FiiO E10 / Mini Review

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Εδώ και αρκετό καιρό με "έτρωγε" το θέμα ότι ενώ είχα ένα ζευγάρι πολύ καλά ακουστικά (AKG K601), αυτά δεν απέδιδαν ό,τι μπορούσαν εξαιτίας της έλλειψης σωστής ενσίχυσης.
Αρχικά αρκούσε ή έξοδος ακουστικών του Sony 50, μετά ενός δανεικού Creek OBH, κ.o.κ. Μοιραία τα ακουστικά παροπλίστηκαν λόγω ακρόασης κατά 99% από τα ηχεία και έπεσαν θύμα της αναποφασιστικότητάς μου να ξοδέψω χρήματα (έστω λίγα) για έναν αξιοπρεπή ενισχυτή.
Η ανάγκη όμως για περισσότερο χρόνο ακρόασης μέσω ακουστικών με έκανε να ψάξω μια καλή λύση που ιδανικά θα συνδύαζε USB DAC και ενισχυτή σε ένα.
Μετά από την όχι και τόσο ικανοποιητική λύση του Behringer UCA222 (το οποίο βέβαια κοστίζει όσο μια μπριζόλα σε κυριλέ εστιατόριο) έπεσα επάνω στη νέα πρόταση της FiiO E10.

Ξεκινώ από τα προφανή. Ουδεμία σχέση με αυτό που έχουμε στο μυαλό μας για κινέζικα προιόντα. Το ενισχυτάκι ήρθε μέσα σε ένα ωραιότατο και κομψότατο σιδερένιο κουτάκι το οποίο τύλιγε μια χάρτινη ταινία με τα στοιχεία του Ε10. Μέσα, σε πλαστικό με υφή βελούδου θηκάκι, υπήρχε το ενισχυτάκι, αυτοκόλλητα λαστιχένια ποδαράκια και ένα καλώδιο USB/mini USB που δίνει το σήμα και την τροφοδοσία.
Η ποιότητα κατασκευής του ενισχυτή είναι π ά ρ α πολύ καλή. Είναι σιδερένιο, με άψογη συναρμογή, συμπαγές, καλό στην αίσθηση ποτενσιόμετρο και διακόπτες και εισόδους. Μόνο (μικρό) παράπονο το γεγονός ότι τι line out είναι με mini jack και όχι RCA αλλά πρέπει να έγινε καθαρά λόγω εξοικονόμησης χώρου. Ένα διακριτικό μπλε led δείχνει ότι το εργαλείο λειτουργεί...

Η σύνδεση με το laptop έγινε απροβλημάτιστα και το foobar αναγνώρισε αμέσως την ύπαρξή του. Τα ακουστικά μου μπήκαν στην έξοδο και ωπ! Μουσική ξεχύθηκε στα αυτάκια μου..."Γεμάτος" ήχος, μεστός, κυρίως χαμηλά όπου τα ανοιχτού τύπου AKG δεν "ειδικεύονται". Καλή ανάλυση στο χαμηλό και το μεσοχαμηλό, ελαφρά χειρότερη ψηλά όπου τα AKG εκεί αποκαλύπτουν με άνεση τόση λεπτομέρεια που κάνουν τον ενισχυτή να "κοκκινίζει" ελαφρά για τις αδυναμίες του. Δεν με ενόχλησε κάτι, αλλά κάποιες τρομπέτες, κάποια κλαρινέτα, κτλ, θα τα ήθελα ένα κλικ πιο "καθαρά". Ωραία και ρεαλιστικά φωνητικά, ζεστά. Έχεις τη μουσική τόσο κοντά που η φωνή της Jeanne Lee σου χαιδεύει τα αυτάκια και συνεχίζει προς το στομάχι…Πρώτη φορά αισθάνθηκα ότι μπορούσα να ακούω από τα ακουστικά για ώρες.
Η λειτουργία του Bass Boost με μπέρδεψε λίγο. Αλλού ήταν μια ευχάριστη προσθήκη που ταίριαζε άψογα με το υπόλοιπο, αλλού λειτουργούσε σαν υπερβολή, σαν θόρυβος από κακής ποιότητας subwoofer. Δεν θα συνιστούσα τη χρήση του με αναλυτικά ακουστικά και για ακρόαση κλασσικής ας πούμε. Σε rock καλές εγγραφές όπου το μπασάκι το ζητάει ο οργανισμός σου, μπορεί να παίξει καλά. Θέλει λίγο ψάξιμο αυτό μιας και φαίνεται να έχει άμεση σχέση με την ποιότητα εγγραφής και τα ακουστικά του καθενός.
Α, και κάτι ακόμα. Ο ενισχυτής είναι αθόρυβος. Με τα δικά μου ακουστικά, στο δικό μου laptop και το volume στο τέρμα, δεν υπήρχε θόρυβος.

Η λειτουργία του σαν DAC και η απόδοσή του σε μεγάλο βαθμό είναι όμοια με αυτή σαν ενισχυτής. Ο ήχος έχει τον ίδιο χαρακτήρα με ωραίο και δυναμικό μπάσο που δεν υστερεί σε ανάλυση, ζεστά αλλά όχι υπερβολικά μεσαία που σε κερδίζουν, και μια μικρή υστέρηση στην ανάλυση των μεσουψηλών και υψηλών που όμως στο σύστημά μου εξισορροπήθηκε από την (υπερ)ανάλυση που προσφέρουν οι κόρνες σε αυτή την περιοχή. Ό,τι μου είχαν «κλέψει» άλλα DAC χαμηλά προσφέροντας κουραστική ανάλυση ψηλά, το Ε10 μου το έδωσε πίσω και με το παραπάνω και προσέφερε ξεκούραστη και ισορροπημένη συχνοτικά ακρόαση. (Ακούς Μπουλαμάτση; Άλλο πράγμα ακούσαμε...)

Συμπέρασμα:
Δεν έχω μεγάλη πείρα στην ακρόαση μέσω ακουστικών, δεν έχω ακούσει ενισχυτές μεγάλης αξίας τύπου Graham, Ray Samuels, Grace, κτλ, αλλά μπορώ με σιγουριά να πω αν αυτό που ακούω είναι καλό (όχι συγκριτικά) και αν μου αρέσει.
Ήταν λοιπόν πολύ καλό και μου άρεσε πολύ. Πιστεύω ότι κατά κάποιο τρόπο θα ήταν ντροπή να ζητήσει κάποιος περισσότερα πράγματα από ένα μηχάνημα αξία 80€. Φαντάζομαι ότι το Ray Samuels Predator που κοστίζει πέντε φορές όσο αυτό (!) ή το Grace m903 που κοστίζει είκοσι φορές όσο αυτό (!!!) θα παίζουν καλύτερα. Όμως δεν μπορώ να φανταστώ να δίνω αυτά τα χρήματα (ακόμα και αν τα είχα) χωρίς να έχω ακούσει το Ε10 των 80€, και χωρίς να χτυπάω το κεφάλι μου στη μυτερή γωνία του rack…
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Ευχαριστουμε για την παρουσιαση McZab,ειναι ωραιο να βρισκεις πραματα οικονομικα που να σε ικανοποιουν.
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Kαλοακουστος απο εμενα και προσεχε να μην παρασερνεσαι και να δυναμωνεις πολυ την ενταση τωρα..
Safety first..:grandpa:
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Ευχαριστώ παιδιά...Όντως θέλει προσοχή η ένταση γιατί είναι εύκολο να παρασυρθείς.

Δυο μικρές προσθήκες μετά από την χθεσινοβραδυνή ακρόαση.
Το Gain στη θέση High εκτός του ότι προσθέτει (την απαραίτητη για τα Κ601) ένταση, δείχνει να δίνει και ελάχιστα καλύτερο ήχο. Ίσως γιατί στη θέση low το volume ήταν σχεδόν τέρμα πράγμα καθόλου καλό για κανέναν ενισχυτή.
Το Bass Boost είναι πράγματι δίκοπο μαχαίρι και έχει να κάνει σχεδόν αποκλειστικά με την ποιότητα της εγγραφής. Σε μια καλή βοηθάει, σε μια κακή δεν ακούγεται.

Πάντως και η χθεσινή ημέρα με ένα μείγμα Jordi Savall, Palestrina και Ralph Towner ήταν σκέτη απόλαυση. Κυλούσε η ώρα χωρίς να το καταλάβω.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Καλοάκουστος και απο μένα!!!!

Αραγε πως να συγκρίνεται με την Prodigy Cube; (μάλλον ο FiiO θα είναι πιο δυνατός). Να ρωτήσω.. παίζει και 88,2; Γιατι η Cube ναι μεν παίζει 24/96 αλλά όχι 88.2 (σπαστικό)!!
Η FiiO γενικά, απο το λίγο που έχω ασχοληθεί, είναι μια εταιρία που σε βάζει με πολύ καλό κ φτηνό τρόπο στον κόσμο των ακουστικών... απο κει και πέρα βεβαια... I am sorry for my/our pocket(s) που λένε και οι head-fiάδες!!!!!

Ελπίζω στην επόμενη ακουστικαριομάζωξη να έχουμε και E10 και Κ601 -bye-
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Δεν ξέρω αν παίζει 88.2, γράφει ότι το 96 είναι μάξιμουμ αλλά δεν προσδιορίζει κάπου τα ενδιάμεσα. Πώς μπορώ να το ελέγξω;

Μακάρι να μπορέσω να έρθω στην επόμενη μάζωξη...Ο "χώρος" αρχίζει και με συνεπαίρνει. Άσε που για το επόμενο χρονικό διάστημα μοιάζει να είναι ο μόνος τρόπος ακρόασης χωρίς ενόχληση...
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: FiiO E10 / Mini Review

Δεν ξέρω αν παίζει 88.2, γράφει ότι το 96 είναι μάξιμουμ αλλά δεν προσδιορίζει κάπου τα ενδιάμεσα. Πώς μπορώ να το ελέγξω;

Μακάρι να μπορέσω να έρθω στην επόμενη μάζωξη...Ο "χώρος" αρχίζει και με συνεπαίρνει. Άσε που για το επόμενο χρονικό διάστημα μοιάζει να είναι ο μόνος τρόπος ακρόασης χωρίς ενόχληση...


Γιάννη, προσπαθησε απλά να παίξεις ένα τέτοιο αρχείο... αν δεν έχεις δοκίμασε να κατεβάσεις ένα (υπάρχουν πολλά σάιτς που προσφέρουν νόμιμα και δωρεάν δείγματα ... επίσης έχεις και τους φίλους σου εδώ μέσα, που θα χαρούν να σε εξυπηρετήσουν... πάντως κυρίως, αυτό το θέμα των 88,2 είναι θέμα drivers ... πχ. η EMU 0404 μου με τα δικά της asio παίζει τα πάντα, αν όμως επιλέξω στο foobar κάποιους άλλους οδηγούς (αν θυμάμαι καλά wasapi ή άλλους) τότε τα 88,2 δεν παίζουν ...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Απάντηση: FiiO E10 / Mini Review

Δεν ξέρω αν παίζει 88.2, γράφει ότι το 96 είναι μάξιμουμ αλλά δεν προσδιορίζει κάπου τα ενδιάμεσα. Πώς μπορώ να το ελέγξω;

Μακάρι να μπορέσω να έρθω στην επόμενη μάζωξη...Ο "χώρος" αρχίζει και με συνεπαίρνει. Άσε που για το επόμενο χρονικό διάστημα μοιάζει να είναι ο μόνος τρόπος ακρόασης χωρίς ενόχληση...

Αν έχεις παράθυρα (για MAC δεν ξέρω) στο sound manager πηγαίνεις στην συσκευή, μάλλον θα την έχει ως USB Audio Device ή κάπως έτσι και κοιτάς στα properties/ supported formats...αν δεν έχει 88,2 απλά δεν θα το παίζει... δεν είναι ανάγκη να ψάξεις να παίξεις τέτοιο αρχείο για να δεις αν παίζει...

WASAPI δεν είναι drivers είναι API...

Άντε και σύντομα να τα πούμε και από κοντά σε καμιά συνάντηση!!
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: FiiO E10 / Mini Review

Αν έχεις παράθυρα (για MAC δεν ξέρω) στο sound manager πηγαίνεις στην συσκευή, μάλλον θα την έχει ως USB Audio Device ή κάπως έτσι και κοιτάς στα properties/ supported formats...αν δεν έχει 88,2 απλά δεν θα το παίζει... δεν είναι ανάγκη να ψάξεις να παίξεις τέτοιο αρχείο για να δεις αν παίζει...

