HP TouchPad

samniotis

AVClub Enthusiast
9 January 2010
1,070
θεσσαλονίκη
HP TouchPad 16Gb

HP-Touch-Pad-1.jpg

Επεξεργαστής: 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon dual-core APQ8060.
Οθόνη: 9.7'' XGA με LED backlit, οθόνη πολλαπλής αφής (capacitive), με ανάλυση 1024 x 768.
Μνήμη: 1024 MB.
Αποθηκευτικός χώρος: 16 GB.
Οπτικός Δίσκος: Δεν περιλαμβάνεται.
Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
Κάρτα γραφικών: Qualcomm Adreno 220 core.
Ασύρματη επικοινωνία: WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1.
Διασυνδέσεις: 1 x micro USB 2.0, 1 x 3.5 mm stereo headphone/microphone jack.
Ήχος: Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία με Beats Audio.
Πληκτρολόγιο: Αφής, Αγγλικό.
Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάμερα 1.3 MP (εμπρός), ενσωματωμένο μικρόφωνο, αισθητήρας φωτός, επιταχυνσιόμετρο, πυξίδα (μαγνητόμετρο), και γυροσκόπιο.
Υποστηριζόμενα αρχεία ήχου: DRM-free MP3, AAC, AAC+, eAAC+, AMR, QCELP, WAV.
Υποστηριζόμενα αρχεία βίντεο: MPEG-4, H.263, H.264.
Προεγκατεστημένες εφαρμογές: Web Browser με υποστήριξη για Adobe Flash και HTML 5, Microsoft Exchange email με τεχνολογία Direct Push, POP3/IMAP (Yahoo! Mail, Gmail, AOL, Hotmail, κλπ.), Video calling μέσω Wifi, ΙΜ.
Περιεχόμενα συσκευασίας: HP TouchPad, φορτιστής, καλώδιο MicroUSB, οδηγός γρήγορης εκκίνησης.
Μπαταρία: 2 κελιών, 6300 mAh.
Διαστάσεις: 240 (Μ) x 190 (Π) x 13.7 (Υ) mm.
Βάρος: 0,74 kg.

Λειτουργικό: HP webOS 3.0 Αγγλικά.





Με αφορμή την προσφορά του eshop προχθές στα 224 , το παράγγειλα και γώ.



 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,103
Λιβαδειά
Απάντηση: HP Touchpad



http://www.goodbyte.gr/tablet/hp-touchpad-will-you-buy-it-224-euro-2556/


goodbyte.gr said:
Από το πρωί έχει ξυπνήσει σε πολλούς οι επιθυμία να αγοράσουν ένα καινούργιο HP Touchpad. Αιτία η προσφορά του ελληνικού eshop.gr, το οποίο μας προσφέρει το HP Touchpad με 224 ευρώ (με το ΦΠΑ).
Μπορεί τα 224 ευρώ να μην είναι όσο λίγα ήταν τα 99 δολάρια, αλλά κατά την άποψη μας και πάλι… συμφέρει!

Η αλήθεια είναι ότι είχα σταματήσει να προσπαθώ να αποκτήσω και εγώ το δικό μου φτηνό HP TouchPad, όταν πουλήθηκαν και τα τελευταία κομμάτια μέσω το ebay store της HP πριν λίγες μέρες.
Στα 99 δολάρια (~150 αν προσθέσετε μεταφορικά ή/και φόρους) η αγορά ενός Touchpad ήταν must! Το hardware της συσκευής κοστίζει αρκετά περισσότερα και η HP όντως για κάθε κομμάτι που πουλήθηκε σε αυτή την τιμή είχε ζημιά…

Η προσφορά του eshop με προβλημάτισε σχετικά με το αν είναι συμφέρουσα η αγορά του στην τιμή των 224 ευρώ, αλλά η τελική μου ετυμηγορία έκρινε ένοχο… το πορτοφόλι μου (είμαι ένας από όσους το παρήγγειλαν ).

Το HP TouchPad ενσωματώνει τον διπύρηνο στα 1.2 GHz Qualcomm Snapdragon APQ8060. Πρόκειται για έναν εξαιρετικά γρήγορο επεξεργαστή, που δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει από τη CPU του iPad 2. Φυσικά υστερεί στο κομμάτι των γραφικών, αλλά εκεί η GPU του iPad 2 παίζει χωρίς αντίπαλο, ακόμα και απέναντι στον NVIDIA Tegra 2. Το Touchpad μάλιστα ενσωματώνει τo τελευταίο chip της Adreno, το 220, που σε αντίθεση με τον Tegra 2, παίζει άνετα Full HD video.

Το μεγάλο μειονέκτημα και η απογοήτευση του HP Touchpad ήταν το λειτουργικό του. To πολλά υποσχόμενο WebOS με το “τρελό” multitasking, όχι μόνο δεν κατάφερε να βοηθήσει το Touchpad, αλλά το πρόσφερε απλόχερα χαμηλές ταχύτητες και προβλήματα.

Πλέον με το Android να υποστηρίζεται σχεδόν στο 100% από τη συσκευή, το πρόβλημα αυτό αποτελεί παρελθόν. Η γνωστή ομάδα CyonogenMod εξελίσσει διαρκώς το project αυτό και σύντομα θα βρεθεί σε beta έκδοση. Φυσικά, μπορείτε να περιμένετε τις αναβαθμίσεις του WebOS, τώρα που έγινε open source και γιατί όχι στο μέλλον να δείτε τη συσκευή να πετάει χωρίς να χρειαστεί να πειραματιστείτε ιδιαίτερα.

Εκεί που υστερεί αναμφισβήτητα η συσκευή, είναι στο κομμάτι των εξωτερικών χαρακτηριστικών. Το βάρος και το πάχος της συσκευής να είναι αρκετά μεγαλύτερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό (13.7 χιλιοστά και 730 γραμμάρια), αλλά με τιμή 300 ευρώ πιο χαμηλή, για μένα προσωπικά δεν αποτελεί πρόβλημα.

Πάντως ακόμα και αν είστε σαν κι εμένα και παραγγείλατε το Touchpad από το eshop, θα πρέπει να περιμένετε με σκεπτικισμό την παράδοση της συσκευής, καθώς δεν είναι λίγες οι φορές που οι συγκεκριμένες προσφορές αφορούν ελάχιστα κομμάτια και στο τέλος δεν ικανοποιείται η ζήτηση. Σε αυτή την περίπτωση πάντως θα έπρεπε να επισημαίνεται από το eshop κάτι τέτοιο αντί να υπάρχει η ένδειξη “Αναμένεται νέα παραλαβή στις 29 Δεκεμβρίου”. Αν τελικά ισχύει ο παραπάνω κακοπροαίρετος συλλογισμός μου, τότε το eshop θα έχει υποπέσει σε μεγάλο φάουλ...
 

samniotis

AVClub Enthusiast
9 January 2010
1,070
θεσσαλονίκη
Απάντηση: HP Touchpad

λειτουργικό της Palm το οποίο αντικατέστησε το προηγούμενο Palm OS.
Το έβαλε η HP σε διάφορες συσκευές όπως το pre3 (smartphone) όταν εξαγόρασε την palm και τελευταία σε αυτή την ταμπλέτα.
Δυστυχώς σταμάτησε να βγάζει συσκευές βασισμένες στο webOS απο το καλοκαίρι άλλα ευτυχώς δεν σταμάτησε η ανάπτυξη του λειτουργικού, το οποίο πλέον είναι open source!

Στο συγκεκριμένο τάμπλετ έχουν κάνει port και έκδοση android 2.3 άλλα σε alpha στάδιο ακόμη. Απ' ότι λέγεται, θα μπορέσουν να του περάσουν την καινούρια android 4 (Ιce cream sandwitch)
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: HP Touchpad

Ειδα κι εγω την προσφορά και ειναι ιδιαίτερα γαργαλιστική.... To OS ενδιαφέρον φαίνεται και πολυ γρηγορο στην συσκευή.
Somebody stop me...\



ΥΣ. Με υποστήριξη Ελληνικής γλωσσας τι γίνεται?
 
Last edited:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Απάντηση: HP Touchpad

Ειδα κι εγω την προσφορά και ειναι ιδιαίτερα γαργαλιστική.... To OS ενδιαφέρον φαίνεται και πολυ γρηγορο στην συσκευή.
Somebody stop me...\



ΥΣ. Με υποστήριξη Ελληνικής γλωσσας τι γίνεται?
μόνο ελληνικό πληκτρολόγιο προς το παρόν http://www.insomnia.gr/topic/420338-ελληνικό-πληκτρολόγιο-για-το-hp-touchpad/
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,103
Λιβαδειά
Απάντηση: HP Touchpad


http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322702

myΡhone.gr said:
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι' αυτό το webOS και σκέφτομαι να αφήσω το android/iOS κινητό μου. Έχει όμως app store/market; Θα βρω αυτά που θέλω;

Υπάρχουν καλά και κακά νέα. Ναι, τα webOS κινητά έρχονται με την εφαρμογή App Catalog μέσω της οποίας μπορείς να αγοράσεις και κατεβάσεις εφαρμογές. Αυτά είναι τα καλά νέα. Τα κακά νέα είναι ότι οι εφαρμογές δεν συγκρίνονται με άλλα λειτουργικά συστήματα, καθώς είναι πολύ λιγότερες σε αριθμό και παρ' ότι υπάρχουν αρκετές που καλύπτουν ανάγκες είναι πολύ πιθανό να σας λείψει κάτι. Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα καθώς η Palm θέτει περιορισμούς ανάλογα με τη χώρα ενεργοποίησης του κινητού. Έτσι, για την Ελλάδα είναι δυνατή η πρόσβαση μόνο σε δωρεάν εφαρμογές και όχι σε εφαρμογές τις οποίες πληρώνεις.
 
Re: HP Touchpad

Ανυπόμονε.. :p

Έχω περάσει ελάχιστες ώρες μαζί του, αλλά για την ώρα οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές.

Αν λάβουμε υπόψη και το κόστος του (224 ) είναι τρελό value for money, ειδικά αν πάρει κάποια στιγμή και ICS..

Πάρτε μερικές φωτογραφίες:

IMG_5041_resize.JPG

IMG_5046_resize.JPG


Προσοχή: Το τροφοδοτικό του είναι για Αμερικάνικη πρίζα. Χτες που το πήρα εγώ δεν το ήξερα.. ευτυχώς είχα εύκαιρο αντάπτορα. Πλέον απ' ότι έμαθα το eShop δίνει και έναν τέτοιο αντάπτορα με κάθε συσκευή.
IMG_5055_resize.JPG


Η ποιότητα κατασκευής του είναι απλά κορυφαία. Πολύ καλή αίσθηση.
IMG_5061_resize.JPG


..και φυσικά παίζει και Flash! :D
IMG_5072_resize.JPG

Από apps δεν πηγαίνει πολύ καλά βέβαια.. αλλά τα βασικά (Facebook, Twitter, Skype, Gmail, κτλ κτλ) γίνονται πανεύκολα out-of-the-box.

Επίσης μπορεί να μπει και Ελληνικό πληκτρολόγιο σχετικά εύκολα.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Απάντηση: HP Touchpad

Μεγειες παίδες! Μου φαίνεται πρέπει να πάρω ένα για την μπέμπα, μην μου σπάσει το ipad! :p
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: HP Touchpad

Μεγειες παίδες! Μου φαίνεται πρέπει να πάρω ένα για την μπέμπα, μην μου σπάσει το ipad! :p

Tοτε κρατα το καλο εσυ και δωσε το ipad στην μικρη με μια καλη θηκη... :p

Ευχαριστούμε πολύ παντως :p
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Απάντηση: HP Touchpad

Tοτε κρατα το καλο εσυ και δωσε το ipad στην μικρη με μια καλη θηκη... :p

Ευχαριστούμε πολύ παντως :p

Lol βλάσφημε! :p

Σοβαρα πάντως, ξεκινα με αυτό και όταν μεγαλώσεις μπορεί να σου πάρει ipad o θειος Ρουλης!

:p