Τhe Objective O2 amp

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,689
Αθήνα

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ο ενισχυτής αυτός είναι απίθανος... είναι ότι υπόσχεται...καταπληκτική ουδετερότητα, και πολύ δύναμη... φτιάξτε τον ή πάρτε τον έτοιμο... συγκρινόμενος με οτιδήποτε είναι πάρα πολύ καλός.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Επιτρέπετε μια ερώτησης; Μπορεί να συνδεθεί λάπτοπ ή ΠιΣι πάνω του;
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ο ενισχυτάκος αυτός κατασκευάζεται και από την JDSLabs απόπου και τον αγόρασα εγώ έτοιμο με το κουτί του (υπάρχει και χωρίς κουτί).

http://www.jdslabs.com/item.php?fetchitem=O2Full

Είμαι από τους πρώτους που έβαλαν παραγγελία στην JDS και τυχερός διότι πρόλαβα την ισοτιμία πολύ ευνοϊκή μαζί με μεταφορικά μου ήρθε 96 ευρώ... δυστυχώς τώρα βγαίνει περίπου στα 125-130 ευρώ...

Στο σύντομο χρονικό διάστημα που τον έχω μπορώ να πω τα εξής συμπληρώνοντας στην γρήγορη αναφορά που έκανα πιο πάνω:

Από μέγεθος είναι λίγο περίεργος αφού δεν τον χαρακτηρίζεις μεγάλο αλλά ούτε μικρό με τα δεδομένα ας πούμε του Fiio Ε11 (που είναι το τέλειο μέγεθος)...



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Απ ότι βλέπετε δεν είναι κατάλληλος για φορητή χρήση υπό την έννοια ότι είναι λίγο μεγάλος να μπει σε τσέπη μαζί με το ipod... μπορεί όμως να μπει σε τσαντάκι... εγώ δεν τον χρησιμοποιώ φορητό στον δρόμο οπότε δεν με ενδιαφέρει και πολύ.

Ο ήχος είναι ουδέτερος, λεπτομερής, με όγκο και εύρος στα χαμηλά, και με πολύ δύναμη και έλεγχο.

Δεν θα τον χαρακτήριζα hiend ούτε σχεδιάστηκε φυσικά για αυτό τον λόγο,... οπότε παρά τα παχιά λόγια που ακούγονται, είναι καλός μέχρι ενός σημείου... αυτό το σημείο είναι δύσκολο να το ορίσω διότι δεν έχω ακούσει πάμπολους ενισχυτές, αλλά ένα πράμα να πω, ότι στέκεται αξιοπρεπέστατα δίπλα στον MFM1 HPA, προτιμώ όμως τον MF για την ελάχιστη παραπάνω λεπτομέρεια και διαφάνεια... πράγμα που αποδεικνύει την αξία του εν λόγω ενισχυτή.

Σε σχέση με κλασσικό cmoy υπερτερεί σε όλα... οπότε εδώ καμία σύγκριση.

Στον ήχο λοιπόν και στην τιμή του είναι πολύ καλός...

Στα μειονεκτήματα τώρα...

1. Δεν έχει κύκλωμα ελέγχου φόρτισης...οπότε εάν θέλετε να τον έχετε στην πρίζα συνεχώς θέλει να αφαιρεθούν οι μπαταρίες, διότι σύντομα θα χαλάσουν λόγω υπερφόρτισης.
2. Αν υποθέσουμε ότι έχουμε εξωτερικό φορτιστή και φορτίζουμε εξωτερικά τις 2 9V μπαταρίες, είναι μπελάς να τον ανοιγοκλείνεις με κατσαβίδι...
3. Οπότε πρέπει να αποφορτίζονται πλήρως πρώτα (7 ώρες περίπου σε νορμάλ επίπεδα με Senn HD650) και μετά να φορτίζονται για περίπου 12 ώρες...και πάλι δεν ξέρω αν και κατά πόσο δίνω πλήρη φόρτιση στις μπαταρίες...

