Measy X5 3D Full HD Media player

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Νέα υλοποίηση του Realtek 1186, με πολλές νέες λειτουργίες και καινοτομίες.



Uploaded with ImageShack.us

Hightlighted Features:
1. Adopted latest Realtek 1186DD Chipset, CPU speed is 750MHz, with 512MB DDR3 Memory and 4GB NAND Flash.
2. Support 3D Movie playback* on your 3D TV via HDMI v1.4 connection.
3. Embedded Google Android OS.
4. Features like Himedia HD900B but without WIFI built-in.

3D Features*:
1. Fully decoding Full HD 3D movies - supports Side By Side (Left/Right), Over/Under (Top/Bottom) and Blu-ray 3D (Frame Packing, video resolution 1920x2160) format 3D movies. It works with both Active Shutter and Polarization 3D TV
2. Convert 2D movie to 3D mode and output to 3D TV


Other Features:
1. Unique design, can play over 99% video file formats, resonable price (170 ευρώ? )
2. Support 3.5"inch SATA I / II / III HDD inside (support up to 3TB)
3. LED Display on front panel
4. Support 802.11N WIFI Network (Optional: Require Specified USB dongle.)
5. Built-in USB 3.0 slave, transfer media contents (Movie/Music/Photo) between computer and media player in highest speed! (10x faster than USB2.0)
6. DLNA Digital Media Streamer (PC/iPhone/Android cellphone/Tablet)
Just take beautiful photos or shoot mini-movies with your iPhone/Andriod and share them on your HDTV in time through this player. Even you can stop or pause movies with your phone to control the movies on your HDTV.
7. Support external USB DVD ROM / BD ROM, USB storage devices, SD card etc.
8. BD** / DVD Playback by connecting USB BD/DVD-ROM
9. DVD Playback & Navigation (Menu)
10. BDMV(BD1.0) full navigation
11. BT / Samba / UPnP Protocol / DLNA
12. Internet Media Services: Youtube ,Youku, Picasa, Flickr ,RSS News, Weather, iRadio etc
13. Integrated Web Browser (Google Chrome)
14. Powerful firmware update by Measy




Περισσότερες πολλά υποσχόμενες πληροφορίες εδώ : http://www.measy.com.cn/product/showproduct41_en.htm


Υ.Γ. Επίσης....έχει αντιπρόσωπο στην...Κύπρο!!!!!
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Νέα υλοποίηση του Realtek 1186, με πολλές νέες λειτουργίες και καινοτομίες.

Με μια γρήγορη δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να μην υπάρχει ήδη στο 900Β ή (που αναμένεται να υπάρχει και) στο prodigy... πλην φυσικά των 4 (!!!) usb θυρών... Συν ότι λείπει και το wifi και είναι μόνο optional. Μου ξέφυγε κάτι?
 

sstavross

Senior Member
1 November 2006
346
Πατρα
Ο "φιλος" μας ο IntelligentPro εχει ενα παρομοιο. Στην αρχη το περασα για το ιδιο αλλα μετα ειδα οτι οτι στο X5 ο σκληρος φορτωνετε απο πισω. Εχουμε καμια πληροφορια για αυτο? Η τιμη παντως ειναι πολυ δελεαστικη (γυρω στα 125 ευρω με τα μεταφορικα)
http://www.ebay.co.uk/itm/3D-Androi...?pt=Home_Theater_in_a_Box&hash=item3a6daa0e18
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Measy X5 3D Full HD Media player

Με μια γρήγορη δεν μπόρεσα να βρω κάτι που να μην υπάρχει ήδη στο 900Β ή (που αναμένεται να υπάρχει και) στο prodigy... πλην φυσικά των 4 (!!!) usb θυρών... Συν ότι λείπει και το wifi και είναι μόνο optional. Μου ξέφυγε κάτι?

Σχεδόν τα ίδια είναι .
Διαφορές που θεωρώ σημαντικές είναι :
1) Η τιμή
2) Λειτουργεί με Universal Remote control
3) Οι 4 USB - όπως τόπες
4) Το 2D --> 3D - το οποίο δεν ξέρω πόσο το κάνουν και εάν το κάνουν τα άλλα
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Measy X5 3D Full HD Media player

1) 175 έχει το 900Β, 123 το 900Α... και από κοντά στο 900Β και το prodigy. Και υπάρχουν και άλλα με 1186 από ότι είδα, απλά δεν έχουν γίνει ακόμα εδώ γνωστά... π.χ. έχει βγάλει και η egreat.
2) όλα νομίζω λειτουργούν με universal...
3) OK
4) και αυτό νομίζω όλα τα 1186 το κάνουν...

όλα τα 1186 έχουν αρχίσει και μου φαίνονται καρμπόν... βασικά μάλλον σε θέμα firm θα δούμε ποιος θα κάνει την διαφορά, σε σταθερότητα κυρίως... Και φυσικά και σε τιμή όπου το 900Α για την ώρα δεν έχει αντίπαλο.
 
Last edited:

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Measy X5 3D Full HD Media player

1) 175 έχει το 900Β, 123 το 900Α... και από κοντά στο 900Β και το prodigy. Και υπάρχουν και άλλα με 1186 από ότι είδα, απλά δεν έχουν γίνει ακόμα εδώ γνωστά... π.χ. έχει βγάλει και η egreat.
2) όλα νομίζω λειτουργούν με universal...
3) OK
4) και αυτό νομίζω όλα τα 1186 το κάνουν...

όλα τα 1186 έχουν αρχίσει και μου φαίνονται καρμπόν... βασικά μάλλον σε θέμα firm θα δούμε ποιος θα κάνει την διαφορά, σε σταθερότητα κυρίως... Και φυσικά και σε τιμή όπου το 900Α για την ώρα δεν έχει αντίπαλο.

Εγώ σούχω πει. : το 900Β μου αρέσει. Λογικά είναι όπως τα λες. Τα firmware θα κάνουν την διαφορά. Μάλλον πρέπει να περιμένουμε να δούμε.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Measy X5 3D Full HD Media player

Τα firmware θα κάνουν την διαφορά. Μάλλον πρέπει να περιμένουμε να δούμε.
Υπαρχει και το πολυ πιθανο σεναριο, αγοραζουμε το μηχανακι που μας αρεσει (τιμολογιακα και αισθητικα) και το flashαρουνε με το καλυτερο firmware :music-smiley-005:
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Measy X5 3D Full HD Media player

Υπαρχει και το πολυ πιθανο σεναριο, αγοραζουμε το μηχανακι που μας αρεσει (τιμολογιακα και αισθητικα) και το flashαρουνε με το καλυτερο firmware :music-smiley-005:

σωστό και αυτό!!! :music-smiley-005: :music-smiley-005:
 

sstavross

Senior Member
1 November 2006
346
Πατρα
Παιδια μηπως ειδατε και αυτο που σας εγραψα απο τον IntelligentPro. Ποιας εταιριας υλοποιηση ειναι αυτο που πουλαει? Εχουμε καμμια πληροφορια?
 

dfoust

AVClub Enthusiast
2 April 2009
785
ΧΙΟΣ
Παιδια μηπως ειδατε και αυτο που σας εγραψα απο τον IntelligentPro. Ποιας εταιριας υλοποιηση ειναι αυτο που πουλαει? Εχουμε καμμια πληροφορια?

Από ότι βλέπω μάλλον στο καινούργιο bluetimes μοιάζει http://www.ebluetimes.com/en/ProductView.asp?ID=202&SortID=195
 

koukoulis

Established Member
27 May 2007
223
Αθηνα
Re: Απάντηση: Measy X5 3D Full HD Media player

Για να ξυπνησω λιγο το θεματακι μιας και ενδιαφέρομαι.....εχει κανεις φιλος ιδία αποψη για το Measy X5 απο προσωπικη χρηση ? Για αυτα που προσφερει ειναι δελεαστικη η τιμή του....
Ευχαριστω εκ των προτέρων !!