Audio Technica ATH-M50

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Eδω και καιρπ εψαχνα ενα καλο , αλλα και οικονομικο ζευγαρι full sized ακουστικων για μουσικη.

Εχοντας 2 ακομη ζευγαρια, τα sennheiser HD 500 (για γενικη χρηση ) και τα AKG 271 MKII (για μονταζ και επεξεργασια ηχου) , δεν ημουν πολυ ευχαριστημενος με το αποτελεσμα των sennheiser.
Εχουν τον ιδιαιτερο ηχο ολων των sennheiser , που στην αρχη μου φαινοταν ζεστος και ηρεμος, με βαθυ μπασο ...

Ομως, εχει υποθμισμενες μεσαιες και ψηλες συχνοτητες , και σε υψηλες σταθμες "μπουμπουνιζει " .

Τα AKG φυσικα ανηκουν σε αλλη κατηγορια, ειναι δυσκολοδηγητα και ουδετερα... θδανικα για τη δουλεια τους, αλλα οχι για μουσικη ακροαση (για μενα παντα).

Ετσι αρχισα να ψαχνω ενα ζευγαρι μεχρι τα 200 ευρω και δοκιμασα καποια που μου αρεσαν.

Μεσα σ αυτα , τα AKG K-44 , AKG 601 , Ultrasone HFI-580 , Sennheiser HD-558 και μερικα ακομη.

Τελικα κατεληξα σε 2 τα Ultrasone HFI-580 και τα AudioTechnica ath-m50

Tα ακουσα με player το iPhone kai iPod classic για μια ωρα , σε συγκριτικα ακουσματα σε pop - -rock kai ηλεκτρονικη μουσικη.

Μοιαζουν αρκετα, τα Ultrasone HFI-580 εχουν πλυ καθαρο ηχο , σχεδον στουντιακο.
Καλη ποιοτητα κατασκευης , αποσπομενο καλωδιο και ωραια σχεδιαση.
Απομωνονουν το περιβαλλον αρκετα και εχουν πολυ ιδιαιτερο συστημα S logic , που φερνει τον ηχο πιο φυσικα στ αφτια σου... σα να διερυνει λιγο τη σκηνη.
Ομως, σε καποιες στιγμες ειναι λιγο τεχνητος ο ηχος τους, και κουραζουν καπως .

Διαλεξα τελικα τα Audio Technica ath-m50 , "εκατσαν" ακριβως στα αφτια μου, βολικα και αναπαυτικα, με ωραια ηχο, ουδετερο , πολυ καθαρες μεσαιες και υψηλες.
Ελαφρως τονισμενα τα μπασα, οχι ομως κουραστικα , το ιδιο και οι υψηλες
Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, πηρα το μοντελο με το σπιραλ καλωδιο γιατι με βολευει περισσοτερο, κι εχει επισης πολυ καλης ποιοτητας επιχρυσο ακροδεκτη mini jack και βιδωτο για full size jack .

Τα ακουστικα περιστρεφονται , για επιπεδη φυλαξη, και καλυτερη εφαρμογη στα αφτια.

Το μονο αρνητικο που βρηκα, ειναι οτι το καλωδιο δεν αλλαζει... παραλληψη σοβαρη αλλα ελπιζω οτι θ αντεξει (στα sennheiser ηδη αλλαξα καλωδιο).

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος προς το παρον , και το μονο θελω τωρα ειναι ενας μικρος φορητος ενισχυτης ακουστικων, μαλλον για τον Fiio E11 σκεφτομαι.

Οδηγουνται σχετικα καλα απο το iphone 4 kai ipod classic , αλλα σιγουρα "ζητανε" κατι παραπανω.

Specs...

Driver Diameter: 45 mm
Magnet: Neodymium
Frequency Response: 15 - 28,000 Hz
Maximum Input: 1,600 mW at - kHz
Sensitivity: 99 dB
Impedance: 38 ohms
Weight: 10 oz (284 g) without cable and connector
Cable: 1.2 - 3.0 - (3.9' - 9.8') Coiled, OFC litz wire
Connector: Gold-plated stereo 1/8" (3.5 mm) connector with strain relief and professional screw-on 1/4" (6.3 mm) adapter



ΜΕρικες φωτο...

DSC01742.jpgDSC01741.jpgDSC01740.jpgDSC01737.jpg




http://www.youtube.com/watch?v=xxccWj1jNTU
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Audio Technica ath-m50

Καλορίζικα!!!
Θα πρότεινα αυτόν: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/89241-Τhe-Objective-O2-amp τον άκουσα πριν λίγες μέρες και πραγματικά ειναι εξαιρετικός. ΟΚ δεν ειναι τόσο φορητός οσο ο FiiO, όπως επίσης δεν ειναι και τόσο φτηνος, αλλά ΠΑΙΖΕΙ...
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Audio Technica ath-m50

Καλοριζικα Γιαννη τα ακουστικα! Ειναι ενα μοντελο το οποιο ειχα παντα την περιεργεια να το ακουσω.

Ο O2 που προτεινει πιο πανω ο Μιχαλης ειναι οντως πολυ καλος,τον ακουσα και'γω πριν λιγες μερες με τα παιδια,και μου αφησε πολυ θετικες εντυπωσεις.

Βεβαια αν εισαι ικανοποιημενος σε γενικες γραμμες οπως τα οδηγει κατευθειαν το ipod και το iphone,ισως να μην ειναι αναγκη να παρεις κατι επιπλεον.Αν και ο Ο2 στην τιμη αυτη λεει πολυ.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Audio Technica ath-m50

Eυχαριστω...
Υπαρχει ανοικτη προσλκηση φυσικα για οποιον θελει να τα δοκιμασει σπιτι μου...κερναω και καλο εσπρεσσο !


ΘΑ ηθελα φορητο, γιατι ακουω περισσοτερο με το ipod - iphone , και οχι παντα στο σπιτι.

Αυτον που λετε , που τον βρισκουμε ?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Audio Technica ath-m50

τα links είναι στο νημα του ενισχυτη

Είναι φορητός. Εχει δυο επαναφορτιζόμενες μπαταρίες 9V. Ο μόνος περιορισμός σε σχέση με την φορητότητά του είναι το μέγεθος. Ειναι λιγότερο απο 2 cmoy πάντως σε μήκος. Σε πλάτος περιπου το ιδιο οπως και σε πάχος (λιγότερο μάλλον)
Αν θες να τον κουβαλάς στην τσέπη μαζι με το player τότε τον ξεχνάς.
Αν θα χρησιμοποιείς ένα μικρό τσαντάκ μέσης πχ τότε δεν έχεις πρόβλημα. Βολευεί το γεγονός οτι όλες του οι συνδέσεις, volume, κλπ είναι στην πρόσοψη οπότε τον βάζεις σε μια τσεπουλα της τσαντας όρθιο και είσαι οκ!
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: Audio Technica ath-m50

Hμουν κατοχος και τον 2 ακουστικων τα οποια σε παιδεψαν στο να αποφασισεις πιο να κρατησεις..
Τελικα επεκρατησαν τα Ultrasone με μεγαλη διαφορα απο τα Technica..
Απορω ομως πως και κατεληξες στα M50 εχοντας ακουσει τα 580...
Εγω εχοντας το προνομιο να ζησω και με τα 2 ακουστικα για αρκετο διαστημα διαπιστωσα απο την αρχη των συγκρισεων μου οτι τα Μ50 σε σχεση με τα 580 ακουγοντουσαν ''θολα'',σαν να σκεπαζε ενα πεπλο τον ηχο..
Αμεσως καταλαβα οτι την ευκρινεια και την καθαροτητα που εβγαζαν τα 580 δεν μπορουσαν να μου την δωσουν τα Μ50,απλα δεν...
Οσο για το μπασο δεν εχω να πω καλυτερα λογια.Ηταν πιο σφιχτο,κοντρολαρισμενο και χορταστικοτατο,αν και τα Μ50 δεν με απογοητευσαν σε αυτον τον τομεα...
Επισης οι μεσαιες στα Μ50 ηταν πιο απομακρες και θαμενες απ'οτι στα 580,οχι υπερβολικα βεβαια αλλα καταλαβαινα την διαφορα...
Η αισθηση σκηνης χαρη στο s-logic ειχε διαφορα μερα με την νυχτα...
Στα Μ50 ηταν πολυ κλειστη,στενη και περιορισμενη σε αντιθεση με τα 580 οπου υπηρχε ''αερας'',ειχαν τα οργανα την δικη τους θεση σωστα τοποθετημενα και οχι τοσο κοντα στα αυτια μου σαν τα Μ50 αλλα πιο απομακρυσμενα..
Τα Μ50 τα πουλησα τελικα αφου μετα την αγορα των 580 εμειναν σκονισμενα σε ενα σημειο στο γραφειο καθως δεν ενοιωθα πλεον την αναγκη να τα ακουσω...
Πολυ καλα ακουστικα ομως τα οποια για οσον καιρο τα ειχα μου εδωσαν πολλες ωρες ευχαριστων ακροασεων...
Οσο για τον ενισχυτη ο Ε11 θα σε καλυψει απολυτα για την χρηση που τον θες,εγω τα ειχα παντρεψει με τον Ε7 που ειναι πιο αδυναμος και τα οδηγουσε μια χαρα...

