Crypto ReDi 210AD MP

stefanos patra

New member
31 January 2012
97
Φιλοι εγω αγορασα τον ανω δεκτη, ο οποιος ειναι το επομενο μοντελο απο τον 210Α.
Συμφωνα με τις οδηγιες του, αυτος εχει εξτρα AC3 που δεν εχει ο απλος 210Α και τον ονομαζει dolby digital.
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το σημα του και απο τις λειτουργιες του.
Ειναι πολυ γρηγορος στο μενου και μεχρι τωρα ΟΤΙ και να του εχω βαλει, το εχει διαβασει, εκτος απο ηχο DTS και απο μια δοκιμη που εκανα σε ενα mkv με εξωτερικους υποτιτλους, τους οποιους και δεν αναγνωρισε. Επαιζε μονο εικονα και ηχο. Δεν εχω δοκιμασει αλλο αρχειο ακομα με εξωτερικους υποτιτλους.
Κανει τα παντα απο εγγραφες καναλιων σε διαφορετικο καναλι απο αυτο που βλεπεις, ταξινομιση καναλιων οπως θελεις , pvr και πολλα αλλα που θα τα ανακαλυψω λιγο λιγο.
Τον συγκρινα με εναν DIGITAL WORLD ΗΤ-150 και βρηκα πολυ μεγαλη διαφορα στην ενταση σηματος.
Το 210 AD/MP εβγαλε 97% και το HT-150 42% !!! Πολυ μεγαλη διαφορα.
Παραθετω και ορισμενες photo, μονον απεξω, γιατι δεν μπορω να τον ξεκουμπωσω με τιποτα!! Φοβαμαι μην τον σπασω.
Οτι θελετε ρωτηστε με , για να του κανουμε οτι δοκιμη θελετε :idea:
 

Attachments

  • P2020005.jpg
    P2020005.jpg
    66 KB · Views: 810
  • P2020009.jpg
    P2020009.jpg
    67.5 KB · Views: 803
  • P2020017.jpg
    P2020017.jpg
    163.3 KB · Views: 795
  • P2020019.jpg
    P2020019.jpg
    75.3 KB · Views: 794

stefanos patra

New member
31 January 2012
97
Re: CRYPTO 210AD-MP

Θελω εδω να σημειωσω, οτι η ενταση σηματος που αναγραφω σε συγκριση με τον HT -150 ισως δεν ειναι πραγματικη απο μερος του crypto, γιατι τωρα που μπηκε κανονικα το ψηφιακο στην Πατρα, ο ht150 ανεβαζει 100% σημα και παιζει λιγο πανω κατω σε καποια αλλα καναλια, ενω ο crypto οτι και να του βαλεις, γραφει 97%.
Δεν θελω λοιπον να κατηγορησω με τιποτα τον ht-150 γιατι τελικα ισως δεν δειχνει σωστα απο μεριας crypto, επειδη δεν μπορει να ειναι 97% παντου και παντα , ενω ο ht150 να παιζει αναλογα με το καναλι και να φτανει στα περισσοτερα απο αυτα στο 100%.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: CRYPTO 210AD-MP

...
Ειναι πολυ γρηγορος στο μενου και μεχρι τωρα ΟΤΙ και να του εχω βαλει, το εχει διαβασει, εκτος απο ηχο DTS και απο μια δοκιμη που εκανα σε ενα mkv με εξωτερικους υποτιτλους, τους οποιους και δεν αναγνωρισε. Επαιζε μονο εικονα και ηχο. Δεν εχω δοκιμασει αλλο αρχειο ακομα με εξωτερικους υποτιτλους.
...

- Καλά έκανες και έκανες μια μικρή παρουσίαση του μοντέλου.
Στα mkv που δεν αναπαράγονται οι εξωτερικοί υπότιτλοι (εννοείται ίδιο όνομα αρχείου υποτίτλων με αυτό της ταινίας), κοίταξε πρώτα εάν περιλαμβάνονται εσωτερικοί και τι επιλογές σου δίνει όταν πατάς το κουμπί "sub-t", μήπως και έχει επιλογή απενεργοποίησης των εσωτερικών.
Διαφορετικά θα πρέπει με κάποιο πρόγραμμα να βγάλεις εκτός τους εσωτερικούς υπότιτλους και τότε θα αναπαράξει κανονικά τους εξωτερικούς.
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: CRYPTO 210AD-MP

- ... με κάποιο πρόβλημα να βγάλεις εκτός τους εσωτερικούς υπότιτλους ...

Τι γράφω Θεέ μου, πρόγραμμα εννοούσα!

Στην υπογραφή του ο "talos" έχει κατάλληλο προγραμματάκι ή προβληματάκι μήπως!
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: CRYPTO 210AD-MP

Σκέφτομαι και εγώ να πάρω αυτόν τον δέκτη. Βαρέθηκα τον F&U 2205 και τις ιδιοτροπίες του. Σκεφτόμουν για άλλον έναν M-Star, αλλά θέλω γρήγορο zapping όπως του F&U. Άρα πάω για ALI, δηλαδή Crypto 220 ή 210. Τον 220 τον βρήκα σε λίγα μαγαζιά μέσω internet, αλλά δεν με βολεύουν. Και είναι και ακριβότερος. Οπότε πάω για τον 210. Και τότε είδα τι μπάχαλο γίνεται στην αγορά με τους 210. Στα περισσότερα site υπάρχει μόνο ο 210Α. Σε ορισμένα υπάρχει ο210 και ο 210Α, σε ορισμένα υπάρχει ένας που τον λένε σκέτα 210, χωρίς MP, A ή AD. Το σκρουτζ τους έχει όλους τους 210 ανακατεμένους. Μόνο στο eshop είδα οτι υπάρχει αυτή την στιγμή και ο Α και ο AD. Κοινώς, όποιος θέλει αυτή την στιγμή να πάρει αυτόν τον δέκτη πρέπει να είναι προσεκτικός γιατί δεν αποκλείεται και τα μαγαζιά που τον πουλάνε να μην ξέρουν ποιός από όλους είναι. Επίσης βλέπω οτι υπάρχει ακόμα ένα στοκ από τον παλιό 210 και πολλοί προσπαθούν να ξεστοκάρουν.
Και τώρα έχω ορισμένες απορίες για όποιον ξέρει, και ιδίως για τον δάσκαλο της κατηγορίας τον talos_2002. Έχω βρει και τον παλιό 210 και τον 210AD. Μάλλον απορρίπτεται ο 210Α λόγω του θέματος με τον ήχο. Οι 210 και 210AD δουλεύουν περίπου το ίδιο, αλλά έχουν διαφορές στο hardware. Ποιός από τους δύο έχει τελικά καλύτερο hardware; Για παράδειγμα είναι καλύτερος ο εξωτερικός ή ο εσωτερικός μετασχηματιστής; Ποιόν από τους δύο προτείνεις; Μάλλον αρκετοί έχουν αυτή τη απορία.
Δεύτερον, από οτι είδα για κανέναν από τους 210 δεν υπάρχει αναβάθμιση, έστω από ξένο δέκτη κλώνο. Αλλά για τον 210 και τον 210Α υπάρχει το original λογισμικό για παν ενδεχόμενο. Γίνεται να το βρούμε και για τον 210AD; Δεν είναι καθόλου απίθανο να μην βγει καθόλου αναβάθμιση από την Crypto και αν ανακαλυφθεί κανένα λογισμικό από κλώνο δεν θα έχουμε το αυθεντικό.
Και τρίτον, υπάρχουν δύο αντίθετες γνώμες για το αν ταιριάζουν όλα τα τηλεκοντρόλ. Επειδή έχω το ρυθμιζόμενο τηλεκοντρόλ Crypto URC-601 που έχει έτοιμο κωδικό για τον 210, θα ταιριάζει αυτός και για τον 210AD; Αλλιώς δεν μου φτάνουν οι ελεύθερες θέσεις για να προγραμματίσω όλα τα πλήκτρα και θα πρέπει να ψάξω και για τηλεκοντρόλ. Στην τελευταία περίπτωση μάλλον με βολεύει να πάρω καλύτερα τον παλιό 210.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: CRYPTO 210AD-MP

Άριστες σκέψεις, δύσκολες απαντήσεις.
Η επιλογή της Crypto για 210, 210Α, 210AD μόνο προβλήματα θα δημιουργούσε και λογικά θα έπρεπε να το γνώριζαν.
Επίσης δημιουργεί πρόβλημα αγοράς στους καταναλωτές, οι οποίοι πανεύκολα θα πέσουν σε παγίδες των καταστημάτων είτε γιατί θέλουν να ξεστοκάρουν είτε γιατί δήθεν κάνανε λάθος και έγραφαν άλλα των άλλων.
Θέλει προσοχή!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: CRYPTO 210AD-MP

Δεν γνωρίσω διαφορές του υλικού τους.
Ο 210Α έχει προφανώς διαφορετικό demodulator, αφού δεν μπορεί να κάνει λήψη καναλιών με το λογισμικό του 210. Πιστεύω ότι ο 210 τον έχει ενσωματωμένο, αφού στον 220 φαίνεται καθαρά το αντίστοιχο τσιπ. Από αυτά τα δυο στοιχεία πιστεύω ότι ο 210Α χρησιμοποιεί ξεχωριστό τσιπ demodulator, όπως ο 220. Ίσως βοηθούσε αν υπήρχε φωτογραφία του εσωτερικού του.
Ο εξωτερικός μετασχηματιστής μπορεί να αντικατασταθεί σε περίπτωση βλάβης. Ο εσωτερικός θα αχρηστεύσει ολόκληρη τη συσκευή. Το πλαστικό περίβλημα ίσως να μην είναι πρόβλημα όπως θα σκέφτονται κάποιοι, αφού και ο εξωτερικός μετασχηματιστής έχει πλαστικό περίβλημα το οποίο μάλιστα δεν έχει τρύπες αερισμού όπως εκείνο του δέκτη. Αυτό αφορά κυρίως όσους τον χρησιμοποιήσουν σε περιβάλλον με πολύ υψηλές θερμοκρασίες (όπως νομίζω εσύ, από μια συζήτηση για ανεμιστήρες´ δεν θυμάμαι που)

Προσωπικά, προτιμώ τους νέους 210A/AD λόγω του ελαφρώς νεότερου λογισμικού και των καλύτερων πιθανοτήτων αναβάθμισης λογισμικού που έχει ως τρέχοντα μοντέλα. Αν έπρεπε να διαλέξω με μόνο κριτήριο το υλικό, θα διάλεγα τον 210 λόγω του αντικαταστάσιμου μετασχηματιστή, ίσως και όχι, αφού το ενδεχόμενο ύπαρξης ξεχωριστού τσιπ demodulator σημαίνει καλύτερη λήψη.


Το λογισμικό του 210AD, ίσως μπορούμε να το βρούμε με τον ίδιο τρόπο που βρήκαμε του 210Α. Κάποιος που έβαλε κατά λάθος του 210 στον 210Α, απλά το ζήτησε από την Crypto.

Έχει αναφερθεί ότι το τηλεχειριστήριο του 210 είναι συμβατό με του 210Α, κι εγώ θυμάμαι ότι του F&U 2219 είναι συμβατό με του 210. Και τα τρία είναι ίδια εμφανισιακά, όπως και του 210AD, οπότε πιθανότατα είναι συμβατό και εκείνο. Η Crypto θα πρέπει να είναι σε θέση να το επαληθεύσει, για σιγουριά.


Επειδή απέκλεισες τον 210Α, καταλαβαίνω ότι θέλεις δέκτη και για βίντεο. Φαίνεται ότι και οι 210Α/ΑD έχουν το πρόβλημα των πολύ μικρών υποτίτλων. Τα νεότερα firmware της ALi το έχουν διορθώσει, έχουν βελτιώσει την αναπαραγωγή βίντεο, ενώ διάβασα ότι αναμένεται να υπάρξουν και άλλες βελτιώσεις στους υπότιτλους, όπως η αφαίρεση του εφέ με το οποίο εμφανίζονται. Δεν ξέρουμε όμως αν θα προμηθευτεί η Crypto νέο firmware. Ακόμα κι αν το προμηθευτεί, ίσως να μη το ανεβάσει στο site της. Το firmware που ανέφερες για τον 210, δεν είναι το αρχικό αλλά αναβάθμιση που δεν ανέβασαν ποτέ! Αν θέλεις ρώτα τους αν σκοπεύουν να κυκλοφορήσουν και αυτοί νέο firmware για τον AD, ποτέ δεν ξέρεις.

Κλείνοντας, να πω ότι η κυκλοφορία νέου firmware είναι και θέμα ζήτησης από τους πελάτες. Αν υπάρξουν πολλοί που «γκρινιάζουν» για κάποιο πρόβλημα όπως οι μικροί υπότιτλοι, είναι πιθανόν να ενδιαφερθούν. Αν είναι λίγοι, θα θεωρηθούν μεμονωμένα συμβάντα.
 
Last edited:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: CRYPTO 210AD-MP

Ευχαριστώ φίλε talos. Και εγώ για τον AD σκέφτομαι αφού πιστεύω ότι όταν ένα μοντέλο αντικαθίσταται το νέο μοντέλο έχει κάποιες διορθώσεις στο hardware σε ενδεχομένως προβληματικά σημεία. Το πλαστικό κάλυμμα δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα, αφού και οι τηλεοράσεις πλαστικές είναι χωρίς να έχουν πρόβλημα. Και υπάρχουν αρκετά ηλεκτρικά ή ηλεκτρονικά μηχανήματα με πλαστικό κάλυμμα. Και στο manual των 210 και 210AD υπάρχουν σκίτσα που δείχνουν το πίσω μέρος των δεκτών. Το πίσω μέρος του 210AD φαίνεται να έχει λιγότερες τρύπες εξαερισμού από τον210, που με καλή διάθεση το μεταφράζω οτι δεν δείχνει πρόβλημα θερμοκρασίας. Και ο Legent HD εξάλλου αντικατέστησε το πρώτο μεταλλικό μοντέλο με πλαστικό. Ίσως είναι η νέα τάση.
Επίσης στο manual φαίνεται οτι το σκίτσο του 210AD γράφει 210Α. Μάλλον ο ίδιος δέκτης είναι στο θέμα hardware, και το ίδιο σκίτσο έβαλαν. Και σε όλα τα manual των 210 φαίνεται να είναι το ίδιο τηλεκοντρόλ. Και με την ίδια περίεργη μπαταρία. Άρα εμπιστεύομαι τον φίλο που είπε ότι με το λογισμικό του 210 που έβαλε κατά λάθος δούλευε το τηλεκοντρόλ του 210A που είχε. Άρα πρέπει να δουλεύει και του 210AD. Αλλά δεν έπιανε κανάλια λόγω του διαφορετικού demodulator. Ελπίζω δηλαδή όλοι να έχουν το ίδιο τηλεκοντρόλ.
Πάντως και τα τρία manual είναι ακριβώς τα ίδια στις λειτουργίες και τις ρυθμίσεις. Μενού και λειτουργίες πρέπει να είναι και στους τρεις ίδια. Απλά ο 210 έχει διαφορετικό hardware και λόγω διαφορετικού demodulator δεν μπορεί να μοιράσει το λογισμικό του στους άλλους, Εκτός από το AC3 τι άλλες διαφορές να έχουν ο 210Α με τον 210ΑD; Μπορούν άραγε να μοιραστούν και λογισμικό ή θα έχουν και κάποια άλλη περίεργη διαφορά; Ελπίζω να μην είναι στο τηλεκοντρόλ.
Και τέλος είναι πολύ περίεργη η στάση της Crypto να μην ανεβάζει λογισμικά καινούρια για τους δέκτες της, αλλά να τα έχει και να τα δίνει προσωπικά σε αυτούς που τα ζητάνε. Βλέπω ότι το έχουν κάνει για τον 210, τον 210Α, και τον 250. Μάλλον δεν θα πρέπει να περιμένουμε να ανεβάσουν λογισμικό καινούριο για τον 210AD αλλά να το ζητήσουμε μόνοι μας. Πως θα ξέρουμε όμως αν υπάρχει ακόμα καινούριο λογισμικό;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: CRYPTO 210AD-MP

