Πρόβλημε με samsung LE40M71B

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,615
Μπακοτσιάνος...
Καλησπέρα συμφορουμίτες.


Ανοίγοντας μια Samsung LE40 M71B το πρωί, η φωνή ακούγεται κανονικά αλλά η εικόνα αρνείται πεισματικά.
Η τηλεόραση είναι εκτός εγγύησης και έχω αγχωθεί γιατί δε γνωρίζω αν υπάρχει καν service στο νησί.


Έχετε καμιά ιδέα η παρόμοια περίπτωση υπ'όψιν? Τι λέτε να φταίει?
Μόλις είδα σε άλλο νήμα ότι σε παρόμοια περίπτωση, η εικόνα ήρθε μετά από περίπου μισή ώρα. Δεν την άφησα τόσο πολύ. Θα το δοκιμάσω αύριο (είναι στο σπίτι του πεθερού μου).


Ευχαριστώ εκ των προταίρων...:ernaehrung004:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
jim..., όταν την ανοίγεις και ακούγεται ήχος χωρίς να έχεις εικόνα, φώτισε με έναν δυνατό φακό το πάνελ από κοντά και προσπάθησε να διακρίνεις αν δείχνει κάτι.

Αν ναι, τότε πρόκειται μάλλον για inverter ή κάποιο άλλο θεματάκι του οπίσθιου φωτισμού, που μπορεί να επισκευαστεί με σχετικά χαμηλό κόστος.

Αν όχι, τότε μάλλον πρόκειται για πάνελ και σε αυτή την περίπτωση η επισκευή θα είναι ασύμφορη...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,615
Μπακοτσιάνος...
Καλημέρα.

Το μεσημεράκι που θα πάω, θα το κάνω. Πάντως προχθές την κοίταζα από πάνω (από τις χαραμάδες) και έβλεπα μέσα πολλά λαμπάκια αναμένα, άσπρα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλημέρα.

Το μεσημεράκι που θα πάω, θα το κάνω. Πάντως προχθές την κοίταζα από πάνω (από τις χαραμάδες) και έβλεπα μέσα πολλά λαμπάκια αναμένα, άσπρα.

O oπίσθιος φωτισμός της συγκεκριμένης τηλεόρασης, δεν αποτελείται από "λαμπάκια", αλλά από λαμπτήρες CCFL και μοιάζει με αυτό που φαίνεται στην ακόλουθη φωτό:

d5de7a388fers2_11.jpg1.jpg


Πιθανώς, να σου δίνει την εντύπωση "λαμπακίων", λόγω του ότι υπάρχουν τρυπούλες μερικές φορές στη μεταλλική πλάτη του συμπλέγματος πάνελ-οπίσθιος φωτισμός, απ' όπου μπορεί να διαρρέει φως προς τα πίσω.

Αν τα βλέπεις αυτά ενεργά όμως, τότε η οθόνη δεν θα πρέπει να φαίνεται σβηστή... :hmmmm:

Μήπως τελικά η οθόνη ενεργοποιείται κανονικά και απλά δείχνει "μαύρο";
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,615
Μπακοτσιάνος...
Μήπως τελικά η οθόνη ενεργοποιείται κανονικά και απλά δείχνει "μαύρο";

Δε ξέρω. Σε αυτή τη περίπτωση??

Πάντως η φωνή ακούγεται κανονικά.
Και το πάνελ γίνεται λιγότερο "μαύρο" από όταν είναι σβηστή (ξέρετε, αυτό το γκρι πολύ-πολύ σκούρο).

Έκανα το τεστ με το φακό και τίποτα.
Ξέρετε ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της samsung να κάνω μια πρώτη επαφή??
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Δε ξέρω. Σε αυτή τη περίπτωση??

Πάντως η φωνή ακούγεται κανονικά.
Και το πάνελ γίνεται λιγότερο "μαύρο" από όταν είναι σβηστή (ξέρετε, αυτό το γκρι πολύ-πολύ σκούρο).

Έκανα το τεστ με το φακό και τίποτα.

Mάλιστα... Άρα, δεν έχεις θέμα με τον οπίσθιο φωτισμό, απλά το πάνελ δεν δείχνει εικόνα...

Αν είσαι τυχερός και είναι κάποιο θέμα με κάποια κεντρική καλωδιοταινία ή κάποιο καλώδιο τροφοδοσίας, επισκευάζεται και με χαμηλό κόστος...

Αν είσαι άτυχος και χάλασε το πάνελ, η επισκευή είναι ασύμφορη. Σε αυτή την περίπτωση πας σε αγορά καινούριας συσκευής.

Ξέρετε ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της samsung να κάνω μια πρώτη επαφή??

http://www.samsung.com/gr/info/contactus.html#footContactUs1

Για εξυπηρέτηση πελατών από Ελλάδα.

Από σταθερό: 80111-SAMSUNG (80111 7267864),
αστική χρέωση
Από κινητό: 210 6897691
Δευτέρα - Παρασκευή 09:00 - 18:00
 

dimis75

New member
13 October 2008
4
Παιδια καλησπερα και απο εμενα.

Εγω εχω το ιδιο προβλημα με μια samsung LE37S71B (εχω ηχο αλλα οχι εικονα) αλλα εμενα δεν δειχνει ουτε το μενου της τηλεορασης....αν τη φωτισω ομως με φακο (οπως προτεινε και ενας φιλος πιο πανω) δειχνει πολυ αμυδρα εικονα....λετε η βλαβη να μην ειναι πολυ σοβαρη και να τη γλυτωσω με κανα 100 η να τη στειλω και να παρω αλλη?

υ.γ. ειπα να κανω εδω την ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα με την ιδια βλαβη...αν δεν εκανα καλα συγγνωμη.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Eσύ είσαι στην περίπτωση "πρόβλημα στον οπίσθιο φωτισμό", πιθανώς inverter...

Kάνε μια ερώτηση στο service ή σε κάποιον εξειδικευμένο τεχνικό για το κόστος επισκευής...
 

dimis75

New member
13 October 2008
4
Ευχαριστω πολυ φιλε μου...να'σαι καλα.

Θα την παω ετσι κι αλλιως και αν ειναι νορμαλ η τιμη θα την φτιαξω...γιατι ενας που ειχα ρωτησει καποια στιγμη μου ειχε πει οτι συνηθως τα inverter πανε μαζι με πανελ και κατι τετοια....μου εκανε εντυπωση!!!!!
Τελος παντων...θα την παω και ο θεος βοηθος.

Ευχαριστω και παλι.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,491
Βέλγιο
Μαλλον οχι, μπορει σε 3-4 μηνες να ξαναπαθει κατι αντιστοιχο καο δεν θα καλυπτεσαι απο εγγυηση. Η sony δινει 3 μηνες εγγυηση επισκευης. Ισως ειναι ευκαιρια βαζοντας αλλα τοσα να παρεις καποια 40αρα που θα εχει 2 χρονια εγγυηση εκ νεου.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μαλλον οχι, μπορει σε 3-4 μηνες να ξαναπαθει κατι αντιστοιχο καο δεν θα καλυπτεσαι απο εγγυηση. Η sony δινει 3 μηνες εγγυηση επισκευης. Ισως ειναι ευκαιρια βαζοντας αλλα τοσα να παρεις καποια 40αρα που θα εχει 2 χρονια εγγυηση εκ νεου.

+1

Για παράδειγμα, από 359 βρίσκεις καινούρια 40άρα Samsung, με 2 χρόνια εγγύηση...

http://www.skroutz.gr/s/351758/Samsung-LE40D503-40.html?keyphrase=samsung+40d503
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,615
Μπακοτσιάνος...
Καλημέρα παίδες.

Τελικά η τηλεόραση δε φτιάχτηκε και αντικαταστάθηκε με μια 42άρα philips από τον γιο τους ο οποίος έφυγε για Καναδά.

Υπάρχει θέμα όμως πάλι και ρίξτε μια βοήθεια γιατί θα τρελαθώ.

Κάνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα (την έχουν 2-3 μήνες) με την προηγούμενη. Ακούγεται δηλαδή μια χαρά η φωνη αλλά από εικόνα τίποτα. Μαύρη νύχτα....
Μπορεί να φταίει κάτι και να τις "καίει"? Κάποιο ρεύμα ή κάτι με την κεραία κλπ?

Δώστε λίγο τα φώτα σας γιατί σήκωσα τα χέρια ψηλά.............................
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,615
Μπακοτσιάνος...
Μιλάμε για πολυκαιρισμένη τηλεόραση ή καινούρια;

Είναι καιρό.

Pfl42... κάτι (μπορώ να το δω αν παίζει ρόλο).

Λειτουργεί τουλάχιστον 3 ή 4 χρόνια και αρκετές ώρες. Η απογοήτευση είναι μεγάλη και δεν τολμούν φυσικά πλέον να βάλουν "ακριβή" τηλεόραση εκεί (βάλανε μια crt 21).
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Πιθανώς περί τυχαίου γεγονότος πρόκειται jim..., αν ήταν θέμα ρεύματος μάλλον θα είχε κάψει το τροφοδοτικό των συσκευών...
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,615
Μπακοτσιάνος...
Πιθανώς περί τυχαίου γεγονότος πρόκειται jim..., αν ήταν θέμα ρεύματος μάλλον θα είχε κάψει το τροφοδοτικό των συσκευών...


Να σαι καλά Γιάννη, ευχαριστώ! :ernaehrung004:

Πάλι για μάστορα θα πάει αλλά ελπίζω να βγάλω άκρη αυτή τη φορά.
Με χρεώνει (δικαίως) και 20 ευρώ για το άνοιγμα οπότε πάμε για 40 χωρίς να έχω κάνει κάτι θετικό.

Θα ενημερώσω και το νήμα αν υπάρχει εξέλιξη.....