Σύνδεση ζεύγους ηχείων στο ίδιο κανάλι ενισχυτή

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Kαι εγώ αυτό κατάλαβα Μιχάλη...

Στο ένα κανάλι 2 ηχεία 8 Οhm και στο άλλο ένα ηχείο 4 Οhm.

Eφόσον τα δύο ηχεία των 8 Οhm θα συνδεθούν παράλληλα ο ενισχυτής θα βλέπει ένα ηχείο 4 Οhm (Όταν συνδέεις τα ηχεία παράλληλα, η αντίσταση διαιρείται...)

Έχω βάλει στον ΑV μου δύο κεντρικά (δοκίμασα τόσο παράλληλη όσο και εν σειρά σύνδεση και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα). αλλά εκεί είναι πολυκάναλος.
Σε δικάναλη ακρόαση όταν τα δύο κανάλια παίζουν με διαφορετικά ηχεία δε νομίζω να είναι και ότι το καλύτερο. Απο άποψη ποιότητας δεν θα το σύστηνα.
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
ναι εχω τρια ηχεια των 8ohm και θελω τα δυο να τα συνδεσω στο ενα καναλι θα εχω προβλημα που στο ενα καναλι θα παιζει στα 4ohm και το αλλο στα 8ohm;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Χρειάζεται προσοχή:
Υποθέτουμε ότι έχεις τρία ηχεία ίδια των 8 Ohm.

Συνδέεις το 1ο ηχείο με το ένα κανάλι. Εδώ δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέεις το Ζεύγος με το άλλο κανάλι. Εδώ στην πράξη η σύνθετη αντίσταση (impedance) κατεβαίνει στα 4 Ohm. Επειδή όμως αυτή δεν είναι σταθερή, αλλά εξαρτάται και από τη συχνότητα, μπορεί να κατέβει πολύ πιο κάτω. Αν ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να δώσει το ρεύμα που απαιτείται, υπάρχει κίνδυνος να κάνεις ζημιά (συνήθως στο στάδιο εξόδου του ενισχυτή).

Στα χαρακτηριστικά του ενισχυτή σου γράφει: Impedance: 4 ohms minimum
Αν κατέβει πιο κάτω υπάρχει κίνδυνος.

Επομένως, αφού το επιθυμείς οπωσδήποτε, τα συνδέεις, παίζεις σε χαμηλές εντάσεις και παρατηρείς. Αν διαπιστώσεις αστάθεια, ή οτιδήποτε περίεργο σταματάς.
Δεν θα ανεβάσεις εντάσεις, παρά μόνο αν είσαι απολύτως σίγουρος.

Γιατί όμως θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο; Σε τι σε εξυπηρετεί; :confused:
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
τη ασταθεια να δω; και γιατι δενγινεται αλλοι πως βαζουν;
εχω τα δυοστο σαλονι στη μια μερια και θελω και το αλλο να μπειστη αλλη
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το θέμα είναι το ‛γιατί’ να το κάνεις ?
Θα έχεις νομίζεις καλύτερο ήχο μετά?
Το στέρεο, θέλει δύο ηχεία σωστά τοποθετημένα ίδιας απόδοσης για να αποδώσει και αυτό.
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
εγω θελω να μοιρασω τον ηχο και γιατι αυτο το ηχειο το εφτιαξα και ειναι κριμα γιαυτο αλλα γιατι να θελει ιδια αφου στο ενα καναλι θα παιζουνε τα δυο και το αλλο στο αλλο
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
εγω θελω να μοιρασω τον ηχο και γιατι αυτο το ηχειο το εφτιαξα και ειναι κριμα γιαυτο αλλα γιατι να θελει ιδια αφου στο ενα καναλι θα παιζουνε τα δυο και το αλλο στο αλλο

Ο ήχος δεν μοιράζεται, παρά μόνο αν υπάρχουν τα αντίστοιχα
κανάλια και στην εγγραφή και κατά την αναπαραγωγή.Αυτό που θες
να κάνεις θα προκαλέσει χαώδη συμπεριφορά λόγω των καθυστερήσεων
του ήχου στο χώρο.

Εν πάσει περιπτώσει, έκανες που έκανες τον κόπο, δεν φτιάχνεις άλλο ένα για να τα κάνεις ζευγάρι
και για να μην ακούς μόνο το ένα κανάλι από πίσω?

Πάντως να εκφράσω κι εγώ την απορία μου.Γιατί θα πρέπει να βάλεις και άλλο ηχείο-α στον
ίδιο χώρο?
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
τη ασταθεια να δω; και γιατι δενγινεται αλλοι πως βαζουν;
εχω τα δυοστο σαλονι στη μια μερια και θελω και το αλλο να μπειστη αλλη

ρώτησες... σου απάντησαν
είναι εκείνο που θα σου έλεγαν στο τέλος μετά τη ζημιά. Δεν ήξερες δεν ρώταγες?

