Ρόδιο, χρυσός, χαλκός, ασήμι ή τίποτα...;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Σκέφτομαι να αγοράσω ή να φτιάξω καλώδια ρεύματος για το ηχοσύστημά μου, το οποίο αποτελείται αυστηρά από μηχανήματα naim.
Μπορώ φυσικά να αγοράσω αυτά της naim, τα οποία όμως κοστίζουν αρκετά χρήματα κ έλεγα μήπως κινηθώ αλλού.
Υπάρχουν οι έτοιμες λύσεις, υπάρχουν κ οι λύσεις που εύκολα μπορούμε όλοι μας να φτιάξουμε.
Σε καλώδιο υπάρχει το οικονομικό κ καλό από ότι διαβάζω της Supra, μοντέλο Lorad.
Κ μετά έχουμε τα άκρα του καλωδίου, όπου εκεί πια γίνεται ο χαμός...ρόδιο, χαλκός, ασήμι, χρυσός, τίποτα...:worshippy:
Ποιές λοιπόν οι διαφορές μεταξύ των παραπάνω υλικών ; :chinscratch:
Κ φυσικά τι θα προτείνατε σε καλώδια, είτε "με το κιλό", όπως το lorad παραπάνω, είτε σε έτοιμο τερματισμένο.
Έχω δει την κατασκευή "χταπόδι" που είναι πολύ ενδιαφέρουσα σαν ιδέα κ οικονομική σχετικά, αντί των έτοιμων καλωδίων + πολύπριζου, επίσης.
Να σημειώσω ότι, έχω επτά (7) συσκευές που "διψούν" για ποιοτικό ρεύμα.
:ears:
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
VALAB (Vintage Audio Lab) [ebay store]

Μεταξύ των προϊόντων του καταλόγου του περιλαμβάνονται ακροδέκτες τερματισμού DIY καλωδίων ρεύματος, εξαιρετικής ποιότητας και λογικής τιμής.
Μέχρι σήμερα έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 10 ζεύγη schuko/IEC (σε Supra LoRad, Mark Grant Cables κλπ) κι έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.
Μερικά δείγματα (links στον κατάλογο):

 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Aυτα που βλεπεις σαν rhodium ειναι απλα επιροδιομενα[το αναφερει εξ αλλου] και αυτο κυριως τα προφυλασει απο την οξειδωση για καποιο χρονικο διαστημα,αναλογα με το παχος της επιμεταλλωσης.Το κυριως μεταλλο μαλλον ειναι χαλκος απο κατω .Τωρα κατα ποσο επιρρεαζει τον ηχητικο χαρακτηρα η επιστρωση 10μικρων παχους που πιθανον εχουν ,προσωπικα δεν εχω αποψη..
Aν τα ηθελες για χρηση δε χαμηλο σημα rca-xlr κλπ,πρακτικα θα κρατουσαν πολλα χρονια αν δεν τα εβαζες-εβγαζες καθε μερα λπολλες φορες.Τωρα σε υψηλες τασεις 220-240 βολτ ειναι πιο επιρρεπη σε απομεταλλωση ,γιατι ακριβως το στρωμα που εχει επικαθησει πανω τους [κατα την επιμεταλλωση] εχει γινει με την βοηθεια ηλ ρευματος χαμηλης τασης και πολλων αμπερ,και οταν περνουν μεγαλες τασεις τεινουν να τα καραστρεψουν.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Δεν ξέρω αν πράγματι πχ η επίστρωση ρόδιου είναι καλή ή όχι, αλλά ακόμα κ η furutech το κάνει, η οποία πχ πουλά ακριβά τους ακροδέκτες της κ θεωρούνται αρκετά καλοί.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Οι επιστρωσεις μεταλλων πιθανον διαφοροποιουν καπως τα χαρακτηριστικα ,αλλα ας μην ξεχναμε οτι το κυριως μεταλλο ειναι το ιδιο.Αν η επιστρωση μερικων μικρων ,αλλαζει τοσο δραματικα χαρακτηριστικα του μεταλλου, αυτο μονο οι ακουστικες δοκιμες θα το δειξουν.Απλα οι επιστρωσεις προσφερουν καλλιτερη προστασια απο τις οξειδωσεις
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Παρε τα απλα απο αυτα που λεει ο spytsi ειτε σε χρυσο η ροδιο για προστασια απο οξειδωση.

Αν η επιστρωση κανει διαφορα ειναι μικρη,ποσο μαλλον τα καπακια με ανθρακονηματα κλπ..........μην φτασεις στο σημειο ενος ριβιουερ που εβαλε επιχρυσο βισμα στην πλευρα του τοιχου και επιροδιωμενο στην πλευρα του μηχανηματος διοτι.......:lehrer::huh2::chinscratch::nounder:

Το σημαντικοτερο ειναι ποσο καλη επαφη γινεται μεταξυ βισματος/καλωδιου και βισματος/πριζας.
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Δεν ξερω το παχος της επιμεταλλωσης ,ειτε ροδιο -ειτε χρυσο,αλλα αν το παχος δεν ειναι αρκετο λογω κοστους ,τοτε πιθανον ειναι μια τυπα στο νερο.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Γιά δές εδώ http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/60907-καλωδιο-ρευματος το έχω φτιάξει (3 επί ενάμισι) και κοντράρει άνετα καλώδια και του πεντακοσάρικου ενώ για μπριζάκια χτύπα valab ως seller στο ebay, κάτι εξαιρετικά dynavox που εδώ πουλιoύνται 30+ το ένα τα έχει 12 ευρώ(τα ίδια χωρίς την ετικέτα) ροδιωμένα-επίχρυσα, ότι γουστάρεις..

Supra den θα σου σύστηνα με Ναιμ, έχουν μια τάση να φουσκώνουν και να γλυκαίνουν θολά τον ήχο και νομίζω οτι είναι κατάλληλα για να καλύπτουν σκληράδες και παραμορφώσεις υποδεέστερων συστημάτων, το μπλενταρισμένο του νήματος που σου έδωσα είναι πολύ καλύτερο αν αολουθήσεις τις οδηγίες.

Όσο για το υλικό που ρωτάς το τα επιροδιωμένα βίσματα έχουν μια τάση να "ακούγονται" πιο γρήγορα και σαφή αλλα τίποτα το τρομερό σε σχέση με τα επίχρυσα.

Με κόστος όσο μισό Ναιμ θα την βγάλεις ανέλπιστα αξιοπρεπώς και για τα επτά που θές.. Καλή χρονιά.
 
Last edited:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Μιχαλιο προσεχε μονο,γιατι τα naim ειναι μυστηρια με τα καλωδια και αυτο στο λεει και η ιδια.Καλυτερα με τα φτηνα δικα της παρα με οποιοδηποτε ακριβο.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Μιχαλιο προσεχε μονο,γιατι τα naim ειναι μυστηρια με τα καλωδια και αυτο στο λεει και η ιδια.Καλυτερα με τα φτηνα δικα της παρα με οποιοδηποτε ακριβο.

Aκομη και για τα ρευματος;;; !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παλιαιοτερα το ελεγαν για των ηχειων.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Tα naim eλιναι μυστηρια γενικώς.. αυτό όμος δεν σημαίνει οτι δέν αξίζει τον κόπο να δικιμάσει κανείς κάτι με μικρό κόστος-ρίσκο. Και η Clearaudio συστήνει αποκλειστικά δικές της κεφαλές για τα πικάπ της πάντως και με zyx υπέροχα παίζουν..

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στην φωτιά πιστεύω οτι οι δηλώσεις αυτές απο την naim είναι υπερβολές του marketing και είμαι βέβαιος οτι αξίζει τον κόπο μια δοκιμή με 30-40 ευρώ κόστος το καλώδιο...
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Μιχαλιο προσεχε μονο,γιατι τα naim ειναι μυστηρια με τα καλωδια και αυτο στο λεει και η ιδια.Καλυτερα με τα φτηνα δικα της παρα με οποιοδηποτε ακριβο.

Σώπα βρε Πάνο, υπερβολές της εταιρίας για να διώχνει και κάνα καλώδιο!

Βάλ´τους ( λέμε τώρα) κάνα Odin για θα δείς πως θα το γουστάρουν!
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Και στο manual του νεοαποκτηθέν esoteric X-05 η εταιρεία προειδοποεί ενάντια στη χρήση ξένων καλωδίων επικαλούμενη κίνδυνο βλάβης!
Φυσικά δεν περιλαμβάνει κάποιο audiophile καλώδιο της προκοπής και προτείνει τα δικά της after market καλώδια τα οποία υποθέτω θα είναι πανάκριβα. :violent-smiley-030:
Εγώ δοκίμασα πάνω του διάφορα καλώδια (nordost, isotek, acoustic revive, oyaide, DIY) με καλά αποτελέσματα και τους αψήφησα.
Λέτε να ρισκάρω και να πηγαίνω γυρεύοντας για βλάβη;
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Και στο manual του νεοαποκτηθέν esoteric X-05 η εταιρεία προειδοποεί ενάντια στη χρήση ξένων καλωδίων επικαλούμενη κίνδυνο βλάβης!
Φυσικά δεν περιλαμβάνει κάποιο audiophile καλώδιο της προκοπής και προτείνει τα δικά της after market καλώδια τα οποία υποθέτω θα είναι πανάκριβα. :violent-smiley-030:
Εγώ δοκίμασα πάνω του διάφορα καλώδια (nordost, isotek, acoustic revive, oyaide, DIY) με καλά αποτελέσματα και τους αψήφησα.
Λέτε να ρισκάρω και να πηγαίνω γυρεύοντας για βλάβη;


Θα αστειεύεσαι βέβαια!!

Και απλό σωστά τερματισμένο καλώδιο να βάλεις δεν πρόκειται να πάθει τίποτα!
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Θα αστειεύεσαι βέβαια!!

Και απλό σωστά τερματισμένο καλώδιο να βάλεις δεν πρόκειται να πάθει τίποτα!

Ευχαριστώ Captain. Ως σεσημασμένος esoteric-άκιας κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Καλή χρονιά!
 
Last edited by a moderator:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Ρόδιο, χρυσός, χαλκός, ασήμι ή τίποτα...;

Μιχαλιο προσεχε μονο,γιατι τα naim ειναι μυστηρια με τα καλωδια και αυτο στο λεει και η ιδια.Καλυτερα με τα φτηνα δικα της παρα με οποιοδηποτε ακριβο.
Ότι είναι παράξενα στα καλώδιά της το ξέρω φίλε μου !!
Στα καλώδια ηχείων μόνο με chord έχω δει "φως", εκτός από τα δικά της.
Δεν ταίριαξαν με τίποτα nordost, audioquest, van den hul κ.α.
Στα του ρεύματος δοκίμασα τις προάλλες ένα ακριβούλι από αμερικάνικη εταρεία, που μου διαφεύγει τώρα το ονομά του κ δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο να πω την αλήθεια...μόνο λίγη καθαρότητα παραπάνω, αλλά όχι για τα χρήματα που απαιτούσε για την απόκτησή του.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι, να αγοράσω καλώδιο με το μέτρο, 2-3 μάρκες κ βύσματα 2-3 σετ κ να κάνω δοκιμές τι μου αρέσει, μέχρι να καταλήξω.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Ρόδιο, χρυσός, χαλκός, ασήμι ή τίποτα...;

Σώπα βρε Πάνο, υπερβολές της εταιρίας για να διώχνει και κάνα καλώδιο!

Βάλ´τους ( λέμε τώρα) κάνα Odin για θα δείς πως θα το γουστάρουν!
Η αλήθεια είναι ότι, τα καλώδια που φτιάχνει η ίδια η naim είναι απόλυτα ταιριαστά με τα μηχανήματά της !
Κ δεν μιλώ για τα ακριβά που πουλά εκείνη ως αναβάθμιση, αλλά ακόμα κ αυτά που δίνει η ίδια μαζί με τα μηχανήματά της όταν τα αγοράζεις.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Re: Απάντηση: Re: Ρόδιο, χρυσός, χαλκός, ασήμι ή τίποτα...;

Ότι είναι παράξενα στα καλώδιά της το ξέρω φίλε μου !!
Στα καλώδια ηχείων μόνο με chord έχω δει "φως", εκτός από τα δικά της.
Δεν ταίριαξαν με τίποτα nordost, audioquest, van den hul κ.α.

με ποια σειρα της nordost δεν ταίριαξε με τίποτα ?