LG 50PV350 vs Samsung PS51D530

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
...άλλο ένα νήμα για αγορά.
Φίλη ψάχνει για TV με προϋπολογισμό 500 max 600 σε σαλόνι 2-3 μέτρα περίπου απόσταση.
Θα βλέπει τηλεοπτικό, dvd.
Τώρα βλέπει σε 46C750 που θα φύγει απο το χώρο και η νέα TV θα την αντικαταστήσει.
Κλασικά θέλει design, αλλά και Ίντσες!...
Στα χρήματα αυτά νομίζω οι δύο παραπάνω αξίζουν, αν μή τι άλλο λόγο μεγέθους. Σε πιο μικρο μέγεθος δέ θέλει να πάει..
Ακούω τις γνώμες σας, μεταξύ LG 50PV350, Samsung PS51D530 ή οποιαδήποτε άλλη πρόταση όπως να περιμένει κανα μήνα κλπ.
 

nmasters13

Established Member
4 December 2011
121
Κοίτα να δεις που έψαχνα κι εγώ για tv στα ίδια λεφτά και απο μια έρευνα στο skroutz πέτυχα αυτές τις 2. Δε ξέρω για την samsung αλλά υπάρχει σχετικό thread για την LGκαι απ οτι διαβάζω πρέπει να είναι μια χαρά για τα λεφτά της.

Αν μπορούσε κάποιος να μας δώσει καμιά πληροφορία και για την samsung θα ήταν πολύ καλό..
 

kdgonida

Established Member
26 November 2007
135
Νικαια
Κοίτα να δεις που έψαχνα κι εγώ για tv στα ίδια λεφτά και απο μια έρευνα στο skroutz πέτυχα αυτές τις 2. Δε ξέρω για την samsung αλλά υπάρχει σχετικό thread για την LGκαι απ οτι διαβάζω πρέπει να είναι μια χαρά για τα λεφτά της.

Αν μπορούσε κάποιος να μας δώσει καμιά πληροφορία και για την samsung θα ήταν πολύ καλό..

+1000000000
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
αυτό που μου κάνει εντυπωση στη σαμμυ είναι ότι υπάρχει μόνο σε 2 καταστήματα στον skroutz και η τιμή της είναι 60 περίπου ευρώ πάνω από την lg (είναι 1 ιντσα παραπάνω - μπορεί να μην λέει κάτι αλλά είναι 5% διαφορά σε μέγεθος, λογικά θα έχει καλύτερο media player αν θελήσει κάποια στιγμή να πάει από το dvd σε hd ματρόσκες) είναι full hd αλλά όμως είναι φτηνότερη από την σειρά ps51d4xxx που είναι hd ready (σύγκριση στο ίδιο κατάστημα).
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Γιατί να αντικαταστήσει την C750 ? Μια χαρά τηλεόραση είναι. :smile:
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
Γιατί να αντικαταστήσει την C750 ? Μια χαρά τηλεόραση είναι. :smile:
οικογενιακοί λόγοι..


Για την PS51D550 υπάρχει μια δοκιμή:
http://www.avforums.com/review/Sams...D550-FULL-HD-3D-Plasma-Television-Review.html
Σε σχέση με την LG έχει και 3D. Η 530 έχει ή όχι; κ τί διαφορές έχουν δέν έχω δεί ακόμη.
Βέβαια λένε οτι γίνεται καθρέπτης και θέλει σκοτεινό χώρο. Σε αυτό το θέμα των αντανακλάσεων πώς να σκοράρει σε σχέση με τη LG;
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Άλλο ένα review εδώ. Απορώ που άργησε τόσο πολύ να έρθει σε αυτό το μέγεθος η D550. Πάντως φαίνεται πάρα πολύ καλή περίπτωση, αν εξαιρέσουμε τη σχετικά πιο μεγάλη κατανάλωση σε σχέση με την PV350 και το γεγονός ότι έχει πολλές ανακλάσεις, με βάση και το μέγεθός της.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
Η 530 που είδα οτι δέν έχει 3D, πέρα απο το ελαφρώς λεπτότερο πλαίσιο της απ'την LG, σύμφωνα με την Ολλανδικη ιστοσελίδα της Σαμσουγκ δέν έχει ρυθμιστικά ISF όπως η LG και πάιζει μόνο JPEG και όχι divxHD όπως η LG απο την USB, αντίθετα με το τι γράφει ο Τσάμπας..
 
Last edited:

tourinio

New member
4 October 2011
8
Re: Απάντηση: LG 50PV350 vs Samsung PS51D530

Θα συμφωνήσω με τον EvanFotis.
Η Samsung PS51D530 όπως λέει ένας φίλος από το εξωτερικό στα σχόλια του βίντεο εδώ παίζει μόνο μουσική και φωτός από usb. Αλλά από ταινίες είναι ευχαριστημένος.

Μικρό το κακό, που λύνεται εύκολα με κάποιον εξωτερικό player.

To ISF όμως που της λείπει, τι είναι ? Εγώ μόνο το Lexus ISF ήξερα.
 
Last edited:

eniac

Established Member
31 December 2006
102
Επαναφέρω λιγάκι το θέμα, μιας και πλέον είμαι ανάμεσα στις 2 αυτές τηλεοράσεις για αγορά..

Ποια είναι τελικά καλύτερη..?
 

papapoli

New member
13 February 2012
12
Re: Απάντηση: LG 50PV350 vs Samsung PS51D530

Θα συμφωνήσω με τον EvanFotis.
Η Samsung PS51D530 όπως λέει ένας φίλος από το εξωτερικό στα σχόλια του βίντεο εδώ παίζει μόνο μουσική και φωτός από usb. Αλλά από ταινίες είναι ευχαριστημένος.

Μικρό το κακό, που λύνεται εύκολα με κάποιον εξωτερικό player.

To ISF όμως που της λείπει, τι είναι ? Εγώ μόνο το Lexus ISF ήξερα.

Γεια σας,
είμαι κάτοχος της D530 με 549 ευρώ.
Για τα λεφτά της είναι απίστευτη. Όσο για την θυρα USB... παίζει και VIDEO..

μπαίνεις στο service menu
και αλλάζεις το μοντέλο από D530 σε D550.
Εγώ το έκανα.. και παίζει από USB τα πάντα.. flv, mpg, mp4, vob, mkv.. κτλ...
Αν θέλεις ακριβώς οδηγίες για το πως θα το αλλάξεις.. γράψε...

Το μόνο που δεν κατάφερα είναι να παίζει 3 D.... αλλά ίσως υπάρχει κάτι που ακόμα δεν ξέρω.. κάποια ρύθμιση ίσως στο service menu... αν και δεν με πολυενδιαφέρει...
 

pchrono

New member
6 March 2012
3
Re: Απάντηση: LG 50PV350 vs Samsung PS51D530

Γεια σας,
είμαι κάτοχος της D530 με 549 ευρώ.
Για τα λεφτά της είναι απίστευτη. Όσο για την θυρα USB... παίζει και VIDEO..

μπαίνεις στο service menu
και αλλάζεις το μοντέλο από D530 σε D550.
Εγώ το έκανα.. και παίζει από USB τα πάντα.. flv, mpg, mp4, vob, mkv.. κτλ...
Αν θέλεις ακριβώς οδηγίες για το πως θα το αλλάξεις.. γράψε...

Το μόνο που δεν κατάφερα είναι να παίζει 3 D.... αλλά ίσως υπάρχει κάτι που ακόμα δεν ξέρω.. κάποια ρύθμιση ίσως στο service menu... αν και δεν με πολυενδιαφέρει...

Σε παρακαλώ, δώσε μου οδηγίες για το πως θα αλλάξω σε 550 απο 530. Ευχαριστώ
 

pchrono

New member
6 March 2012
3
Re: Απάντηση: LG 50PV350 vs Samsung PS51D530

Το βρήκα μόνος μου.
Pressing INFO-MENU-MUTE-POWER on remote when TV is in standby.
αλλά διάβασα κάπου ότι πιάνει και το :
Turn off display and punch in the following "Mute - 1 - 8 - 2 - Power" to enter service menu.
Εμένα πάντως δούλεψε τέλεια. βλέπω τα πάντα (και mkv) και ελληνικούς υπότιτλους.
Η τηλεόραση είναι super.
Υ.Γ. αμα βρώ το 3D δεν θα το πω στον papapoli. LoL :) γιατί δεν μου είπε πως να μπαίνω στο service menu!!!
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Το 3D δεν είναι θέμα ρυθμίσεων αλλά panel.
Εκτός κι αν με κάποιο μαγικό τρόπο μεταμορφώνεται ολόκληρη η TV με πάτημα ενός κουμπιού!
Ο πρώτος τρόπος εισόδου στο service menu που γράφεις ισχύει για όλες τις Samsung.
Καλές θεάσεις.
 

Roulis

New member
9 September 2006
96
Απάντηση: Re: LG 50PV350 vs Samsung PS51D530

εχω την PV350
εχει αρκετα εντονες αντανακλασεις, ομορφα χρωματα αλλα νομιζω χειροτερο μαυρο απο την panasonic 50'' 2007 μοντελο που ειχα πριν
απο usb παιζει σχεδον τα παντα. εχει ζοριστει με τοη ηχο σε κατι δυσκολα mkv. game lag δεν ειναι αντιληπτο, image retention ειναι εμφανες αλλα καθολου bun in