Τι πάει να πει "άλλοι πως βάζουν" ?
Αλλοι βάζουν. Αν θες να βάλεις και συ επειδή βάζουν άλλοι, βάλε και συ και μη μας ρωτάς.
Όταν τα πάρεις στο χέρι ...το ξανασυζητάμε.

Μπορεί και να μην τα πάρεις βέβαια, αλλά αυτό που θα ακούς στερεοφωνία δεν θα είναι. Αν δεν σε απασχολεί ΟΚ. Αλλά τότε μη μας ρωτάς.
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
το σαλονι μου χωριζεται σε 3 μερη και θελω να βαλω το ενα στο τρητο μερος ωστε να ακουγεται πιο ωραια
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
παιδια αμα φτιαξω αλλο ενα ηχειο θα εχω προβλημα που θα παιζουν τα δυο καναλια στα 4 γιατι πριν μου ειπατεοτι πρεπει να προσεχω
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Θα ειναι σιγουρα ασφαλέστερο από το να παιζει το ενα κανάλι στα 4ωμ και το αλλο στα 8ωμ από τη στιγμή που μαλλον ο ενισχυτης εχει κοινό μσ στη τροφοδοσία.
Δεν το γνωρίζω αλλά συνηθως αυτοί οι επαγγελματίες βάζουν ενα μεγάλο μσ, πυκνωτες...τσιμα τσιμα και πολλά κυκλώματα προστασίας.
Για να του δημιουργήσεις προβλημα θα πρεπει να του ζητήσεις πραγματα που δεν μπορει να κάνει, δηλαδή ρευματα που δεν μπορει να δωσει, δηλάδη μικρά φορτία και μεγάλες εντασεις.

Αν τα ηχεία σου εισαι σιγουρος οτι δεν κατεβαινουν κάτω απο 6ωμ (δηλαδή 3ωμ παραλληλα) και δεν κάνεις πάρτι...θα τα καταφέρεις αξιοπιστα.
Για να δεις ποσα ωμ κατεβάινουν τα ηχεία (χωρις μετρητικά μια που από οτι καταλαβα τα φτιάχνεις) θα δεις την Re των μεγαφώνων και βάση της συνδεσης τους (αν εχεις π.χ. δυο γουφερ παραλληλα) και το κρος θα βρεις μία τιμή.
Αυτη η τιμή ειναι η κατωτερη αντισταση που θα συναντησει ο ενισχυτης.
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
φιλε μου δεν τα φτιαχνω τα ηχεια τα σονυ τα ειχα και ενα sansui το s770g και αυτο ειχε καψει το crossover και το αλλαξα και αλλαξα και το ηχειο γιατι το δικο του δεν επαιζε σωστα τα σονυ ειναι 8 σε παραλληλη θα παει στα 4 το αλλο ειναι 8 και θα δουλευει τοσο θα υπαρχει προβλημα;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Να κρατήσεις το ένα ζευγάρι ίδια ηχεία, ένα για το δεξί κι' ένα για το αριστερό κανάλι και ν' ακούς τη μουσική σου.

Άφησε στην άκρη το τρίτο.
Οι φίλοι εδώ τα εξήγησαν πολύ ωραία και με όλες τις λεπτομέρειες.
Έχεις όλες τις πληροφορίες.

Τώρα, αν θέλεις να κάνεις παραπέρα δοκιμές και πειράματα τα κάνεις με δική σου ευθύνη! :hanged:
 

vlahoskwn

Senior Member
26 January 2012
361
ΜΑΛΕΣΙΝΑ
Γεια σας!
Επανεφερω το παρον θεμα για να σας ρωτησω κατι τελικα θα κρατησω τα δυο sony και θα παρω αλλα δυο που θα ειναι 8ohm
θα μπορω να τα συνδεσω;
 

ckorolis

Inactive User
31 May 2010
165
Φίλε vlaho, έχεις ήδη πάρει όσο το δυνατόν πιο αναλυτικές και τεκμηριωμένες απαντήσεις απο τους προλαλήσαντες..!!! Τα άλλα 2 θα είναι τα ίδια (sony) κι' αυτά ή διαφορετικά ηχεία ?? Γιατί μπλέκεις έτσι ?? Αν θέλεις και την δική μου γνώμη γιατί δεν μένεις μόνο με τα 2 ηχεία, όπως σου έχει ήδη προταθεί ?? Δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα παραπάνω, στήσε τα 2 ηχειάκια σωστά στην 1 πλευρά του Γ σαλονιού σου, όπως έκανα κι' εγώ και πολλοί άλλοι και ευχαριστήσου τις μουσικές σου...
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,137
Ολοι οι φιλοι παραπάνω σου τα γραψανε πολυ σωστα.
Θα σου το πω και εγω πολυ απλα. Υπάρχει το stereo = 2 ηχεία και το surround απο 5 εως 11 + ηχεια.
Μερικοί ενισχυτές κάνουν το στερεογια δυο ζευγοι ηχείων 2+2 και τέλος μερικοί ενισχυτές δινουν και σήμα
για δευτερο δωμάτιο (παντα για ζευγος)