WASAPI δεν είναι drivers είναι API...

Άντε και σύντομα να τα πούμε και από κοντά σε καμιά συνάντηση!!

στο πρώτο σκέλος της απάντησης σου, δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν έτσι τα πράγματα ... στην περίπτωση μου, τα ''παράθυρα'' δείχνουν ότι τα 24/88,2 δεν υποστηρίζονται από την εξωτερική κάρτα μου (όπως προανέφερα emu 0404) ωστόσο τελικά αναπαραγάγω με foobar κανονικότατα native 88,2 (εννοώ χωρίς υποβάθμιση ή αναβάθμιση της συχνότητας), όταν χρησιμοποιώ τους asio οδηγούς που συνόδευαν την κάρτα .. μάλιστα χάρη στους τελευταίους η κάρτα αυτόματα επιλέγει την συχνότητα δειγματοληψίας προσαρμοζόμενη στο αρχείο που αναπαραγάγω, ώστε να έχω πάντοτε bit perfect αναπαραγωγή ... μάλιστα η κάρτα ήδη από το 2006 (πριν οι μακρυά νυχτωμένοι hi end κατασκευαστές το προσφέρουν) πέρναγε αυτούσιο σήμα μέχρι 24/192 από την usb...

αυτό με το wasapi / api ειλικρινά δεν το κατέχω, μπορείς να κάνεις μία μίνι ανάλυση όταν είσαι εύκαιρος ;;; έχοντας φορτώσει το σχετικό wasapi plug in στο foober καμμία φορά το επιλέγω, όταν βαριέμαι να ξανασετάρω τους asio της emu (πχ. μετά από κάποια επανεκκίνηση, κλπ)...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
... επίσης, τελικά πριν λίγο τσέκαρα ότι και τα 24/88,2 αναπαραγάγονται κανονικά στον foobar, όταν επιλέξω στην έξοδο το wasapi ... ίσως οφείλεται στην πρόσφατη εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης του foo ή απλά παλιότερα έκανα κάποια χαζομάρα... ωστόσο στην διαχείριση ήχου των windows εμφαίνεται ότι η κάρτα δεν υποστηρίζει 24/88,2 ...

Σόρρυ για τα οφ - τόπικ ...
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Το τσιπάκι της tenor (7022) δεν υποστηρίζει 88.2K.

...
Το Gain στη θέση High εκτός του ότι προσθέτει (την απαραίτητη για τα Κ601) ένταση, δείχνει να δίνει και ελάχιστα καλύτερο ήχο. Ίσως γιατί στη θέση low το volume ήταν σχεδόν τέρμα πράγμα καθόλου καλό για κανέναν ενισχυτή.
...

Πώς προκύπτει αυτό (bold);
Η χειρότερη θέση είναι όταν είναι στ0 50% (σε σχέση με τη τιμή της αντίστασης και όχι της περιστροφής στη περίπτωση των λογαριθμικών ποτ).
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ναι και εγώ το παρατήρησα αυτό... περίεργο...

@ Δημοκηδής, δεν γνωρίζω την εξωτερική επαγγελματική κάρτα emu404, οπότε δεν ξέρω αν αυτά είναι δικά της τερτίπια, για τα PC με Win7 είναι όπως τα είπα και δεν έχω να προσθέσω κάτι, ως αναφορά τα Drivers/API... χονδρικά το ένα έχει να κάνει με το πως αναγνωρίζει και χειρίζεται το λειτουργικό κάποια συσκευή, ενώ τα API διαχειρίζονται πως θα συμπεριφερθούν τα προγράμματα μεταξύ τους...

Driver vs API

T
o WASAPI και το Kernel streaming παρακαμπτουν τα windows sound managers.
 
Last edited:

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Το τσιπάκι της tenor (7022) δεν υποστηρίζει 88.2K.



Πώς προκύπτει αυτό (bold);
Η χειρότερη θέση είναι όταν είναι στ0 50% (σε σχέση με τη τιμή της αντίστασης και όχι της περιστροφής στη περίπτωση των λογαριθμικών ποτ).

Νομίζω ότι τα περισσότερα ποτς είναι γραμμικά αλλά ίσως κάνω και λάθος. Από την άλλη νόμιζα ότι ένας ενισχυτής έχει τη μέγιστη παραμόρφωση ή φτάνει να κλιπάρει κοντά στη μέγιστη ισχύ του, αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος.

Πάντως η ουσία είναι ότι στα δικά μου αυτιά το FiiO μοιάζει να παίζει καλύτερα με υψηλό gain και πιο χαμηλά το volume από ότι το αντίστροφο. Άν το ακούσει κάποιος ακόμα, μπορεί να συνεισφέρει μια άποψη επ' αυτού.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Νομίζω ότι τα περισσότερα ποτς είναι γραμμικά αλλά ίσως κάνω και λάθος. Από την άλλη νόμιζα ότι ένας ενισχυτής έχει τη μέγιστη παραμόρφωση ή φτάνει να κλιπάρει κοντά στη μέγιστη ισχύ του, αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος.

Πάντως η ουσία είναι ότι στα δικά μου αυτιά το FiiO μοιάζει να παίζει καλύτερα με υψηλό gain και πιο χαμηλά το volume από ότι το αντίστροφο. Άν το ακούσει κάποιος ακόμα, μπορεί να συνεισφέρει μια άποψη επ' αυτού.

Συνήθως είναι λογαριθμική η απόκριση.

Επίσης η παραμόρφωση και η τελική ισχύς δεν έχει να κάνει με τη θέση του ποτ, αλλά με το πλάτος του σήματος (δηλαδή τη στάθμη της πηγής) και το φορτίο (τα ρεύματα που απαιτεί).
Αν τερματίζει το ποτ και οι στάθμες παραμένουν χαμηλές τότε δεν τίθεται θέμα παραμορφώσεων αλλά απλά χαμηλής στάθμης.

Η παραμόρφωση μαζί με το θόρυβο (THD+N) συνήθως παρουσιάζουν καμπύλη συναρτήσει της στάθμης με ένα ελάχιστο που πάντα βρίσκεται σε σχετικά υψηλές στάθμες.

Για χαμηλές στάθμες σήματος κυριαρχεί ο θόρυβος των ενεργών κυκλωμάτων (που παραμένει σχεδόν σταθερός) οπότε ο λόγος σήματος προς θόρυβο (SNR) είναι μικρός.
Όσο η στάθμη του σήματος αυξάνει τόσο μεγαλώνει ο λόγος σήματος προς θόρυβο μέχρι που φτάνει σε ένα μέγιστο.
Όταν το ενεργό κύκλωμα αρχίζει να "ζορίζεται" λόγω απαιτήσεων ρεύματος ή κλιπαρίσματος αυξάνει η παραμόρφωση.

Τώρα η χειρότερη θέση για το ποτ είναι όταν οι αντιστάσεις του άνω και κάτω σκέλους του διαιρέτη τάσης που σχηματίζεται είναι ίσες, γιατί αυξάνεται η αντίσταση εξόδου (το 1/2 της τιμής του ποτ) και αυτό είναι πρόβλημα αν το ποτ έχει υψηλή αντίσταση γιατί αυξάνεται ο θερμικός θόρυβος που είναι ανάλογος της τετραγωνικής ρίζας της τιμής της αντίστασης και αποτελεί επιπλέον πρόβλημα αν το στάδιο που ακολουθεί είναι με διπολικά τρανζίστορ. Αν προηγείται και πυκνωτής αποκοπής για dc τότε είναι λίγο πιο περίπλοκη η κατάσταση.

Για το δεύτερο που λες, μπορεί να παίζουν καλύτερα στο υψηλότερο κέρδος τα ακουστικά για κάποιον από τους παραπάνω λόγους ή ένας Θεός ξέρει τι.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
οχι δεν τα φερνει κανεις στην Ελλάδα.
τώρα απο που συμφαίρει εγώ τον Ε9 τον πήρα απο Αγγλία αλλά είναι και ενα Ισπανικό "μαγαζί" που κατα καιρους έχει δωρεάν μεταφορικά εντός Ευρωπης zococity.es