Ποιο ηχειο να αγορασω και γιατι?

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498

Λοιπον, εγω αγοραζω μονο Stereophile class A components.


Τι να αγορασω?
ολα τα βαζω σαλονι και εχω επαρκη οδηγηση για οποιον ανησυχει....
τα αματι και τα esp εκτος, γιατι ειναι ακριβα....

2006 Joint LoudspeakersQuad ESL-2805 ($9000/pair; reviewed by Sam Tellig, Vol.29 No.7, July 2006)
Sonus Faber Amati anniversario ($27,500/pair; reviewed by John Atkinson, Vol.29 No.5, May 2006 review)
Vandersteen Quatro ($6995/pair; reviewed by Michael Fremer, Vol.29 No.7, July 2006review)
Runners-up (in alphabetical order)
B&W 802D ($12,000/pair; reviewed by Kalman Rubinson, Vol.28 No.12, December 2005review)
ESP Concert Grand SI ($40,000/pair; reviewed by John Marks, Vol.29 No.4, April 2006review)
Lipinski Sound L-707 ($4590/pair; reviewed by Larry Greenhill, Vol.28 No.12, December 2005review)
NHT Xd ($6000/system; reviewed by Kalman Rubinson & John Atkinson, Vol.28 No.11 & Vol.29 No.1, November 2005 & January 2006 review)
Revel Concerta F12 ($1498/pair; reviewed by Kalman Rubinson, Vol.29 No.7, July 2006review)
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Δεν έχω ακούσει κανένα από τα παραπάνω ηχεία οπότε δεν μπορώ να συνεισφέρω στη συζήτηση επί της ουσίας. Μιλώντας όμως εντελώς θεωρητικά, θα έσπευδα ταχέως να ακούσω τα Lipinski μόνο και μόνο για τον ντόρο που έχει γίνει γύρω από αυτά ως το "απόλυτο monitor". Και δεν είναι και πανάκριβα.

Υ.Γ. Το ότι αγοράζεις μόνο stereophile class A το εννοείς;
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Δεν έχω ακούσει κανένα από τα παραπάνω ηχεία οπότε δεν μπορώ να συνεισφέρω στη συζήτηση επί της ουσίας. Μιλώντας όμως εντελώς θεωρητικά, θα έσπευδα ταχέως να ακούσω τα Lipinski μόνο και μόνο για τον ντόρο που έχει γίνει γύρω από αυτά ως το "απόλυτο monitor". Και δεν είναι και πανάκριβα.

Υ.Γ. Το ότι αγοράζεις μόνο stereophile class A το εννοείς;

σουπερ ποστ! σε θεωρητικο επιπεδο θελω να μιλησουμε...ΑΥΤΗ ειναι η ΟΥΣΙΑ.
γιατι θα εσπευδες ταχεως?
μονο για τον ντορο?
γιατι εχει γινει ντορος?
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
θα έσπευδα ταχέως να ακούσω τα Lipinski

τα μεγαλα? (L-707)

P1050198.jpg


ή τα μικρά? (L-505a)

IMG_1288.jpg
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
σουπερ ποστ! σε θεωρητικο επιπεδο θελω να μιλησουμε...ΑΥΤΗ ειναι η ΟΥΣΙΑ.
γιατι θα εσπευδες ταχεως?
μονο για τον ντορο?
γιατι εχει γινει ντορος?

Τα μεγάλα εννοώ τα 507. Δεν ξέρω γιατί έχει γίνει τόσος ντόρος. Ίσως γιατί είναι μια σχετικά καινούργια εταιρεία που ταρακούνησε λίγο το κατεστημένο. Ίσως γιατί ο Lipinski από ό,τι έχω διαβάσει έχει φάει τη ζωή του στα studio και κάτι θα ξέρει από καλό monitor ήχο.
Όπως και να έχει, όμως, αναμφισβήτητα το συγκεκριμένο ηχείο το ακολουθεί μια "αύρα", μια φήμη που προηγήθηκε της φυσικής παρουσίας του ακόμα και στην Ελλάδα. Οπότε επιβάλλεται μια ακρόαση αφού το έχεις ούτως ή άλλως στη λίστα σου.
Και επιβάλλεται και για ένα άλλο λόγο: διαθέτεις ήδη ενισχυτικά (pass; θυμάμαι καλά;) και υπάρχει και το θέμα του ματσαρίσματος. Εκτός αν πήγαινες στην ενεργή μορφή τους με τους 300αρηδες ενισχυτές. Αλλά γιατί να μπαίνεις σε έξοδα αφού διαθέτεις pass; Και εδώ που τα λέμε, αν σε παίρνει οικονομικά και είναι μεγάλος ο χώρος σου γιατί να μη δοκιμάσεις και το sub;
Σταματώ όμως εδώ γιατί γράφω για ένα ηχείο που...δεν το έχω ακούσει! Αλλά πώς να το πω; Αν ήμουν στη γύρα για ηχείο σε αυτά τα χρήματα θα το άκουγα οπωσδήποτε.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Ούτε εγώ τα έχω ακούσει και επιπλέον άφησα πίσω μου τον μονιτορ ήχο, γιατί (για μένα) δεν έχει νόημα.

Με τρώει όμως και θα ρωτήσω.
Συνονόματε
1) Γιατί πάντα Stereophile class A? Αυτοί θα ακούνε ή εσύ? Θα πάρεις μαζί και το σύστημα αναφοράς τους?
2) Γιατί σώνει και καλά μόνιτορ? Θα γράψεις εξετάσεις για τις ηχογραφήσεις που ακούς? Τι είναι πραγματικό και τι όχι? Αν το καλοκαιράκι σου έρθει η όρεξη για τίποτα ξεχάρβαλα 70's τι θα γίνει?
3) Απ' ότι θυμάμαι το σύστημα είναι στην μικρή διεύθυνση του χώρου σου, με ότι αυτό συνεπάγεται. Μήπως η πραγματική βελτίωση έρθει οικονομικότερα με μια επαγγελματική ισοστάθμιση και φροντίδα του χώρου? Θέλω να πω... τι έχουν τα έρμα τα kefάκια? Ηχειάρα είναι και μάλιστα monitor... που σου αρέσει απ' ότι κατάλαβα...
4) Τα lipinski βλέπω ήρθαν ήδη στο χώρο σου. Γιατί δε μας λές πως παίζουν? Αν σου κάνουν γιατί δεν τα παίρνεις? Αν δεν... γιατί είναι στη λίστα?

:nounder:
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Τα έφερες στο χώρο σου; Και με αφήνεις και...θεωρητικολογώ; Για πες μας τώρα και κάτι πρακτικό. Πώς ακούγονται; Η συνέργεια με τον pass; Οι διαφορές μεταξύ μεγάλου και μικρού; Οι διαφορές με τα Kef σου; Τι κέρδισες, τι έχασες (αν έχασες κάτι); Και εν ολίγοις, αξίζουν όλα τα διθυραμβικά που έχουν γραφτεί;
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ

Λοιπον, εγω αγοραζω μονο Stereophile class A components.


Τι να αγορασω?
ολα τα βαζω σαλονι και εχω επαρκη οδηγηση για οποιον ανησυχει....
τα αματι και τα esp εκτος, γιατι ειναι ακριβα....

