τι θα γίνει με το δώρο μου ;

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
χρόνια πολλά σε όλους
διάβασα έκπληκτος στα blog ότι ο άι βασιλης προφυλακίστηκε για χρεοι προς το δημόσιο και δεν θα μου φέρει δώρο, είπα να ρίξω μια ματιά στα παλιά μπας και ξεγελάσω τον εαυτό μου

λοιπόν υπάρχουν

1-
cpu E6600 core2duo
psu corsair 460W(gs νομίζω)
GPU nvidia geforce 9800GT
mobo μας χαιρέτησε

2-
cpu pentiumD (δεν θυμάμαι ποιο)
mobo gigabyte (επίσης δεν θυμάμαι)
psu 400W noname

καταρχήν κάνουμε τίποτε η καλύτερα να μείνουν στο υπόγειο ?
είμαι εξοικειωμένος με linux εάν είναι καλύτερα να στηθεί εκεί το xbmc
καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι καλύτερα να αγοράσω mobo για τον E6600 αλλά τώρα εάν κάνω την δουλειά μου και με τον pentium θα το προτιμούσα, και μετά βλέπουμε
υπάρχει τρόπος να γλιτώσω το κουτί γιατί έχω χαθεί και είναι πανάκριβα πραγματικά ! πόσο μακριά μπορεί να δουλέψει ένα καλώδιο hdmi χωρίς repeter κτλ

για τώρα αυτές είναι οι απορίες, εάν προχωρήσει το project θα σας ζαλίσω και ποιο μετά :4624:
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Και γιατι να μην προχωρησει ? Πουλα τα 2 και παρε μοβο για το 1.Παρε και ενα φθηνο κλασσικο (no htpc ) case
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Santa comes to you :) εχω μια mobo asus στο υπογειο και στον πνευμα των χριστουγγενων μπορω να στην κανω δωρο :) αν ενδιαφερεσε να τσεκαρω μοντελο και αν σου κανει.......
 

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
Απάντηση: Re: τι θα γίνει με το δώρο μου ;

Santa comes to you :) εχω μια mobo asus στο υπογειο και στον πνευμα των χριστουγγενων μπορω να στην κανω δωρο :) αν ενδιαφερεσε να τσεκαρω μοντελο και αν σου κανει.......

θα σου ειμουν ευγνώμων ακόμα και για να κάνω μερικές δοκιμές και να στην επιστρέψω πάλι, εαν πάλι σου πιάνει χώρο δεν το συζητώ απλα :worshippy:
 

kernel panic

AVClub Enthusiast
18 November 2008
970
Κεφαλλονιά
εγειναν μερικες με ανελπιστα καλα αποτελεσματα

CPU είναι Pentium D 3.0 Ghz
GPU είναι GeForce 8500 GT 512 Mb

για λειτουργικό δεν μπήκα καν στον κόπο να δοκιμάσω με win7 αλλά δοκίμασα με openelec
τελικά για OS επέλεξα Archlinux με μόνο τα απαραίτητα του Χ και μετά έκανα compile το xbmc-pvr-git (το τελευταίο από source δλδ )

Code:
server ~ # uname -a
Linux server 3.1.5-1-ARCH #1 SMP PREEMPT Sun Dec 11 06:26:14 UTC 2011 i686 Intel(R) Pentium(R) D CPU 3.00GHz GenuineIntel GNU/Linux

αυτό είναι η χρήση cpu και nennory την ώρα που παίζει βαρύ m2ts (40Gb)


attachment.php


με τον οδηγό από εδώ έγιναν οι ρυθμίσεις για 24p

αν και απογοητεύτηκα όταν είδα ότι η κάρτα ήταν 8500 και όχι 9800 που θυμόμουν μπορώ να πω ότι παίζει αξιοπρεπέστατα όλα τα αρχεία που έχω

για ήχο η mobo ευτυχώς έχει coax/optical



οπότε κατάλαβα ότι τελικά αξίζει το project και θα έχει συνέχεια
 

Attachments

  • xbmc.jpg
    xbmc.jpg
    99.2 KB · Views: 73
Last edited: