Adventure games

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Μιας και δεν βρηκα κατι αναλογο, ανοιγω αυτο το νημα για τους λατρεις των adventure games, οι οποιοι αν και ελαχιστοι :SFGSFGS5: ξερω οτι υπαρχουν... Εδω μπορουμε να ανταλλασουμε αποψεις, να ποσταρουμε καινουργια παιχνιδια αλλα και παλιοτερα, γνωμες, κριτικες, τι παιζουμε αυτον τον καιρο και γενικα ο,τι εχει να κανει με το αγαπημενο μας αυτο ειδος παιχνιδιου.

Δεν ανηκω στους γκουρου του ειδους, αν και ταχω τα χρονακια μου αρχισα να ασχολουμαι απο το 98 και μετα, οταν πηρα το πρωτο μου PC. Ετσι δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με text adventures, εχω ομως εντρυφησει αρκετα στα graphic adventures τα οποια με μαγεψαν με την ατμοσφαιρα τους, την μουσικη τους, την καλλιτεχνικη τους αποψη και φυσικα τους γριφους τους.

Αφορμη γι αυτο το νημα ηταν μια συνεντευξη των 2 θεων της Lucas Arts, Ron Gilbert και Tim Schafer που ειδα προσφατα και την παραθετω παρακατω. Ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον να βλεπεις αυτα τα "ιερα τερατα" να μιλουν για το παρελθον και το μελλον των adventure games!

http://www.youtube.com/watch?v=re_LWmRJK-g&list=FLtW9ZADP3NIXDvXKacbOXKQ&index=3&feature=plpp_video

Θα βρειτε πληροφοριες για το νεο project της Double Fine το οποιο χρηματοδοτειται απο τον κοσμο (αν θελετε να συμετασχετε η προθεσμια ληγει 13 Μαρτιου).

Εχτες αγορασα μεσω steam το τελευταιο παιχνιδι του Tim Schafer, "Stacking". Δεν ειναι adventure καθαροαιμο, ειναι puzzle arcade οπως και το psychonauts, αλλα απολαυστικο οπως ολες οι δημιουργιες του απιστευτου αυτου τυπου! :worshippy:

Επισης επαιξα 2 ενδιαφεροντα demos:
Το "J.U.L.I.A." ενα sci-fi adventure που θυμιζει παλιες καλες εποχες (εχει ολιγον απο text μαζι με συγχρονα στοιχεια). Πολυ καλο και πρωτοτυπο, μπορειτε να κατεβασετε το demo εδω
Και το "the tiny bang story" με τεχνοτροπια παρομοια με το κορυφαιο machinarium.

Ελπιζω και ευχομαι να υπαρχουν παντα ανθρωποι με παθος (και ταλεντο..) που εναντια στις επιταγες της εποχης προσπαθουν να διατηρησουν στη ζωη ενα ειδος που τελει υπο εξαφανιση εδω και χρονια...
Εγω τουλαχιστον θα τους υποστηριζω!!!:Banane0:
 
3372113874_9a67f29763.jpg


:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

KleKoR

Supreme Member
30 November 2007
7,568
Η πρώτη μου επαφή ήταν το safecracker. Puzzle adventure, πολυ καλο! Έπαιξα πέρυσι τα broken sword 1 και 2, το 2 δεν το έχω τελειώσει ακόμα πλάκα πλάκα... Το πρώτο μου άρεσε παρα πολυ, ειδικά σεναριακα!

Αλλά αυτο που θεωρώ το καλύτερο adventure και ένα απο τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ, είναι το Scratches. Ατμοσφαιρικό horror adventure με πολυ καλούς γρίφους, φοβερό σενάριο και απίστευτη μουσική!
 

jijim

Established Member
26 March 2011
200
day of the tentacle το πρώτο μου adventure ότι και να πω είναι λίγο

φίλε glaros ωραία η πρωτοβουλία σου

αγαπημένα μου είναι τα syberia 1 και 2
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Δύο λέξεις: Magnetic Scrolls. Δεν θα ήξερα τα καλά Αγγλικά που ξέρω αν δεν περνούσα ώρες με το λεξικό στο χέρι μπας και βγάλω άκρη στα Guild of Thieves & Pawn.
 

soke

New member
31 July 2010
26
Πιτσιρικάς ήμουν μεγάλος φαν των adventures. Μεγαλώνοντας το σταμάτησα το gaming αλλα με τρώει να μάθω τί καλο έχει βγει τα τελευταία χρόνια.

Το πρώτο μου ήταν το Indiana Jones & The fate of Atlantis. Μεγάλιο λιώσιμο!
Μετά ήρθαν και όλα τα παρόμοια της εποχής.. Monkey Island 1-3, Gabriel Knight, Call of Cthulu.. Υπάρχει ρε παλικάρια καμιά πλατφόρμα τύπου mame που να μπορεις να τα βρεις ολα αυτα;;
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Πιτσιρικάς ήμουν μεγάλος φαν των adventures. Μεγαλώνοντας το σταμάτησα το gaming αλλα με τρώει να μάθω τί καλο έχει βγει τα τελευταία χρόνια.

Το πρώτο μου ήταν το Indiana Jones & The fate of Atlantis. Μεγάλιο λιώσιμο!
Μετά ήρθαν και όλα τα παρόμοια της εποχής.. Monkey Island 1-3, Gabriel Knight, Call of Cthulu.. Υπάρχει ρε παλικάρια καμιά πλατφόρμα τύπου mame που να μπορεις να τα βρεις ολα αυτα;;

Μια πλατφόρμα όπως το Mame δεν θα βρεις. Τα περισσότερα παλιά παιχνίδια κυκλοφορούν σε sites με abandonware και τρέχουν μέσα απο το DOSBox ή το Scumm για αυτα της Lucas.
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Το πρωτο που επαιξα ηταν το Atlantis 2. Οχι σπουδαιο, αλλα για καποιον που παιζει πρωτη του φορα τετοιο ειδος ηταν πολυ ενδιαφερον. Θυμαμαι ειχα κολλησει σ'ενα γριφο και καθως εκεινη την εποχη δεν εβρισκες ευκολα λυσαρια, το ειχα παρατησει για κανα μηνα και καποια στιγμη ξαφνικα μου ηρθε η επιφωτηση :idea: και τον ελυσα. Φοβερο συναισθημα ικανοποιησης, το θυμαμαι ακομα. Τωρα που υπαρχουν τα παντα στο νετ δυσκολα κρατιεσαι περισσοτερο απο 1-2 μερες...
Επαιξα και αλλα παιχνιδια της cryo καποια απο τα οποια ηταν αρκετα καλα (faust,egypt), αλλα και καποια απιστευτες πατατες (time machine,gadget,odyssey).


Το καλυτερο παντως που εχω παιξει μεχρι τωρα ειναι το Grim Fandango!:firstprize: Τι να πρωτοπεις, ατμοσφαιρα, μουσικη, φωνες, art direction,σεναριο, ολα εκπληκτικα, μιλαμε για χοντρο στερητικο οταν το τελειωσα...

Πολυ κοντα ομως και τα:
Monkey Island, ολα(πρωτο επαιξα το curse, ισως γι'αυτο ειναι το αγαπημενο μου της σειρας)
The Longest Journey (το 1ο)
Gabriel Knight 2,3
Broken Sword, ολα (καλυτερα τα 2 πρωτα)
Sanitarium
Discworld 2 (με τη φωνη του Eric Idle!)
Leisure suit Larry-Love for Sail (πολυ γελιο)
Amerzone, Syberia 1,2 απο Benoit Sokal, το Paradise δεν μου αρεσε...

Δεν θα ξεχασω και καποια αλλα που ξεχωριζαν το καθενα με τον τροπο του:
Το"9" για τον σουρεαλισμο του, το Rama(sierra) για την δυσκολια του (το παρατησα...),το Blade Runner για την κινηματογραφικη του αισθητικη, το Lighthouse για την ατμοσφαιρα του, το Bad Mojo για την βρωμικη αισθητικη του αλλα και το απλο και ιδιοφυες gameplay του, το Discworld Noir για την ...noir αισθητικη του, τα Myst, Riven, Schizm για την διαφορετικοτητα τους...
Αλλα και τα πιο dark, οπως το scratches που ανεφερε ο φιλος KleKoR, το Barrow hill, το Black mirror και το Blackstone Chronicles απο τα παλιοτερα.

Απο τα πιο προσφατα, ολα της Pendulo (runaway 1,2,so blonde κλπ) οπως ειπε και ο φιλος maestro ειναι πολυ κοντα στο πνευμα της lucas. Οπως επισης και η Γερμανικη 10Tacle studios με τα Jack keane και Ankh.

Λυπαμαι που δεν προλαβα τα text adventures καθως χαιρουν μεγαλης εκτιμησης απο τους φαν του ειδους. Οταν τα εψαξα, η δεν τα εβρισκα, η δεν επαιζαν στα πιο συγχρονα μηχανηματα. Σιγουρα ενα text adv. αφηνει μεγαλο μερος στην φαντασια του παικτη, οπως γινεται και με ενα βιβλιο.

Αυτο που θα ηθελα να παιξω ειναι το Day of the Tentacle που θεωρειται κορυφαιο απο πολλους. Αλλα γινεται να παιξει σε win7 64bit? Το Scumm που αναφερεις φιλε Kostas_Y ειναι ευκολο στη χρηση για εναν ανθρωπο με μετριες γνωσεις υπολογιστη? Γιατι απο Bios κλπ δεν σκαμπαζω...:ears:
 
Last edited:

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Εμένα το πρώτο μου ηταν το Indiana Jones and Fate of Atlantis το οποιο ηταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! αλλα επίσης μου αρεσαν ολα της LUCASARTS αλλα αρκετα μου άρεσε και το
THE DIG, (concept by Steven Spielberg Παρακαλώ!!!) Αψογοτατο και θα μπορουσε να γίνει και ταινια!!!
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
.........

Αυτο που θα ηθελα να παιξω ειναι το Day of the Tentacle που θεωρειται κορυφαιο απο πολλους. Αλλα γινεται να παιξει σε win7 64bit? Το Scumm που αναφερεις φιλε Kostas_Y ειναι ευκολο στη χρηση για εναν ανθρωπο με μετριες γνωσεις υπολογιστη? Γιατι απο Bios κλπ δεν σκαμπαζω...:ears:

Αν θυμάμαι καλά, μέσα απο το Scumm επιλέγεις το φάκελο όπου βρίσκεται το παιχνίδι και πατάς "Start". Συνήθως δεν χρειάζονται πολλές ρυθμίσεις, ίσως μόνο το κατέβασμα κάποιων αρχείων.

Το DOSBox απο την άλλη ειναι πιο πολύπλοκο και χρειάζεται εμπειρία σε περιβάλλον DOS
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Αν θυμάμαι καλά, μέσα απο το Scumm επιλέγεις το φάκελο όπου βρίσκεται το παιχνίδι και πατάς "Start". Συνήθως δεν χρειάζονται πολλές ρυθμίσεις, ίσως μόνο το κατέβασμα κάποιων αρχείων.

Το DOSBox απο την άλλη ειναι πιο πολύπλοκο και χρειάζεται εμπειρία σε περιβάλλον DOS

Σ'ευχαριστω, θα το ψαξω...

Και ναι, DOS ηθελα να πω, οχι BIOS :flipout:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Να στε καλα, νοιώθω 20 χρόνια νεώτερος :p

Τι να πρώτοθυμηθει κανείς απο εκείνες τις εποχές (που έπρεπε να σκέφτεσαι...)....

Sierra, Lucas....Ιερά τέρατα....

Και τώρα μας τρώει η αποβλακωση των μπαμ μπουμ....
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Ενταξει το ειδος δεν πεθανε, βγαινουν ακομα ενδιαφεροντα παιχνιδια, απλα χωρις τους κολοσσους αυτους τα πραγματικα διαμαντια ειναι πολυ σπανια πια...

Και οπως λεει ο Ron Gilbert στην συνεντευξη του, τα adventure games ειναι οσο δημοφιλη ηταν και πριν 20 χρονια (το monkey island πουλουσε οταν πρωτοβγηκε 200.000 copies και το ιδιο πουλαει και σημερα), αλλα στο μεταξυ ανεβηκε η δημοτικοτητα των αλλων ειδων (Call of Duty: 6-7 εκατομμυρια...:eek:)
 

NiKa

AVClub Addicted Member
11 June 2008
2,487
1ο adventure που έπαιξα ήταν το Police Quest I.. (1987 το έπαιξα αν θυμάμαι καλά)..(είχα γράψει μόνο την πρώτη δισκέτα γιατί λέω, οι άλλες δύο τι χρειάζονται??)

κορυφαία σίγουρα τα
Monkey Island 1
Hero's Quest I (μετέπειτα έγινε Quest for Glory ) (το τελείωσα με όλους τους χαρακτήρες... απλά φοβερόοοο)..
King's Quest IV (το πιο καλό KQ της σειράς)
και σίγουρα το
LOOM ... με την απίστευτη μουσική...

για τον φίλο που ρώτησε παραπάνω το ScummVM είναι ο καλύτερος τρόπος για να παίξεις όλα τα παλιά adventures...
(ακόμα και το Lands of Lore I ένα από τα καλύτερα RPG που έχω την ευτυχία να τερματίσω))..
είναι ΠΑΡΑ πολυ εύκολο στη χρήση... ούτε DOS, DOSBOX ούτε τίποτα...
κατέβασέ το... (όλα γίνονται μέσα από περιβάλλον Windows) :award: