Τι φινίρισμα έχουν τα ηχεία μας -και γιατί;

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Τι θα λέγατε για ένα Poll με το παραπάνω θέμα; Οι κατηγορίες θα μπορούσαν να είναι:

- Μαύρη λάκα / τέφρα
- Wenge κ.α. σκούρα καφέ
- Κερασιά κ.α. "θερμά"/κόκκινα καφέ
- Δρυς κ.α. ανοιχτόχρωμα/"κίτρινα" ξύλα
- Λευκή / γκρι λάκα
- Άλλα

(άλλες προτάσεις για τη λίστα φυσικά καλοδεχούμενες)

Το γιατί φυσικά δεν θα μπει στο poll, μπορεί να ξεκινά από το "μου αρέσει", έως το "ταιριάζει με το δάπεδο / τα έπιπλα" και το "αυτό βρήκα-αυτό πήρα".

Να με συγχωράτε αν το θέμα μοιάζει "κάπως", αλλά είμαι αρχιτέκτονας και με ενδιαφέρουν οι όποιες τάσεις μπορεί να διαφανούν από τις απαντήσεις.

Τι λέτε; Το πάμε;
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μαυρη λακα σε εναν χωρο
Μαυρα απλα σε αλλο χωρο
Μαυροανθρακι (τεφρα?) σε αλλο
Ασπρα σε αλλο (βεραντα)
 

blugosi

Senior Member
17 November 2007
627
Στα δύο ζευγάρια μου, το ένα είναι Δρυς και το άλλο κάτι ανάμεσα Δρυς/Κερασιά .
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Λευκή λάκα σε αυτά που έχω τώρα και σε ηχεία που είχα παλαιότερα κερασιά καπλαμάς.

Εκτός από το προσωπικό γούστο του καθενός πιστεύω ότι έχει σημασία και το πως το κάθε φινίρισμα αναδεικνύει της καμπύλες ή γραμμές της κάθε κατασκευής.
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Δύο συστήματα όλα μαύρη λάκα...

Θα έκανα υποχώρηση μόνο σε δρυ dark wenge ή τέφρα.

Το γιατί είναι προφανώς θέμα γούστου και ταιριάσματος στον χώρο (αυτό που θεωρεί ο καθένας μας ως ταίριασμα... γιατί οι ειδικοί μπορεί να λένε άλλα)
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Το αναφέρουν ως black ash wood Ντίνο

black_ashwood.jpg
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Προς Θεού, δεν υπάρχουν "ειδικοί" σε τέτοια θέματα! Ο καθένας επιλέγει προφανώς αυτό που του αρέσει ή που του "κάθεται" καλύτερα...

Απλά, έχω προσέξει πολλές φορές σε δρύινα π.χ. πατώματα, μαύρα ή wenge ηχεία (ή, ακόμα πιο "παράξενα" κτγμ, σε κερασιά). Θέλω να πω πως το "μου αρέσει" μπορεί να είναι (απολύτως νόμιμα) διαφορετικό από το "ταιριάζει στο χώρο μου". Κι αυτό έχει ενδιαφέρον (για μένα τουλάχιστον), αυτό είναι όλο.


ΥΓ: Και βέβαια, είναι διαφορετικά τα κριτήρια (και τα περιθώρια, έστω θεωρητικά) αν πρόκειται για βάσης ή για δαπέδου.
 

Promitheas

Established Member
12 February 2010
191
Στα ηχεία τα παλιά είναι σκούρο καφέ,και στα καινούρια είναι μηλιά.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
έχω αυτό που λέει cherry η Proac, αν και δε μου πολυφαίνεται κερασιά.

Το άφησα στη γυναίκα μου να διαλέξει. Είχα αποφασίσει ποια ηχεία θα πάρω και ενώ έφτασα έξω από τον αντιπρόσωπο, της τηλεφωνώ και της λέω "κοίτα, αγοράζω ηχεία, αν σε ενδιαφέρει το χρώμα τους γκούγκλαρε Proac 140 mk2 και πες μου ποιο να πάρω και ποιο να μην πάρω", και αφού ξεπέρασε την έκπληξη, διάλεξε το cherry χωρίς να της πολυαρέσει, αποκλείοντας τα υπόλοιπα.

Έτσι και αλλοιώς το χρώμα μου ήταν αδιάφορο, ας την ενοχλούν όσο γίνεται λιγότερο στο σαλόνι.

Ευτυχώς αυτό που διάλεξε ήταν και αυτό που είχε στοκ το μαγαζί, αλοιώς θα ζοριζόμουνα να περιμένω, αλλά τι να κάνεις...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Τι φινίρισμα έχουν τα ηχεία μας -και γιατί;

Τι εννοειτε τεφτα ?

Το αναφέρουν ως black ash wood Ντίνο

black_ashwood.jpg

Κάποτε νεούλι μόλις είχα απωληθεί από το στρατό, είχα δουλέψει σε μια ξηλεμπορική εταιρία...από ότι θυμάμαι και όσο μυαλό μου έχει μείνει, αυτό Νίκο που δείχνεις είναι "νερά" από δεσποτάκι και μάλιστα τμήμα του "ντος" για να μην μας τρελάνουν με τη δήθεν ονομασία του.

Και συγκεκριμένα επειδή η φώτο δεν είναι από αληθινό καπλαμά, αλλά από μελαμίνη, έχουν προσωμοιώσει τον τρόπο που ο κορμός κάνει το "ντος" νερό το οποίο ακόμη και στο καπλαμά εάν βαφεί ακόμα και με το χέρι το ίδιο εφέ θα αποτυπώσει...

Για μένα παίδες μακρά (αγαπώ τα ξύλα) η χρήση φυσικού υλικού πάνω στα ηχεία, κάνει πιο μαγικό τον ήχο πιο αέρινο....ένα πράμα!
(Νίκο με πιάνεις, έτσι;)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
καπλαμάς σε χρώμα maple. Δυστυχώς στην πορεία αλλάξανε τα γούστα μου και μπέρδεψα τα μπούτια μου. Στο ανοιχτό δρύινο σαλόνι φαίνονται πλέον παράτερα... παραγκωνισμένα μάλλον...
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Ανοιχτόχρωμα/δρυς όλα τα ηχεία σε όλους τους χώρους, πιο πολύ επειδή τα περισσότερα έπιπλα είναι πολύ σκούρα... έτσι για αντίθεση... :jester:
 
τo ένα ζευγάρι magnepan (1.6) μου έχει μαύρο ύφασμα γιατί...είναι magnepan,

το άλλο ζευγάρι magnepan (MGIIIA) δεν έχει φινίρισμα γιατί το ξεβράκωσα για να του πειράξω το κρος (βασικά ούτε ribbon tweeters έχει-χαχα)

τα Chario Millenium II έχουν φινίρισμα ξύλο (από ξύλο) γιατί είναι... Chario!



ΥΓ: όταν λέμε "γιατί" τι εννοούμε????



-bye-
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Απάντηση: Τι φινίρισμα έχουν τα ηχεία μας -και γιατί;

Μην ξεχνάτε όμως και το θέμα της καθαριότητας !! και επειδή δεν μπορώ να κάθομαι με ένα ξεσκονόπανο στο χέρι, ότι είναι μαύρο το αποφεύγω. Οχι στα μαύρα μηχανήματα Οχι στα μαύρα ηχεία, αφού η σκόνη είναι άσπρη !!
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Συμφωνώ..... Μήπως όμως θα ήταν ακόμα καλύτερα να ταιριάζαμε τα ηχεία μας και με τα μηχανήματα ? Δηλαδή το ξύλο με τι χρώμα ενισχυτή ταιριάζει ? Χρυσό ? Φαντάσου να έχεις κερασιά ηχεία με χρυσά μηχανήματα και ξύλινο δάπεδο...... Cool .....