Μια ερώτηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dade

Established Member
19 July 2011
199
Έχω δύο ηχειάκια δύο δρόμων για υπολογιστή.
Για κρος δεν το συζητάμε. Απλά θέλω να συνδέσω το + του μιντ-γούφερ με το + του τουήτερ με ένα πυκνωτή.
Η τιμή 1uF MKT είναι εντάξει ή πρέπει να βάλω μεγαλύτερη ή μικρότερη τιμή?
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
μια χαρα ειναι. Απλά έχε στο μυαλό σου οτι με μεγαλύτερο ζορίζεις το τουιτερ και με μικρότερο δεν θα παίζει τίποτα. 1 με 1.5μφ είσαι μια χαρά.
 

v4mp1r3

Senior Member
25 August 2009
350
Μεγάλο λιμάνι
μια χαρα ειναι. Απλά έχε στο μυαλό σου οτι με μεγαλύτερο ζορίζεις το τουιτερ και με μικρότερο δεν θα παίζει τίποτα. 1 με 1.5μφ είσαι μια χαρά.

Αν χρησιμοποιήσει σκέτο πυκνωτή 1 μF το τουίτερ θα κόβεται στα 20Κ. Δηλαδή δεν θα ακούγεται τίποτα εκτός αν ο φίλος έχει βιονικό αυτί ή συνδέσει κανένα ρίμπον (που αμφιβάλλω).
Με 1,5μF κάτι γίνεται, θα κόβει στα 13,3Κ. Και πάλι πολύ είναι, αν έχει χαμηλής ποιότητας μονάδες που με το ζόρι ανεβαίνουν 18Κ στα -3db.
Υπ' όψιν οι συγκεκριμένοι υπολογισμοί είναι για μονάδες 8Ω. Αν είναι 4 ή 6 έχουμε x2 και x1,5 τιμές αντίστοιχα.

Επίσης το τουίτερ, όσο μάπα και να είναι, δε θα ζοριστεί αν δεν το κατεβάσεις τουλάχιστον 4Κ (σε πρώτης τάξης κύκλωμα πάντα). Οπότε πρότασή μου είναι να δοκιμάσεις τους "κλασικούς" 3,3 και 4,7. Τώρα επειδή τα μικρά γούφερ μπορεί να ανεβαίνουν και στα 10Κ, αν ακούσεις τσιμπημένες μεσουψηλές βάλε έναν 2,2 ή ό,τι άλλον κοντά σε αυτές τις τιμές έχεις πρόχειρο.
 

dade

Established Member
19 July 2011
199
Αν χρησιμοποιήσει σκέτο πυκνωτή 1 μF το τουίτερ θα κόβεται στα 20Κ. Δηλαδή δεν θα ακούγεται τίποτα εκτός αν ο φίλος έχει βιονικό αυτί ή συνδέσει κανένα ρίμπον (που αμφιβάλλω).
Με 1,5μF κάτι γίνεται, θα κόβει στα 13,3Κ. Και πάλι πολύ είναι, αν έχει χαμηλής ποιότητας μονάδες που με το ζόρι ανεβαίνουν 18Κ στα -3db.
Υπ' όψιν οι συγκεκριμένοι υπολογισμοί είναι για μονάδες 8Ω. Αν είναι 4 ή 6 έχουμε x2 και x1,5 τιμές αντίστοιχα.

Επίσης το τουίτερ, όσο μάπα και να είναι, δε θα ζοριστεί αν δεν το κατεβάσεις τουλάχιστον 4Κ (σε πρώτης τάξης κύκλωμα πάντα). Οπότε πρότασή μου είναι να δοκιμάσεις τους "κλασικούς" 3,3 και 4,7. Τώρα επειδή τα μικρά γούφερ μπορεί να ανεβαίνουν και στα 10Κ, αν ακούσεις τσιμπημένες μεσουψηλές βάλε έναν 2,2 ή ό,τι άλλον κοντά σε αυτές τις τιμές έχεις πρόχειρο.
Ευχαριστώ φίλε μου.
Το τουιτερ είναι καλό της audax, to γουφερ το μόνο που είδα, γιατί τα γράμματα είναι σβησμένα, είναι made in Germany, αρκετά καλό για τις διαστάσεις του. Και τα δύο είναι 8 ΟΗΜ, οπότε κατά τη γνώμη σου συνδέω το + του γούφερ με το + του τουητερ με ένα πυκνωτή από 3,3 έως 4,7 uF ή αν ακούσω τσιμπημένες μεσουψηλές βάλε έναν 2,2.
Προς το παρόν έχω ένα 1,5. Θα δοκιμάσω
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
δίκιο έχεις αλλα μην ξεχνάμε οτι και η αντίσταση του TW οσο ανεβαίνει η συχνότητα μεγαλώνει αρα πρακτικά και δεδομένου οτι εχεις μονο 6db/oct και το γουφερ σου ειναι ακροσαριστο πάνω απο 2.2 ειναι αρκετά μεγάλος και το τουιτερ θα ακούγεται να παίζει χαμηλές. εαν ειναι κάποιο που μπορεί να κατέβει αρκετα και δεν θες να κανεις υπερβολές με την ένταση οι 2.2 ειναι οκ. σε γενικες γραμμές δοκίμασε και βλεπεις. εαν εχεις δυο πυκνωτες 1.5μ τοτε δοκίμασε στο ενα ηχειο να τους βαλεις παράλληλα για να δεις πως θα παίζει εστω και το ενα με 3μ πλέον .
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Aν κατάλαβα καλά το γουφεράκι δεν θα το κόψεις
Θα εχεις κατά πασα πιθανότητα προβλημα αν ανεβαίνει ψηλά ειδικά στην απόσταση που θα το ακους
κατά πάσα πιθανότητα θα το ''βρεις'' με μικρό πυκνωτη και ιδανικότερα αν βάλεις και ενα πηνιάκι στο παιχνίδι.
Μη φοβάσε δεν ειναι δυσκολη η πρωτη τάξη
 

dade

Established Member
19 July 2011
199
Όταν τα άνοιξα, γιατί είχε φύγει από τη θέση του το γουφεράκι, είδα ότι συνέδεε το + εισόδου με το + μεταξύ γούφερ και το + του γούφερ το συνέδεε με ένα πυκνωτή με το + του τουιτερ. Το - της εισόδου την σενέδεε σε σειρά με τα - γούφερ και και τουήτερ.
Έτσι τα άφησα και εγώ με ένα πυκνωτή 1,5μ.
Θα μεγαλώσω τον πυκνωτή να δω πως ακούγεται
Αν βάλω κρος, που δεν το πολυθέλω τότε για 1ης τάξης Butterworth θέλω πυκνωτή 3,98μ και πηνίο 0,25mH
Τι λέτε παιδιά
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
ενα πηνίο στο γουφερ θα βελτίωνε πολύ τα πράγματα. Αλλα 4μφ θα σου έπεφταν πολλά. η αντίσταση το τουιτερ παρουσιάζει τοσο μεγάλες ανωμαλίες που δεν ισχύει τίποτα απο αυτα που διαβάζεις θεωρητικά αν δεν βάλεις αντισταθμίσεις.
να υποθέσω οτι απο ευαισθησία ταιριάζουν ετσι? δεν αισθάνεσαι δηλαδή οτι έχεις πολλά ή λίγα πρίμα?
 

dade

Established Member
19 July 2011
199
ενα πηνίο στο γουφερ θα βελτίωνε πολύ τα πράγματα. Αλλα 4μφ θα σου έπεφταν πολλά. η αντίσταση το τουιτερ παρουσιάζει τοσο μεγάλες ανωμαλίες που δεν ισχύει τίποτα απο αυτα που διαβάζεις θεωρητικά αν δεν βάλεις αντισταθμίσεις.
να υποθέσω οτι απο ευαισθησία ταιριάζουν ετσι? δεν αισθάνεσαι δηλαδή οτι έχεις πολλά ή λίγα πρίμα?
Όχι ακούγεται καλά, χωρίς εξάρσεις στα πρίμα, έτσι όπως το έχω συνδεδεμένο
 

v4mp1r3

Senior Member
25 August 2009
350
Μεγάλο λιμάνι
Μήπως στο τουίτερ διακρίνεις και κωδικό στο πίσω μέρος εκτός απο τη μάρκα; Μπορούμε να είμαστε πιο ακριβείς αν έχουμε το μοντέλο...αν όχι μια φωτο θα βοηθούσε!
 

dade

Established Member
19 July 2011
199
Μήπως στο τουίτερ διακρίνεις και κωδικό στο πίσω μέρος εκτός απο τη μάρκα; Μπορούμε να είμαστε πιο ακριβείς αν έχουμε το μοντέλο...αν όχι μια φωτο θα βοηθούσε!
Είναι το AUDAX με κωδικό TW010F1
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
εντάξει με Fs στα 3KHz ακόμη και ο 1.5 uf φαντάζει μεγάλος. πολυ καλό τουιτερακι αλλα ταίριαζε μονο με μεγάφωνα που ανέβαιναν ή με μικρά τριδρομα. Ηταν πολυ καλό τερι με ενα μιντ της audax λαδιού (δεν θυμάμαι κωδικό πανε και καμιά 200 χρόνια). πολύ καλός συνδυασμός.