2006 Joint LoudspeakersQuad ESL-2805 ($9000/pair; reviewed by Sam Tellig, Vol.29 No.7, July 2006)
Sonus Faber Amati anniversario ($27,500/pair; reviewed by John Atkinson, Vol.29 No.5, May 2006 review)
Vandersteen Quatro ($6995/pair; reviewed by Michael Fremer, Vol.29 No.7, July 2006review)
Runners-up (in alphabetical order)
B&W 802D ($12,000/pair; reviewed by Kalman Rubinson, Vol.28 No.12, December 2005review)
ESP Concert Grand SI ($40,000/pair; reviewed by John Marks, Vol.29 No.4, April 2006review)
Lipinski Sound L-707 ($4590/pair; reviewed by Larry Greenhill, Vol.28 No.12, December 2005review)
NHT Xd ($6000/system; reviewed by Kalman Rubinson & John Atkinson, Vol.28 No.11 & Vol.29 No.1, November 2005 & January 2006 review)
Revel Concerta F12 ($1498/pair; reviewed by Kalman Rubinson, Vol.29 No.7, July 2006review)

Μήπως να βλέπαμε και τα Stereophile class A components των επόμενων ετών?
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Ούτε εγώ τα έχω ακούσει και επιπλέον άφησα πίσω μου τον μονιτορ ήχο, γιατί (για μένα) δεν έχει νόημα.

Με τρώει όμως και θα ρωτήσω.
Συνονόματε
1) Γιατί πάντα Stereophile class A? Αυτοί θα ακούνε ή εσύ? Θα πάρεις μαζί και το σύστημα αναφοράς τους?

εγω θα ακουω αυτοι κανουν την βρωμικη δουλεια πριν...

2) Γιατί σώνει και καλά μόνιτορ? Θα γράψεις εξετάσεις για τις ηχογραφήσεις που ακούς? Τι είναι πραγματικό και τι όχι? Αν το καλοκαιράκι σου έρθει η όρεξη για τίποτα ξεχάρβαλα 70's τι θα γίνει?

οχι φυσικα, τα quad 2805 που ειναι στη λιστα πχ μονιτορ ειναι?

3) Απ' ότι θυμάμαι το σύστημα είναι στην μικρή διεύθυνση του χώρου σου, με ότι αυτό συνεπάγεται. Μήπως η πραγματική βελτίωση έρθει οικονομικότερα με μια επαγγελματική ισοστάθμιση και φροντίδα του χώρου? Θέλω να πω... τι έχουν τα έρμα τα kefάκια? Ηχειάρα είναι και μάλιστα monitor... που σου αρέσει απ' ότι κατάλαβα...

το μονο "κακο" που εχουν τα κεφακια ειναι πως ακουω σε χαμηλες σταθμες (2 μωρα παιδακια) και τα κεφ "δενουν" με αρκετα βατ και σχετικα μεγαλες εντασεις.

4) Τα lipinski βλέπω ήρθαν ήδη στο χώρο σου. Γιατί δε μας λές πως παίζουν? Αν σου κάνουν γιατί δεν τα παίρνεις? Αν δεν... γιατί είναι στη λίστα?

μπορει να τα παρω. βοηθεια θελω...

:nounder:
 
Last edited by a moderator:

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Τα έφερες στο χώρο σου; Και με αφήνεις και...θεωρητικολογώ; Για πες μας τώρα και κάτι πρακτικό. Πώς ακούγονται; Η συνέργεια με τον pass; Οι διαφορές μεταξύ μεγάλου και μικρού; Οι διαφορές με τα Kef σου; Τι κέρδισες, τι έχασες (αν έχασες κάτι); Και εν ολίγοις, αξίζουν όλα τα διθυραμβικά που έχουν γραφτεί;

καλα παρε κανα τηλ γιατι με αυτα που ρωτας πρεπει να γραφω μεχρι το πασχα...
να ρωτηξω και εγω... πρεπει να εχουν συνεργεια με τον πασσ τα ηχεια που θα αγορασω?
ποια απο την λιστα δεν εχουν?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
μπορει να τα παρω. βοηθεια θελω...


