Canon PowerShot G1 X και G1 X mkII

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Μια παραφουσκωμένη compact με μεγάλο αισθητήρα παρουσίασε η Canon, την G1 X:

frontpage-001.jpg

Βασικό χαρακτηριστικό ο μεγάλος αισθητήρας, και όταν λέμε μεγάλος το εννοούμε μια και είναι ελαφρά μεγαλύτερος από τον 4/3, ενώ παράλληλα τα μεγαπίξελ παραμένουν σχετικά χαμηλά στα 14,3 με αποτέλεσμα το μέγεθός τους να είναι παραπλήσιο με αυτό των entry level DSLR της εταιρείας. Έτσι η Canon ισχυρίζεται ότι η μηχανή επιτυγχάνει εξαιρετική ποιότητα εικόνας, σε συνδυασμό με τον προσεγμένο 4Χ φακό 28-112mm. Όλα αυτά βέβαια έχουν σαν αποτέλεσμα η μηχανή να μην είναι υπόδειγμα φορητότητας, με τον όγκο και το βάρος να υπερβαίνουν τα αντίστοιχα της Panasonic GX1 + power zoom 14-42mm ας πούμε, έχοντας βέβαια το πλεονέκτημα του φωτεινότερου και με μεγαλύτερο εύρος φακού...

sidebyside-gx1-001.jpg

Περισσότερα μπορείτε να δείτε στο Preview του DPReview από όπου και οι φωτογραφίες http://www.dpreview.com/previews/canong1x/
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Canon PowerShot G1 X

Αναμενόμενη τιμή στα ~799$ (ούτε καν 800)... Η δε φαντασία στα ονόματα είναι απίστευτη, GX1 η Panasonic, G1 X η Canon :flipout:
 

krasoulas

New member
17 September 2011
66
Re: Canon PowerShot G1 X

Χαχαχα ναι είναι αλήθεια αυτό, δεν το χα προσέξει !
Πάντως για να βγάζει compact με τόσο μεγάλο αιθητήρα η canon μάλλον δε σκοπεύει να βγάλει mirrorless σύντομα :furious3:
Κατά τ' άλλα η G1X αναμένεται να είναι τέρας.
Και γω μόλις την είδα.
Τεράστιος αισθητήρας, digic 5 και άλλα.
Δεν είναι και φθηνή αλλά αναμένεται να είναι εξαιρετική.
Περιμένω τα πρώτα samples !
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Canon PowerShot G1 X

επειδή τα 799$ στην πράξη θα είναι 799 ευρώ στην Ελλάδα... δεν είναι πάρα πολλά για κάτι καλύτερο από p&s?
Χωρίς 24mm και F2.0 φακό, με 799 ευρώπουλα ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΖΩ
 

krasoulas

New member
17 September 2011
66
Re: Canon PowerShot G1 X

Η αλήθεια είναι οτι και μένα με χάλασαν τα 28mm και το συγκεκριμένο οπτικό viewfinder που είναι επιεικώς ξεπερασμένο.
Ακόμα δεν έχει και είσοδο για external mic όπως θα περίμενε κανείς απο μια σοβαρή κάμερα που τραβάει full hd.
Για το διάφραγμα πάντως διαφωνώ.
Το μέγεθος του αισθητήρα είναι τέτοιο που τους περιορίζει υποχρεωτικά.
Δε μπορείς να τη συγκρίνεις με καμία άλλη compact.
Είναι μεγαλύτερο από 4/3 !
Και η μηχανή έχει μόνο 14 mp που σε συνδυασμό με τον digic 5 θα παράγει πολύ λίγο θόρυβο.
Οπότε μπορείς να τραβάς και σε πιο ψηλά iso χωρίς πρόβλημα.
Αν βέβαια αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το blur,
τότε στο dpreview λένε οτι ακόμα και με μικρότερο διάφραγμα απο τις xz-1 και X10 θα παράγει περισσότερο blur λόγω μεγέθους αισθητήρα.
Τώρα για την τιμή που λες σκέψου την τιμή της gx1 με τον pancake αλλά και την τιμή μιας 600d με επιπλέον φακό 2.8.
Ακόμα υπολόγισε οτι θα πέσει και 100 ευρώ μετά τους πρώτους 3 μήνες.
 

