Αναλογικό switch off στον Υμηττό στις 6 Ιουλίου!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

davinci

AVClub Addicted Member
21 November 2007
2,232
αλιμος
switch%20off.png

Φαίνεται πως οι εξελίξεις στην επίγεια ψηφιακή -ελέω μνημονίου- αρχίζουν να παίρνουν την μορφή χιονοστιβάδας.
Ετσι, όπως μας ενημερώνει το ΦΕΚ 862 της 20ης Μαρτίου στις σελίδες 14623-14624 στις 6 Ιουλίου του 2012 θα κλείσουν όλα τα αναλογικά κανάλια που εκπέμπουν απο τον Υμηττό με αποτέλεσμα όσοι δεν έχουν λήψη απο άλλα σημεία να χρειαστεί οπωσδήποτε να αναβαθμιστούν για επίγεια ψηφιακή λήψη. Το κλείσιμο των αναλογικών του Υμηττού δεν προβλεπόταν αρχικά παρα μόνο μετα την λειτουργία και των 23 βασικών κέντρων εκπομπής ανα την επικράτεια.
Το συγκεκριμένο ΦΕΚ ρυθμίζει και πολλά άλλα θέματα σχετικά με τις ψηφιακές εκπομπές, αντιγράφουμε μόνο το κομμάτι το σχετικό με το κλείσιμο της αναλογικής μετάδοσης του Υμηττού:
Την 03:00 πρωινή της 6ης Ιουλίου 2012, παύει η εκπομπή με αναλογική τεχνολογία από το κέντρo εκπομπής «Υμηττός», όσων τηλεοπτικών προγραμμάτων εκπέμπονται ήδη και με ψηφιακή τεχνολογία από το κέντρο αυτό.
Εφεξής, προϋπόθεση για την εκπομπή τηλεοπτικού προγράμματος με ψηφιακή τεχνολογία από το κέντρο εκπομπής «Υμηττός», σύμφωνα με τα οριζόμενα στον ν.3592/2007 και την ΚΥΑ 21161/2008, είναι η ταυτόχρονη παύση της ενδεχόμενης μετάδοσης του προγράμματος αυτού με αναλογική τεχνολογία από το ίδιο κέντρο.
Οι τηλεοπτικοί δίαυλοι που απελευθερώνονται, ως συνέπεια των ανωτέρω υπόκεινται στις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.
Η ισχύς της απόφασης αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

πηγή:http://www.digitaltvinfo.gr/
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Ενδιαφέρον!

Λογικά θα πρέπει σύντομα στο κέντρο εκπομπής Υμηττού να προστεθούν και τα κανάλια που προς το παρόν εκπέμπουν μόνο από Αίγινα (0-6 TV, ATTICA TV, EXTRA-3, HIGH TV, MAD TV, MTV GREECE, NICKELODEON και SPORT TV).
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Κάτι θα πρέπει να γίνει και με την Πάρνηθα για να καλυφθεί μεγάλο μέρος της Αν.Αττικής και η Νότια Εύβοια.
Όταν λειτούργησε για 2-3 μέρες το κέντρο Πάρνηθας (πρίν το κλείσει ο ΣΚΆΪΜΕGA) με το μπουκέτο ΕΤ1-ΝΕΤ-ΕΤ3-Βουλή, το σήμα ήταν ισχυρότατο, πάνω απο 90% στην Ν.Εύβοια.
 

YDinopoulos

New member
19 June 2006
40
Billy, Μαρμαρι στην Ν. Ευβοια πιανω κανονικα! Εκτος κ αν εισαι σε απομακρο μερος !
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Την 03:00 πρωινή της 6ης Ιουλίου 2012, παύει η εκπομπή με αναλογική τεχνολογία από το κέντρo εκπομπής «Υμηττός», όσων τηλεοπτικών προγραμμάτων εκπέμπονται ήδη και με ψηφιακή τεχνολογία από το κέντρο αυτό.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι τα μονα καναλια που θα σταματησουν την αναλογικη εκπομπη απο Υμηττο, ειναι της Digea και της ΕΡΤ.
Τα περιφερειακα δεν εκπεμπουν ψηφιακα απο Υμηττο, αρα (συμφωνα με το νοημα της ανακοινωσης) θα συνεχισουν απο εκει αναλογικα - προς το παρον τουλαχιστον.

Στην ανακοινωση δεν γινεται νυξη για πληρη μεταβαση απο αναλογικη σε ψηφιακη εκπομπη ολων των καναλιων του ΚΕ Υμηττου, απλα για παυση αναλογικης εκπομπης οσων εκπεμπουν και ψηφιακα.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Billy, Μαρμαρι στην Ν. Ευβοια πιανω κανονικα! Εκτος κ αν εισαι σε απομακρο μερος !
Στα Στύρα το 47 έρχεται και φεύγει, το 46 γιόκ λόγω του τοπικού αναμεταδότη της ΝΕΤ.
Το 52 (μπουκέτο ΕΡΤ) ανάλογα τον καιρό, συνήθως με κακοκαιρία το σήμα είναι πιο σταθερό!!!
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
487
Πειραιάς
Ενδιαφέρον!

Λογικά θα πρέπει σύντομα στο κέντρο εκπομπής Υμηττού να προστεθούν και τα κανάλια που προς το παρόν εκπέμπουν μόνο από Αίγινα (0-6 TV, ATTICA TV, EXTRA-3, HIGH TV, MAD TV, MTV GREECE, NICKELODEON και SPORT TV).

μακαρι γιατι και εγω απο Υμηττο(ψηφιακα) πιανω και περιμενω να προστεθουν τα παραπανω καναλια
 

aplos73

Senior Member
4 July 2010
356
Μέγαρα
Μακάρι να μπουν απο Υμηττό τα κανάλια της Αίγινας να τα βλέπω και εγώ γιατί δεν τα πιάνω ψηφιακά.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ελπίζω να ισχύει αυτό που λέει και ο supacoopa, που είναι και το πιο λογικό. Αν δηλαδή γίνει αναλογικό switch off από Υμηττό να γίνει μόνο για τα κανάλια που εκπέμπουν ψηφιακά και από τον Υμηττό. Ακόμα όμως δεν έχουμε ακούσει κάτι για νέα ΚΥΑ ή για κάτι τέλος πάντων που θα την αντικαθιστά. Και αν συνεχίσουν την τακτική ότι ακολουθούν την ΚΥΑ αυτοί είναι ικανοί να μας που ότι τα περιφερειακά κανάλια θα εκπέμπουν μόνο από Αίγινα. Και να πρέπει να κόψουμε εμείς τον λαιμό μας να τα πιάσουμε. Τότε θα θέλουνε πολλές κλωτσιές γιατί έχει αποδειχθεί ότι η Αίγινα δεν μπορεί να καλύψει όλη την Αθήνα. Αλλά δεν τους εμπιστεύομαι ότι δεν θα ρίξουν το φταίξιμο σε εμάς και ότι είναι δικό μας θέμα πως θα πιάσουμε την Αίγινα.
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Προς το παρόν ισχύει αυτό που λέει η νέα ΚΥΑ. Δηλαδή ότι τα περιφερειακά θα παραμείνουν ως έχουν, ψηφιακά από Αίγινα, αναλογικά από Υμηττό. Το κουφό είναι ότι μετά την 6η Ιουλίου, μόνο τα περιφερειακά θα έχουν δύο συχνότητες στην Αττική, αφού τα πανελαδικής χρησιμοποιύν SFN (ίδια συχνότητα από Αίγινα και Υμμητό). Προσωπικά θα προτιμούσα να πάνε και αυτά σε αποκλειστική ψηφιακή μετάβαση. Έτσι, όπως θα διαμορφωθεί η κατάσταση μετά την 6η Ιουλίου, για να τα βλέπεις όλα στην Αττική (εκτός από αυτούς βλέπουν ήδη από Αίγινα), θα πρέπει να χρησιμοποιείς μικτό (αναλογικό και ψηφιακό) εξοπλισμό.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
"Εφεξής, προϋπόθεση για την εκπομπή τηλεοπτικού προγράμματος με ψηφιακή τεχνολογία από το κέντρο εκπομπής «Υμηττός», σύμφωνα με τα οριζόμενα στον ν.3592/2007 και την ΚΥΑ 21161/2008, είναι η ταυτόχρονη παύση της ενδεχόμενης μετάδοσης του προγράμματος αυτού με αναλογική τεχνολογία από το ίδιο κέντρο."
Δηλαδή:
Εφεξής μπορούν να εκπέμψουν ψηφιακά τα περιφερειακά κανάλια αρκεί να σταματήσουν την αναλογική εκπομπή τους! Άρα μάλλον και τα περιφερειακά θα χρησιμοποιήσουν SFN (ίδια συχνότητα από Αίγινα και Υμηττό).
 

Digital Screamer

Senior Member
29 August 2011
473
Προς το παρόν ισχύει αυτό που λέει η νέα ΚΥΑ. Δηλαδή ότι τα περιφερειακά θα παραμείνουν ως έχουν, ψηφιακά από Αίγινα, αναλογικά από Υμηττό. Το κουφό είναι ότι μετά την 6η Ιουλίου, μόνο τα περιφερειακά θα έχουν δύο συχνότητες στην Αττική, αφού τα πανελαδικής χρησιμοποιύν SFN (ίδια συχνότητα από Αίγινα και Υμμητό). Προσωπικά θα προτιμούσα να πάνε και αυτά σε αποκλειστική ψηφιακή μετάβαση. Έτσι, όπως θα διαμορφωθεί η κατάσταση μετά την 6η Ιουλίου, για να τα βλέπεις όλα στην Αττική (εκτός από αυτούς βλέπουν ήδη από Αίγινα), θα πρέπει να χρησιμοποιείς μικτό (αναλογικό και ψηφιακό) εξοπλισμό.

