φυσικα τα 10v/a δεν ειναι 10amp ,ακομα και τα 150 v/a που σου λεω εγω ισως να ειναι υπερβολη αλλα καλο ειναι ο μ/τ να ειναι λιγο βαρβατος

οτι δεν καταλαβαινεις εννοηται ο ρωτας
 

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Καταλαβα τακη μονο που λες να εχει αερα τι εννοεις? θα παρω 2χ18 και θα το ρυθμισω στα 15 ομως ετσι?
οταν λες μονος μετασχηματιστης εννοεις 1χ18 ετσι? και θα τον συνδεσω παραλληλα με τον μεγαλο ετσι?
απο οτι κατλαβαινεις ειμια σχεστος χ 10 χχααχαχ απλα ειναι η πρωτη φορα που θα φτιαξω κατι και οτι διαβαζω απο εδω μεσα!
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
δεν χρειάζεται άλλος μετασχηματιστής για τον επιλογέα . μπορείς να δώσεις κατευθείαν μετα την ανόρθωση απο το τροφοδοτικό του προ στην πλακέτα του επιλογέα εισόδων εκεί που λεει DC. έχει δικο του σταθεροποιητή πάνω οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Ωραια λοιπον θα τα παραγγειλω λοιπον και οταν θα αρχισω να το φτιαχνω θα ανεβασω φωτο οπου κολλησω θα σας ενημερωσω!
ευχαριστω πολυ ολους σας!
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
προσεχε μονο απο ποιον θα παρες ελπιζω να διαβασες για τον εναν τον οποιον δεν εμπιστευομαι καθολου
 

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Ναι τακη σε ευχαριστω πολυ τηα προσεξω!αν και δεν εχει να παρεις απο πολλους το συγκεκριμενο!2- 3 ειναι!
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
δεν χρειαζεται το εχει ενσωματωμενο ο pro το psu

καλυτερα παρε απο αυτον τον jims audio που δινει μονο το τυπωμενο αυτος δινει οδηγειες κατασκευης και ρυθμισεις

επισης αν παρεις μονο την πλακετα εχεις την δυνατοτητα να βαλεις καλυτερα υλικα ο αλλος το δινει ετοιμο και ειναι ευκολια αλλα ειναι απαραδεκτος δεν απαντα ποτε σχεδον δεν δινει καμια οδηγεια κατασκευης και γενικα ψιλοξεχναει να στειλη το εχω βγαλει και bad στο ebay
 
Last edited:

Vaggelis 1984

Senior Member
17 August 2010
423
ΑΘΗΝΑ
Τα παρηγγειλα τα πραγματα απο το ebay αλλα δεν μπορω να βρω μετασχηματιστη!
μπορει να με βοηθησει καποιος?
 
28 June 2006
2,941
Βαγγέλη πάρε έναν -σχεδόν ότι νάναι από κατασκευαστή- 15-0-15 στα 40 VA. Π.χ από το Φανό στη Σολωμού. Καλύτερα τοροειδή αν έχει (που σχεδόν σίγουρα έχει), έχουν μικρότερη διασπορά μαγν. πεδίου. 150 VA που λέει κι ο Τάκης είναι όντως υπερβολή κοστίζει κιόλας γύρω στα 50 ευρώ τουλάχιστον. Ο 40άρης είναι ήδη .. 10 φορές μεγαλύτερος απότι χρειάζεται. Θα σου έλεγα και πιο μικρό, 10-20 VA, αλλά δεν έχω δει να υπάρχουν τέτοιοι σε τοροειδή, στην Αθήνα τουλάχιστον.