:nounder:


A ok... είναι σοβαρά τα πράγματα.
Στην αρχή πίστεψα ότι είναι teaser και θα ακολουθήσει κάποια αποκάλυψη... για να μην ξημερώσουμε είπα να δώσω ένα boost :)

Δεν έχω ιδέα λοιπόν πως ακούγονται όλα αυτά και περισσότερο πως θα ακουστούν στο σύστημα χώρο σου, οπότε είμαι εντελώς άχρηστος στο νήμα.

Άποψή μου πάντως είναι (και θα είναι) ότι κάνουμε short list και δοκιμάζουμε στο σπίτι μας (πιστεύω με τόσα χρήματα που θα διαθέσεις απλά προσπέρασε τον αντιπρόσωπο/ηχείο που θα σου το στερήσει αυτό)
Αν η short list είναι αυτή του stereophile (έμπειρος και γνώστης είσαι... απορώ!) έχεις γλιτώσει απο πολλά.
Πιάσε το τηλέφωνο και κλείνε ραντεβού να ακούσεις. Όσα ανταποκρίνονται στα γούστα σου, προσκάλεσέ τα σπίτι σου για καφέ... και μετά όλα εύκολα (νομίζω)

ps. Eίναι δυνατόν ρε παιδιά ποτέ, η short list των καλύτερων ηχείων, ανεξαρτήτου τιμής, να είναι καμιά δεκαριά ηχεία... τι διάολο???
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
καλα παρε κανα τηλ γιατι με αυτα που ρωτας πρεπει να γραφω μεχρι το πασχα...
να ρωτηξω και εγω... πρεπει να εχουν συνεργεια με τον πασσ τα ηχεια που θα αγορασω?
ποια απο την λιστα δεν εχουν?

Έλα μωρέ...κοντά είναι το πάσχα.:Banane0:
Για τη συνέργεια με τον pass τι να σου πω; Δεν ξέρω ούτε τα ηχεία ούτε τον ενισχυτή σου.
Γενικά πάντως δεν πολυπιστεύω στα μαγικά ταιριάσματα. Ένας σωστός ενισχυτής λογικά θα πρέπει να παίξει με ένα σωστό ηχείο αρκεί να ταιριάζουν κάποιες προδιαγραφές τους (π.χ. οδήγηση).
Έλα όμως που έχω βρεθεί αυτήκοος μάρτυρ πολύ κακών ταιριασμάτων ανάμεσα σε μηχανήματα που εκτιμούσα ως χωριστές μονάδες! Μύλος!
Σε κάθε περίπτωση, ένα mini review οφείλεις να μας το κάνεις.
Μιλάμε για ένα από τα πιο πολυσυζητημένα ηχεία των τελευταίων ετών.
Υποθέτω το review του Σταματάκου το έχεις δει ε;
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Εγώ θα σου έλεγα να σπεύσεις να ακούσεις με τα ενισχυτκά σου τα 802D, μιλάμε για ηχεία μουσικότατα (άσε τι λένε) με πρακτικά απεριόροστες δυνατότητες που κατα την άποψη μου ρεζιλεύουν άνετα και υλοποήσεις πενταπλάσιας τιμής.

Τώρα αν σε χαλάει κάτι είτε στην τσιμπημένη (αν και υπέρ του δέοντος τίμια για τα προσφερόμενα) τιμή τους η στονόγκο ή στο desighn ή κάτι άλλο εγώ θα πήγαινα να ακούσω τα Vandersteen Quatro που πέρα απο τρομερά σε δυνατότητες είναι μουσικότατα!

Τα ηχεία που θέλεις να αντικαταστήσεις τα έχω ακούσει στου Kostas k την περίοδο που του τα είχες αφήσει εκεί.
Και μάλλον μπορώ να φανταστώ τι ψάχνεις..

