Πόσο σημασία έχει το DAC της κάρτας ήχου όταν χρησιμοποιώ οπτική έξοδο;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fragment

Established Member
7 January 2011
117
Παιδιά έχω μια κάρτα ήχου εξωτερική Usb της Creative XIFI 5.1. για το λαπτοπ. Χρησιμοποιώ την οπτική της έξοδο για τον ενισχυτή κ ο ενισχυτής αναλαμβάνει την αποκωδικοποίηση του Ήχου DTS Dolby Digital κ.τ.λ. όταν πρόκειται για ταινία. Αφετέρου ο ενισχυτής αναλαμβάνει σαφώς και την μετατροπή του ψηφιακού σήματος σε αναλογικό (DAC). Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον ήχο της. Αυτό ευθύνεται στον ενισχυτή μου ή στην κάρτα ήχου; Σ' αυτή την περίπτωση πόση σημασία σ αυτό που ακούω έχει η κάρτα ήχου; (Χρησιμοποιόντας ψηφιακή έξοδο)

Το να αγοράσω στο μέλλον, για τον α' η β' λόγο μια άλλη κάρτα ειδικευμένη σε δικάναλο ήχο, είτε σε πολυκάναλο, καλύτερης ποιότητας είναι κάτι ανούσιο λόγο της ύπαρξης του ενισχυτή για το DAC ???
 
Last edited:

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Το Dac, με τον τρόπο που χρησιμοποιείς την καρτά ήχου σου, δεν έχει καμία συμμετοχή (ακόμα και αν αφαιρούσες το chip, πάλι θα λειτουργούσε).
Οι ψηφιακές εξόδοι αποστέλουν σήματα Clock και data και προηγούνται του Dac. Άρα η ικανοποιησή σου ευθύνεται στα Dac του ενισχυτή σε συνδυασμό
και με το αμιγώς ψηφιακό τμήμα της κάρτας ήχου.
 

fragment

Established Member
7 January 2011
117
Re: Απάντηση: Πόσο σημασία έχει το DAC της κάρτας ήχου όταν χρησιμοποιώ οπτική έξοδο;

Το Dac, με τον τρόπο που χρησιμοποιείς την καρτά ήχου σου, δεν έχει καμία συμμετοχή (ακόμα και αν αφαιρούσες το chip, πάλι θα λειτουργούσε).
Οι ψηφιακές εξόδοι αποστέλουν σήματα Clock και data και προηγούνται του Dac. Άρα η ικανοποιησή σου ευθύνεται στα Dac του ενισχυτή σε συνδυασμό
και με το αμιγώς ψηφιακό τμήμα της κάρτας ήχου.

Χμμ ευχαριστώ, από απορία και μόνο, οι κάρτες ήχου M-AUDIO, AUDIOTRACK διαφέρουν απ' της Creative στο "αμιγώς ψηφιακό τμήμα της κάρτας" ???

- Έχω τον AVR 460 της Harman Kardon, η αναλογική έξοδος (θέμα DAC) της creative η μία απ αυτές που ανέφερα προηγουμένως θα έδινε καλύτερα αποτελέσματα, ;;; (χωρίς να το έχω δοκιμάσει)

Sorry αν ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις μου, απλά θέλω να έχω μια άποψη/γνώση στο πως λειτουργεί όλο το θέμα
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Πόσο σημασία έχει το DAC της κάρτας ήχου όταν χρησιμοποιώ οπτική έξοδο;

Το Dac, με τον τρόπο που χρησιμοποιείς την καρτά ήχου σου, δεν έχει καμία συμμετοχή (ακόμα και αν αφαιρούσες το chip, πάλι θα λειτουργούσε).
Οι ψηφιακές εξόδοι αποστέλουν σήματα Clock και data και προηγούνται του Dac. Άρα η ικανοποιησή σου ευθύνεται στα Dac του ενισχυτή σε συνδυασμό
και με το αμιγώς ψηφιακό τμήμα της κάρτας ήχου.

Χμμ ευχαριστώ, από απορία και μόνο, οι κάρτες ήχου M-AUDIO, AUDIOTRACK διαφέρουν απ' της Creative στο "αμιγώς ψηφιακό τμήμα της κάρτας" ???

- Έχω τον AVR 460 της Harman Kardon, η αναλογική έξοδος (θέμα DAC) της creative η μία απ αυτές που ανέφερα προηγουμένως θα έδινε καλύτερα αποτελέσματα, ;;; (χωρίς να το έχω δοκιμάσει)

Sorry αν ακούγονται χαζές οι ερωτήσεις μου, απλά θέλω να έχω μια άποψη/γνώση στο πως λειτουργεί όλο το θέμα
Είναι αλήθεια ότι δεν έχει σημασία το DAC της κάρτας, όταν στέλνεις ψηφιακό σήμα μέσω οπτικής ή ομοαξονικής εξόδου, όπως σωστά αναφέρεται πιο πάνω.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το αμιγώς ψηφιακό τμήμα της κάρτας είναι άνευ σημασίας. Η ακεραιότητα των DATA (Bit Perfect) και σωστός χρονισμός είναι ζωτικής σημασίας για την ποιότητα του ήχου. Επίσης η ποιότητα της υλοποίησης και το είδος της ψηφιακής εξόδου (οπτικής ή ομοαξονικής, ή άλλου τύπου) έχει μεγάλη σημασία.

Υπάρχουν επαγγελματικές, πολύ ακριβές, αμιγώς ψηφιακές κάρτες (Interface) χωρις ψηφιακούς μετατροπείς (ADC και DAC) που η δουλειά τους είναι ακριβώς αυτή: Να παίρνουν και να στέλνουν δεδομένα σε εξωτερικούς μετατροπείς και interface. Ορίστε μερικά κλασσικά, χαρακτηριστικά παραδείγματα:
Lynx Studio Technology AES16

RME HDSP PCI Interface

Marian Seraph D4

Σημαντικό ρόλο στην ποιότητα παίζουν παίζουν και οι drivers των καρτών, κάτι που συνήθως ξεχνάμε.

Συνεπώς η απάντηση στο ερώτημα που θέτεις είναι ναι, υπάρχουν διαφορές. Στις μεσοχαμηλού κόστους και on-board κάρτες που χρησιμοποιούνται συνήθως οι διαφορές αυτές είναι επουσιώδεις.

Όσο ανεβαίνουμε όμως, τα πράγματα αλλάζουν, όπως φαίνεται και από τα παραδείγματα. Σχετικά με τις ημιεπαγγελματικές κάρτες που αναφέρεις οι πιθανότητες να έχουν καλύτερο ψηφιακό τμήμα αυξάνουν επίσης. Λάβε υπ' όψη σου όμως, ότι σ' αυτού του είδους τις κάρτες βελτιώνονται πολύ και οι DAC's που ενσωματώνουν και μάλλον θα είναι καλύτεροι από τους DAC's που περιέχουν οι τυπικοί AV Ενισχυτές μας.

- Θα δώσει η αναλογική έξοδος της Creative με το δικό της DAC καλύτερα αποτελέσματα από τον AVR 460 της Harman Kardon; Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις. Οι πιθανότητες λένε, μάλλον όχι. Τα πράγματα θ' αλλάξουν όμως, όταν ανέβουμε κατηγορία τιμής και ποιότητας.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Πόσο σημασία έχει το DAC της κάρτας ήχου όταν χρησιμοποιώ οπτική έξοδο;

όπως αυτή για παράδειγμα;

http://www.audiotrack.net/products/PDCUBE/

μάλιστα thx Για τη πληροφόρηση ,,,
Χμμ!
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, μάλλον θα πρέπει ν' ανέβεις καμμιά κατηγορία ακόμα, αν θες να ξεπεράσεις τον AV Ενισχυτή σου... :cool:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Πόσο σημασία έχει το DAC της κάρτας ήχου όταν χρησιμοποιώ οπτική έξοδο;

Χμμ!
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, μάλλον θα πρέπει ν' ανέβεις καμμιά κατηγορία ακόμα, αν θες να ξεπεράσεις τον AV Ενισχυτή σου... :cool:

θεωρητικά η cube τον ξεπερνάει τον av....
 

fragment

Established Member
7 January 2011
117
Re: Απάντηση: Πόσο σημασία έχει το DAC της κάρτας ήχου όταν χρησιμοποιώ οπτική έξοδο;

Χμμ!
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, μάλλον θα πρέπει ν' ανέβεις καμμιά κατηγορία ακόμα, αν θες να ξεπεράσεις τον AV Ενισχυτή σου... :cool:

όπως;;;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Χμμ!
Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, μάλλον θα πρέπει ν' ανέβεις καμμιά κατηγορία ακόμα, αν θες να ξεπεράσεις τον AV Ενισχυτή σου... :cool:

όπως;;;

Τώρα τι ακριβώς ψάχνεις;
Μία λίστα με δεκάδες ημιεπαγγελματικές και επαγγελματικές κάρτες ήχου και DAC's που είναι καλύτερες; :music-smiley-005:

Θα σου δώσω κάτι καλύτερο. Μία λίστα με καταστήματα, που στα site τους έχουν μεγάλη ποικιλία με κάρτες ήχου και Audio Interfaces. Θα βοηθήσει να καταλάβεις τι γίνεται αυτό τον καιρό, ποιές είναι οι κυριότερες κατηγορίες και ποιές οι διαφορές. Θα δείς και τις διαφορές στις τιμές. Από σχετικά φθηνές έως πανάκριβες.

Ορίστε λοιπόν:

Δεν νομίζω να έχεις παράπονο. Σου έδωσα άφθονο υλικό για διάβασμα.
Ώσπου να βαρεθείς! :flipout:

Υ.Γ. Πέρα από τον καθαρά εμπορικό τους χαρακτήρα, τα παραπάνω sites είναι δομημένα κατά τρόπο ώστε να παρέχουν πραγματική ενημέρωση και να διευκολύνουν τον ενδιαφερόμενο να προχωρήσει πιο πέρα, αν θέλει (π.χ. πηγαίνοντας στις αντίστοιχες σελίδες των κατασκευαστών).

Υ.Γ.2 Θα προσθέσω ένα ακόμα: B&H Photo, Video & Pro Audio
Ο κατάλογος του αμερικάνικού αυτού site είναι πραγματικά τεράστιος. Πολλές φορές σερφάρω εκεί μόνο και μόνο για να ενημερωθώ για διάφορα προϊόντα κι' έχω ανακαλύψει πράγματα που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν! -bye-
 
Last edited: