Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

@962fm@

Established Member
8 November 2008
216
φιλοι μου καλημερα..

σε ενα pc με intel core 2 duo e7400 @ 2.8 Mhz , με 3 gb ram@1066 και με καρτα hd 3870 / 512 / ddr4
κανω αναπαραγωγη (μεσω dvi->hdmi παθητικου ανταπτορα.. η καρτα δεν εχει hdmi) σε tv 42'' lcd fullhd , τις ταινιες μου (.mkv @ 1920x1080).
η αναλυση εξοδου της καρτας εχει δοκιμαστει στα 1920x1080@24hz / 1920x1080@59 + 60hz

το προβλημα εχει ως εξης :

ενω δοκιμασα σχεδον καθε player .. βρηκα τον τελευταιο vlc , καλυτερο απο ολους (πολυ καλυτερη εικονα) .
ομως συνεχιζω να εχω κολληματα στην αναπαραγωγη ..κατι σαν σπασιματα .. σαν να παγωνει η εικονα για δεκατα του δευτερολεπτου.

το κανει σε κινουμενες εικονες υψηλων χρωματικων αποδοσεων .. εκει δλδ που η εικονα γινεται πλουσια.

εχω δοκιμασει να υπερχρονισω τη cpu, την gpu και τις ram... τιποτα απολυτως!

σε νορμαλ τιμες η cpu απασχολειται στο 50%
ενω η gpu στο 20-30%
θερμοκρασιες κατω των 60 βαθμων για τη gpu
και κατω των 45 για τη cpu

δεν μπορω να βγαλω ακρη.

οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του..

ευχαριστω πολυ !
 
19 June 2006
35,671
Στα κάνει και με τους άλλους players τα σπασίματα (σε ποιους players αναφέρεσαι)? Σου κάνει τα ίδια σπασίματα όποιο refresh rate και αν βάλεις? Έχεις δοκιμάσει σε άλλη συσκευή? (π.χ. μόνιτορ) Ποια είναι η τηλεόραση?
 

@962fm@

Established Member
8 November 2008
216
Στα κάνει και με τους άλλους players τα σπασίματα (σε ποιους players αναφέρεσαι)? Σου κάνει τα ίδια σπασίματα όποιο refresh rate και αν βάλεις? Έχεις δοκιμάσει σε άλλη συσκευή? (π.χ. μόνιτορ) Ποια είναι η τηλεόραση?

players: windows media pleyer , classic media player home cinema , dsplayer , gom , Km player... και αλλους που δεν θυμαμαι τωρα..
εχω δοκιμασει σχεδον οτι γνωστο και αγνωστο player βρηκα.

δοκιμασα και ΜΕ και ΧΩΡΙΣ καποιο πακετο codecs.

οποια συχνοτητα ανανεωσης κι αν επιλεξω , εχω τα ιδια ακριβως.

σε αλλο μονιτορ δε δοκιμασα γιατι δεν εχω πανελ τετοιας αναλυσης..
θα το δοκιμασω ομως (σε monitor 1650x1050 μεσω dsub ομως) και θα αναφερω..

η tv ειναι η 42LD750 της LG.
(η οποια τα παιζει φανταστικα μεσω usb απο τον ενσωματωμενο player της με καλυτερη εικονα απο το pc και χωρις σπασιματα)


ευχαριστω !
 

@962fm@

Established Member
8 November 2008
216
...στα 720 ολα δειχνουν να ειναι οκ....

αυτο που ΔΕΝ δοκιμασα ειναι να επανακωδικοποιησω τις ΙΔΙΕΣ ταινιες σε 720 και να δω .

αν και δεν πιστευω να ειναι θεμα των ταινιων.

οσες αλλες επαιξα σε 720 πανε καλα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Σε 1920x1080@23hz έχεις δοκιμάσει; Τα 24 της ΑΤΙ δεν ειναι πραγματικά 24.

Αν δεν ειναι 24, τοτε τι ειναι. ?
Δηλαδη και εγω αν δοκιμασω σε εναν βιντεοπτοβολεα να γυρισω σε 24 στην ati, αυτη που θα κλειδωσει. ?
Και που θα βρω τη ρυθμιση 23hz αφου οι τελευταιοι CCC δεν εχουν στο μενου καποιο "force" στα hz, μονο για αναλυση. (ati 4890)

Ειχα την εντυπωση οτι καποτε ειχε το προβλημα με τα 24hz, αλλα μετα το διορθωσαν (με νεοτερους drivers)
Δεν ισχυει. ?
 
Last edited:

@962fm@

Established Member
8 November 2008
216
Απάντηση: Re: Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

Σε 1920x1080@23hz έχεις δοκιμάσει; Τα 24 της ΑΤΙ δεν ειναι πραγματικά 24.

Αν δεν ειναι 24, τοτε τι ειναι. ?
Δηλαδη και εγω αν δοκιμασω σε εναν βιντεοπτοβολεα να γυρισω σε 24 στην ati, αυτη που θα κλειδωσει. ?
Και που θα βρω τη ρυθμιση 23hz αφου οι τελευταιοι CCC δεν εχουν στο μενου καποιο "force" στα hz, μονο για αναλυση. (ati 4890)

παιδια εμενα η ati δεν εχει αναλογη ρυθμιση (για 23hz)
παρα μονο για 24-50-59-60 hz

*με την ευκαιρια... ποιος ρυθμος ειναι ο καταλληλοτερος για τα mkv σε αναλυση 1920x1080 ?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αν δεν ειναι 24, τοτε τι ειναι. ?
Δηλαδη και εγω αν δοκιμασω σε εναν βιντεοπτοβολεα να γυρισω σε 24 στην ati, αυτη που θα κλειδωσει. ?
Και που θα βρω τη ρυθμιση 23hz αφου οι τελευταιοι CCC δεν εχουν στο μενου καποιο "force" στα hz, μονο για αναλυση. (ati 4890)

Στα 24 θα κλειδώσει αλλα τα 24 πρέπει να είναι 23.976 δηλαδή 23
biggrin_mini2.gif


Το 23 εμφανίζεται στο CCC όταν απενεργοποιείς το GPU scaling
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Στα 24 θα κλειδώσει αλλα τα 24 πρέπει να είναι 23.976 δηλαδή 23
biggrin_mini2.gif


Το 23 εμφανίζεται στο CCC όταν απενεργοποιείς το GPU scaling

Μα, τα 23.976 βρισκονται πιο κοντα στα 24hz. απο τα 23 απεχουν 0.976 ενω απο τα 24 απεχει -.024
Το gpu scaling, το εχω απενεργοποιημενο. αλλα 23hz δεν υπαρχουν πουθενα.
 
19 June 2006
35,671
...στα 720 ολα δειχνουν να ειναι οκ....

αυτο που ΔΕΝ δοκιμασα ειναι να επανακωδικοποιησω τις ΙΔΙΕΣ ταινιες σε 720 και να δω .

αν και δεν πιστευω να ειναι θεμα των ταινιων.

οσες αλλες επαιξα σε 720 πανε καλα.

Επομένως, δεν φταίνε ούτε οι players, ούτε τα αρχεία. Δοκίμασε ξανά τα 1080άρια βλέποντας τι κάνει επεξεργαστής και κάρτα. Μήπως βαράνε peak ψηλά κάθε τόσο? Το Hardware Acceleration της κάρτας δουλεύει (DXVA) ή παίζεις μονάχα μέσω επεξεργαστή?
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

Μα, τα 23.976 βρισκονται πιο κοντα στα 24hz. απο τα 23 απεχουν 0.976 ενω απο τα 24 απεχει -.024
Το gpu scaling, το εχω απενεργοποιημενο. αλλα 23hz δεν υπαρχουν πουθενα.

Γιάννη, μην υπολογίζεις ονομαστικά το r.r. Και στην Nvidia τα 23Hz παίζουν στα 23,976.
 

@962fm@

Established Member
8 November 2008
216
Επομένως, δεν φταίνε ούτε οι players, ούτε τα αρχεία. Δοκίμασε ξανά τα 1080άρια βλέποντας τι κάνει επεξεργαστής και κάρτα. Μήπως βαράνε peak ψηλά κάθε τόσο? Το Hardware Acceleration της κάρτας δουλεύει (DXVA) ή παίζεις μονάχα μέσω επεξεργαστή?

ανεφερα πιο πανω οτι παιζουν στα μισα.. δεν βλεπω να χτυπανε κοκκινο...

δεν ξερω πως να κανω την αναπαραγωγη να την αναλαβει η καρτα και οχι η cpu.
αρα ισως εκει ειναι το θεμα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Re: Απάντηση: Re: Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

Γιάννη, μην υπολογίζεις ονομαστικά το r.r. Και στην Nvidia τα 23Hz παίζουν στα 23,976.

Ενταξει,αλλα οπως θυμασαι μαζι το ψαξαμε και δεν υπηρχε καποιο add/force στα hz, παρα μονο για add custom αναλυση.
Για r.r. δεν υπηρχε καποια επιλογη.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

Μα, τα 23.976 βρισκονται πιο κοντα στα 24hz. απο τα 23 απεχουν 0.976 ενω απο τα 24 απεχει -.024
Το gpu scaling, το εχω απενεργοποιημενο. αλλα 23hz δεν υπαρχουν πουθενα.
Δες αν βγάζει επιλογή για 23 στις ιδιότητες οθόνης των Windows (adjust refresh rate νομίζω είναι η επιλογή)


δεν ξερω πως να κανω την αναπαραγωγη να την αναλαβει η καρτα και οχι η cpu.
αρα ισως εκει ειναι το θεμα.
Στον classic media player home cinema το γράφει κάτω αριστερά αν παιζει με DXVA ενω στους KMPlayer\PotPlayer μπορείς να το δεις με <ΤΑΒ>
 

@962fm@

Established Member
8 November 2008
216
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

Στον classic media player home cinema το γράφει κάτω αριστερά αν παιζει με DXVA ενω στους KMPlayer\PotPlayer μπορείς να το δεις με <ΤΑΒ>

θα το τσεκαρω αυτο...
αν δεν παιζει με DXVA πως το κανω ? (σορρυ αν ζηταω πολλα , αλλα τωρα μπηκα σ'αυτα τα μονοπατια)
αν και θα προτιμουσα να βρω αναλογη ρυθμιση στον vlc ... με κερδισε με την ποιοτητα του.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

θα το τσεκαρω αυτο...
αν δεν παιζει με DXVA πως το κανω ? (σορρυ αν ζηταω πολλα , αλλα τωρα μπηκα σ'αυτα τα μονοπατια)
αν και θα προτιμουσα να βρω αναλογη ρυθμιση στον vlc ... με κερδισε με την ποιοτητα του.

Εργαλεία----προτιμήσεις και μετά είσοδος & codecs



vlc.jpg
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

θα το τσεκαρω αυτο...
αν δεν παιζει με DXVA πως το κανω ? (σορρυ αν ζηταω πολλα , αλλα τωρα μπηκα σ'αυτα τα μονοπατια)
αν και θα προτιμουσα να βρω αναλογη ρυθμιση στον vlc ... με κερδισε με την ποιοτητα του.

Οι περισσότεροι media players παίζουν αυτόματα με DXVA, αν έχεις πρόβλημα πρέπει να πειράξουμε κάποιες ρυθμίσεις.
 

@962fm@

Established Member
8 November 2008
216
Απάντηση: Re: Απάντηση: Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

ευχαριστω φιλε Γιαννη..
θα το δω κι αυτο..

αντε να δουμε...

θα δωσω report αυριο

(καθε αλλη βοηθεια δεκτη)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Re: Απάντηση: Κολληματα σε αναπαραγωγη .mkv μεσω pc

ανεφερα πιο πανω οτι παιζουν στα μισα.. δεν βλεπω να χτυπανε κοκκινο...

δεν ξερω πως να κανω την αναπαραγωγη να την αναλαβει η καρτα και οχι η cpu.
αρα ισως εκει ειναι το θεμα.

Ψαξε και λιγο μηπως αυτα τα σκαλωματα τα κανει καποιος splitter ή renderer ή καποιος decoder.
Βαλε-βγαλε players δεν ειναι και πολυ δυσκολο να φαει και φλασια το pc και να εμφανιζει τετοια συμπεριφορα. Δοκιμασε απεγκατασταση ολα, επανεκκινηση, και εγκατασταση mpc (σκετο, οχι K-lite codec pack) και βαλτο να τρεχει μονο με τα external filters που εσυ θα του ορισεις. (π.χ. lav audio/video και evr custom renderer ή madvr)

αν δεν τα καταφερνεις με τα παραπανω, δοκιμασε τουλαχιστον να αλλαξεις τον splitter. (κατα καιρους και σε διαφορες εκδοσεις, ειχα διαφορα bugs με το συνδιασμο versions του ενος με του αλλου)