Άν είσαι περίεργος να ακούσεις σειρά 800, την μεγάλη εβδομάδα που θα έχω ρεπά μπορούμε να κανονίσουμε αν θές να ακούσεις τα 803s με τον Luxman L590A II ο οποίος μοιάζει ηχητικά πάρα πολύ με τον αντίστοιχο Int 30 της Pass που έχω ακούσει σε κατάστημα και να βγάλεις κάποια δικά σου συμπεράσματα. Στείλε pm αν είναι.
 

blugosi

Senior Member
17 November 2007
627
Έχε χάρη που δεν πέρασε 12 η ώρα να σε τρελλάνω στην πλάκα...
Τυχερός είσαι!!!

Χωρίς πλάκα τώρα, σοβαρολογείς ότι αγοράζεις μόνο stereophile class A;
Κατ' αρχήν η λίστα που έχεις είναι αρχαία. Τα Vandersteen π.χ. είναι class B πλέον...

Έπειτα: από τα δικά μου μηχανήματα, είναι σχεδόν όλα Class A και πάνω, αλλά κάποια από αυτά μπήκαν πρόσφατα αν και είναι παλαιότερα μοντέλα (π.χ. MC275 ann.) Αν αποκλείσεις κάποια ηχεία επειδή δεν είναι στη λίστα , μπορεί τον άλλο μήνα να μπουν και τα απέκλεισες τζάμπα.

Τα ηχεία μου συγκεκριμένα δεν είναι στη λίστα γιατί δεν δοκιμάστηκαν ποτέ. Παρόλα αυτά τα είχα συγκρίνει δίπλα δίπλα με άλλα ηχεία που ήταν τότε στη λίστα και δεν τα προτίμησα παρόλη την αναγνώριση του Stereophile.

Θα σου έλεγα να ακούσεις όσο περισσότερα ηχεία μπορείς στην κατηγορία που ψάχνεις, πρώτα στο μαγαζί και μετά στο σπίτι σου αν γίνεται. Δυστυχώς τα ηχεία τα δίνουν πιο δύσκολα για ακρόαση οι αντιπρόσωποι.

Εμένα ας πούμε , B&W και Focal/JM Lab ποτέ δε μου άρεσαν στην κατηγορία τιμής που έψαχνα , παρόλα τα τεστ.

Αντίθετα μου άρεσαν τα Totem,Thiel , Harbeth, PMC. ATC, KEF, Vienna Acoustics, Revel, και φυσικά τα δικά μου Coincident που δεν σου κάνουν καθόλου για τα ενισχυτικά σου και δεν μπορείς να τα ακούσεις και εύκολα στην Ελλάδα νομίζω...
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
ps. Eίναι δυνατόν ρε παιδιά ποτέ, η short list των καλύτερων ηχείων, ανεξαρτήτου τιμής, να είναι καμιά δεκαριά ηχεία... τι διάολο???

Χωρίς να θέλω να το παίξω ο σεβάσμιος γέρο σοφός.. εξάλου δεν είμαι ακόμα διανύω τα πρώτα άντα, η μικρή αλλα αρκετή μου πείρα με έχει κάνει να πιστεύω οτι σε κάθε κατηγορία τιμής τα κουκιά είναι μετρημένα άντε και στα δάχτυλα των ποδιών..

Αυτό το φαινόμενο δε έχει την τάση τα κουκιά να μειώνονται ανεβαίνοντας κατηγορία τιμής.

Αν κάπου μπορεί κανείς να πεί οτι οι επιλογές ποικοίλουν σε πλήθος είναι στους συνδυασμούς συσκευών που "δουλεύουν" αλλα στο καθαρό value των συσκευών αυτούσιων, νομίζω οτι όσο μαθαίνει κανείς καταλήγει στο δικό μου συμπέρασμα.
 
Last edited:

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
τα b&w ειναι μουσικοτατα?
τι σημαινει ακριβως αυτο?
τα lipinski πχ δεν ειναι μουσικα?
σε ευχαριστω για την προσκληση.

υπαρχει ενα 802d demo που το σκεφτηκα σοβαρα...