The Grey

Ψηφίστε την ταινία:


  • Total voters
    0

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Review απο τον γνωστό μας Γιώργο

Η δική μου άποψη:
Ειλικρινά είχα χρόνια να δω ταινία να με κρατά στην τσίτα ΜΕΧΡΙ το τελευταίο δευτερόλεπτο. Η ταινία επιβίωσης λέμε!
Ρυθμός, καλές ερμηνείες, αγωνία, πανέμορφα πλάνα, πειστικότατο κλίμα μεταξυ ανθρωπινης επιβίωσης κόντρα στα
στοιχεία της φύσης και η ανθρώπινη αναζήτηση για το... μετά θάνατον. Ο Neeson έχει γίνει μεγάλος παίκτης τελικά....

8.5/10

τι παραπάνω θα ήθελα??? 1 ώρα παραπάνω!!!!!

Ψηφιακή προβολή στο starcity, η εικόνα καλή εκτός από τα σκοτεινά πλάνα που είχε αρκετό θόρυβο. Ηχος μια χαρά!


PS. Όσοι την δείτε σινεμά να περιμένετε να τελειώσουν οι τίτλοι τέλους!!!!!!!!!!






icon2.png
edit by airb:

avclub1thegrey.jpg








THE GREY
The Grey








» Παίζουν: Ντέρμοτ Μαλρόνι, Λίαμ Νίσον, Ντάλας Ρόμπερτς, Τζο Άντερσον, Φρανκ Γκρίλο, Τζέιμς Ντέιλ
» Σκηνοθέτης: Τζο Κάρναχαν
» Διάρκεια: 112' λεπτά

» Κατηγορία: Περιπέτεια
» Διανομή: Audio Visual
» Ημ. Κυκλοφορίας: 19 Ιουνίου 2012

» Έτος Παραγωγής: 2011
» imdb Rating: 7,0 /10

» Γλώσσα: Αγγλικά
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DvD







» Υπόθεση:
Tο αεροπλάνο που μεταφέρει στην Αλάσκα τους εργάτες ενός διυλιστηρίου πετρελαίου, πέφτει σε
τρομακτική καταιγίδα και συντρίβεται στην αρκτική τούνδρα και μόνο οκτώ άντρες καταφέρνουν
να σωθούν. Παρά τα σοβαρά τους τραύματα και το αμείλικτο κρύο στο χιονισμένο περιβάλλον της
Αλάσκας, οι επιζήσαντες, συγκεντρώνουν τις δυνάμεις τους και κατευθύνονται νότια προσπαθώντας
να βρουν βοήθεια. Όμως ο μεγαλύτερος εχθρός τους δεν είναι οι ακραίες καιρικές συνθήκες!










 
Last edited by a moderator:

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
TAIΝΙΑΡΑ
Απίστευτη ταινία επιβίωσης με έναν Neeson καταπληκτικό
Περιμένετε τους τίτλους τέλους θα παθετε πλάκα!!!!
Δεν χάνετε με τίποτα!
μακράς ότι καλύτερο έχω δει τους τελευταίους μήνες!
 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,686
Αθήνα
Αυτό που μου άρεσε είναι ότι ΔΕΝ περιέχει χολιγουντιανούς ηρωϊσμούς και εξωπραγματικά εφφέ, με ένα απλοϊκό σενάριο πράγμα που το κάνει απίστευτα ανθρώπινο και ρεαλιστικό.

Κάλλιστα θα μπορούσαμε να είμαστε στην θέση όλων των πρωταγωνιστών και δεν είναι λίγες οι φορές που η ταινία καταφέρνει να το περάσει αυτό στο μυαλό του θεατή και μόνο και μόνο αυτό το κάνει πιό τρομακτικό.

Τραγική η σκηνή που απευθύνεται και εκπληπαρεί τον Θεό για βοήθεια και αφήνει στον θεατή να εκλάβει την απάντηση με τον δικό του τρόπο.....

Συστήνεται ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΧΤΑ !


Νομίζω ότι το τέλος είναι διφορούμενο.
 
Last edited:

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Απάντηση: The Grey

Αυτό που μου άρεσε είναι ότι ΔΕΝ περιέχει χολιγουντιανούς ηρωϊσμούς και εξωπραγματικά εφφέ, με ένα απλοϊκό σενάριο πράγμα που το κάνει απίστευτα ανθρώπινο και ρεαλιστικό.

Κάλλιστα θα μπορούσαμε να είμαστε στην θέση όλων των πρωταγωνιστών και δεν είναι λίγες οι φορές που η ταινία καταφέρνει να το περάσει αυτό στο μυαλό του θεατή και μόνο και μόνο αυτό το κάνει πιό τρομακτικό.

Τραγική η σκηνή που απευθύνεται και εκπληπαρεί τον Θεό για βοήθεια και αφήνει στον θεατή να εκλάβει την απάντηση με τον δικό του τρόπο.....

Συστήνεται ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΧΤΑ !


Νομίζω ότι το τέλος είναι διφορούμενο.

Συμφωνώ για την ταινία αν και δεν την είχα στην λίστα μου

όσο για το διφορούμενο λες για

την σκηνή μετά τα ending credits
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,825
Ελλαδα
εξυπνη κινηματογραφηση
δεν μ αρεσε σαν συνολο
εξαιρετικος ο Λιαμ
καρικατουρες οι υπολοιποι ηθοποιοι
δεν συμπεριφερονται ετσι οι Λυκοι κυριε σκηνοθετα
βαρετες φιλοσοφικες ατακες για την ζωη και τον θανατο
...να δινεις την μαχη δεν εχει σημασια αν χασεις
ελα τα εχουμε ξανακουσει ....
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
βάλτε και κανά σπόιλερ για μας τους πειρατές, μήπως και μας ξανακερδίσει ...η αίθουσα!
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Με αυτά που κάνατε με αναγκάσατε να δω τη σκηνή του τέλους μετά τους τίτλους πριν δω την ταινία :)
Όντως πολύ χουβαρντάς ο σκηνοθέτης :D
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,014
127.0.0.1
Πατάτα...
Το να βλέπεις 10 λεπτά credits για να δεις 3 δευτερόλεπτα στο τέλος, που δεν δείχνουν και τίποτα, σε τι ακριβώς θα άλλαζε τη γνώμη μου; :p
 

ivres

Established Member
7 October 2009
287
Πατάτα...
Το να βλέπεις 10 λεπτά credits για να δεις 3 δευτερόλεπτα στο τέλος, που δεν δείχνουν και τίποτα, σε τι ακριβώς θα άλλαζε τη γνώμη μου; :p

+1
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,014
127.0.0.1
Ένας λόγος παραπάνω για να δουν στο DVD ξανά την ταινία αυτοί που την είδαν στο σινεμά... :flipout:

Όταν θέλεις να δείξεις κάτι στον θεατή, μετά το έργο, το δείχνεις μετά από μισό λεπτό. Δεν περιμένεις να αδειάσει η αίθουσα!
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,014
127.0.0.1
The Vlax έπρεπε να λέγεται, αλλά τέλος πάντων...
Δεν θέλω να γράψω spoiler και να χαλάσω τη μαγεία της ταινίας σε αυτούς που δεν την έχουν δει.
 

CptBill

Senior Member
13 July 2006
489
Πειραιάς
Re: Απάντηση: The Grey

τη περιμενα περισσοτερο περιπετεια αλλα εξελιχθηκε αρκετα διαφορετικα. Στη ταινια ειναι τονισμενο το δραματικο σημειο χωρις να την κανει αυτο ασχημη.
Ο τροπος που παρουσιαζονται οι λυκοι και τα σκηνοθετικα αποτομα ηχητικα με σκοπο να τρομαξουν μου ξυνισαν αρκετα.
Θα ψηφιζα κατι μεταξυ καλης και πολυ καλης.