Καλοακουστα λοιπον......:award:
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Audio Technica ath-m50

Oπως ειπες κι εσυ, δυσκολευτηκα πολυ να τα επιλεξω...

Αυτο που με ξενισε, ηταν ακριβως αυτη η τεχνικη του s logic... καπου μου εδινε την εντυπωση του "ψευτικου" ηχου.
Θα μπορουσα ανετα να ζησω και με αυτα, απλα προτιμησα κατι πιο σιγουρο.

Αυτο που αποδικνυεται ετσι, ειανι οτι ο ηχος (σε αντιθεση με την εικονα που ασχολουμαι περισσοτερο) , ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα.
 

lazgr

Senior Member
28 March 2008
313
Re: Audio Technica ath-m50

Αγόρασα κι εγώ τα Audio Technica ath-m50. Τα δοκίμασα σε 2 pc, σε ένα imac, σε ipod nano, ipod touch 4g, iphone 4s και galaxy s2. Δεν εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ, όσο όταν είχα δοκιμάσει τα beats solo τα οποία ήταν τα πρώτα ακριβά ακουστικά που δοκίμασα (αυτό πολύ πιθανόν α) λόγω των υψηλών προσδοκιών που είχα από τα Audio Technica ath-m50, β) μπορεί να με εντυπωσίασε πολύ το active noise cancelling ή γ) υποκειμενικά είναι καλύτερα). Δεν μου άρεσε στα Audio Technica ath-m50 η (χαμηλή)ένταση των vocals σε σχέση με τον υπόλοιπο ήχο. Επίσης τα πρίμα είναι "σουβλερά".
Διάβασα στο internet τόσα καλά σχόλια που μάλλον όπως είπα και παραπάνω, υποκειμενικά δεν μου αρέσουν τόσο πολύ.

Μετά από αρκετές δοκιμές με τις παραπάνω συσκευές, σύνδεσα τα ακουστικά με τον pioneer vsx-lx70. ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΗΧΟΣ σε σημείο να "γουστάρω" να ακούω "με τις ώρες".

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω καλή απόδοση και στις φορητές συσκευές που έχω. Αναρωτιέμαι αν οι φορητοί ενισχυτές που κυκλοφορούν βελτιώνουν αρκετά τον ήχο πέρα από το να αυξάνουν την ένταση.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Audio Technica ath-m50

Μη περιμενεις και πολλα απο φορητες συσκευες και υπολογιστες, χωρις καποιο ενισχυτη ακουστικων.
Αν παρεις καποιον με dac θα εχεις σιγουρα καλυτερο αποτελεσμα (οχι μονο δυναμη).

πχ http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/90401-FiiO-E10-Mini-Review
 
Last edited:

clarck

New member
16 October 2006
94
Re: Audio Technica ath-m50

Τα βρισκουμε στην Αθηνα (και τρυγιρω) καπου?

EDIT: Ok, τα βρηκα εδω
 
Last edited:

extremis

New member
14 November 2008
19
Re: Audio Technica ath-m50

Hμουν κατοχος και τον 2 ακουστικων τα οποια σε παιδεψαν στο να αποφασισεις πιο να κρατησεις..
Τελικα επεκρατησαν τα Ultrasone με μεγαλη διαφορα απο τα Technica..
Απορω ομως πως και κατεληξες στα M50 εχοντας ακουσει τα 580...
Εγω εχοντας το προνομιο να ζησω και με τα 2 ακουστικα για αρκετο διαστημα διαπιστωσα απο την αρχη των συγκρισεων μου οτι τα Μ50 σε σχεση με τα 580 ακουγοντουσαν ''θολα'',σαν να σκεπαζε ενα πεπλο τον ηχο..
Αμεσως καταλαβα οτι την ευκρινεια και την καθαροτητα που εβγαζαν τα 580 δεν μπορουσαν να μου την δωσουν τα Μ50,απλα δεν...
Οσο για το μπασο δεν εχω να πω καλυτερα λογια.Ηταν πιο σφιχτο,κοντρολαρισμενο και χορταστικοτατο,αν και τα Μ50 δεν με απογοητευσαν σε αυτον τον τομεα...
Επισης οι μεσαιες στα Μ50 ηταν πιο απομακρες και θαμενες απ'οτι στα 580,οχι υπερβολικα βεβαια αλλα καταλαβαινα την διαφορα...
Η αισθηση σκηνης χαρη στο s-logic ειχε διαφορα μερα με την νυχτα...
Στα Μ50 ηταν πολυ κλειστη,στενη και περιορισμενη σε αντιθεση με τα 580 οπου υπηρχε ''αερας'',ειχαν τα οργανα την δικη τους θεση σωστα τοποθετημενα και οχι τοσο κοντα στα αυτια μου σαν τα Μ50 αλλα πιο απομακρυσμενα..
Τα Μ50 τα πουλησα τελικα αφου μετα την αγορα των 580 εμειναν σκονισμενα σε ενα σημειο στο γραφειο καθως δεν ενοιωθα πλεον την αναγκη να τα ακουσω...
Πολυ καλα ακουστικα ομως τα οποια για οσον καιρο τα ειχα μου εδωσαν πολλες ωρες ευχαριστων ακροασεων...
Οσο για τον ενισχυτη ο Ε11 θα σε καλυψει απολυτα για την χρηση που τον θες,εγω τα ειχα παντρεψει με τον Ε7 που ειναι πιο αδυναμος και τα οδηγουσε μια χαρα...

Καλοακουστα λοιπον......:award:


Είμαι κι εγώ ανάμεσα σε αυτά τα 2 ακουστικά και δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να διαλέξω.. Ποιό από τα δύο έχει καλύτερη ποιότητα ήχου χωρίς ενισχυτή; Πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω κυρίως στο laptop μου. Βασικά σκεφτόμουν και τα AKG K550, όμως μετά τα προβλήματα που διάβασα ότι έχουν στο "κούμπωμα" αν κάποιος δεν είναι "κεφάλας" φοβάμαι να το ρισκάρω. Υπάρχει κάποιο μέρος στην Αθήνα (έκθεση, μαγαζί, κλπ.) που να μπορούμε να τα ακούσουμε ώστε να σχηματίσουμε κάποια γνώμη πριν την αγορά;
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Audio Technica ath-m50

Αν μπορουσες να δοκιμασεις τα Κ550,να δεις και ο ιδιος,θα ηταν καλο,προσπαθησε να επικοινωνησεις με την αντιπροσωπια στην Αθηνα.Οτι γραφονται στα φορουμ μην τα παιρνεις παντα τοις μετρητοις.Εγω δεν τα εχω ακουσει ποτε,αλλα ειναι απο αυτα που θα ηθελα να ακουσω πολυ να δω αν θα μου αρεσαν.

Εγω εχω ενα αλλο ζευγαρι κλειστου τυπου ακουστικα,τα shure srh 840,τα οποια θεωρω οτι παιζουν ομορφα χωρις ενισχυτες κτλ.Ειναι το Νο1 αγαπημενο μου ακουστικο αυτη τη στιγμη,για χρηση απευθειας απο το ipod μου.Η αντιπροσωπια της shure ειναι οπως βγαινεις απο το μετρο Νομισματοκοπειο,απεναντι,και οσες φορες ειχα παει,τα παιδια εκει με εξυπηρετησαν με ευγενεια,στο να δοκιμασω ακουστικα.Ισως θα ηταν μια καλη ιδεα,εφοσον εισαι Αθηνα,να τους κανεις μια ακροαση.
 

extremis

New member
14 November 2008
19
Re: Audio Technica ath-m50

Δυστυχώς η αντιπροσωπεία της AKG (Bon Studio) δεν τα έχει ανοιχτά να τα ακούσω. Μάλλιστα αυτή τη στιγμή μου είπαν δεν υπάρχουν καθόλου stock, περιμένουν να έρθουν στο τέλος του μήνα... όμως και όταν έρθουν δεν πρόκειται να ανοίξουν τόσο ακριβά ακουστικά για δοκιμές, όπως μου είπαν. Κρίμα, γιατί ηχητικά πρέπει να είναι πολύ καλά, όμως δε ρισκάρω με τίποτα να τα πάρω χωρίς δοκιμή.

