Κάρτα ήχου και μίκτης behringer dx750

spiros32

New member
13 March 2012
58
Έχω αυτή τη m/b gigabyte p67a de-b3 με ενσωματωμένη κάρτα ήχου Realtek ALC889.Δεν είχα βάλει κάποια καλύτερη pci επειδή περίμενα να συνδέσω τον υπολογιστή στον μίκτη ώστε να ακούω τη μουσική μου από το hifi μου.Τώρα σκέφτομαι για usb κάρτα ήχου π.χ. την UCA-222 U-CONTROL USB AUDIO INTERFACE ή για pci την M AUDIODELTA AUDIOPHILE 2496.Βασικό είναι ότι με ενδιαφέρει αναπαραγωγή αλλά και ηχογράφηση μέσω της κάρτας.Θα ήθελα τη συμβουλή σας ,ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

spiros32

New member
13 March 2012
58
Κάτι γίνεται και μαυρίζει η γραμματοσειρά.Αν μπορεί κάποιος ας το διορθώσει.Ευχαριστώ.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Με τις κάρτες ήχου που αναφέρεις, θα πετύχεις άνετη και χωρίς προβλήματα αναπαραγωγή και σύνδεση με το Hi-Fi σύστημα σου.

Η ηχογράφηση όμως είναι άλλο πράγμα. Τι ακριβώς θέλεις να ηχογραφείς; Ανάλογα με το είδος της ηχογράφησης που θέλεις και την ποιότητα που αποσκοπείς, προσδιορίζονται και τα χαρακτηριστικά του αναγκαίου εξοπλισμού της "κάρτας ήχου" (πιο σωστά Audio Interface). Ανάλογα μεταβάλλεται και το κόστος, σε ύψη από μέτρια έως πάρα πολύ ψηλά.

Καλό θα ήταν να μας γράψεις τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, ώστε να βοηθήσουμε πιο αποτελεσματικά. :smile:
 

spiros32

New member
13 March 2012
58
Βασικά ας μείνουμε στην αναπαραγωγή του ήχου.Επιτέλους σήμερα έφερα τον υπολογιστή στο νέο σπίτι όπου είναι και τα άλλα μηχανήματα.Ο ήχος είναι χάλια με την onboard κάρτα ήχου.Ξέρω ότι ο μίκτης αλλιώνει τον ήχο απλά τώρα φαίνεται πως φταίει το pc .Οπότε θέλω μια κάρτα ήχου με έξοδο balanced.
 

spiros32

New member
13 March 2012
58
Διάβασα το νήμα όπως και ένα άλλο νήμα με θέμα ποιότητας ήχου από Pc.'Oπου είδα την prodigy cube (μόνο από ebay όμως) αλλά και το project usb box από 75 εως 100 ευρώ και την Behringer UFO202 και την BEHRINGER UCA-222 U-CONTROL στα 30-35 ευρώ.Με τις behringer αναφέρονται προβλήματα με τους drivers οπότε λέω να πάω για το project usb box το οποίο σίγουρα θα αναβαθμίσει τον ήχο.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Προβλήματα με τους drivers της Behringer; Περίεργο... :confused:
Αν θέλεις, στείλε μου σε παρακαλώ το link.

Καμμία από τις κάρτες που αναφέρεις δεν θα καλύψει τις ανάγκες σου σε Balanced εξόδους για σύνδεση με το μίκτη, αν πράγματι είναι αυτό που θέλεις.

Τέτοια κάρτα πρέπει να είναι μόνο επαγγελματική, ή τουλάχιστον ημιεπαγγελματική.

Ρίξε μιά ματιά και στο καινούργιο νήμα που τώρα εξελίσσεται: Usb Dac-Κάρτα Ήχου-Audio Interface ποια η διαφορα??
Εκεί θα βρείς ενδιαφέρουσες προτάσεις.

Διάβασε επίσης τη συζήτηση σε ένα ακόμα νήμα.
Πόσο σημασία έχει το DAC της κάρτας ήχου όταν χρησιμοποιώ οπτική έξοδο;

Διευκρινίζονται πολλά σχετικά θέματα που θα διευκολύνουν την κατανόηση των ζητημάτων εκ μέρους σου... -bye-
 

spiros32

New member
13 March 2012
58
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/93353-συνδεση-εξωτ-καρτας-με-ενισχυτη
Εδω αναφέρει κάτι για τους drivers.
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/45060-usb-καρτα-pc-για-ακροαση-μουσικης
και εδώ είδα για τις κάρτες ήχου που ανέφερα.
Εχω μπερδευτεί.Και στα δύο νήματα αναφέρουν τις κάρτες αυτές (project usb box, prodigy cube και την behringer)
Απλά θέλω να έχω καλύτερη ποιότητα ήχου από τον υπολογιστή ,όσο το επιτρέπουν τα μηχανήματα μου.
Τι εξωτερική κάρτα ήχου να πάρω μέχρι 100 ευρω.
 

spiros32

New member
13 March 2012
58
FOCUSRITE SCARLETT 2I2 αυτή κάνει ώστε να συνδέσω με καρφί σε rca με το μίκτη?Θα υπάρχει διαφορά?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Έψαξα να βρω τα χαρακτηριστικά του μίκτη σου.

Δε νομίζω ότι χρειάζεσαι balanced εξόδους από κάρτα ήχου. Απ' ότι βλέπω, η μικρή Behringer μιά χαρά θα ταιριάξει με το μίκτη σου με σύνδεση RCA.

Και είναι εξαιρετική επιλογή. Όσοι την έχουν πάρει είναι ευχαριστημένοι. Υπό τον όρο να σου αρκούν τα αρχεία της Standard CD ανάλυσης (που αποτελούν και το 90-95% της μουσικής παραγωγής όμως).

Άν βέβαια σε ενδιαφέρουν οι ηχογραφήσεις και τα αρχεία υψηλής ανάλυσης (έως 96/24), τότε η Focusrite Scarlett 2I2 είναι επίσης μία πολύ καλή επιλογή. -bye-
 

spiros32

New member
13 March 2012
58
U-control UCA202 αυτήν ή αυτήν U-control UCA222 ή είναι οι ίδιες .Αν δεν με βγάλουν τα οικονομικά μου θα πάρω την behringer αλλιώς τη scarlett.
Ερώτηση.Θα μπορώ μετά να έχω και στην onboard κάρτα συδεδεμένα τα ηχειάκια του υπολογιστή;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Η Behringer UCA-222 U Control Audio Interface USB είναι η τρέχουσα έκδοση.

Θα μπορείς να χρησιμοποιείς και την on-board κάρτα. Θα πρέπει να ρυθμίσεις κατάλληλα το λειτουργικό σύστημα και τα προγράμματα που χρησιμοποιείς. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Αν θες τη μεγαλύτερη κάρτα (π.χ. Focusrite Scarlet 212), θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι ο μίκτης σου έχει τις αντίστοιχες εισόδους (καρφί balanced)...
 

spiros32

New member
13 March 2012
58
Λογικά για την Focusrite Scarlet θα ρέπει να αγοράσω ένα καλώδιο καρφί σε rca και να τη συνδέσω σε κάποιο Line.Θα το μελετήσω λίγο ακόμη μήπως βρω και κάτι άλλο.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια .Απλά ελπίζω να βάλω κάτι το οποίο να είναι καλύτερο από την onboard κάρτα ήχου.
 

spiros32

New member
13 March 2012
58
FAST TRACK PRO USB AUDIO INTERFACE και αυτή για λίγα ευρω παραπάνω είναι αρκετά καλή.Εχει μάλιστα δύο ζεύγη εξόδων ώστε αν παίζω με το virtual dj έχω και τα δύο deck σε δύο διαφορετικές εξόδους και παίζει εως 24bit/96khz.Πιστεύω ότι είναι καλή επιλογή.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Σε κάθε περίπτωση να φροντίζεις να βεβαιώνεσαι, ότι οι έξοδοι της κάρτας ταιριάζουν με αυτές του μίκτη, αφού εκεί θα συνδεθούν.

Είναι βασικό, για να μην έχεις αργότερα άλλα προβλήματα.
 

spiros32

New member
13 March 2012
58
Πάντως άλλαξα την ποιότητα σε 24/96 στην κάρτα ήχου και έχω την εντύπωση ότι βελτιώθηκε συν ότι ενεργοποίησα τους asio drivers.