Plasma noise 1080p DXVA mp4

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Επειδή τώρα τελευταία, άρχισα πάλι να ακούω για τις plasma περί image retention και burn in, αποφάσισα να φτιάξω ένα αρχείο με θόρυβο.

Το αρχείο είναι 1920x1080 (δηλαδή Full HD και καλύπτει όλη την οθόνη), διάρκειας ενός λεπτού, με 10 καρέ το δευτερόλεπτο στα 32 Mbps (το αρχείο είναι DXVA compliant, που σημαίνει ότι παίζει στο pc και η cpu κοιμάται). Έβαλα 10 fps, καθώς θεωρώ ότι 10 είναι αρκετές εναλλαγές μέσα στο δευτερόλεπτο, ενώ για μεγαλύτερο frame-rate, π.χ. στα 24 καρέ, θα χρειαζόταν τρελό bitrate (> 80 Mbps), προκειμένου να αποφευχθεί το blocking. Χώρια που θα πήγαινε περίπατο η συμβατότητα με DXVA και θα υπήρχαν δυσκολίες στην αναπαραγωγή από media players. :beee:

Σε κάθε καρέ, κάθε pixel παίρνει τυχαία (και ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα pixels) μία από τις εξής τιμές:

white(255,255,255)
black(0,0,0)
red(255,0,0)
green(0,255,0)
blue(0,0,255)
gray(127,127,127)

Έτσι δημιουργείται ένας έντονος και πολύχρωμος θόρυβος. :2thumb22sup:

Το βάζετε στο repeat και το αφήνετε όση ώρα θέλετε. Ορίστε το rapidshare link:

https://rapidshare.com/files/847014994/plasma_noise.mp4
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Καθοτι επικαιρο το κατεβασα και το δοκιμάζω , ομως δεν θα ηταν καλύτερα να ηταν μονο ασπρο μαυρο ;
Λέγεται πως ο λευκος θορυβος ( ασπρο μαυρο) ειναι πιο αποτελεσματικός.
Επισης σου ειναι ευκολο να κανεις και ενα μονόλεπτο με καρτέλα 100ire; ( για πιο γρηγορο σβησιμο)
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Δεν ξέρω αν ο ασπρόμαυρος θόρυβος είναι πιο αποτελεσματικός από τον πολύχρωμο, αυτό μένει να αποδειχτεί στην πράξη. Ενδεχομένως να είναι, αν μιλάμε για image retention που προέρχεται από έντονο άσπρο (όπως ήταν παλιά το σήμα του mega). Αλλιώς, αν μιλάμε π.χ. για image retention που προέρχεται π.χ. από έντονο μπλε, μάλλον ο πολύχρωμος θόρυβος θα είναι πιο αποτελεσματικός, λόγω του ότι θα αναβοσβήνουν γρήγορα και τα υπόλοιπα sub-pixels.

Όπως και να έχει, δημιούργησα το αντίστοιχο αρχείο (με bitrate 24 Mbps) σε ασπρόμαυρο. Ορίστε το link:

https://rapidshare.com/files/1406395270/plasma_noise_bw.mp4

Όταν λες για καρτέλα 100ire, εννοείς απόλυτο λευκό (255,255,255); Αν ναι, μπορείς εύκολα να δημιουργήσεις μια τέτοια εικόνα ή να χρησιμοποιήσεις το break-in DVD που περιέχει άσπρο.
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Προκειμένου να μη σβηστούν τα αρχεία μετά το πέρας 30 ημερών από το rapidshare, παρακαλώ κάποιον από τους διαχειριστές του site, να τα κατεβάσει και να τα τοποθετήσει στο τομέα "Downloads" του site.
 
Last edited:

Siba

New member
6 May 2011
8
Aττικη
Στο δικο μου πανελ που ειναι 1366x768 (Kuro 5080XD) να το αφησω να τρεξει στην native αναλυση η σε 1080?

Και κατι αλλο οποιος ξερει, ενα build in pattern που εχει η συγκεκριμενη με μια φαρδια λευκη γραμμη που σαρωνει ολο το πανελ, κανει κατι αναλογο?
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,050
Έτσι και αλλιώς θα γίνει scale στη native ανάλυση του panel, οπότε νομίζω ότι ουσιαστικά είναι το ίδιο.
 

Siba

New member
6 May 2011
8
Aττικη
Έτσι και αλλιώς θα γίνει scale στη native ανάλυση του panel, οπότε νομίζω ότι ουσιαστικά είναι το ίδιο.
Μπορω να το κανω force 1080, αλλα δεν ξερω για το pattern εαν θα εχει νοημα η μηπως θα ειναι κ χειροτερα.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Προκειμένου να μη σβηστούν τα αρχεία μετά το πέρας 30 ημερών από το rapidshare, παρακαλώ κάποιον από τους διαχειριστές του site, να τα κατεβάσει και να τα τοποθετήσει στο τομέα "Downloads" του site.

Done... :a0210:

plasma_noise.mp4 -> http://www.avclub.gr/forum/downloads.php?do=file&id=92

plasma_noise_bw.mp4 -> http://www.avclub.gr/forum/downloads.php?do=file&id=94
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Δεν μπορώ να κατεβάσω αρχεία #@%!@!@$@!&*!!!!
Ποιο ημερήσιο όριο εχω περάσει όταν έχω να κατεβάσω κάτι απο πέρυσι!
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Κώστα, για δοκίμασε ξανά με άλλο browser

Όπως έγραψα και στο θέμα με τα bugs, έχω δοκιμάσει με FF και Chrome με ίδιο αποτέλεσμα. Άντε να ξεθάψω και το ΙΕ.

Edit: Ουτε με ΙΕ, ούτε με QupZilla. To ίδιο μήνυμα πάντα.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Κώστα, ευχαριστώ για την υπομονή και τη βοήθεια σου :)
 

thanos222

New member
20 November 2011
5
Αρχικά θα ήθελα να σας συγχαρώ για την δουλειά σας..η plasma μου είναι κοντά στις 1500 ώρες λειτουργίας και ποτέ δεν είχα τρέξει κάποιο πρόγραμμα για image retention ή το plasma noise..δεν έχω ακολουθήσει κάποιο τρόπο στρωσίματος της plasma γιατί η τηλεόραση ήταν για λίγο στο σπίτι των γονιών μου(που να νιώσουν από image retention :p ) σήμερα έβαλα να τρέξω για πρώτη φορά το videaki anti image retention και παρατήρησα ότι υπάρχει ένα αποτύπωμα του ant1!(τον κυριακού του μέσα) φαίνεται κυρίως στο πράσινο φόντο ελάχιστα στο λευκό και σχεδόν καθόλου στο μπλε και κόκκινο..να "τρέξω εναλλάξ το plasma noise και το anti image retention για κάποιες ώρες?τι θα μου συμβουλεύατε?ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

thanos222

New member
20 November 2011
5
Είναι πιθανό να είναι burn in και να μην φεύγει. Δοκίμασε πάντως δεν χάνεις τίποτα.


έχει βελτιωθεί λίγο το logo..δεν είναι τόσο έντονη η σκιά..εντάξει δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα όταν βλέπω τβ αλλά τώρα που το βρήκα με έχει φάει..θα τρέξω το dvd λίγες ώρες και αν βελτιωθεί ,καλώς..