η μυρωδια του βινυλιου ΕΧΕ ΓΕΙΑ ΔΟΜΝΑ

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,838
Ελλαδα
Μαρτης 1983
Ημουν και εγω ενας απο αυτους που απαξιουσε την δημοτικη μας μουσικη
η ποιοτητα εγγραφης στους λιγους δισκους δημοτικης μουσικης ηταν αθλια
απο αντιδραση αγορασα τον δισκο ΕΧΕ ΓΕΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ
Η ιδια η Δομνα μαζι με ολα φροντισε και για την εκπληκτικη ποιοτητα εγγραφης
ΕΜΙ 14c 70115
Το εξωφυλλο βαρυ και σκληρο οπως τα Αμερικανικα με μια μοναδικη ζωγραφια του
του λαικου ζωγραφου Θεοφιλου, στο εσωφυλλο για πρωτη φορα στιχοι των τραγουδιων
ελληνικα λαικα οργανα κλαρινο λαουτο τουμπελεκι αλλα και αλλα με ποιο εξωτικο ηχο
Λυρα του Ποντου γκαιντα ουτι Γαβαλα ( ειναι ενα ειδος αυλου )
Που τα βρηκε ολα αυτα ? αλλα και ποιοι τα παιζουν Στεφανιδης Δοιτσιδης Κορος
Κεμες Μπαλαμπακας ....
Καθαρα και πλουσια φευγουν τα οργανα σε ολο τους το μεγαλειο και αρχιζουν τα τραγουδια
13 ελληνικοι θησαυροι σε πρωτογνωρες μουσικες συγκινησεις οπως το κανονακι που
ανοιγει τον δισκο με το με το πολιτικο χασαπικο ΕΧΕ ΓΕΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ για ν ακολουθησει ενα θανατηφορο ταξιμι απο τον Στεφανιδη
,και ο ρυθμος του Χασαπικου μπαινει μετα με νευρο και παλμο απο το Τουμπελεκι του Μπαλαμπαση που κανει ολοκληρα συγκροτηματα κρουστων να φανταζουν αραβουργηματα
η Δομνα τραγουδαει ολοκαθαρα με ισια φωνη χωρις στολιδια περιτα
και μετα ερχεται το γνωστο Ηπειρωτικο συρτο ΓΙΑΝΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΑΝΤΗΛΙ ΣΟΥ σε μια κοντρα της Σαμιου με τον Αθανασιαδη ,
καθαρη Γκαιντα και τουμπελεκι στο θρακιωτικο ΚΑΤΟΥ ΣΤΑ ΡΟΔΑ ..μια εισαγωγη με δυνατα χτυπηματα
σ ενα μεγαλο νταουλι στο Μακεδονικο ΣΑΡΑΝΤΑΠΕΝΤΕ ΜΑΣΤΟΡΟΙ ,λιτο με μια γυναικεια
φωνη και μια ποντιακη λυρα το ΜΑΡΑΝΤΟΥ ..συνρτριπτικη εισοδος ορχηστρας στο επομενο ζεμπεκικο της Σμυρνης
Το δευτερο μερος ξεκινα με αεριδες του Αιγαιου με το σαμιωτικο ΜΠΑΡΜΠΑ ΜΑΘΙΟΣ και την φωνη της Σαμιου μετα κλαρινο βιολι λαουτο στο καθιστικο
ΕΨΕς ΠΡΟΨΕς ΕΠΕΡΑΣΑ και μετα ξεφρενος ρυθμος μ ενα ζωναραδικο Θρακης
Και εσυ στεναγχωριεσαι που δεν ξερεις να χορεψεις .....
το κλιμα αλλαζει με ενα βαρυ κρητικο και ο δισκος κλεινει μ ενα ηπειρωτικο μοιρολοι παιγμενο απο ορχηστρα


αυτη ειναι μια Ελληνιδα που την ελεγαν Δομνα Σαμιου



front.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Ωραίος Στέλλιο, εξαιρετική παρουσίαση για ένα είδος που λείπει από την κατηγορία, έστω και αν αφορμή είναι η απώλεια της δημιουργού του ...
 

Νότης

AVClub Enthusiast
14 October 2009
731
Αιγάλεω
Το δίσκο τον αγόρασα πρίν μερικά χρόνια, περισσότερο για συλλεκτικούς λόγους,
παρά για το ενδιαφέρον που είχα για τη Δημοτική μουσική. Και ήταν αυτός το
εφαλτήριο για πιό ενδελεχή αναζήτηση! Καταπληκτικός δίσκος συνολικά καί πλέον
κόσμημα για τη δισκοθήκη μου. Με την ευκαιρία της ωραίας παρουσίασης, τον ξανακούω.
Να είναι ελαφρύ το χώμα που σε σκεπάζει Κυρία Δόμνα Σαμίου.
 

rakisan

Established Member
6 February 2007
151
Παγκράτι
Αχ Δόμνα τι μάθημα μου έδωσες

Δεν ξέρω αν το σημείο είναι κατάλληλο αλλά μου φαίνεται πως ο μόνος τρόπος να ελαφρύνω το φορτίο των τύψεων είναι να το μοιραστώ μπροστά σε αυτό το κατάμαυρο εξομολογητήριο
Ήσουνα ανάμεσα στους πολύ λίγους που έχω αισθανθεί να σηκώσω το τηλέφωνο και να πω –έτσι, στο ξεκούδουνο- ένα ευχαριστώ από καρδιάς για τις ώρες και τη χαρά που μου έδωσες χωρίς να το γνωρίζεις βέβαια. Δεν τόκανα ακόμα. Που να βρεις το τηλέφωνο. Και ποιος είσαι είπες ; Και γιατί τηλεφωνάς;

Αχ Δόμνα, σου υπόσχομαι να κάνω όλα τα υπόλοιπα τηλεφωνήματα