Philips HD Media player HMP5000

zerocool

New member
10 December 2011
27
Το έχει δοκιμάσει κανένας? αξίζει τίποτα σε σχέση με τον ανταγωνισμό π.χ. WD TV LIVE 3Gen? ειδικά το κομμάτι τον online (Youtube, Facebook, κλπ), To βρήκα στα Multirama με 84 .

Επίσημη σελίδα

Με το digital media player Philips HD Media player HMP5000 απολαύστε εξαιρετική ποιότητα βίντεο, μουσική και φωτογραφίες από το Internet ή τη βιβλιοθήκη του υπολογιστή σας απευθείας στην τηλεόραση, χωρίς μετατροπές αρχείων.

a7c37b63-f904-474b-b64c-5c43a9f30792.jpg


Philips HD Media player HMP5000

Χαρακτηριστικά



  • Aναπαραγωγή βίντεο σε πολλές μορφές (MKV)
  • DivX Plus HD Certified for high-definition αναπαραγωγή DivX
  • Windows Media Video για αναπαραγωγή ταινιών από το PC σας
  • Προβολή φωτογραφιών σε διάφορες μορφές
  • Ακούστε μουσική από διάφορα αρχεία πολυμέσων
  • Dolby Digital DTS2.0 για την απόλυτη κινηματογραφική εμπειρία

Το digital media player Philips HD Media player HMP5000 είναι ιδανικό για κάθε σαλόνι. Διαθέσιμο να σας ψυχαγωγεί όλες τις ώρες της ημέρας.


See more


  • DivX Plus HD Certified for high-definition DivX playback
  • Play video in multiple formats
  • Windows Media Video for movie playback from your PC
  • View photos in various formats
  • Integrated Internet services

Hear more


  • Listen to music from different media files


  • Dolby Digital DTS2.0 for the ultimate movie experience

Engage more


  • USB 2.0 connector and SD memory card slot
  • Playback media content from hard disk
  • Built-in Wi-Fi to enjoy your connected media wirelessly
  • DLNA PC Media Link to browse PC and home network content


Features

DivX Plus HD Certified for high-definition DivX playback

DivX Plus HD offers the latest in DivX technology to let you enjoy HD videos and movies from the Internet direct to your Philips HDTV or PC. DivX Plus HD supports the playback of DivX Plus content (H.264 HD video with high-quality AAC audio in an MKV file container) while also supporting previous versions of DivX video up to 1080p. DivX Plus HD for true HD digital video.
F400021569-FIL-global-001


F400021697-FLP-global-001
Windows Media Video for movie playback from your PC

With Windows Media Video, you can play PC video files on your TV. Enjoying these with friends and family also becomes a whole lot easier. Say goodbye to squinting at the computer screen, and lean back and enjoy your favourite WMV files on your TV—in the comfort of your living room.


USB 2.0 connector and SD memory card slot

Enjoy the high speed and convenience of accessing more capacity to transfer photos, videos and MP3 music files by using USB 2.0. You can also access more capacity to store photos, videos and MP3 music files on your Philips player by inserting an SD card into the built-in SD card slot.
F400002802-FIL-global-001


F400030743-FIL-global-001
View photos in various formats

View and enjoy your photos in a wide range of formats, including JPEG, JPG, M-JPEG, PNG, TIF, TIFF, GIF, BMP and HD JPEG — directly on your wide-screen TV! Turn your living room into a photo gallery and share wonderful memories with your friends and family.


Play video in multiple formats

Play and enjoy a comprehensive range of video formats—from high definition formats like MPEG 1/2/4 (MPEG 4 Part 2), H.264, VC-1, H.263, VP6 (640 x 480), DivX Plus HD, DivX 3/4/5/6, Xvid, RMVB 8/9/10, RM, WMV (V9), AVI, TS, M2TS, TP, TRP, ISO, VOB, DAT, MP4, MPEG, MPG, MOV(MPEG 4, H.264), ASF, FLV (640 x 480), MKV, M4V—without the hassle of converting files. Just press Play to start watching any videos or movies in superb cinematic quality, delivered in vivid surrounding sound.

Listen to music from different media files

Listen to your favourite music—whatever the audio format—and enjoy it in crystal clear sound. The Philips player allows easy access to a wide range of audio formats from Dolby Digital, AAC, RA, OGG, MKA, MP3, WAV, APE, FLAC, DTS, LPCM, PCM, WMA (V9), IMP/MS ADPCM and WMA Pro.

DLNA PC Media Link to browse PC and home network content

The DLNA PC Media Link provides easy access to videos, photos and music content on your PC or home network. By connecting your media player to your home network, you will be able to access content from all DLNA certified devices seamlessly. Browse your PC collection of multimedia from your player at a push of a button.
 

zerocool

New member
10 December 2011
27
Ξέχασα τα παρακάτω από τα χαρακτηριστικά :FSGSFGS4:


Playback media content from hard disk

Relax and enjoy your media content from your hard disk without worrying about file format compatibility. Simply playback your content knowing that your Philips player supports most popular HDD formats like FAT32, FAT etc.
Built-in Wi-Fi to enjoy your connected media wirelessly

With built-in Wi-Fi you can access your media content wireless. Say goodbye to squinting at the computer screen and lean back and enjoy your media files on your TV — in the comfort of your living room.
Integrated Internet services

Simply connect your Philips Media Player to your home network to enjoy an astounding range of cool online services—anytime! Access any content streamed from your home network or browse a whole universe of websites*, like Facebook, YouTube, Picasa and AccuWeather. *Support websites subject to changes.
 

papako

AVClub Addicted Member
16 February 2008
1,459
Αθήνα
έχω την εντύπωση οτι αυτα τα "FAT32, FAT etc" δεν ειναι τα "most popular HDD formats". Αν είχε NTFS θα το έλεγε καθαρά.
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,790
Kingdom of Rain
Εγώ τον εξωτερικό σκληρό (passport wd) τον έχω σε NTFS (εξάλλου πως θα μπαίνανε μέσα τεράστια αρχεία?) και τον αναγνωρίζει μια χαρά κανένα απολύτως πρόβλημα!

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το philips.
 

zerocool

New member
10 December 2011
27
Εγώ τον εξωτερικό σκληρό (passport wd) τον έχω σε NTFS (εξάλλου πως θα μπαίνανε μέσα τεράστια αρχεία?) και τον αναγνωρίζει μια χαρά κανένα απολύτως πρόβλημα!

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το philips.

Εγώ έχω το WD TV HD 1Gen , και λέω να κάνω το επόμενο βήμα για δίκτυο και internet application (Youtube,Facebook, κλπ..) , μπορείς να μας πεις καμία πληροφορία σχετικά με το δίκτυο και τα online services?? απο δίκτυο πως πάει βλέπει εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους σε .srt πολύ σημαντικό?
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Εγώ τον εξωτερικό σκληρό (passport wd) τον έχω σε NTFS (εξάλλου πως θα μπαίνανε μέσα τεράστια αρχεία?) και τον αναγνωρίζει μια χαρά κανένα απολύτως πρόβλημα!

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το philips.

Δεν έχει άσχημα χαρακτηριστικά. Αλλά οι δυνατότητές του υπολείπονται του WDTV Live..........
 

zerocool

New member
10 December 2011
27
Δεν έχει άσχημα χαρακτηριστικά. Αλλά οι δυνατότητές του υπολείπονται του WDTV Live..........

Δηλαδή?? σε ποια σημεία ακριβώς ? μην ξεχνάμε την διαφορά τιμής 139 το WDTV Live και μόλις 84 το Philips, 55 δεν είναι λίγα!
 
Last edited:

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Δηλαδή?? σε ποια σημεία ακριβώς ? μην ξεχνάμε την διαφορά τιμής 139 το WDTV Live και μόλις 84 το Philips, 55 δεν είναι λίγα!

1) Στον ήχο τα πάει απ'ότι έχω διαβάσει πολύ καλά. (όσον αφορά την συμβατότητα με διάφορα φορματ που υποστηρίζει) Από εκεί και πέρα....μέχρι DTS θα πάρεις. Οχι παραπάνω.
2) Δυσκολεύεται στα βαριά mkv
3) Φοράει τον Realtek 1073 ο οποίος είναι λίγο αδύναμος σε σχέση με τον Sigma 8655 του Live ή τον 8670 του νέου Live.
4) Facebook και Youtube και Picassa στα δικτυακά. Ιντερνετ ραδιο δεν έχω δει ότι έχει.
5) Το GUI αδιάφορο έως φτωχό θα το έλεγα.

Αυτά όσον αφορά κάποια αρνητικά του.
Παρ'όλα αυτά όμως σίγουρα είναι μια καλή αγορά για τα λεφτά του.
 

zerocool

New member
10 December 2011
27
1) Στον ήχο τα πάει απ'ότι έχω διαβάσει πολύ καλά. (όσον αφορά την συμβατότητα με διάφορα φορματ που υποστηρίζει) Από εκεί και πέρα....μέχρι DTS θα πάρεις. Οχι παραπάνω.
2) Δυσκολεύεται στα βαριά mkv
3) Φοράει τον Realtek 1073 ο οποίος είναι λίγο αδύναμος σε σχέση με τον Sigma 8655 του Live ή τον 8670 του νέου Live.
4) Facebook και Youtube και Picassa στα δικτυακά. Ιντερνετ ραδιο δεν έχω δει ότι έχει.
5) Το GUI αδιάφορο έως φτωχό θα το έλεγα.

Αυτά όσον αφορά κάποια αρνητικά του.
Παρ'όλα αυτά όμως σίγουρα είναι μια καλή αγορά για τα λεφτά του.


1) ο ήχος για μένα δεν παίζει μεγάλο ρόλο
2) όταν λες βαριά ??? το μεγαλύτερο MKV που έχω είναι 12 με 16 GB, σε σχέση με το WDTV HD 1Gen?
3) ok! its a fact!
4) έχει το WDTV HD Live Internet Radio?
5) αυτο το περίμενα, γενικα η Philips δεν το εχει σε αυτο το τομέα,αν κρίνω απο TV & DVD της που έχω δει.

Να ρωτήσω και αυτά

1. τι λέει από δίκτυο,εδικά το streaming me Wifi
2. τα online services (Youtube,Facebook, κλπ..) ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αξιοπρεπείς σαν λειτουργία ?
3. Μέσο δίκτυο βλέπει εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους σε .srt ?
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
1) ο ήχος για μένα δεν παίζει μεγάλο ρόλο
2) όταν λες βαριά ??? το μεγαλύτερο MKV που έχω είναι 12 με 16 GB, σε σχέση με το WDTV HD 1Gen?
3) ok! its a fact!
4) έχει το WDTV HD Live Internet Radio?
5) αυτο το περίμενα, γενικα η Philips δεν το εχει σε αυτο το τομέα,αν κρίνω απο TV & DVD της που έχω δει.

Να ρωτήσω και αυτά

1. τι λέει από δίκτυο,εδικά το streaming me Wifi
2. τα online services (Youtube,Facebook, κλπ..) ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ αξιοπρεπείς σαν λειτουργία ?
3. Μέσο δίκτυο βλέπει εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους σε .srt ?

Straming με Wifi..: Εδώ δεν έχουμε θέμα player αλλά θέμα τρόπου αναπαραγωγής γενικά. Τίποτα δεν πάει καλά με αυτόν τον τρόπο και σε κανένα player .
Αντε να δεις κανένα avi ....να ακούσεις μουσική (mp3).

Δεν ξέρω εάν η λειτουργία των Facebook και Youtube είναι ικανοποιητική (δυστυχώς)
Το WD έχει Internet Radio .
Οσο για τους ελληνικούς υπότιτλους δεν έχω ακούσει για κάποιο πρόβλημα. (Εχει και ελληνικό μενού )
 

zerocool

New member
10 December 2011
27
Εσύ που το έχεις φαντάζομαι , είχες κάποιο WDTV HD η WDTV HD Live η Netgear NTV550? σε σχέση με αυτά τι γνώμη έχεις αν έχεις ??
Γιατι βλέπω οτι και το Netgear NTV550 εχει πολύ καλά χαρακτηριστικά , άλλα δεν έχει wifi, αλλα όλα είναι πολύ πιο ακριβά απο το Philips.
 

zerocool

New member
10 December 2011
27
To Philips το βλέπω σαν ανταγωνιστή αυτού του player...

http://www.skroutz.gr/s/351515/Crystal-Audio-MediaMatchBox.html

To WD Live 3 και το Netgear είναι πιο πάνω σαν εικόνα και δυνατότητες.

νομίζω οτι είσαι πολύ σκληρός με το Philips-ακι .. το Matchbox μόνο με το WDTV HD 1Gen μπορεί να συγκριθεί για να είμαστε fair.

το Philips έχει πολλά παραπάνω καταρχήν Δίκτυο (LAN,Wifi), Internet Services (Youtube, Facebook, κλπ) χαρακτηριστικά που βρίσκεις "out of the box" μόνο στο πολύ ακριβότερο (55 παραπάνω ) WDTV HD 3Gen.
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Εσύ που το έχεις φαντάζομαι , είχες κάποιο WDTV HD η WDTV HD Live η Netgear NTV550? σε σχέση με αυτά τι γνώμη έχεις αν έχεις ??
Γιατι βλέπω οτι και το Netgear NTV550 εχει πολύ καλά χαρακτηριστικά , άλλα δεν έχει wifi, αλλα όλα είναι πολύ πιο ακριβά απο το Philips.

Δεν το έχω. Οπως είδες σου ανέφερα "απ 'ότι έχω ακούσει " στα σχόλιά μου.
Ομως εχω WD Live και NTV550 . Οσον αφορά τις συγκρίσεις θα συμφωνήσω με τον Yperion και αυτά που σου έγραψε.

Οσο για το Wifi δεν ξέρω γιατί του δίνεις τόσο μεγάλη σημασία. ΔΕΝ θα ευχαριστηθείς αναπαραγωγή ταινίας μέσω Wifi.
 

zerocool

New member
10 December 2011
27
Δεν το έχω. Οπως είδες σου ανέφερα "απ 'ότι έχω ακούσει " στα σχόλιά μου.
Ομως εχω WD Live και NTV550 . Οσον αφορά τις συγκρίσεις θα συμφωνήσω με τον Yperion και αυτά που σου έγραψε.

Οσο για το Wifi δεν ξέρω γιατί του δίνεις τόσο μεγάλη σημασία. ΔΕΝ θα ευχαριστηθείς αναπαραγωγή ταινίας μέσω Wifi.

Δεν είχα δει το "απ 'ότι έχω ακούσει " σορρυ!

εε οχι ρε παιδιά πως μπορείτε και τα συγκρίνετε αυτά τα 2 μηχανήματα? μόνο στον τομέα του τι μπορεί να παίξει από αρχεία??
Για το Wifi δίνω σημασία γιατί με ενδιαφέρει το θέμα online services (Youtube,Facebook,Internet radio κλπ..), και όχι τόσο το streaming από το τοπικό μου δίκτυο.!
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
νομίζω οτι είσαι πολύ σκληρός με το Philips-ακι .. το Matchbox μόνο με το WDTV HD 1Gen μπορεί να συγκριθεί για να είμαστε fair.

το Philips έχει πολλά παραπάνω καταρχήν Δίκτυο (LAN,Wifi), Internet Services (Youtube, Facebook, κλπ) χαρακτηριστικά που βρίσκεις "out of the box" μόνο στο πολύ ακριβότερο (55 παραπάνω ) WDTV HD 3Gen.

Έψαξα λίγο και βρήκα ότι τo matchbox έχει Realtek 1055 που είναι ο αντικαταστατής του παλιού 1073 που έχει το Philips...

http://www.iboum.com/net-media-players.php?sort=sortdate&chip=realtek&rp=crealtek

Οπότε λάθος αυτό που γράφω παραπάνω , το HMP5000 είναι πιο κάτω από το mediamatchbox.
 

zerocool

New member
10 December 2011
27
Έψαξα λίγο και βρήκα ότι τo matchbox έχει Realtek 1055 που είναι ο αντικαταστατής του παλιού 1073 που έχει το Philips ...

http://www.iboum.com/net-media-players.php?sort=sortdate&chip=realtek&rp=crealtek

Οπότε λάθος αυτό που γράφω παραπάνω , το HMP5000 είναι πιο κάτω από το mediamatchbox.

Με βάζετε σε έξοδα!!! με αναγκάζεται να πάω στο WDTV HD Live 3Gen.. μιας και το NETGEAR NTV550 δεν έχει Wifi! και είχα χαρεί με την τιμή του Philips.
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Με βάζετε σε έξοδα!!! με αναγκάζεται να πάω στο WDTV HD Live 3Gen.. μιας και το NETGEAR NTV550 δεν έχει Wifi! και είχα χαρεί με την τιμή του Philips.

To Netgear NTV550 έχει Wifi. Δυστυχώς όμως πρέπει να χρησιμοποιηθεί το WNCE3001 το οποίο είναι recommended από την Netgear.
 

zerocool

New member
10 December 2011
27
To Netgear NTV550 έχει Wifi. Δυστυχώς όμως πρέπει να χρησιμοποιηθεί το WNCE3001 το οποίο είναι recommended από την Netgear.

Αρα WDTV HD Live 3rd Gen.. που τα έχει όλα out of the box!!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Realtek RTD 1055, 1085, and 1185 (1xx5) chips are the successors to the 1073 series. All three chips run at 500Mhz so providing a small performance increase. Otherwise the chips offer the same comprehensive format support as the previous generation. The new chips run cooler than the old series, hopefully eliminating the need for cooling fans in some players. All chips run the same Realtek SDK4 Casablanca, offering a much better user experience (aesthetically, added media indexing, thumbnails..) even from the stock SDK.

http://www.iboum.com/artkill/chipsets.php