Υπάρχει δέκτης με διπλό επίγειο tuner;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Θα με ενδιέφερε ένας δέκτης με διπλό επίγειο tuner και φυσικά δυνατότητες PVR/timeshift/παρακολούθησης άλλου προγράμματος ενώ εγγράφει.

Υπάρχει ή όλοι είναι με μονό tuner;
 

fchef

Senior Member
14 February 2008
470
Εβγαζε εναν παλαια η Homecast αλλα ηταν με mpeg2 και χωρις hdmi.
Μονη λυση καποιος combo δεκτης (εστω μεταχειρισμενος) με plug n play tuner και να του βαλεις δυο επιγεια (οπως ο ipbox 9000 που εχω).
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Σαν να πήρε το μάτι μου στην κατηγορία των media players κάποια μηχανάκια με διπλό δέκτη. Κάνε μια βόλτα απο εκει

Κάτι σαν αυτό δηλαδη
 
Last edited:

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Θα με ενδιέφερε ένας δέκτης με διπλό επίγειο tuner και φυσικά δυνατότητες PVR/timeshift/παρακολούθησης άλλου προγράμματος ενώ εγγράφει.

Υπάρχει ή όλοι είναι με μονό tuner;
Υπομονή μέχρι το Φεβρουάριο, σύμφωνα με αυτό!
http://www.fullhd.gr/hd-digital-tuners/tuners/10913-xoro-hrt-8300-twin-tuner-d-dvb-t-.html
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω από το εξωτερικό, αλλά είναι απολύτως σημαντικό η υποστήριξη ελληνικού EPG.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ναι, αναφέρθηκε και παραπάνω αυτός. Αλλά όταν στα γερμανικά sites λέει "Φεβρουάριος 2012" δε νομίζω να τον δούμε εδώ πριν το switch off στην Πάτρα (03/02)
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Τότε ίσως είναι να θέλεις έναν κλώνο του Xoro 8300, ώστε αν δεν έχει Ελληνικό EPG τώρα, να το αποκτήσει βάζοντας το firmware του 8300 αργότερα.
Ένας κλώνος φαίνεται πως είναι ο URZ0086.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Πάνο, θα σου έλεγα τον Edision Argus VIP-2 που παίρνει δύο αποσπώμενα τuner, αλλά δεν ξέρω το γίνεται με το EPG το οποίο "παγώνει"
σε κάποια μοντέλα της Edision kαι χρειάζεται επανεκκίνηση του δέκτη για να "ξεκολλήσει" το EPG.

fchef έχεις βρει επίγειο tuner για τον 9000? Και αν ναι, από που και πόσο?
 

fchef

Senior Member
14 February 2008
470
Ναι εχω επιγειο tuner για τον 9000. Καμια 50αρια ευρω την ειχα παρει τοτε. Τον εχω απο την αρχη που πηρα τον δεκτη. Ειδικα τωρα που εκπεμπουν πολυημερο epg τα καναλια ειναι βολικο για εγγραφες.
Μπορεις να παραγγειλεις μεσω του (πρωην?, επισημου?) αντιπροσωπου kalemis bros.
 
Last edited:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Υπάρχει δέκτης με διπλό επίγειο tuner;

Ναι εχω επιγειο tuner για τον 9000. Καμια 50αρια ευρω την ειχα παρει τοτε. Τον εχω απο την αρχη που πηρα τον δεκτη. Ειδικα τωρα που εκπεμπουν πολυημερο epg τα καναλια ειναι βολικο για εγγραφες.
Μπορεις να παραγγειλεις μεσω του (πρωην?, επισημου?) αντιπροσωπου kalemis bros.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Ακόμα ο Καλέμης είναι αντιπρόσωπος, δεν έχει αλλάξει αυτό.
Δεν ψάχνω προς το παρόν, απλά είχα την απορία γιατί διαβάζω σε διάφορα φόρουμ στο εξωτερικό πως δεν βρίσκουν DVB-T tuner.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Ξέρουμε περίπου πότε έρχεται ο Xoro και σε ποια τιμή; Φαίνεται αρκετά καλή πρόταση...
 

Karibu

New member
20 January 2012
1
Καλως σας βρηκα,περαστικος ημουν αλλα μιας και εχω νεα εστω και ασχημα για τον Xoro 8300 ,ειπα να σας ενημερωσω.Ο συγκεκριμενος δεκτης ΔΕΝ θα εχει υποστηριξη Ελληνικων οπως μου απαντησαν απο την Xoro,στην οπια απευθυνθηκα μιας και ηθελα να βεβαιωθω για την υποστηριξη γλωσσας αλλα και για τις απιστευτες δυνατοτητες PVR που ανακοινωσαν οτι θα εχει,μιας και εχει το chip Ali M3606.Επισης εδω θα δειτε οτι η τιμη του πρωτου καταστηματος που θα τον διαθετει απο 2 Φεβρουαριου θαναι στηνν Γερμανια 80 ευρω.Η πληρης απαντηση απο την Xoro:
Hi,im sorry to tell you that the HRT 8300 won´t have Greek menu language or EPG language. Only English/France/German/Spain.Yes, it is possible to record from 2 channels and watch another one, in the menu you can see the channels that are still available.
The main diffrence between the HRT 5000 and the HRT 8300 is:HRT 5000 is a DVB-T Receiver only, just for watching normal SD (Standard Definition) Signals. Means Analog and Digital Broadcasts.
HRT 8300 is a HD DVB-T Receiver!, so you can see HD (High Definition/Mpeg 4) Broadcasts in Greece. (You should watch in the Internet to see what kind of channels are available in HD)
Also the HRT 8300 has HDMI connection, so that means that you can record in HD.
The HRT 8300 should be available in the middle of February.
You will also have to buy it from ebay or amazon in Germany.
with Regards
===========================================
Andreas Hofer
Sales Assistant
MAS Elektronik AG