Αυτά όπως καταλαβαίνεται δεν τον καθιστούν φορητό με την έννοια που πρέπει να εννοείται...

4. Ο φορτιστής (δεν παρέχεται) είναι εναλλασσόμενου ρεύματος, οπότε δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιον υπάρχων πχ από σκληρό δίσκο κλπ... πρέπει να αγοράσετε AC Adaptor 14-20 βολτ, ή να πάρετε έναν μετασχηματιστή και να τον βάλετε σε κουτάκι με καλωδιάκι κλπ... δλδ DIY κατάσταση... αυτό έχω κάνει εγώ με έναν μετασχηματιστή που είχα πρόχειρο στο σπίτι και σε ένα κουτί... αλλά αυτά δεν είναι για τον καθένα να φτιάνει...

5. Όλες οι είσοδοι εμπρός και τίποτε πίσω... πόσο καλύτερα θα ήταν είσοδοι line/charge πίσω και headphone εμπρός...

Αν τον έφτιαχνα εγώ (ή αν αγόραζα τον ενισχυτή χωρίς κουτί) θα έκανα το εξής για να αμβλύνω αυτά τα προβλήματα...

Θα τον έβαζα σε μεγαλύτερο κουτάκι, θα έβαζα μέσα στο κουτάκι μικρό θωρακισμένο μετασχηματιστή, και διακόπτη charge/battery και battery off, για να φορτίζω όταν θέλω και να ακούω μόνο με ρεύμα αν θέλω, τα βύσματα όπως είπα εμπρός μόνο των ακουστικών και θα έβαζα και 1/4inch για μεγάλο (κανονικό βύσμα), και πίσω ρεύμα, και line rca και καρφί. Επίσης θα έβαζα βίδες κουτιού υπολογιστή χειρός, για να ξεβιδώνω και να έχω εύκολη πρόσβαση στις μπαταρίες...

Είναι ένα DIY προιόν το οποίο έχει μειονεκτήματα, αλλά παρά τα μειονεκτήματα αυτά καταφέρνει να ακούγεται πολύ καλά...



Αναμένουμε να ακούσουμε και τι θα πούνε και οι επαΐοντες Headphonia κλπ...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Στα μειονεκτήματα τώρα...

1. Δεν έχει κύκλωμα ελέγχου φόρτισης...οπότε εάν θέλετε να τον έχετε στην πρίζα συνεχώς θέλει να αφαιρεθούν οι μπαταρίες, διότι σύντομα θα χαλάσουν λόγω υπερφόρτισης.
2. Αν υποθέσουμε ότι έχουμε εξωτερικό φορτιστή και φορτίζουμε εξωτερικά τις 2 9V μπαταρίες, είναι μπελάς να τον ανοιγοκλείνεις με κατσαβίδι...
3. Οπότε πρέπει να αποφορτίζονται πλήρως πρώτα (7 ώρες περίπου σε νορμάλ επίπεδα με Senn HD650) και μετά να φορτίζονται για περίπου 12 ώρες...και πάλι δεν ξέρω αν και κατά πόσο δίνω πλήρη φόρτιση στις μπαταρίες...

Αυτά όπως καταλαβαίνεται δεν τον καθιστούν φορητό με την έννοια που πρέπει να εννοείται...


Επειδή ψήνομαι πολύ για τον εν λόγω ενισχυτή, και επειδή θα είναι μόνιμα σε πρίζα... αν βγάλω εντελώς τις μπαταρίες, όλα καλά και άγια?
Υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει μόνιμα καρφωμένος στο ρεύμα?

(Είναι εύκολο να ανοιχτεί και να βγούν οι μπαταρίες του?)