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Re: Canon PowerShot G1 X

Έχω την εντύπωση ότι η Canon έκανε "πατατιά" σε αυτήν την περίπτωση.
Αντί να λανσάρει μια mirrorless , βγάζει μια compact με τεράστιο αισθητήρα υποτίθεται για τους απαιτητικούς ερασιτέχνες.
Χάνει πολύ χρόνο και σημαντικές πωλήσεις ,σε μια νέα ραγδαία αναπτυσσόμενη κατηγορία...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Canon PowerShot G1 X

σε άλλους καιρούς το 800άρι θα είχε ξετσεπωθεί σε ντετε χρόνους....
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Canon PowerShot G1 X

πράγματι, τα 800 ευρώ είναι πάρα πολλά για μία εξελιγμένη point and shoot κάμερα
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Canon PowerShot G1 X

Η μηχανή θα ήταν μια χαρά στα 450-500 ευρώ. Στα 800 ... τί να πώ...

αλήθεια έχετε προσέξει ότι όλες οι Mirrorless είναι πιο ακριβές από τις dslr?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Canon PowerShot G1 X

πάντα το μικρότερο ήταν πιό ελκυστικό.
Αν,δε, συνδύαζε και την ποιότητα....ακόμα καλύτερα
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Canon PowerShot G1 X

Εμένα μου μοιάζει με probe, αν περπατήσει δεν νομίζω ότι θα είναι δύσκολο να κοτσάρουν μια άρμωση και να την κάνουν "κανονική" mirrorless... Τα λεφτά είναι πολλά βέβαια, αλλά ας περιμένουμε να δούμε την απόδοση και που θα προσγειωθεί μετά από 5-6 μήνες...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Canon PowerShot G1 X

Ωραιο εργαλειο.
Αν εκανε και 3 κατοσταρικα λιγοτερο....
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Canon PowerShot G1 X

Τι να πω κι εγώ που το 2001 έδωσα 1350 ευρώ για την original G1 (460.000 δρχ.)! Και 800 ευρώ για κάρτα-σκληρό δίσκο 1gb IBM Microdrive (270.000 δρχ.)!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Canon PowerShot G1 X

Σορρυ ρε παιδια αλλα πλεον ποιος κουβαλαει τετοιο τούβλο μαζί του...

Αν θες ποιοτική compact υπάρχουν μια χαρα επιλογές (πολύ πιο φορητές) και με ποιότητα εικόνας που αμφιβάλλω αν θα ειναι τοσο μακρυά από την συγκεκριμένη.

Μετα υπάρχουν και η νεα γενια (GX 1), οι NEX αλλά ακόμα και οι DSLR μετα.

Αδυνατώ να καταλάβω το νόημα ενός τέτοιου μηχανήματος (ειδικά πλέον) από την στιγμή που ο δείκτης φορητότητας ειναι τόσο χαμηλός....
 
Last edited:

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,133
Bratislava
Re: Canon PowerShot G1 X

Αδυνατώ να καταλάβω το νόημα ενός τέτοιου μηχανήματος (ειδικά πλέον) από την στιγμή που ο δείκτης φορητότητας ειναι τόσο χαμηλός....

Στην ερασιτεχνικη, λεγομενη, κατηγορια, ειτε απαιτητικη, ειτε ολα στο αυτοματο, τα λεφτα βγαινουν απο τα σωματα και οχι απο τους φακους... επισης, και απο τα mp μεχρι πριν λιγο καιρο, αλλα τωρα που λιγο πολυ το βαρεθηκε το θεμα των mp ο κοσμος καιρος να επενδυσουν οι εταιρειες (κανον) στο ετερο ατου, τον αισθητηρα, μια και τον δρομο τον ανοιξαν ηδη οι μιρορλες...