Εκτός από το AC3 τι άλλες διαφορές να έχουν ο 210Α με τον 210ΑD; Μπορούν άραγε να μοιραστούν και λογισμικό ή θα έχουν και κάποια άλλη περίεργη διαφορά; Ελπίζω να μην είναι στο τηλεκοντρόλ.
Κατά κανόνα, τέτοιοι περιορισμοί γίνονται με κλείδωμα της λειτουργίας στο λογισμικό. Αλλά άντε βρες το λογισμικό του AD...

Και τέλος είναι πολύ περίεργη η στάση της Crypto να μην ανεβάζει λογισμικά καινούρια για τους δέκτες της, αλλά να τα έχει και να τα δίνει προσωπικά σε αυτούς που τα ζητάνε. Βλέπω ότι το έχουν κάνει για τον 210, τον 210Α, και τον 250. Μάλλον δεν θα πρέπει να περιμένουμε να ανεβάσουν λογισμικό καινούριο για τον 210AD αλλά να το ζητήσουμε μόνοι μας. Πως θα ξέρουμε όμως αν υπάρχει ακόμα καινούριο λογισμικό;
Πρέπει να μην υπάρχει κάποιος που να ασχολείται συστηματικά με το site, παρά μόνο με την ενημέρωσή του με νέα προϊόντα.
Του 210Α δεν είναι ενημέρωση, αλλά το αρικό. Του 250 το ανέβασαν μετά από λίγες ημέρες.
Αν δείξεις ενδιαφέρον για νέο λογισμικό, όταν υπάρξει θα σου το στείλουν. Έτσι έγινε με εμένα, όταν μου έστειλαν του 250.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: CRYPTO 210AD-MP

Για τον 250 δεν υπάρχει πια σελίδα για να δω αν έχει ανέβει. Υπάρχει βέβαια το λογισμικό αλλά πρέπει να πας στην σελίδα Υποστήριξη, Domnloads.Αλλά βλέπω οτι δεν έχει ανέβει κανένα λογισμικό για 210 και 210Α, αλλά υπάρχουν links στο φόρουμ με λογισμικά τους, το αρχικό ή αναβάθμιση. Όπως είδα και το links σου για το λογισμικό του 250. Μάλλον σε λίγο καιρό θα πρέπει να κάνουμε κάποια κίνηση να το πάρουμε. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αναβάθμιση για να μας δώσουν.
 

baniko

Senior Member
4 October 2007
558
Katerini
Απάντηση: CRYPTO 210AD-MP

τελικα με το θεμα των εξωτερικων / εσωτερικων υποτιτλων τι ισχύει;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: CRYPTO 210AD-MP

Χθες παρέλαβα τον δέκτη, αλλά δεν τον έχω εγκαταστήσει ακόμα. Έχω ένα τελευταίο αρχείο που έχω γράψει με τον προηγούμενο δέκτη μου και πρώτα θα το δω και μετά θα τον βγάλω για να βάλω τον Crypto. Μόνο εξωτερικά τον έχω περιεργαστεί. Το πρώτο που βλέπεις είναι το πόσο μικρός είναι. Είναι ο μισός από τον F&U 2205 που έχω. Δεν είχα δει πως ήταν ο προηγούμενος 210MP που αντικαθιστά. Τώρα τον είδα πως είναι ο δέκτης. Θα αδειάσει το ράφι που είχα τον F&U. Πρέπει να βάλω κανένα σεμεδάκι της γιαγιάς για να γεμίσει πάλι λίγο το μέρος. Το δεύτερο είναι ότι είναι μεν πλαστικός αλλά το πλαστικό του φαίνεται καλής ποιότητας. Σαγρέ και καλαίσθητο, και δεν ακούω να τρίζει κάτι. Το τρίτο είναι ότι με το πλαστικό φοβόμουν για θερμοκρασία, αλλά από ότι είδα μάλλον θα πρέπει να φοβάμαι για την σκόνη. Ο δέκτης είναι γεμάτος τρύπες. Όλο το πάνω μέρος που φαίνεται σαν γρίλιες είναι τρύπες εξαερισμού. Και φαίνονται μάλιστα μόνο αν τον κοιτάξεις από πίσω. Από μπροστά ή πλάγια δεν φαίνονται σαν τρύπες. Σαν τα παντζούρια στα παλιά σπίτια που μόνο αν τα κοιτάξεις από μία κατεύθυνση (πχ από πάνω προς τα κάτω) φαίνονται τα ανοίγματα, και από τις υπόλοιπες μεριές φαίνονται συμπαγή. Αρκετά προσεγμένο στην κατασκευή κόλπο. Τρύπες έχει και στο κάτω μέρος, και δύο μικρές πίσω. Λογικά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα θερμοκρασίας, αλλά εκτός ότι δεν τον έχω βάλει ακόμα, το καλοκαίρι θα φανεί πραγματικά τι κάνει σε αυτόν τον τομέα. Τα υπόλοιπα μετά την εγκατάσταση.
 