Εγώ το κάνω ήδη αυτό σε μια full HD LG και σε tv tuner σε pc. Έχω διαγράψει τα αναλογικά κανάλια πανελλήνιας εμβέλειας τα οποία εκπέμπουν ψηφιακά μέσω Digea, και της ΕΡΤ κι έχω αφήσει μόνο τα περιφερειακά αναλογικά. Το μόνο πού θα μου χρειαστεί είναι ένας δέκτης για μία παλιά philips 14 ιντσών, το οποίο το έχω στο πρόγραμμα έτσι κι αλλιώς να πάρω κάποια στιγμή. Αλλά αυτό πού δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν εκπέμπουν και τα περιφερειακά κανάλια από Υμηττό εδώ και τόσο καιρό..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Εχουμε παρει κι αλλη παραταση περαν του 2012 για συνεχιση εκπομπης αναλογικων εκπομπων ?
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: Re: Αναλογικό switch off στον Υμηττό στις 6 Ιουλίου!

Εχουμε παρει κι αλλη παραταση περαν του 2012 για συνεχιση εκπομπης αναλογικων εκπομπων ?

Νομίζω μέχρι Ιουν 2013
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Ναι αν εκπέμψουν ψηφιακά, από Υμηττό, τότε τα περιφερειακά χάνουν αυτόματα την αναλογική συχνότητά τους και μπαίνουν σε SFN με την Αίγινα. Όμως για τα περιφερειακά δεν ισχύει το χρονοδιάγραμμα της 6ης Ιουλίου.
Όσο αφορά τώρα το dead line της ψηφιακής μετάβασης, σε σχέση με την EBU θα πρέπει να ολοκληρωθεί μέχρι το τέλος του 2015, σε σχέση με την ΕΕ μέχρι το τέλος του 2012, σε σχέση με το Μνημόνιο 2 μέχρι τα μέσα του 2013.
Όσο αφορά την Πάρνηθα, ακούγεται ότι θα περιλαμβάνεται στα 158 νέα σημεία (τόσα ακούγονται, δεν είναι απόλυτα σίγουρος ο αριθμός) που θα προστεθούν με τον δεύτερο χάρτη συχνοτήτων (που αναμένεται τέλος Απριλίου, αν δεν αλλάξει κάτι). Άρα και εδώ το πλάνο δείχνει να αλλάζει, αφού σύμφωνα με τα παλιά σχέδια, θα έμενε εκτός ψηφιακής TV, αλλά τώρα από ότι φαίνεται τα πράγματα αλλάζουν και εδώ. Επειδή οι εξελίξεις τρέχουν και τα πράγματα είναι πολύ ρευστά δεν αποκλείεται σύντομα να έχουμε εξελίξεις και από εκεί.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Όσο αφορά τώρα το dead line της ψηφιακής μετάβασης, σε σχέση με την ITU (όχι EBU) θα πρέπει να ολοκληρωθεί μέχρι 17 Ιουνίου 2015, σε σχέση με την ΕΕ μέχρι το τέλος του 2012, σε σχέση με το Μνημόνιο 2 μέχρι 30 Ιουνίου 2013.
(ITU=International Telecommunication Union, EBU=European Broadcasting Union)

Τα 158 νέα σημεία βασίζονται στα 146 υπάρχοντα βασικά αναλογικά σημεία εκπομπής. Όλα αναφέρονται στην υπάρχουσα ΚΥΑ εκ των οποιών τα πρώτα 23 προορίζονται για το πρώτο στάδιο της ψηφιακής μετάβασης.

Η Πάρνηθα σαφώς και είναι μέσα στα 158 σημεία εκπομπής αλλά σε διαφορετικό SFN από Υμηττό - Αίγινα. Άρα θα έχει διαφορετικές συχνότητες εκπομπής.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Εγώ που έχω δύο κεραίες, μία για Υμηττό και μία για Αίγινα, απλά θα τις ενώσω μεταξύ τους.
Δεν υπάρχει λόγος να ξηλώσω την μία.

Και όταν κάποια στιγμή εκπέμψουν και από Πάρνηθα, αν μου την "δώσει", γυρίζω την μία προς τα 'κει.
Πριν χρόνια που έπαιρνα σήμα από την κεραία της πολυκατοικίας και δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος, θα ζητούσα να μην μπορώ να κάνω λήψη καθόλου της Πάρνηθας στην περιοχή μου.
Τώρα πλέον που μπορώ να τα ρυθμίσψ όπως θέλω εγώ, λέω το αντίθετο! Χαίρομαι που μπορώ να έχω λήψη ΚΑΙ από τα 3 σημεία εκπομπής της Αττικής!
 
Last edited:

gkirle

Established Member
25 May 2010
111
Re: Απάντηση: Αναλογικό switch off στον Υμηττό στις 6 Ιουλίου!

Καλημέρα παιδιά.
Μια ερώτηση και συγγνώμη αν είναι off topic.
Πότε θα έρθει η ψηφιακή τηλεόραση στη Β. Εύβοια (Αιδηψός);
Ευχαριστώ.