HDTV για χρήση με PC

psolord

New member
30 July 2008
40
Γεια σας φίλοι μου. long time no see!

Επιστρέφω ξανά στο forum γιατί χρειάζομαι την βοήθεια των ειδικών.

Ένας φιλαράκος ετοιμάζεται να πάρει καινούριο PC και θα το συνδέσει με HDTV.

Τα θέματα του PC τα έχουμε λύσει, αλλά θα χρειαστούμε μία καλή Full HDTV, 37 με 46 ίντσες για χρήση με το PC.

H χρήση που θα κάνει θα είναι gaming, ταινίες και internet.

Όπως καταλαβαίνεται θα χρειαστούμε αρκετά καλό panel, με λογικό response time και καλή απόδοση χρώματος. Δεν ψάχνουμε κάτι extreme. Απλά κάτι λειτουργικό να κάνει τη δουλειά του.

Οι απαιτήσεις μας είναι:

- 1080P native με 1:1 pixel mapping
- Response time μέχρι 8ms αλλά όσο καλύτερο γίνεται
- Non TN panel
- Τιμή μέχρι 1500 ευρώ, αλλά αν είμαστε κάτω από το 1000ρικο ακόμα καλύτερα.

Γεια να σας δώσω μία κατεύθυνση, εγώ έχω μία Philips 32PFL9603D/10 με την οποία είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι. Αν βρούμε κάτι παρόμοιο και καλύτερο από θέμα εικόνας, θα είμαστε μία χαρά.

Παρακαλώ τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ. :)

ΥΓ Το 3D δεν μας ενδιαφέρει άμεσα, αλλά αν υπάρχει και είναι ποιοτικό, τότε καλοδεχούμενο.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,367
Αθήνα...
Sony 46NX720,Sams. 46D6500-46D7000.Σε κάθε περίπτωση εφόσον η κύρια χρήση της θα είναι ως monitor δεν μπορεί να πάει σε Plasma.
 

psolord

New member
30 July 2008
40
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Φαίνονται πολύ καλές προτάσεις.

Μία απορία μόνο. Γιατί όχι plasma?

Ευχαριστώ!
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Οι πλάσμα είναι κορυφαίες για gaming με σχεδόν μηδενικό lag αλλά δυστυχώς υφίσταται ακόμα θέματα image retention - burn-in, οπότε είναι επικίνδυνο για πολύωρο gaming.
Μια λίστα με κάποιες νέες τηλεοράσεις με τιμές lag είναι εδώ για να δεις τι παίζει περίπου, αλλά γενικά να ξέρεις ότι όσο περισσότερα μπιχλιμπίδια έχει μια TV τόσο ανεβαίνει το lag. Οι TVs που πρότεινε ο φίλος πιο πάνω έχουν υψηλότατο lag και δεν ενδύκνυνται για gaming.
Α, και TN panel σε TV πλέον θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις.
 

psolord

New member
30 July 2008
40
Ωπ σωστό! Ξέχασα να αναφέρω και το Input lag στο αρχικό post. Σαφώς και δεν πρέπει να είναι μεγάλο, γιατί το gaming χάνει.

Για να δώσω μία εικόνα για το μέχρι πόσο input lag είναι ανεκτό, θα ξανα αναφέρω την 32PFL9603D/10. Είχε περίπου 32ms lag, με τα πάντα όλα κλειστά.

Τα 32ms μπορεί να είναι καταστροφή για κάποια συγκεκριμένη κατηγορία gamers, αλλά εμένα δεν με ενοχλεί.

Θα μπορώ λοιπόν στις παραπάνω τηλεοράσεις και κυρίως στις Sony, να κλείσω όλα τα έξτρα για να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερο input lag? Επίσης είδα στο ΠΛΑΙΣΙΟ ότι υπάρχουν NX και HX μοντέλα, στην ίδια τιμή. Τα ΗΧ έχουν ποιο σύγχρονο επεξεργαστή από ότι παρατήρησα. Ποια από τις δύο θα είναι καλύτερη για τη δουλειά που τη θέλουμε?

Ευχαριστώ.