evang

New member
16 January 2012
8
Re: CRYPTO 210AD-MP

Γεια στην παρέα. Είναι η πρώτη φορά που γράφω αν και παρακολουθώ καιρό τα δρώμενα του forum. Το e-shop έβγαλε τον δέκτη σε προσφορά στα 37 ευρώ στο crazy sunday της 4 Μαρτίου. Είναι καλή τιμή? Θέλω να αγοράσω έναν γρήγορο δέκτη αλλά να είναι και media player. Θέλω να παίζει mkv χωρίς τα γνωστά προβλήματα με υποτίτλους. Είναι καλός γι αυτό? Μήπως μου προτείνετε κάτι άλλο? Ευχαριστώ
 

pantelista

New member
7 March 2012
6
Re: CRYPTO 210AD-MP

Α! ωραία, την Παρασκευή έκανα παραγγελία στα 45 ευρώ και την Κυριακή ήταν στο Crazy Sundays. Πάλι τυχερος ημουν. Τέλος πάντων.
Σήμερα τον παρέλαβα και τον σύνδεσα κιόλας. Σε ότι αφορά τη λήψη, άψογη και άριστη απόδοση χρωμάτων. Το τηλεκοντρολ δεν καλύπτει τα υπεραισιόδοξα 6 μέτρα που αναφέρει το manual μια και στα 3 έχω ήδη πρόβλημα. Αλλά τουλάχιστον η αλλαγή των καναλιών γίνεται σε πολύ γρήγορους χρόνους. Το καταπληκτικό είναι ότι έβαλα να παίξει video clip σε 1080p και το μινιον τα έβγαλε πέρα. Θα το δοκιμάσω και με ταινία να δούμε τι θα καταφέρει. Έπεται συνέχεια...
 

baniko

Senior Member
4 October 2007
558
Katerini
Απάντηση: Re: CRYPTO 210AD-MP

Α! ωραία, την Παρασκευή έκανα παραγγελία στα 45 ευρώ και την Κυριακή ήταν στο Crazy Sundays. Πάλι τυχερος ημουν. Τέλος πάντων.
Σήμερα τον παρέλαβα και τον σύνδεσα κιόλας. Σε ότι αφορά τη λήψη, άψογη και άριστη απόδοση χρωμάτων. Το τηλεκοντρολ δεν καλύπτει τα υπεραισιόδοξα 6 μέτρα που αναφέρει το manual μια και στα 3 έχω ήδη πρόβλημα. Αλλά τουλάχιστον η αλλαγή των καναλιών γίνεται σε πολύ γρήγορους χρόνους. Το καταπληκτικό είναι ότι έβαλα να παίξει video clip σε 1080p και το μινιον τα έβγαλε πέρα. Θα το δοκιμάσω και με ταινία να δούμε τι θα καταφέρει. Έπεται συνέχεια...
επίσης τσέκαρε τι γίνεται με ελληνικούς υπότιτλους, εσωτερικούς και εξωτερικούς
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: CRYPTO 210AD-MP

Ενδιαφέρον δέκτης ο 210AD. Γράφω κάποια πράγματα που είδα, και συγνώμη γιατί το post είναι μεγάλο και ίσως κουραστικό. Δυστυχώς δεν μπορώ να γράψω για mkv και υπότιτλους γιατί δεν ασχολούμαι με mkv.
Έχω ήδη γράψει πόσο μικρός είναι ο δέκτης. Ο μισός από τον F&U 2205 που επίσης έχω.
Ο δέκτης δεν έχει οθόνη. Μόνο ένα λαμπάκι. Αυτό δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα γιατί δεν είναι όλες οι οθόνες χρήσιμες. Ο ένας από τους δύο άλλους δέκτες μου στην οθόνη δείχνει μόνο το κανάλι που είμαι συντονισμένος άσχετα αν το παρακολουθώ ή το γράφω ή βλέπω εξωτερικό αρχείο.
Καλή λήψη, περίπου ίδια με τον καλό σε αυτόν τον τομέα F&U 2205 μου.
Μου έκανε εντύπωση πόσες ρυθμίσεις έχει ο δέκτης. Πολύ περισσότερες από τους δύο προηγούμενους δέκτες μου. Και οι δύο είναι βέβαια σχετικά παλιά μοντέλα, και δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλους τελευταίους δέκτες. Ρυθμίζεται ο χρόνος εμφάνισης της μπάρας πληροφοριών αλλά και η διαφάνεια της για να φαίνεται και η εικόνα από πίσω της.
Πιο πολλές ρυθμίσεις έχει στις εγγραφές. Ρυθμίζεται αν θα είναι ενεργό το timeshift ή όχι. Και αν είναι ενεργό, αν θα αποθηκεύεται στον δίσκο ή θα σβήνεται μετά το τέλος του timeshift. Αν είναι όμως ενεργό δεσμεύει χώρο περίπου 2GB στον δίσκο για μελλοντική χρήση του. Εγώ που χρησιμοποιώ στικ των 8GB αναγκάστηκα να το απενεργοποιήσω για να έχω όλον τον χώρο για τις εγγραφές που με ενδιαφέρουν.
Ρυθμίζεται αν θα κλείνει ο δέκτης μετά το τέλος της εγγραφής. Ρυθμίζεται σε τι τύπο αρχείου θα γράφει. Αρχεία TS ή BS. Ο δεύτερος τύπος δεν γράφει άχρηστες πληροφορίες του αρχείου όπως το teletext και κάνει μικρότερα αρχεία. Έτσι λέει το manual γιατί μέχρι στιγμής μόνο TS έχω γράψει.
Ωραία και η λειτουργία της ασφαλής αποσύνδεσης USB. Αλλά θέλει προσοχή. Πολλοί δέκτες δεν έχουν τέτοια λειτουργία και βγάζεις κατευθείαν το στικ ή τον δίσκο χωρίς πρόβλημα. Εδώ όμως αν βγάλεις το στικ ή τον δίσκο χωρίς την ασφαλή αποσύνδεση μπορεί να χαθεί κάποιο αρχείο. Το έχω πάθει και τώρα πια το θυμάμαι. Γιατί δεν χρειαζόταν στους προηγούμενους δέκτες μου και δεν το είχα συνηθίσει ακόμα.
Στην άμεση εγγραφή ο χρόνος δεν είναι απεριόριστος. Η αρχική επιλογή που υπάρχει πατώντας μία φορά το rec είναι εγγραφή 2 ωρών. Πατώντας όμως ξανά το rec βγαίνει πλαίσιο όπου μπορείς να ορίσεις εσύ όποιο χρόνο εγγραφής θέλεις. Και μάλιστα όχι με προκαθορισμένα βήματα αλλά βάζεις εσύ όποιο χρόνο θέλεις.
Το rec δεν φεύγει από την οθόνη κατά την εγγραφή, αλλά έτσι δεν ξεχνάς ότι γράφεις γιατί κατά την εγγραφή το info δεν βγάζει χρόνο εγγραφής αλλά τις πληροφορίες του καναλιού που γράφεις. Σαν να μην γράφεις. Χρόνο εγγραφής βλέπεις μόνο αν πατήσεις πάλι το rec όπου βγαίνει μπάρα πληροφοριών με χρόνο και διαθέσιμο χώρο. Έτσι βγαίνει μαζί και το πλαίσιο ορισμού του χρόνου εγγραφής, αλλά δεν πειράζει αφού έτσι και αλλιώς πρέπει να έχεις ορίσει από πριν χρόνο εγγραφής γιατί αλλιώς θα γράψει μόνο για 2 ώρες όπως προείπα. Τον ορίζεις στην αρχή της εγγραφής και τον κρατάει αν ξαναβάλεις την μπάρα μαζί με το πλαίσιο ορισμού του χρόνου.
Δεν έχει πλήκτρο GOTO για μετακίνηση στις εγγραφές ή στα αρχεία βίντεο. Αλλά βρήκα ένα κόλπο που δεν υπάρχει στο manual. Κατά την αναπαραγωγή ενός αρχείου βίντεο ή εγγραφής, πατάω το κουμπί info και βγαίνει μπάρα προόδου προβολής του αρχείου. Με πάτημα του κουμπιού οριζόντια διεύθυνση του πολυπλήκτρου (vol+ ή – στο original τηλεκοντρόλ γιατί εγώ χρησιμοποιώ προγραμματιζόμενο) μετακινείται κέρσορας πάνω στην μπάρα σε χοντροκομμένα βήματα, και πατώντας OK πηγαίνεις στο σημείο προβολής που έχει πάει ο κέρσορας. Χοντρικά πας δηλαδή περίπου στο σημείο που θες και κινείσαι μετά με πλήκτρα ff ή fb για μπρος πίσω στο ακριβές σημείο. Αφού όμως έχεις πατήσει το info για να βγει η μπάρα προόδου προβολής. Αλλιώς το vol+- απλά αυξομειώνει τον ήχο. Από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.
Αν κόψεις την προβολή εγγραφής και βγεις από τον media player, όταν θα πας πάλι στην εγγραφή συνεχίζει από εκεί που είχες σταματήσει. Το κρατάει. Μόνο στις εγγραφές όμως. Όχι στα εξωτερικά αρχεία. Όταν τελειώσει ένα αρχείο ή εγγραφή αρχίζει μόνο του το επόμενο αρχείο.
Έχει και μία δυνατότητα slow motion. Όταν πατάς pause και μετά πατήσεις ξανά pause ή ff ή fb η εικόνα κινείται με πολύ αργή ταχύτητα. Και σταματάς ακριβώς στο σημείο που θέλεις. Αυτό δεν το είχαν οι άλλοι δύο δέκτες μου, αλλά το έχει το DVD player μου και έτσι κατάφερα να δω ακριβώς το καρέ για να δω τι τελικά φοράει η Σάρον Στόουν στην σκηνή της ανάκρισης στο Βασικό Ένστικτο :SFGSFGSF: Θα μπορείς να δεις έτσι και αν τελικά ήταν χέρι και πέναλτι ή λάθος πέναλτι.
Δοκίμασα διάφορα αρχεία βίντεο που έπαιξαν χωρίς πρόβλημα. mp4, mpeg, avi με κωδικοποίηση mp4 ή divx ή xvid. Όλα δοκιμαστικά όπως και δύο mkv δοκιμαστικά χωρίς υπότιτλους όμως. Για το αν έχει πρόβλημα με τους υπότιτλους πρέπει να βοηθήσει άλλος φίλος.
Αρχεία mp3 χωρίς πρόβλημα, όπως και φωτογραφίες. Αλλά αυτές τις δείχνει σχετικά μικρές.
Έχει δυνατότητα ταξινόμησης των αρχείων του δίσκου με διάφορους τρόπους. Κατά όνομα, τύπου αρχείου ή την αρχική του δίσκου. Μπορείς να φτιάξεις λίστες αναπαραγωγής και να τις αποθηκεύσεις. Πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες αρχείων δηλαδή από τους δύο άλλους δέκτες μου. Δεν ξέρω αν δουλεύουν όλα αυτά καλά γιατί όπως είπα έχω μόνο μικρά στικ. Αλλά όπως είπα αναγνώρισε όλους τους τύπους αρχείων που του έβαλα και τους έπαιξε όλους.
Δεν έχει DTS αλλά έχει AC3. Κάτι που δεν έχει το ξαδελφάκι 210Α.
Αναλύσεις έχει διάφορες για να ορίσεις και φτάνει μέχρι 1080p-50.
Το τηλεκοντρόλ είναι το ίδιο με τον παλιό 210. Έχω το προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ Crypto URC-601 που έχει αρκετούς κωδικούς από δέκτες της Crypto. Δεν έχει κωδικό για τον 210AD αλλά με τον κωδικό του παλιού 210 δουλεύει κανονικά. Άρα όλοι οι 210 έχουν το ίδιο τηλεκοντρόλ.
Αλλά η λήψη του τηλεκοντρόλ δεν είναι και πολύ καλή. Και δεν φταίει το τηλεκοντρόλ. Γιατί το ίδιο προγραμματιζόμενο τηλεκοντρόλ μου έχει άριστη λήψη στους άλλους δύο δέκτες μου. Φταίει ο ίδιος ο δέκτης. Αυτό μου θύμισε κάτι που είχα διαβάσει στο thread του δέκτη TMP-3T. Σελίδα 4 του thread, post#35. Χωρίς να ξέρω αν η λύση είναι ή ίδια, και εδώ όμως υπάρχει το ίδιο πρόβλημα. Η μπροστινή επιφάνεια του δέκτη είναι ενιαία εκτός από ένα μικρό ημικυκλικό κάλυμμα που έχει το λαμπάκι και την θύρα υπερύθρων. Αυτό είναι βαμμένο μαύρο εσωτερικά κάτι που είναι καλό για το λαμπάκι γιατί είναι αρκετά έντονο, αλλά στο σημείο της θύρας υπερύθρων αντί να είναι ενιαία διάφανο για να πιάνει τα σήματα έχει μερικές τρύπες πάνω στην μαύρη μπογιά και τα σήματα πρέπει να περνούν ανάμεσα από τις τρύπες. Εκεί κάποιος θεούλης είχε βρει τρόπο να βγάλει το κάλυμμα και να καθαρίσει όλο το σημείο της θύρας υπερύθρων με ισοπροπυλική αλκοόλη (τι είναι αυτό; ) και ίσως να κάνει και οινόπνευμα. Έκανε μία ενιαία τρύπα στην μπογιά πάνω στην θύρα στο πίσω μέρος του καλύμματος και είχε τεράστια διαφορά στην λήψη του τηλεκοντρόλ. Και εδώ ίδια φαίνεται να είναι η λύση χωρίς να ξέρω αν το κάλυμμα βγαίνει με τον ίδιο τρόπο γιατί το κάλυμμα είναι διαφορετικό. Πάντως και εδώ φαίνεται να βγαίνει. Δεν είναι και τόσο χάλια η λήψη για όποιον βαριέται να το κάνει, απλά πρέπει να κοιτάει το τηλεκοντρόλ κατευθείαν τον δέκτη για να πιάσει.
Το EPG έχει όλα τα προγράμματα όλων των καναλιών εκείνης της ώρας χωρίς να πρέπει να πας στο κάθε κανάλι για να το δεις. Καλό αυτό. Για να δεις λεπτομέρειες του προγράμματος πρέπει να πατήσεις το ΟΚ πάνω στο πρόγραμμα στο EPG. Με αυτή την κίνηση σε άλλους δέκτες κάνεις κράτηση για εγγραφή του προγράμματος, αλλά εδώ βγαίνουν οι πληροφορίες του προγράμματος.
Το zapping είναι πολύ γρήγορο, πιο γρήγορο από του F&U 2205 που επίσης έχω. Άρα είναι μαζί με τους υπόλοιπους ALI οι πιο γρήγοροι στο zapping. Το κανάλι αλλάζει αμέσως, αλλά η εικόνα έχει στιγμιαίο κόλλημα την στιγμή που συντονίζεται το κανάλι. Κάτι που γράφτηκε και για τον 210Α. Και πάλι όμως το zapping μαζί με το κολληματάκι αυτό είναι περίπου το ίδιο γρήγορο με την τηλεόραση μου και τον F&U 2205 που έχω και πιο γρήγορο από τον M-STAR άλλον δέκτη μου. Το κολληματάκι αυτό είναι μάλλον θέμα λογισμικού και αν βγει λογισμικό που το λύνει θα είναι το zapping πιο γρήγορο και από την τηλεόραση μου. Είναι το μόνο θεματάκι πρώιμου λογισμικού που είδα, γιατί δεν είδα κανένα άλλο χοντρό πρόβλημα ή κόλλημα.
Και τελευταίο θέμα είναι η ποιότητα της εικόνας. Η εικόνα είναι πολύ έντονη. Κάτι που είχε γραφτεί και για τον παλιό 210. Δεν είμαι επαγγελματίας της εικόνας, απλά από ότι έχω μάθει και εφαρμόσει. Έτσι μου φαίνεται ότι τα χρώματα είναι λίγο πιο έντονα από ότι πρέπει, το contrast είναι λίγο περισσότερο από ότι πρέπει με αποτέλεσμα να καίει λίγο το λευκό και να του δίνει μία κιτρινωπή απόχρωση άρα και αυτό να αλλάζει λίγο τα χρώματα, ενώ αντίθετα η φωτεινότητα να είναι λίγο μικρότερη από ότι πρέπει με αποτέλεσμα το μαύρο να είναι πιο έντονο από ότι πρέπει και να χάνονται λεπτομέρειες πάνω στο μαύρο αλλά και να είναι λίγο πιο σκούρα όλη η εικόνα και τα χρώματα. Και ενώ όλη η εικόνα έχει αρκετά έντονα χρώματα φαίνεται και λίγο μουντή, κάτι που σημαίνει λιγότερο sharpness από ότι πρέπει και λιγότερη γυαλάδα από ότι θα ήθελα. Όλα αυτά ακούγονται πολύ χειρότερα από όσο πραγματικά είναι, απλά ή εικόνα είναι πιο έντονη από ότι θα ήθελα. Σε κάποιους μπορεί να αρέσει έτσι. Το καλό είναι ότι η εικόνα είναι καθαρή, χωρίς πιξιελιάσματα κτλ, άρα όλα είναι θέμα ρυθμίσεων. Αλλάζοντας τις ρυθμίσεις εικόνας της θύρας που έχεις συνδέσει τον δέκτη στην τηλεόραση (κάτι που γίνεται σε όλες τις σύγχρονες τηλεοράσεις) μπορείς να τα προσαρμόσεις όλα όπως θέλεις. Απλά είχα μία φορά προσαρμόσει τις ρυθμίσεις των θυρών στους δύο προηγούμενους δέκτες μου με τις ίδιες ρυθμίσεις και στις δύο θύρες και είχα περίπου ίδια εικόνα και στους δύο δέκτες, ακόμα και με τα πολλά λογισμικά που είχα δοκιμάσει και στους δύο δέκτες μου. Λίγη διαφορά είχα κάθε φορά. Είναι η μόνη φορά τώρα που πρέπει να αλλάξω τις ρυθμίσεις της θύρας. Δεν τρέχει και τίποτα, και η τηλεόραση μου όταν την πήρα είχε άθλιες αρχικές ρυθμίσεις και με ρύθμιση μεταμορφώθηκε. Πολύτιμος βοηθός σε αυτό είναι αυτό το δωρεάν εργαλείο:
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496
Η έκδοση που μας ενδιαφέρει είναι η .mp4. Βάζεις όλους τους φακέλους που προκύπτουν σε δίσκο ή στικ και μετά στην θύρα USB του δέκτη, και με τα βιντεάκια προσαρμόζεις τις ρυθμίσεις της εικόνας. Έχει ένα κάρο φακέλους αλλά στην ουσία μόνο ο φάκελος Basics χρειάζεται. Χρειάζεται και το pdf με τις οδηγίες για να ξέρεις τι κάνεις.
Και για να ξέρεις πως κάθε ρύθμιση επιδρά στην εικόνα υπάρχει αυτός ο οδηγός:
http://lcdtvbuyingguide.com/lcdtv/lcd-tv-calibration.html
Χρειάζονται οι γενικές πληροφορίες για το πως επιδρά ή κάθε ρύθμιση και όχι οι ρυθμίσεις με τα προγράμματα που αναφέρει.
Ουφ, κουράστηκα ακόμα και εγώ να ξαναδιαβάσω το post. Ελπίζω όμως κάποιες πληροφορίες να ήταν χρήσιμες. Αν και κάποιοι πιο πολύ θα ενδιαφέρονταν αν παίζει mkv με υπότιτλους, αλλά όπως είπα δεν ασχολούμαι με mkv.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: CRYPTO 210AD-MP

Αν είναι όμως ενεργό δεσμεύει χώρο περίπου 2GB στον δίσκο για μελλοντική χρήση του
Αυτό έχει διορθωθεί σε νεότερο firmware της ALi. Η Crypto δεν το έχει, αλλά αν τους γίνουν κάποια e-mail, ίσως το πάρουν, κι έτσι θα αποκτήσει και τους μεγάλους υπότιτλους.

Αρχεία TS ή BS
Θυμάμαι πως είναι PS (Program Stream), όχι BS. Μάλλον τυπογραφικό λαθάκι. Και όπως ανέφερες, καταλαμβάνει σημαντικά λιγότερο χώρο.

Εδώ όμως αν βγάλεις το στικ ή τον δίσκο χωρίς την ασφαλή αποσύνδεση μπορεί να χαθεί κάποιο αρχείο.
Όσες φορές το έβγαλα από τον SD F&U 2219, δεν είχα πρόβλημα.