4. Ο φορτιστής (δεν παρέχεται) είναι εναλλασσόμενου ρεύματος, οπότε δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιον υπάρχων πχ από σκληρό δίσκο κλπ... πρέπει να αγοράσετε AC Adaptor 14-20 βολτ, ή να πάρετε έναν μετασχηματιστή και να τον βάλετε σε κουτάκι με καλωδιάκι κλπ... δλδ DIY κατάσταση... αυτό έχω κάνει εγώ με έναν μετασχηματιστή που είχα πρόχειρο στο σπίτι και σε ένα κουτί... αλλά αυτά δεν είναι για τον καθένα να φτιάνει...

Τέτοιου τύπου Adaptors χρειάζεται ή κάτι πιο εξειδικευμένο?

http://www.cosmodata.gr/product/14576/

http://www.cosmodata.gr/product/14350/

-bye-
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω... τί DAC (& λινκ αν είναι εύκολο) θα ταίριαζες μαζί του για αναπαραγωγή από υπολογιστή?
Στην ίδια κατηγορία τιμής αν είναι εφικτό...


ΥΓ. Μόλις τον "τσίμπησα"... :music-smiley-005:
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Το Audinst mx1 είναι ενισχυτής ακουστιών και DAC μαζί, έχει καλές κριτικές (δεν το έχω ακούσει προσωπικά)

Το Audioengine πρώτη φορά το ακούω...

Αν είμαστε λίγο υπομονετικοί θα βγει το ODAC (Objective DAC) http://nwavguy.blogspot.com/2012/03/odac-update.html

Που είναι το πραγματικό του ταίρι... (τα άλλα που λες έχουν ενσωματωμένους ενισχυτές οπότε ο ενάς από τους δυο περιττεύει αν το ταιριάξεις με τον Ο2)
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ο ενισχυτής θα μπορεί να συνδεθεί και να αξιοποιηθεί μέχρι να έρθει το ODac?
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Επειδή ψήνομαι πολύ για τον εν λόγω ενισχυτή, και επειδή θα είναι μόνιμα σε πρίζα... αν βγάλω εντελώς τις μπαταρίες, όλα καλά και άγια?
Υπάρχει πρόβλημα να δουλεύει μόνιμα καρφωμένος στο ρεύμα?

(Είναι εύκολο να ανοιχτεί και να βγούν οι μπαταρίες του?)




Τέτοιου τύπου Adaptors χρειάζεται ή κάτι πιο εξειδικευμένο?

http://www.cosmodata.gr/product/14576/

http://www.cosmodata.gr/product/14350/

-bye-

Ναι δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα χωρίς τις μπαταρίες.

Οι αντάπτορες που δείχνεις ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ θέλεις να έχει έξοδο ΕΝΑΛΛΑΣΣΌΜΕΝΟΥ ρεύματος και ΟΧΙ συνεχούς... προσοχή να μην γίνει ζημιά

Τέτοιους έχει ο Φανός αγόρασα πρόσφατα με 9 ευρώ νομίζω
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ο ενισχυτής θα μπορεί να συνδεθεί και να αξιοποιηθεί μέχρι να έρθει το ODac?

Φυσικά... αλλά μετά πρέπει να πάρεις και πίσω πλάτη με άνοιγμα για το USB, και επίσης να γίνουν κολλήσεις σε 4 σημεία αφού βγούνε τελείως οι μπαταρίες...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ωωωωπ... τώρα το είδα!

καλώς να τον δεχτείς καλορίζικος!!!!!!!!!!!!!!!! -bye-



Σας μερσώ...
Έχε στο νού σου ότι θα σε ενοχλώ κατά διαστήματα... :grandpa:
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Το VDac της Musical Fidelity... πώς θα σου φαινόταν?
Να σημειώσω ότι δεν με νοιάζουν οι super duper ΥΠΕΡαναλύσεις και τα σουπερ ντούπερ ιντερκούλερ Flac ή Lossless...
Να ακούω ΚΑΛΗ μουσική από το Mac ζητάω, ΠΑΝΤΑ από ακουστικά.

Δεν θα με κάλυπτε λοιπόν το VDac?
To βρίσκω σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή στο eBay... :idea: