3D 7.1 Home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Γειά σας και Χρόνια Πολλά σε όλους!

Πρόσφατα είχα ανοίξει το παρακάτω thread:

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/88748-Samsung-HT-D6750W-Blu-ray-3D-home-cinema


σχετικά με τα ολοκληρωμένα σετ 3D home cinema: Samsung HT-D6750W και LG HX906TX
Κατόπιν προτροπής του συνάδελφου και συντονιστή μας Κώστα (kblachos) σκέφτηκα πιο σοβαρά
το ενδεχόμενο να μην επενδύσω σε κάποιο all in one σύστημα 3D home cinema αλλά να πάω σε
λύση με ξεχωριστά A/V ενισχυτή,player,ηχεία.

Καταρχάς να σας αναφέρω σε τι κατάσταση βρίσκομαι τώρα:Αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε ηχεία,
ούτε Blu-ray 3D player,ούτε ενισχυτή!Επομένως δυστυχώς θα χρειαστώ συμβουλές για ολόκληρη
την αλυσίδα του 3D home cinema:

1.Blu-ray 3D player
2.Ηχεία
3.Ενισχυτή A/V με δυνατότητα 3D


Λοιπόν ας αναφέρω ποιές είναι οι βασικές μου απαιτήσεις:

1.Το home cinema το θέλω για να βλέπω 3D ταινίες:Οι 3D ταινίες θα είναι και από Blu-ray 3D δισκάκια
αλλά και από Side by Side (SBS) 3D mkv.Δηλαδή από όλα τα δυνατά φορμά που έχουμε διαθέσιμα.Με
λίγα λόγια με ενδιαφέρει η αλυσίδα του home cinema να υποστηρίζει το FULL HD 3D.

2.Θα βλέπω ταινίες κυρίως από Blu-ray δισκάκια.Σε κάποιες περιπτώσεις θα βλέπω και ταινίες σε DVD,
κυρίως όταν η συγκεκριμένη ταινία δεν έχει βγει σε Blu-ray.

3.Έχω εγκατάσταση με κινητό δορυφορικό πιάτο με μοτέρ actuator και positioner και επομένως
θέλω να παρακολουθώ διάφορα δορυφορικά κανάλια, κυρίως 3D δορυφορικά κανάλια και HD δορυφορικά
κανάλια.Επίσης θα παρακολουθώ κυρίως τα κανάλια novacinema της nova και ειδικά το κανάλι
novacinema HD,όπου και με ενδιαφέρει να εκμεταλλεύομαι τον Dolby Digital 5.1 ήχο που δίνει.
Επομένως στις θύρες HDMI in του ενισχυτή νομίζω ότι καλό θα ήταν εκτός από το Blu-ray 3D player
να συνδέσω και το δέκτη της nova, NovaBox HD 831 καθώς και τον δορυφορικό μου δέκτη
Spiderbox 9000 HD Combo.Όμως εσείς ως ειδικοί θα μου πείτε καλύτερα πως θα πρέπει να κάνω αυτές τις
συνδέσεις.

4.Θα ήθελα να μπορώ να στήσω ένα 7.1 σύστημα.Για οικονομικούς λόγους ίσως για αρχή ξεκινήσω με ένα
5.1 σύστημα ή ακόμα και με λιγότερα ηχεία (π.χ. 2 μπροστινά + κεντρικό).Θα ήθελα όμως ο ενισχυτής να υποστηρίζει το 7.1
(να είναι επτακάναλος νομίζω λέγεται αυτό) ώστε τελικά να μπορέσω προσθέτοντας τα κατάλληλα ηχεία να έχω ένα 7.1 σύστημα.Επίσης αν το κόστος δεν ξεφεύγει εντελώς θα ήταν ακόμα προτιμότερο ο ενισχυτής να υποστηρίζει και τα λεγόμενα "κανάλια ύψους",δηλαδή ένα πλήρες 9.1 σύστημα, όπως λέγεται αν δεν κάνω λάθος.Μου δίνετε προτάσεις από ενισχυτές και αναλόγως το κόστος βλέπω στη συνέχεια!

5.Όπως ανάφερα και παραπάνω το home cinema το θέλω κυρίως για ταινίες.Επομένως με ενδιαφέρει ένα
κινηματογραφικό home cinema!Φυσικά αν με πορώσει και τελικά φτιάξω ένα καλό σύστημα θα το χρησιμοποιήσω
για να ακούσω και κάποια SACD και DVD audio που πρόσφατα έμαθα!

Από τα παραπάνω 5 με λίγα λόγια προκύπτει ότι θέλω να στήσω ένα home cinema με:

1.δυνατότητα για 3D.
2.δυνατότητα τουλάχιστον για 7.1 σύστημα (ίσως προσθέτοντας στο μέλλον επιπλέον ηχεία)
3.κινηματογραφικό κυρίως orientation του home cinema.


Πάμε τώρα ειδικώτερα στα κομμάτια της αλυσίδας του 3D home cinema:

1.Blu-ray 3D player: Αναφορικά με το Blu-ray 3D player του συστήματος μπορώ να πω πως από όσα βλέπω να υποστηρίζει και να κάνει έχω ερωτευθεί το Oppo BDP-95EU.Εναλλακτικά σκέφτομαι και το
Panasonic DMP-BDT310.Τι γνώμη έχετε εσείς? Επίσης τι διαφορές έχουν το Oppo BDP-95EU με το
Oppo BDP-93 BD Player?

2.Ηχεία:Αναφορικά με τα ηχεία του συστήματος σκέφτομαι πολύ το παρακάτω σετ της crystal audio:

a.TX-T2-12 http://www.crystalaudio.gr/ProductDetails/e475db28-7d52-4b81-a01e-5692822991f0/TX-T2-12.aspx


b. T2-5.1-UL http://www.crystalaudiovideo.com/ProductDetails/7ae91d67-e187-4975-9cf2-49fd754d8076.aspx


c. To σετ Τ2 - 5.2 με δύο 10" υπογούφερ με πιστοποίηση THX Select.

Το b (T2-5.1-UL) αν έχω καταλάβει καλά είναι ακριβώς το ίδιο με το a (TX-T2-12) με μόνη διαφορά ότι το
T2-5.1-UL έχει το 12" υπογούφερ TX-12SUB Subwoofer το οποίο είναι THX Ultra2 πιστοποιημένο, σε αντίθεση με το 12" υπογούφερ του TX-T2-12 το οποίο έχει πιστοποίηση THX Select.

Από τιμές το TX-T2-12 στα 1499 ευρώ,το T2-5.1-UL στα 1599 ευρώ (+100 ευρώ από το TX-T2-12) και το
Τ2-5.2 στα 1599 ευρώ επίσης.

Προσωπικά κλείνω περισσότερο προς το T2-5.1-UL με το 12" THX Ultra2 πιστοποιημένο υπογούφερ.Να σημειώσω
ότι το συγκεκριμένο σύστημα δεν εμφανίζεται στην σελίδα της crystal audio.Το link το βρήκα από σχετικό thread στο φόρουμ μας.Τι γνώμη έχετε εσείς?Προτάσεις-ιδέες?

3.Ενισχυτής A/V με δυνατότητα 3D: Αναφορικά με τον ενισχυτή A/V,όπως ανέφερα και αρχικά θα πρέπει:

a.Να είναι 3D.
b.Να έχει δυνατότητα σίγουρα για 7.1 και επιθυμητό και για 9.1 ("κανάλια ύψους")
c.Προφανώς να έχει αποκωδικοποιητές για όλα τα φορμά lossless ήχου των Blu-ray
(Dolby True HD,DTS HD Master Audio,DTS HD High Resolution Audio κλπ.)
d.Θα προτιμούσα να ήταν και με THX πιστοποίηση,ειδικά αν είναι να συνδιαστεί με τα παραπάνω ηχεία.

Τι ενισχυτές θα πρέπει να κοιτάω?Τα παραπάνω ηχεία της crystal audio ποιοί ενισχυτές είναι κατάλληλοι για να
τα οδηγήσουν σωστά?Κοιτάω κάποιους αλλά επειδή ειδικά στα ηχεία και στους ενισχυτές δεν είμαι γνώστης θα προτιμούσα προτού σας αναφέρω τις σκέψεις μου να ακούσω τις δικές σας προτάσεις για ενισχυτές και ηχεία!

Ήταν μεγάλο το post μου αλλά ήθελα να δώσω μια καλή γενική εικόνα για το τι είδους σύστημα θα ήθελα!
Γενικά θα ήθελα και νομίζω θα με βοηθούσε εξαιρετικά να ακούσω τις γνώμες σας κυρίως αναφορικά με τα ηχεία και τον ενισχυτή του home cinema στα οποία δυστυχώς δεν είμαι σχετικός!

Αναφορικά με το Budjet ας μην τα περιορίσω αρχικά γιατί θα θελα να ακούσω τις γνώμες σας!Όμως για να μην πάμε σε τίποτα εξωφρενικά ποσά να αναφέρω ότι μέχρι περίπου γύρω στα 1500 ευρώ θα μπορούσα να διαθέσω για ηχεία, εφόσον φυσικά σύμφωνα με τη γνώμη αρκετών συναδέλφων εδώ που είναι γνώστες του αντικειμένου,αξίζουν και θα με συντροφεύσουν αρκετά χρόνια!

Ας ακούσω λοιπόν γνώμες πάνω στα παραπάνω και ό,τι άλλο χρειαστεί θα το συμπληρώσω στην πορεία!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,κι ελπίζω από απόψε να ξεκινήσουμε να το κουβεντιάζουμε!

Υ.Γ.: Μια γρήγορη ανταπόκριση από πλευράς σας θα με βοηθούσε αφού θέλω σύντομα να έχω σχηματίσει κάποια
άποψη ώστε να δω πως θα προχωρήσω σε σχετικές αγορές!
 
Last edited:

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Κάποια βοήθεια-γνώμες ειδικά αναφορικά με τα ηχεία και τον ενισχυτή του συστήματος θα μπορούσα να έχω?
Ειδικότερα για τα παραπάνω σετ ηχείων της crystal audio τι γνώμη έχετε?
Με τα παραπάνω σετ ηχείων της crystal audio τι είδους ενισχυτές πρέπει να κοιτάω??
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους καλούς THX certified ενισχυτές?

Γενικά τι πρέπει να κοιτάω από ενισχυτές και ηχεία?Μπορείτε να μου δώσετε κάποιες γνώμες γιατί ως τώρα δεν
έχω λάβει απαντήσεις και δεν έχω ένα μπούσουλα του τι πρέπει να κοιτάω!Θα θελα να το κουβεντιάζαμε λιγάκι το θέμα!

Υ.Γ.: Όταν λέμε ότι ένας ενισχυτής "βγάζει 7.1 preout",προενίσχυση δηλαδή,ώστε να μπορεί να συνδεθεί με έναν
τελικό,τι ακριβώς εννοούμε?Τι μπορεί να πετύχει κάποιος με μια τέτοια σύνδεση μελλοντικά?Γενικά ποιός είναι
ο λόγος που το "7.1 preout" θεωρείται ιδιαίτερο προσόν για ένα ενισχυτή?Ο τελικός τι είδους ενισχυτής είναι?
Μια ερώτηση χαζή ίσως για εσάς τους έμπειρους,αλλά όσο κι αν έχω ψάξει δεν μου έχει δώσει κάποιος να καταλάβω
τι ακριβώς είναι αυτή η σύνδεση και τι μπορεί να πετύχει κανείς με αυτήν!

Αν μπορείτε δώστε μου τα φώτα σας γιατί θέλω να έχω μια εικόνα του τι πρέπει να κοιτάζω και τι να αγοράσω!


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,κι αναμένω να το κουβεντιάσουμε το θέμα!
 
Last edited:

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Παιδιά κανείς κάποια ιδέα-γνώμη?!!!!

Δεν είμαι γνώστης ειδικά από ηχεία και ενισχυτές και θα ήθελα τη βοήθεια σας ώστε να ξεκινήσω να καταλαβαίνω
τι θα πρέπει να κοιτάω και που θα πρέπει να κινούμαι!

Τι γνώμη έχετε για τα παραπάνω σετ ηχείων της crystal audio?Τι ενισχυτές θα πρέπει να κοιτάω γι αυτά?Είναι απαιτητικά ηχεία?Τι άλλα ηχεία ενδεχομένως θα μπορούσα να κοιτάω σε αυτά τα χρήματα?

Αναμένω κάποιες γνώμες και σχόλια κυρίως από τους ειδικούς του φόρουμ μας αλλά και από τον καθένα με την εμπειρία που έχει από τα συστήματα του!

Ξεπεράσαμε τα 100 views αλλά ακόμα δεν έχω καμμιά απάντηση!Ελπίζω σήμερα να ξεκινήσουμε να το κουβεντιάζουμε!

Σας ευχαριστώ θερμά και αναμένω!
 
απο τα λιγα που γνωριζω εχω να σου πω οτι τα crystal δεν τα λες ευκολη ηχεια,μπορει να ειναι ευαισθητα αλλα η ονομαστικη τους αντισταση πεφτει αρκετα χαμηλα,περι τα 4 ohm αν δεν απατωμαι.σε παλαιοτερη επικοινωνια με τα παιδια της crystal,οταν σκεφτομουν και εγω την αγορα τους,τους ειχα ρωτησει για ματσαρισμα με onkyo και μου ειχαν πει οτι τους ταιριαζει γαντι και αυτος.Τελικα τα ακουσες καπου;
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
απο τα λιγα που γνωριζω εχω να σου πω οτι τα crystal δεν τα λες ευκολη ηχεια,μπορει να ειναι ευαισθητα αλλα η ονομαστικη τους αντισταση πεφτει αρκετα χαμηλα,περι τα 4 ohm αν δεν απατωμαι.σε παλαιοτερη επικοινωνια με τα παιδια της crystal,οταν σκεφτομουν και εγω την αγορα τους,τους ειχα ρωτησει για ματσαρισμα με onkyo και μου ειχαν πει οτι τους ταιριαζει γαντι και αυτος.Τελικα τα ακουσες καπου;

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση φίλε Νίκο!

Έχεις άποψη αν στα χρήματα αυτά,δηλαδή μέχρι περίπου 1500 ευρώ τι είδους επιλογές υπάρχουν από ηχεία?
Τα παραπάνω σετάκια της crystal audio είναι από τις καλές επιλογές?Ποιό από τα παραπάνω 3 σετ της
crystal audio θα προτείνατε καλύτερα?
Τα ηχεία της crystal audio θέλουν υψηλής κατηγορίας τιμής ενισχυτή για να αναδειχθούν?
Κοιτάζω κάποιους Onkyo και θέλω να ρωτήσω από THX certified ενισχυτές ποιοί υπάρχουν γενικά?

Αναμένω κι άλλες γνώμες!
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

Τώρα με το νέο έτος που μας μπήκε μήπως υπάρχουν κάποιες γνώμες για
ηχεία και ενισχυτή για τις παραπάνω απαιτήσεις-ανάγκες ??

Μια βδομάδα σχεδόν μετά δεν βλέπω ιδιαίτερη κινητικότητα!
Βοηθήστε κι εμάς που ξεκινάμε τώρα να φτιάξουμε από το μηδέν
ένα καλό σύστημα για home cinema, σιγά-σιγά!

Ο,τι άλλη πληροφορία χρειάζεστε να αναφέρω σχετικά με το σύστημα πείτε μου!

Να 'στε καλά!Αναμένω γνώμες!
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Kαλησπερα και χρονια πολλα.

Απο την μερα που ποσταρες το πρωτο μηνυμα σε αυτο το ποστ, εχω προσπαθησει 3 φορες να το διαβασω, και δεν εχω καταφερει να το τελειωσω.

Μηπως αυτος ειναι ο λογος που δεν εχει απαντησει κανεις ?

Φιλικα
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Kαλησπερα και χρονια πολλα.

Απο την μερα που ποσταρες το πρωτο μηνυμα σε αυτο το ποστ, εχω προσπαθησει 3 φορες να το διαβασω, και δεν εχω καταφερει να το τελειωσω.

Μηπως αυτος ειναι ο λογος που δεν εχει απαντησει κανεις ?

Φιλικα

Μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Database Error!

Ωστόσο ο λόγος που θέλησα να γίνω τόσο αναλυτικός είναι ότι παρατηρούσα σε πολλά παρόμοια νήματα
που δεν αναφέρονταν λεπτομερώς οι ανάγκες του συστήματος,στη συνέχεια όσοι προσπαθούσαν να βοηθήσουν ζητούσαν περισσότερες λεπτομέρειες...κι έτσι προσπάθησα από την αρχή να είμαι πλήρης...

Μάλλον όμως πλάτιασα πολύ το θέμα και μάλλον θα έπρεπε να αναφέρω τις ανάγκες μου πιο λακωνικά!

Να ξεκινήσω να κάνω από την αρχή μια περίληψη του τι περίπου ψάχνω??Να ανοίξω καινούργιο thread??
Ας τοποθετηθούν και οι κύριοι διαχειριστές αν νομίζουν!

Συγνώμη και πάλι,αλλά βλέπεις στην προσπάθεια του κάποιος να εκφράσει όσα θέλει...μάλλον ξεφεύγει πολλές φορές!

Σ'ευχαριστώ για την επισήμανση φίλε Database Error! Να'σαι καλά και Χρόνια Πολλά!
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Οσον αφορά τα ηχεία, αν άκουσες κάπου αυτά της Crystal Audio και σε ικανοποίησαν, προχώρησε άφοβα.

Επίσης αν μπορείς, να βρεις και να ακούσεις:

Monitor Audio Bronze
http://www.monitoraudio.co.uk/products/bronze-bx/

Acoustic energy NeoV2
http://www.acoustic-energy.co.uk/Default.aspx?pagename=Neo-Series-loudspeaker

Kef Q series
http://www.kef.com/html/en/showroom/hi-fi_series/q_series/overview/

Q Acoustics 2000 series
http://www.qacoustics.co.uk/2000.htm


Ενισχυτής:

http://www.skroutz.gr/s/380136/Pioneer-SC-LX75.html


Οσον αφορά το player, ρίξε μία ματιά στα νήματα των Οppo 93 και 95 για να δεις τις διαφορές τους.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Όταν λέμε ότι ένας ενισχυτής "βγάζει 7.1 preout",προενίσχυση δηλαδή,ώστε να μπορεί να συνδεθεί με έναν
τελικό,τι ακριβώς εννοούμε?Τι μπορεί να πετύχει κάποιος με μια τέτοια σύνδεση μελλοντικά?Γενικά ποιός είναι
ο λόγος που το "7.1 preout" θεωρείται ιδιαίτερο προσόν για ένα ενισχυτή?Ο τελικός τι είδους ενισχυτής είναι?
Μια ερώτηση χαζή ίσως για εσάς τους έμπειρους,αλλά όσο κι αν έχω ψάξει δεν μου έχει δώσει κάποιος να καταλάβω
Τι ακριβώς είναι αυτή η σύνδεση και τι μπορεί να πετύχει κανείς με αυτήν!

Οι έξοδοι προενίσχυσης (pre outs) είναι χρήσιμες όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τα προενισχυτικά στάδια του A/V ενισχυτή μας, και να αφήσουμε τα τελικά στάδια σε έναν καλύτερο και δυνατότερο τελικό ενισχυτή, ή έναν δικάναλο (με HC passthrough) ενισχυτή ώστε να απολαύσουμε καλύτερα την μουσική μας.

Ο τελικός είναι ενισχυτής που κάνει μόνο την ενίσχυση του αναλογικού σήματος που λαμβάνει απ' τον A/V. Ουσιαστικά έχει μόνο ένα κουμπί On/Off, και τις υποδοχές για τις συνδέσεις των ηχείων. Ολες οι άλλες επεξεργασίες (ισοσταθμίσεις, DSP, D/A μετατροπές κ.α.) καθώς και οι συνδέσεις όλων των λοιπών μηχανημάτων (Blu Ray, DVD, CD, media player κ.λ.π.) γίνονται στον A/V. Ο A/V συνδέεται με τον τελικό με καλώδια RCA (ένα για κάθε κανάλι).
 

yale107

Senior Member
29 October 2010
374
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

Τώρα με το νέο έτος που μας μπήκε μήπως υπάρχουν κάποιες γνώμες για
ηχεία και ενισχυτή για τις παραπάνω απαιτήσεις-ανάγκες ??

Μια βδομάδα σχεδόν μετά δεν βλέπω ιδιαίτερη κινητικότητα!
Βοηθήστε κι εμάς που ξεκινάμε τώρα να φτιάξουμε από το μηδέν
ένα καλό σύστημα για home cinema, σιγά-σιγά!

Ο,τι άλλη πληροφορία χρειάζεστε να αναφέρω σχετικά με το σύστημα πείτε μου!

Να 'στε καλά!Αναμένω γνώμες!
Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους.
Επειδή είμαι κάτοχος των Τ2 μπορώ να σου πω ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή (σχετικά βέβαια όλα αναλόγα επιθυμιών, αναγκών, οικ. ευχέρειας κλπ) και αυτό που προτείνει ο συντονιστής της κατηγορίας (Κώστας) όσον αφορά τον ενισχυτή είναι νομίζω το ιδανικό. Τα συγκεκριμένα τα οδηγώ με τον vsx 1020 που είναι αρκετά μικρότερος (δεν είναι ΤΗΧ) από τον LX-75 και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Είναι στα 8 Ohm και min 3,2 οπότε δεν θα έχεις δυσκολία να βρεις ενισχυτή της αρεσκείας σου. Όσον αφορά το γούφερ μπορώ να σου πω από το 10' που έχω ότι είμαι αρκετά ευχαριστήμενος. Τώρα αν 10' (x2), μονό 12' ή μονό 10' είναι καθαρά δικιά σου επιλογή απλά αν επιλλέξεις 2 να είναι τα ίδια.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι kblachos και yale107!

Ας ξεκινήσουμε από το θέμα του ενισχυτή αν και απ'ότι καταλαβαίνω η επιλογή του σχετίζεται
με την επιλογή των ηχείων!

Βλέπω φίλε kblachos προτείνεις των Pioneer SC-LX75 έναν ενισχυτή από τους κορυφαίους
σχεδόν της Pioneer.Τα crystal audio που σκέφτομαι γενικά θέλουν κορυφαίο ενισχυτή??

Θέλω να σου αναφέρω τη σκέψη μου:Σκεφτόμουν και για κάποιον από τους
Onkyo TX-NR609
Onkyo TX-NR709
Onkyo TX-NR809
Onkyo TX-NR1009

Τον Onkyo TX-NR1009 να αναφέρω ότι δεν τον βρίσκω στο skroutz.gr μόνο στο γερμανικό κατάστημα
που αναφέρεται σε σχετικό thread.


Καταρχάς βλέπω πως όλοι οι παραπάνω ενισχυτές της Onkyo είναι THX Certified νομίζω θετικό
στοιχείο,ειδικά αν πάω σε συνδιασμό με ηχεία της crystal audio.

Το γεγονός που με τράβηξαν οι παραπάνω Onkyo είναι ότι βλέπω και στο τμήμα του video processing
και upscaling έχουν Qdeo.Ίσως βέβαια αν τελικά καταλήξω στο Blu-ray 3D player 95 της Oppo
που έχει Qdeo,να μην έχει και τόσο νόημα να έχει και ο ενισχυτής Qdeo!

Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα παραπάνω μοντέλα της Onkyo:

1.Και οι 4 παραπάνω ενισχυτές της Onkyo λένε πως έχουν Qdeo,παρατήρησα όμως πως οι
δυο μεγαλύτεροι Onkyo TX-NR809 και Onkyo TX-NR1009 εκτός από το Qdeo αναφέρουν
επιπλέον ότι έχουν και video processing με HQV.Αναφέρουν χαρακτηριστικά:
High-Quality Video Processing with HQV Vida™ VHD1900 and ISF.
Πώς θα συγκρίνατε κάποιον καλό Pioneer όπως τον Pioneer SC-LX75 ιδίως σε σχέση
με έναν από τους Onkyo TX-NR809 και Onkyo TX-NR1009 που έχουν Qdeo και HQV.
Είναι πολύ πιο μπροστά ο Pioneer,μήπως πιο πίσω,μήπως στα ίδια επίπεδα??

2.Βλέπω ότι τα παραπάνω μοντέλα των Onkyo είναι κάπως φθηνότερα σε σχέση π.χ. με
τον Pioneer SC-LX75 ?Γενικά σε επιδόσεις,οι Onkyo είναι υποδεέστεροι των καλών Pioneer,
όπως του SC-LX75??

3.Για το σετάκι ΤΗΧ της crystal audio,τι είδους ενισχυτή χρειάζομαι γενικά?
Θα έλεγα να κινηθώ αν είναι δυνατόν σε THX Certified ενισχυτές.

Επίσης φίλε yale107 σ'ευχαριστώ που κατέθεσες την εμπειρία σου!Δεν κατάλαβα όμως αν
τελικά τα συγκεκριμένα ηχεία απαιτούν κορυφαία επιλογή ενισχυτή!

Για να το ξεδιαλύνουμε λίγο το θέμα! Τι λέτε και για τους Onkyo που ανάφερα σε σχέση με τους
Pioneer αναφορικά και με το θέμα Qdeo + HQV ??

Αναμένω!
 
Last edited:

aion

Senior Member
13 March 2010
333
Στην θεση θα κατεληγα στα εξεις για home cinema.


Oppo95
Pioneer LX 85
Crystal audio 7.4 thx

Ισως να υπερβαινεις λιγο το Budget σου αλλα η ιστορια σε εμενα απεδειξε οτι το φτηνω παντα μου εβγαινε ποιο ακριβω.
Οποτε καλητερα να δωσεις κατι παραπανω τωρα.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Στην θεση θα κατεληγα στα εξεις για home cinema.


Oppo95
Pioneer LX 85
Crystal audio 7.4 thx

Ισως να υπερβαινεις λιγο το Budget σου αλλα η ιστορια σε εμενα απεδειξε οτι το φτηνω παντα μου εβγαινε ποιο ακριβω.
Οποτε καλητερα να δωσεις κατι παραπανω τωρα.

Φίλε aion,

Γνωρίζω πως μια επιλογή σαν κι αυτή που λες θα ήταν υπερπλήρης και τέλεια,τουλάχιστον για εμένα!
Σίγουρα όμως δεν μπορώ (τουλάχιστον με τη μία) να πάω τόσο ψηλά!

Να σου πω μόνο ότι ενώ αρχικά σκεφτόμουν για το 5.1 THX σετ της crystal audio, πλέον μετά
τον "έρωτα" με το oppo 95 σκέφτομαι να ξεκινούσα αρχικά με τα δύο μπροστινά μεγάλα ηχεία του
5.1 THX σετ της crystal audio.Αν είναι να μην πάρω το 5.1 τα δυο μπροστινά είναι που πρέπει να πάρω?

Επίσης το κακό με την περίπτωση μου είναι πως δεν έχω ουσιαστικά κανένα κρίκο της αλυσίδας του home cinema
(Blu-ray 3D player-πηγή,ενισχυτής A/V,ηχεία,μέσο προβολής) οπότε το ξεκίνημα με σωστές βάσεις δυστυχώς πονάει...!Ακόμα και τηλεόραση έχω Panasonic plasma 42 ιντσών HD Ready 4-5ετίας (του 2007 συγκεκριμένα).

Οπότε οι ερωτήσεις είναι:

1.Οι παραπάνω Onkyo που υστερούν π.χ. σε σχέση με τον Pioneer LX85 ??

2.Δεδομένου ότι το Oppo 95 έχει κορυφαίες πολυκάναλες αναλογικές εξόδους (όπως και stereo φυσικά)
πως θα βλέπατε για ξεκίνημα τη λύση να έπερνα κάποιο φτηνό παλιό ενισχυτή χωρίς 3D λογικά και
να συνδεθώ είτε :

α.Αναλογικά από τις πολυκάναλες αναλογικές εξόδους του oppo 95 στις πολυκάναλες αναλογικές εισόδους του ενισχυτή.

β.Ψηφιακά από από την HDMI 2 του oppo 95 που θα μεταφέρει μόνο τον HD ήχο της ταινίας σε μια HDMI in
του ενισχυτή:

i. Αν ο ενισχυτής κάνει decode τα hd formats του ήχου θα ρυθμιστεί το oppo 95 να τα κάνει bitstream προς τον ενισχυτή ώστε να αναλάβει στη συνέχεια ο ενισχυτής το decode των hd formats του ήχου.

ii. Στην αντίθετη περίπτωση τα hd formats του ήχου θα τα κάνει decode το oppo 95 και θα στέλνει από την έξοδο HDMI 2 LPCM (ασυμπίεστο ψηφιακό ήχο) προς τον ενισχυτή ο οποίος θα τον κάνει αναλογικό και θα τον στέλνει στα ηχεία!

Είμαι σωστός?Για να δω αν και αρχάριος μετά από τόση μελέτη εδώ έχω καταλάβει κάποια πράγματα έστω στη θεωρία!

Τι γνώμη έχετε για κάτι τέτοιο?Αν κινηθώ σε τέτοια λογική τι είδους προτάσεις υπάρχουν?

Κάποια εναλλακτική λύση γενικώς φίλε aion!

Υ.Γ.: Τι μας έχει κάνει αυτό το oppo...!
 
Last edited:

aion

Senior Member
13 March 2010
333
Επειδη και ο δικος μου ενισχυτης lx-81 δεν ειναι 3D περνω εικονα απο την μια εξοδο που παει απευθειας στον προβολεα και απο την αλλη περνω των ηχο.
Τα crystal audio νομιζω οτι ειναι κατα 90% home cinema speakers οποτε ισως λιγο δυσκολα με τα main speakers τους να κανεις ακροασεις
στερεο στο επιπεδο του oopo 95 και επειση το στερεο ειναι η ουσιαστικη διαφορωποιηση του 93 με το 95 μηπως θα ηταν ποιο σωστο παρεις το 93?
Δεν εχω αποψη για τους ενισχυτες onkyo αλλα καποτε ειχα ενα cd player και ηταν εξαιρετικο σε ποιοτητα ηχου και κατασκευης.
Καποιος φιλος στις αγγελιες εδω
http://www.avclub.gr/forum/showthre...3-(ελληνικος-platinum-εγγυηση)?highlight=Lx83
Πουλαει των lx83 σε καλη τιμη.
Νομιζω με -500 ευρω για των oppo 93 -600 ευρω για των ενισχυτη και -1500 ευρω για τα 5.1 τις crystal audio θα εισαι αρκετα ποιο κατω σε κοστος εκκινησης
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
ο paioner σε αλλο επιπεδο αν δεν μπορεις τον lx-85 υπαρχει και ο 75 ?(δεν γνωριζω αν ειναι και 3d)kai akoma pio fthno lx 55
 

yale107

Senior Member
29 October 2010
374
@@@@ φίλε Keraki >>>>

"Επίσης φίλε yale107 σ'ευχαριστώ που κατέθεσες την εμπειρία σου!Δεν κατάλαβα όμως αν
τελικά τα συγκεκριμένα ηχεία απαιτούν κορυφαία επιλογή ενισχυτή!"

Σου απαντάω με αυτό τον τρόπο γιατί
(εδώ και 10 μέρες περίπου δεν μπορώ να κάνω reply ή reply with quote γιατί κολλάει. Μπορεί κάποις από τους συντονιστές να το δει, ευχαριστώ)

Οποιαδήποτε ηχεία απταιτούν κορυφαία επιλογή ενισχυτή. Για τους Onkyo που ρωτάς δεν μπορώ να σου πω γιατί πάντα είχα pionner (πιστός εδώ και χρόνια).
Αυτό σου είπα κι εγώ. Έχω τον μικρότερο ενιισχυτή και τα ηχεία παίζουν μια χαρά γιατί αν διαβάσεις λίγο στην crystal θα δεις ότι λένε τα εχουν σχεδιάσει και για μικρότερους ενισχυτές. Και όντως δεν έχω κανένα πρόβλημα (θυμίζω έχω τον 1020). Αν έχεις δυνατότητα πήγαινε στον 85 ή 75 και ακόμα στον 1021 να πας οκ θα είσαι. (Μακάρι να μπορούσα κι εγώ να αγόραζα τώρα τον LX-85.
Στα 8Ohms που παίζουν τα ηχεία με τον συγκεκριμένο θα έχεις 140Watts ανα κανάλι και με τον 1021 100Watts αντίστοιχα. Φυσικά ευκολίες έχεις ανάλογες με τα μοντέλα. (Θα συνδέσεις και τον δορυφορικό δέκτη με οπτική και μετά έλα πες μου!!!!)´
Όσον αφορά τώρα για το THX επειδή βλέπω ότι το κοιτάς ιδιαίτερα, θα έλεγα να το ψάξεις λίγο καλύτερα για να καταλάβεις τις διαφορές που υπάρχουν και σε τι όγκο δωματίου αναφέρονται. Για να φτιάξεις σωστό THX θα πρέπει να φτάσεις μέχρι THX καλώδια! ...και στο τέλος να έχεις και μπουκώματα ανάλογα τον χώρο και τον τρόπο του setup. Για μένα σπουδαιότερο είναι η ακουστική του χώρου. Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω στις αγορές σου (γιατί όλα σχετικά) και που είναι καθαρά δική σου επιλογή, έχεις μια γνώμη από κάποιον που τα έχει δοκιμάσει.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Να ρωτήσω...

ο Pioneer SC-LX75 (που αρχικά μου πρότεινε ο φίλος kblachos) σε ποιά βασικά σημεία διαφέρει
από τον Pioneer VSX-LX55 ??

Επίσης ο Pioneer SC-LX83 τι βασικές διαφορές έχει με τους άλλους δυο?

Γενικά θα θελα να μάθω τις βασικές διαφορές μεταξύ των ενισχυτών:

Pioneer SC-LX75
Pioneer VSX-LX55
Pioneer SC-LX83

Ευχαριστώ!
 
Χωρίς να έχω διαβάσει τα παραπάνω, απαντώντας ουσιαστικά σε αυτό εδώ το μήνυμα: http://www.avclub.gr/forum/showthre...Player?p=1056343442&viewfull=1#post1056343442

Από τους παραπάνω ενισχυτές έχω εμπειρία μόνο με τον LX83, και αυτόν ως προενισχυτή με ξεχωριστό τελικό.

Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα, ακόμα και για δικάναλη ακρόαση και μάλιστα με τα δικά του DAC.

Δεν θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο να πάει κάποιος σε ξεχωριστό DAC της μεσαίας κατηγορίας τιμής (δηλαδή του χιλιάρικου+).

Αυτά, με την προϋπόθεση ότι έχουμε σοβαρές απαιτήσεις για δικάναλη ακρόαση, πράγμα που σημαίνει ότι θα πάρουμε και ανάλογα ηχεία (δηλαδή με προσανατολισμό πρωταρχικά δικάναλης ακρόασης) και ίσως και ξεχωριστό δικάναλο ή πολυκάναλο τελικό ενισχυτή.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Δεν σε στέλνω/ουμε πουθενά! Nα σου δώσουμε εναλλακτικές προσπαθούμε και να σε στείλουμε για ακροάσεις ώστε να διαλέξεις σύμφωνα με τα γούστα σου.

Προσωπικά, κυρίως επειδή δεν έχω το χρόνο/συγκέντρωση να διαβάσω όλα τα μηνύματά σου δεν σε έχω καταλάβει απόλυτα!

Αν απαντήσεις επιγραμματικά στα παρακάτω θα βοηθούσε!
1) Χώρος (σχήμα και τμ, μια φωτό ή κάτοψη θα βοηθούσε πολύ!)
2) budget για ενισχυτή/ηχεία/πηγή
3) απαιτήσεις σε audio (με τι άκουγες ως τώρα και τι άκουσες και σου άρεσε, αρκεί...)
4) προσανατολισμός σε audio (HiFi ή 7/5.1? ή και τα δύο)

Πες μας επιγραμματικά δυό πράγματα για τα παραπάνω για να καταλάβουμε....

Λοιπόν φίλε Dalanik και συνάδελφοι,

Αναφέρω τις αποστάσεις χονδρικά.Με περισσότερες λεπτομέρειες στο thread που θα ανοίξω
σχετικά με την τοποθέτηση του προβολέα:

1.Απόσταση οθόνης προβολής - δοκαριού τοποθέτησης του προβολέα : 4,96 μέτρα περίπου
Αν ληφθεί υπόψιν το μέγεθος του προβολέα ως περίπου 0.50 μέτρα έχουμε:
Απόσταση οθόνης προβολής - προβολέα: περίπου 4,50 μέτρα

Ο τοίχος που σκέφτομαι να τοποθετηθεί η οθόνη είναι περίπου 2,89 μέτρα μήκος
και ύψος 2,75 μέτρα περίπου

Λογικά μιλάμε για ένα χώρο περίπου 20 τετραγωνικά μέτρα.
Να σημειωθεί ότι πίσω από τον προβολέα δεν είναι τοίχος,συνεχίζει σαλόνι.
Τα 20 τετραγωνικά τα υπολογίζω για το χώρο μέχρι περίπου τον προβολέα.

2.Budget

Δυστυχώς δεν διαθέτω κανένα κρίκο της αλυσίδας οπότε χρειάζομαι και τα 4:

1.Ενισχυτή A/V
2.Blu-ray 3D player
3.Ηχεία
4.προβολέας

Από πρόχειρο υπολογισμό που κάνω για όλα αυτά πρέπει να χρειάζομαι γύρω στα
5000-6000 ευρώ.Το ποσό αυτό δεν μπορώ να το διαθέσω όλο μαζί γι αυτό προσπαθώ
να βρω μια φόρμουλα να ξεκινήσω καλά με προοπτική να το επεκτείνω σιγά σιγά το
σύστημα.

3-4:
Βασικά και κύρια με ενδιαφέρει ένα καλό σύστημα για home cinema.
Πρώτα και κύρια θέλω να έχω δυνατότητα να βλέπω Blu-ray/Blu-ray 3D + να ακούω HD ήχο
Κατά δεύτερον θα ήθελα να μπορώ να ακούω πολυκάναλη μουσική (SACD ,DVD Audio)

Να σημειώσω ότι μέχρι τώρα απλά έβλεπα ταινίες Blu-ray με σύνδεση υπολογιστή με
τηλεόραση Panasonic HD Ready 5-ετιας, και ακούγοντας από τα ηχεία της τηλεόρασης...
Ελπίζω να μη με κράξετε, γι αυτό θέλω να φτιάξω σιγά - σιγά ένα καλό σύστημα.

Από ηχεία σκέφτομαι για αρχή να έπαιρνα αυτά τα δυο THX της crystal audio:

http://www.crystalaudio.gr/ProductD...23403f/TX-T2 Special Edition Stereo pair.aspx

και στη συνέχεια σιγά σιγά να πάω στο αντίστοιχο 7.1 σύστημα της crystal audio.

Αναφορικά με το budjet κάπου 3500 και όχι όλα μετρητά και βλέπω πως δεν μου βγάινουν
τα κάστανα...

Σύντομα (ελπίζω και σήμερα) θα ανοίξω thread προσεκτικότερο με τις αποστάσεις
και με photos από το χώρο μου ελπίζω!