Τα Shure 840 θα πάω να τα ακούσω, αφού λες ότι είναι τόσο καλά (βασικά οι περισσότεροι αυτό υποστηρίζουν). Αλήθεια, με ποιά άλλα ακουστικά τα έχεις συγκρίνει;

Επίσης, γνωρίζει κανείς αν ισχύουν οι φήμες που διαβάζω στα φόρουμ ότι τα τελευταία ath-m50 (λευκό κουτί) έχουν λιγότερο έντονο μπάσο και καλύτερες μεσαίες (δηλ. είναι πιο ισορροπημένα) σε σχέση με την αρχική έκδοση;
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Audio Technica ath-m50

Καταλαβα,πρεπει να υπαρχει ενα θεμα με τη διαθεσιμοτητα,νομιζω το ειχαν πει και αλλα παιδια απο'δω καποια στιγμη.Περιεργο μου φαινεται που σου αρνηθηκαν να τα ανοιξουν παντως αν τα φερουν.Νομιζω θα μπορουσαν να το κανουν χωρις προβλημα,εκτος και αν η θηκη τους ειναι τετοια που το αποτρεπει.

Την περιοδο που αγορασα τα shure,πριν καταληξω σε αυτα,ειχα δοκιμασει τα παρακατω μοντελα κλειστου τυπου:

Sennheiser hd280 pro
Akg K171
Akg K27* δε θυμαμαι πιο ηταν απο τη σειρα ακριβως.
Sony 7509 hd
Beyerdynamic dt 770 pro 80 ohm
Beyerdynamic dt 660
German Maestro GMP 8.35
Shure SRH 440
Ηθελα να δοκιμασω και τα audio technica M50 αλλα δε τα ειχε τοτε η αντιπροσωπεια.

Επισης μετα που πηρα τα 840,εχω δοκιμασει τα παρακατω,απο τα οποια ομως προτιμω παλι τα 840:

Sennheiser hd 25-1 ii
Sennheiser hd380 pro
Krk KNS 6400 (Το οποιο εχω αλλα το εχω βαλει προς πωληση)
Krk KNS 8400
Το μοντιφιασμενο fostex t50 που εχει ενα παιδι εδω απο το φορουμ
Τα ultrasone pro 2900 που εχει ενα παιδι εδω απο το φορουμ επισης.
Shure SRH 940

Βεβαια μπορει αν ειχα στην κατοχη μου για καποιο καιρο καποιο απο τα παραπανω μοντελα για λιγο καιρο να μου αρεσε καλητερα απο τα 840,αλλα απο το λιγο που τα δοκιμασα,και κατευθειαν απο φορητα χωρις ενισχυτες,δεν μου αρεσε κατι καλητερα.Πηγαινε ομως ακου καποια αν μπορεις αν εχεις ορεξη,δε χανεις κατι.

Αυτα που με εχουν βαλει στο τρυπακι αλλα προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν υπαρχει λογος για περιττα εξοδα εφοσον με καλυπτουν αυτα που εχω,ειναι καποια brainwavz hm5/fischer audio FA003(το βφαζουν πολλες διαφορετικες εταιριες το ιδιο ακριβως) ,ενα μοντελο τελοσπαντων κλειστου τυπου circumaural,που απο τις περιγραφες που διαβαζω στο headfi ψηνομουν να τα χτυπησω...θα δω μελλοντικα...Παντως και αυτα τα 550 εχω περιεργεια να τα ακουσω,δειχνουν πολυ ομορφα και ανετα στις εικονες.
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Audio Technica ath-m50

Δυστυχώς η αντιπροσωπεία της AKG (Bon Studio) δεν τα έχει ανοιχτά να τα ακούσω. Μάλλιστα αυτή τη στιγμή μου είπαν δεν υπάρχουν καθόλου stock, περιμένουν να έρθουν στο τέλος του μήνα... όμως και όταν έρθουν δεν πρόκειται να ανοίξουν τόσο ακριβά ακουστικά για δοκιμές, όπως μου είπαν. Κρίμα, γιατί ηχητικά πρέπει να είναι πολύ καλά, όμως δε ρισκάρω με τίποτα να τα πάρω χωρίς δοκιμή.

Τα Shure 840 θα πάω να τα ακούσω, αφού λες ότι είναι τόσο καλά (βασικά οι περισσότεροι αυτό υποστηρίζουν). Αλήθεια, με ποιά άλλα ακουστικά τα έχεις συγκρίνει;

Επίσης, γνωρίζει κανείς αν ισχύουν οι φήμες που διαβάζω στα φόρουμ ότι τα τελευταία ath-m50 (λευκό κουτί) έχουν λιγότερο έντονο μπάσο και καλύτερες μεσαίες (δηλ. είναι πιο ισορροπημένα) σε σχέση με την αρχική έκδοση;
ενα μαγαζί στην Γλυφάδα απο το οποίο τα πήρν κάποια παιδια απο δω τα 550 μου είπαν τον Ιούλιο που πήρα οτι οταν απο Σεπτέμβρη (και αν λέω εγω) θα έχουν στοκ αν στο μεταξυ δεν βρω πουθενά να τα ακουσω να πάω και θα προσπαθησουν να ανοιξουν ενα για ακρόαση... δεν θυμάμαι το ονομα... αν ψαξεις στο νημα για τα AKG θα το βρεις...
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Re: Audio Technica ath-m50

Και μιας και έχει ανοιχτεί ήδη το thread μαζεύω γνώμες..Δεν έχω ακούσει τα Ath-M50 ούτε τα Shure 840. Έχω τα Senn HD25-1 II. Τα δύο προηγούμενα σε σχέση με το Senn είναι καλύτερα? Όπως αντιλαμβάνεται ο καθένας τη λέξη αυτή στο χόμπι μας...Έχω διαβάσει ήδη διάφορα στα γνωστά μέρη αλλά θέλω γνώμες από εσάς.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Audio Technica ath-m50

Τα audio technica M50,προσωπικα δεν τα εχω δοκιμασει,οπως ειπα και παραπανω.Εχω δοκιμασει για λιγη ωρα τα sennheiser hd 25-1 ii,απο ενα ipod nano 5th gen.(το ιδιο με το οποιο χρησιμοποιω και τα shure 840)

Περιληπτικα,και με το σκεπτικο οτι με μια γρηγορη ακροαση και χωρις να εχεις ενα ζευγαρι ακουστικων,ειναι λιγο επιπολαιο να βγαλεις συμπερασματα,η γνωμη μου εχει ως εξης:

Τα sennheiser εχουν διαφορετικη ηχητικη προσεγγιση,πιο στακατο ηχο,σφιχτο μπασακι,λιγο τονισμενα ψηλα,καλη τονικοτητα και αποδοση στο αλλο φασμα απ'οτι θυμαμαι,χωρις την κουτιλα που λεμε καμια φορα εδω για του κλειστου τυπου ακουστικα.Παντως ο ηχος ειναι λιγο forward και ενεργητικος θα ελεγα.

Τα shure ειναι πιο ζεστα,πιο μαλακα,πιο laidback,αλλα με καλη λεπτομερεια και καλητερη αισθηση του ηχητικου πεδιου και του imaging.Ειναι ελκυστικα/γλυκοηχα χωρις να τους λειπει ενεργεια κατα τη γνωμη μου.Το αρνητικο που τους βρισκω στον ηχο,ειναι οτι τα μαλακα μαξιλαρακια απομιμισης δερματος,ενδεχεται καποιες φορες να εφαρμοσουν και ηχομονωσουν με τετοιο τροπο,που δημιουργουν ενισχυση στις χαμηλοτερες συχνοτητες,καταληγοντας σε φουσκωμενο ηχητικο αποτελεσμα που χαλαει καπως την ισορροπια και τη φυσικοτητα του ηχου.Εγω εχω καταφερει και το εχω μειωσει αυτο με προσεκτικη ρυθμιση και τοποθετηση στο κεφαλι,αλλα δε ξερω σε αλλους πως θα ειναι.Πιθανως και η χρηση των βελουδινων earpads απο τα 940 ή ακομη και των 440,που ειναι pleather αλλα πιο σκληρα να βελτιωνει αυτο το χαρακτηριστικο,αλλα δε ξερω με τι αλλες ανεπιθημητες αλλαγες.
Μιλωντας παντως γι'αυτο,χωρις να εχω δοκιμασει τα AKG K550,νομιζω οτι αυτο που λενε ολοι για την εφαρμογη μαλλον ειναι κατι λογικο,διοτι προφανως οταν τα pleather μαξιλαρακια απομονωσουν και εφαρμοσουν πληρως,τοτε ερχεται και η καταλληλη ισορροπια στον ηχο και χαμηλα.Μαλλον για μενα θα ηταν θετικο αυτο,εφοσον ειχα αυτο το θεμα με τα shure.

Πισω τωρα στο θεμα των hd25 1-ii vs srh 840,οσον αφορα φορητοτητα/χρηση στο δρομο,αντοχη σε πιο πιο σκληρη χρηση κτλ,νομιζω καλητερα να επιλεξει καποιος τα sennheiser.Στο θεμα της ανεσης και της εφαρμογης προτιμω τα ακουστικα με μεγαλα μαξιλαρακια που κυκλωνου το αυτι παρα τα on ear.Αλλα αυτα ειναι και θεμα στον καθε ανθρωπο.
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Re: Audio Technica ath-m50

Πολύ ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική η περιγραφή των 840 φίλε mstr όπως και εύστοχη αυτή των HD 25 II. Όσον αφορά το πολυσυζητημένο θέμα με την εφαρμογή των Κ550, επειδή τα έχω από τον Μάιο θα πω τα εξής. Το κεφάλι μου είναι μεσαίου μεγέθους δηλαδή θα μπορούσε να θεωρηθεί κανονικό και τα αυτιά μου επίσης θεωρούνται από τον περίγυρο κανονικά. Στο κεφάλι μου λοιπόν τα 550 εφαρμόζουν καλά και τα μαξιλαράκια καλύπτουν πλήρως τα αυτιά μου. Ο ήχος αλλάζει μόνο αν προσπαθήσει κανείς να κάνει σεξ ενώ τα φοράει ή να αρχίσει το τραμπολίνο με τα 550 στο κεφάλι. Αν δεν είσαι στρουμφάκι ή ο Μορφονιός στον καραγκιόζη ΔΕΝ θα έχεις πραγματικό πρόβλημα με τα 550.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Audio Technica ath-m50

χαχαχα :-D

Εγω πιστευω,χωρις να τα'χω ακουσει,οτι μαλλον η akg μαλλον ξερει τι εκανε σχετικα με την εφαρμογη και τον ηχο,καθως απο την εμπειρια μου μεχρι τωρα με καποια κλειστου τυπου μοντελα με pleather μαξιλαρακια,βλεπω οτι ο ηχος οταν τα μαξιλαρακια απομονωσουν πληρως,γεμιζει και φουσκωνει λιγο περιεργα.Αρα η akg εχει τον σωστο ηχο προφανως εκει που εχει απομονωσει το ακουστικο οπως πρεπει.Γιατι κατι μου λεει οτι αυτα τα ακουστικα θα μ'αρεσουν?
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Re: Audio Technica ath-m50

Εκτός από τα θεϊκά Sennheiser HD650 τα οποία είναι μοναδικά στο πως σε εκπλήσσουν κάθε φορά που θα κάνεις λίγο καιρό να τα χρησιμοποιήσεις, (έστω και με τον φτωχό μου FiiO Ε17 και με το gain στα 12 db αντί των 6 db που είναι το default), τα Κ550 είναι η αμέσως επόμενη επιλογή η οποία σε εκπλήσσει με το πόσο μοναδικά διαφορετική σου προσφέρουν την πραγματικότητα που άκουγες με τα HD650. Στην γκάμα των ακουστικών που έχω. Δεν ξέρω αν έχουν κάνει αυτοί λάθος ή εγώ αλλά νομίζω ότι τα 550 είναι πολύ καλά για την κατηγορία τιμής στην οποία πωλούνται. Ίσως βέβαια όλα να είναι θέμα γούστου και εγώ να τη βρίσκω με τον ήχο τους... Δεν ξέρω, μπορεί... Αλλά έχω ακούσει πολύ και πολλή μουσική μέχρι τώρα και δεν νομίζω να γελιέμαι τόσο πολύ. Εγώ ρίσκαρα και τα αγόρασα χωρίς να τα έχω ακούσει. Και δεν έχω μετανιώσει στιγμή γι αυτό.