Asus P5Q Pro & 3TB Drives

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,320
Νέο Ηράκλειο
Εδώ και καιρό προσπαθούσα να καταλάβω αν θα δούλευε ένας δίσκος 3ΤΒ στο σύστημα μου (ως δεύτερος δίσκος). Η μητρική μου είναι η παλιά Asus P5Q Pro.

Κανένας δεν σου λέει ότι δουλεύει ή ότι δεν δουλεύει. Όλοι λένε ότι μπορεί ναι μπορεί όχι (για να μην τους κινηγάς μετά).

Επίκοινώνησα με το μαγαζί που ήθελα να αγοράσω το δίσκο, αλλά τα ίδια.

Επικοινώνησα με την Asus (forum+τηλέφωνο) και εκεί τα ίδια. Μετά από μερικά email και αφού μου είπαν ότι δεν δουλεύει τους ρώτησα γιατί δεν θα δούλευε με το Asus Disk Unlocker ? (που υποστηρίζει την P5Q Pro)
Το ξανασκεύτηκαν και μου είπαν ότι θα δουλέψει (στο τηλέφωνο).

Όπως καταλαβαίνετε μαύρα μεσάνυχτα (αν είναι να προτύνεις εσύ στο support τι να πω).

Τελικά επειδή ο 2TB είχε 184 και ο 3ΤΒ 199 πήρα το ρίσκο να πάω στα 3ΤΒ (WD30EZRX).

Και ευτυχώς νίκησα :)

Ο δίσκος αναγνωρίστηκε από το BIOS, μπαίνοντας στα windows όμως (windows 7 64bit) δεν υπήρχε πουθενά.

Αρχική φρίκη...μετά μου ήρθε φλας να μπω στο disk management.

Με το που μπαίνω πετάει popup για επιλογή τύπου για το νέο δίσκο. Επιλέγω GPT (είχε μια ακόμα επιλογή για < 2.2ΤΒ).

Στη συνέχεια quick format και άμεσα διαθέσιμα τα 2.72GB και χωρίς χρήση του Asus Disk Unlocker.

Αυτά για όσους παιδεύονται.
 
17 June 2006
23,878
Αθήνα
Εγώ ούτε καν ήξερα ότι υπήρχε θέμα με τους 3ΤΒ δίσκους.

Ακριβώς αυτό έκανα κι εγώ. Και μάλιστα με ένα Asus MB του 2008 (ούτε καν θυμάμαι μοντέλο).

Το πρώτο πράγμα που κάνεις σε νέο δίσκο είναι να μπεις στο disk management. Είχε αυτή την επιλογή που λες και μία άλλη ΜΒΤ νομίζω κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά. Επέλεξα μία από τις δύο και τον είδε σαν μονοκόματο.