...γιατι διαμαρτυρονται οι περισσοτεροι? ελλειψη φακων και μεγεθος αυτων (αρα δυσκολιες κατασκευαστικες, κοστους, ποιοτητας κ.α.)... παρε τον σουπερ αισθητηρα λοιπον και για φακο ολα σε ενα νοικοκυρεμενα (οπως μεχρι τωρα)... μεχρι να απαιτησει η ερασιτεχνικη αγορα και ποιοτικους φακους...εχουμε χρονο, αλλωστε και οι περισσοτερες μιρορλες με κατι κιτ φακους πορευονται... το μεγεθος του σωματος εχει παψει να απασχολει προ πολλου, οποτε νομιζω η κανον χτυπησε λαβρακι με την συγκεκριμενη...

Μια μικρη μαχη θα γινει με το θεμα του f, αλλα πιστευω στο τελος, θα υπερισχυσει η ευκολια του ζουμ, οπως γινεται και με τους.... κανονικους φακους...(πραιμ vs ζουμ)!!!
 
Last edited:

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Re: Canon PowerShot G1 X

Εαν είμαι ένας απαιτητικός ερασιτέχνης & θέλω φορητότητα, δεν έχω λόγο να πάω στην συγκεριμένη μηχανούλα.
Θα προτιμήσω να επενδύσω σε "σύστημα" mirroless που θα μου δώσει επιλογή στους φακούς
Επίσης εάν ήμουν απλός ερασιτέχνης και ήθελα απλά καλύτερη ποιότητα από compact , χωρίς να μπλέξω με φακούς ,
γιατί να επιλέξω την συγκεκριμένη και όχι μια άλλη π.χ olympus xz-1.
H canon υστερεί πολύ στην φωτεινότητα του φακού με αποτέλεσμα να χάνεται το πλεονέκτημα του μεγάλου αισθητήρα
(μιλάμε για 2-3 stop διαφορά στον τηλεφακό σε σχέση με την xz-1)
για να μην πω τίποτα @#$%^ για την τιμή...
 
Last edited:
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Canon PowerShot G1 X

Εαν είμαι ένας απαιτητικός ερασιτέχνης & θέλω φορητότητα, δεν έχω λόγο να πάω στην συγκεριμένη μηχανούλα.
Θα προτιμήσω να επενδύσω σε "σύστημα" mirroless που θα μου δώσει επιλογή στους φακούς
Επίσης εάν ήμουν απλός ερασιτέχνης και ήθελα απλά καλύτερη ποιότητα από compact , χωρίς να μπλέξω με φακούς ,
γιατί να επιλέξω την συγκεκριμένη και όχι μια άλλη π.χ olympus xz-1.
H canon υστερεί πολύ στην φωτεινότητα του φακού με αποτέλεσμα να χάνεται το πλεονέκτημα του μεγάλου αισθητήρα
(μιλάμε για 2-3 stop διαφορά στον τηλεφακό σε σχέση με την xz-1)
για να μην πω τίποτα @#$%^ για την τιμή...

O αισθητήρας της G1 X ειναι 2 1/2 στοπ μεγαλυτερος απο την ΧΖ1.
Στο ευρυγωνιο ο φακός της G1 X ειναι 1 1/3 στοπ σκοτεινότερος, καθαρο κερδος 1 + στοπ.
Στο τελε ο φακος της ΧΖ1 ειναι 2 1/3 πιο φωτεινός ... πάλι λιγο κέρδος μένει για την G1 X.

Δεν μιλάμε για την απόδοση των cmos της Canon στα ψηλά ISO που δεν συγκρίνεται με τoν αισθητήρα την XZ 1. Το ISO400 της Xz1 θα είναι χειρότερο απο ISO 3200 (+3 stop) της G1 X.

http://digitalfotoonline.dk/files/bonnier-dif/iso12800raw.jpg
 

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Re: Canon PowerShot G1 X

Ρίχνοντας μια ματιά στο dpreview εχτές και το σύντομο hands on και διαβάζοντας μερικά από τα 400+ σχόλια... μάλλον θα πουλήσει σα ζεστό ψωμί..